Skocz do zawartości

Damian P.

Użytkownik
 • Zawartość

  439
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  6

Ostatnia wygrana Damian P. w Rankingu w dniu 26 Grudzień 2018

Damian P. posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

1010 Excellent

O Damian P.

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny 16.06.1989

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  Włodawa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Włodawa

Ostatnie wizyty

2398 wyświetleń profilu
 1. Wczoraj widziałem NGC 2357 w Bliźniętach. W moim 12" początkowo nie było nic, ale po upływie chwili zaczęła się materializować cieniutka, bardzo przyjemnie subtelna igła. Z każdą chwilą była widoczna coraz częściej, stając się obiektem pewnym, choć wciąż dość ulotnym. Świetny cel.
 2. A to na zachód od centrum, to co to za kłak?:)
 3. W teleskopie 12" King 10, wraz z asteryzmem, wygląda bardzo ładnie. Gromada rozbita na gwiazdki, sprawia wrażenie trochę dwuczłonowej, ale nie wiem czy te dalsze słońca należą do gromady. Mijając asteryzm X, szukałem w pobliżu niewielkich mgławicowych kłębków, które widziałem na Sky-map.org. Położenie znałem tylko z grubsza, więc liczyłem, że coś samo rzuci się w oczy. No i coś niby było, dostrzegłem jedno miejsce, które dokładnie zapamiętałem, gdzie świeciła jakby taka niewielka mgiełka zerkaniem. Nie wyglądało to zbytnio na światło ciasno upakowanych gwiazd, ale nie mam pewności. Dokładnie w tym miejscu leży Sh2-148. Nieco bliżej asteryzmu X znajduje się Sh2-152, ale nie dostrzegłem w tamtej okolicy niczego, co by mogło być mgławicą.
 4. Wróciłem dziś w 12" do NGC 278, lecz trudno powiedzieć o jakiejkolwiek strukturze. Miałem 107 i 319 razy, brakowało czegoś pomiędzy. W Esie 4,7mm obraz był trochę słaby i nieostry, ciężko było coś stwierdzić. Nieopodal odnalazłem także słabą IC 65 i odwiedziłem przy okazji NGC 185 i NGC 147.
 5. Spojrzałem dziś na te galaktyki moim 12" teleskopem i miałem podobne wrażenia co Paweł. Słabsza NGC 7339 wyglądała na dłuższą, do tego jej lekka subtelność sprawiła, że podobała mi się bardziej od NGC 7332, która miała dość jasne centrum. Nie spędziłem tam jednak zbyt wiele czasu, więc to może trochę wrażenia "na pierwszy rzut oka". Obiekty fajne i bardzo łatwe do namierzenia.
 6. Wytaszczyłem dziś moją Syntę 12". Teraz chwilowo przechodzą chmury, ale Sat24 pokazuję, że to tylko nad moim podwórkiem - poza tym czysto. Gromada NGC 7044, jak na pierwszy cel od dawna, sprawdziła się bardzo dobrze i podobała mi się. Początkowo, w powiększeniu 60 razy była to stosunkowo słaba mgiełka i nic nie wskazywało na to, by pojawiły się tam jakieś gwiazdki, ale zaraz po zmianie na powiększenie 107-krotne dostrzegłem słabe, maleńkie punkciki. Power 319-krotny tylko potwierdził, że to rozbite gwiazdki, jednak szybko wróciłem do mniejszej skali, gdzie gromada z każdą chwilą wyglądała coraz lepiej, a maleńkie słońca wyskakiwały coraz bardziej ochoczo. Próbowałem także przez chwilę wypatrzeć tuż obok, po przeciwnej stronie trzech jasnych gwiazd, o wiele słabszą gromadę Berkeley 56, jednak nie było tam nic.
 7. To mogło zależeć od wielu czynników, ale często bywa, że minuta to zbyt krótko, by ukazały się subtelne detale, ramiona, czy niektóre słabe obiekty.
 8. Próbowałem dziś lornetką 10/50. Nie udało się dostrzec galaktyki i miałem odczucie, że jednym z powodów było trochę małe powiększenie; odległość między gwiazdkami 10.2mag i 8.8mag wydawała się nieco zbyt mała, a pomiędzy nimi, bliżej tej jaśniejszej, powinna być NGC 278. Ostatecznie uznałem, że niczego tam nie było. Sąsiednia NGC 185, po przeciwnej stronie jasnych słońc, była natomiast widoczna - kątem oka jawiła się jako słaby duszek w odpowiednim miejscu. Samą NGC 278 widziałem kiedyś teleskopem 12", ale mam tylko tyle, że była dość jasna. Jeśli chodzi o dzisiejsze warunki, to gołym okiem była słabo dostrzegalna galaktyka M33. PS. Jakieś 2 stopnie na północ od NGC 278 znajduje się gromada otwarta Alessi 1 - dziś całkiem wyraźnie zwracała na siebie swą uwagę w jednym polu Nikona.
 9. 18. Zagubiony sens obserwacji teleskopowych
 10. Pamiętam, że w 12" bez filtra się nie udało.
 11. Narobiłeś mi sporej ochoty na obserwacje. W tym roku przechodzę trochę przez uśpienie obserwacyjne, ale powoli już mnie kusi, marnotrawstwo warunków i dobrych nocy natomiast boli coraz bardziej. Taki wpis czy relacje potrafią nieźle zachęcić.
 12. Kiedyś też zrodził mi się podobny pomysł. Jeśli chcesz, to zerknij (link), może zaciekawi Cię kilka celów, dla 14" będą w sam raz. Tylko to raczej obiekty wiosenne. Jest tam także M101.
 13. Dzięki, Łukasz:) Oprócz wspomnianych w opisie celów, jest tam jeszcze do wyłuskania galaktyka PGC 5899. W 12" ją widać. To takie trochę podobne, ale znacznie trudniejsze wyzwanie niż w przypadku galaktyki PGC 49919, leżącej tuż przy M101.
 14. To ja podsunę może galaktykę PGC 70708 w Rybach (w parze z NGC 7518), którą udało mi się zmęczyć parę lat temu w 12" oraz UGC 12281 w Pegazie, której nie udało mi się dostrzec podczas dwóch prób. Z tego co zapisałem, już NGC 7518 okazała się być obiektem bardzo słabym, choć pewnym i ewidentnym. Sama Igła PGC 70708 padła dopiero za trzecim podejściem i to jedynie "widać było momentami światło w okolicy jądra, idealnie tam, gdzie miało świecić." Może 14" pokaże coś więcej. Lukost, z Twojego opisu widoczności UGC 1281 w Trójkącie, wnioskuje, że gdzieś tuż obok powinna była świecić PGC 6700. W 12" pojawiała się jako gwiazdopodobna plamka, UGC 1281 zaś nie była widoczna u mnie przez sto procent czasu zerkania. No i również mam, że igła z Trójkąta była (zdecydowanie) trudniejsza od NGC 100, mimo że ta druga ma niższą jasność wizualną - obie galaktyki widziałem minimum dwa razy, przy czym za drugim razem podczas tej samej sesji, w tych samych warunkach. Co do NGC 973 (razem z IC 1815), to mnie również bardzo się podobała.
 15. Wnioskuje, że chodzi o mgławicę Motyl - IC 1318. Możesz na początek spróbować z fragmentem A. To ten trzeci płat, najbardziej oddalony od gwiazdy Sadr. Nie jest trudny dla lornetki 10/50, a i chyba w teleskopie go widziałem. Części B oraz C, przedzielone LDN 889, są trudniejsze. Nie jestem pewny, czy je widziałem, choć kiedyś wspominałem, że chyba tak. Trzeba będzie wznowić podejście i sprawdzić, co to było. Potwierdzam. W 10/50 jest widoczna:)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)