Skocz do zawartości

Damian P.

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  825
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  22

Aktualizacje statusu dodane przez Damian P.

 1. Wczoraj nareszcie wyniosłem teleskop na dwór. Obiecywałem to sobie już z rok temu, natomiast, o ile dobrze liczę, teleskop ostatni raz opuścił dom prawie półtora roku temu. Ale wciąż działa. A niebo było naprawdę dobre.

  1. Damian P.

   Damian P.

   A jednak źle żem policzył. Zajrzałem dzisiaj do zeszytu i widzę tam prawie trzydzieści galaktyk złowionych w drugiej połowie marca 2022. A więc nie jest tak źle, teleskop nie wychodził był z domu tylko rok czasu😆

  2. Stiopa

   Stiopa

   Ja od maja........

 2. Wyszedłem sobie kilkanaście minut temu na drogę, by zobaczyć Księżyc. Od północy słychać żaby. Niby już ciemno, a łuna jeszcze spora. Księżyc znalazłem nisko na zachodzie. Piękny widok przy wtórze odległego rechotu i w dogasającym dniu. Zaraz później, tuż obok Księżyca, po prawej i ciut wyżej, błysnęła jakaś słabiutka gwiazdka. Malutki punkcik. Merkury? Pobiegłem do domu. Stellarium pokazało, że to istotnie Merkury, więc wróciłem na drogę z lornetką 10x50. Razem z Księżycem mieścił się ze sporym zapasem, a tuż po prawej pojawiały się jeszcze chyba słabo Plejady.

  1. Przemek_K

   Przemek_K

   A jaką miałem radochę jak okazało się, że Merkury zmieścił się w jednym ujęciu z sierpem Księżyca w SW80/400, pstryknąłem im kilka fotek ?

  2. Charon_X

   Charon_X

   W szerszym ujęciu mozna było złapać i Merkurego i Plejady. Też mam zdjęcia, muszę je zgrać. Ale w APO 60/360 Merkury wszedł w kadrze z Księżycem w Canonie. Potem jeszcze Canonem z 50mm łapałem szerzej.

 3. Byłem dziś na spacerze i miałem przyjemność oglądać światło zodiakalne. Jakoś tak zwykle mam z tym zjawiskiem, że zawsze je dostrzegę, jak o nim nie pamiętam, nie planując. Wyszedłem sobie spontanicznie jakoś za dwadzieścia szósta i o. Światło miało swój początek gdzieś w Rybach, pod Pegazem, i wspinało się w górę podobnie jak Droga Mleczna, jednak pod nieco innym kątem, jak gdyby miało swoim torem przeciąć gdzieś dalej, za Plejadami, DM. Smuga wydawała się również nieco intensywniejsza od delikatniej zarysowanej Drogi Mlecznej. Kątem oka było wyraźnie widać, że wciąż świeci na tle Barana, a nawet pnie się wyżej ? ostrożnie mówiąc, do około połowy odległości pomiędzy charakterystycznymi gwiazdami Barana a Plejadami. Było to jakoś tuż przed godziną 18.

  1. Alice

   Alice

   Hmm na pewno tuż przed 18 już tak wcześnie widoczne jest Zodiakalne, a nie jeszcze zmierzchowe? Słońce jakieś -9 stopni pod horyzontem

  2. Damian P.

   Damian P.

   Najmocniej przepraszam. Musiałem pomylić się o godzinkę, gdy pisałem tekst, bo po powrocie do domu (tamtego wieczoru) jeszcze sprawdzałem w Stellarium, ile stopni pod horyzontem znajduje się Słońce i do jakiej wysokości określiłem widoczność światła zodiakalnego; pamiętam dokładnie, że Słońce według programu, gdy obserwowałem światło najwnikliwiej, było jakieś 18-19 stopni pod horyzontem, natomiast wysokość światła, czyli to miejsce między gwiazdami Barana a Plejadami, znajdowało się mniej więcej 45 stopni nad horyzontem. Światło widziałem na pewno, bo obserwowałem je nie pierwszy raz, zarówno wiosenne jak i jesienne, i było wtedy już w zasadzie ciemno.
   Bardzo dziękuje za czujność! Oczywiście przy Słońcu schowanym 9 stopni pod horyzontem, nie ma raczej szans na zobaczenie światła zodiakalnego, bo wtedy w niebo bije ogromna, szeroka, pomarańczowa łuna i jest jeszcze stosunkowo niewiele gwiazd. Swoją drogą ta wielka łuna po zachodzie Słońca, gdy jest ono około 8-9 stopni pod horyzontem, jest przecudowna i jest jednym z moich ulubionych widoków. Często w lecie, czy to rowerem, czy podczas biegania, czy idąc sobie zwyczajnie, zatrzymuję się kawałek od domu, wśród pól, i stojąc przed rozległym polem, gapię się na zachodnie niebo.

  3. Alice

   Alice

   tak też lubię światło zmierzchowe przy przejrzystej pogodzie, najlepiej w towarzystwie popielatego Księżyca i planet, a jeszcze lepiej oglądać w taką pogodę zachód słońca będąc na szczycie w górach, szczególnie jesienią

 4. Dwie godzinki temu spróbowałem zobaczyć Teleskop Jamesa Webba przez mój teleskop 12". Nie udało się, zasięg był zbyt słaby. Może to między innymi przez ten śnieg (noc wcześniej też wynosiłem teleskop i było chyba jeszcze gorzej).
  Do polowania zainspirował mnie pewien live, na którym JWST wydawał się być jaśniejszy niż gwiazdka 14.75mag (15.2mag według Sky-map.org) i pomyślałem, a co tam, spróbuję. Po 15 minutach wstępnej adaptacji wzroku, poświęciłem na obserwacje kolejne prawie 30 minut. Rozpocząłem o 22.50, kiedy to Teleskop miał znajdować się tuż przed linią łączącą dwie gwiazdy 10.1mag i 10.95mag (mniej więcej po środku), o godzinie 23 miał dotrzeć na wysokość owej linii, a po kolejnych dziesięciu minutach miał zauważalnie tę linię minąć. Niestety w tym miejscu nie było widać żadnego przemieszczającego się punktu. Tuż obok świeciła dość słabo gwiazdka 13.35mag (13.75mag wg Sky-map.org). Innej gwiazdy, o jasności 13.9mag wg Stellarium (14.25mag wg Sky-map.org), nie dostrzegłem wcale, więc zasięg, jak na Syntę 12, był bardzo słaby. Nawet gromada otwarta NGC 2112, znajdująca się nieopodal, ukazała zaledwie kilka co jaśniejszych słońc spowitych bardzo subtelną mgiełką. Jedynie M78 była podobna do samej siebie, z kolei Płomień tlił się ledwo ledwo. M42 co prawda ucieszyła oko, ale w Trapezie widać było tylko cztery główne składniki.

 5. Właśnie dostrzegłem M13 w Herkulesie przez lornetkę 10/50. Słońce było 7 stopni pod horyzontem, niebo blade (godzina około 21.31). Gromada była ledwie widoczna jako ulotny duszek na tle "jasnego" nieba, w towarzystwie dwóch gwiazdek. Dziwna frajda:p

  1. SZKLARZ

   SZKLARZ

   Przy takich właśnie warunkach,pierwszy raz zobaczyłem w niej kolorowe gwiazdki.

  2. Alice

   Alice

   Ja tak zawsze mam w Bieszczadach, kiedy nie mogą się doczekać pełnej nocy już poluję na kulki. Dodam, że wbrew pozorom ma tutaj znaczenie LP. Tzn. nawet jeśli nie ma jeszcze nocy astronomicznej to i tak w miejscu bez LP łatwiej wyłuskać obiekty niż w zaświetlonym.

 6. Właśnie widziałem po raz pierwszy Starlinki. Nie wiedziałem, że będą dziś widoczne i przypadkiem zerknąłem w górę. Nie miałem pojęcia, że to aż takie jasne jest.

  1. BlackAdder

   BlackAdder

   ?Kilka? ich leciało ?

 7. Byłem dziś na odludziu. Niebo mnie oszołomiło. Chyba dodatkowo była niezła przejrzystość, bo dawno już nie widziałem takiego nieba zimowego.

  1. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Słusznie prawisz, Przyjacielu... Najlepsze niebo jest po froncie chłodnym przy napływie powietrza z północy. Od dobrych kilku miesięcy nie było TAKIEJ przejrzystości! Szkoda, że tylko na jedną noc... Ale warto było ją zarwać ?

  2. piotrkusiu
  3. radio-teleskop.pl

   radio-teleskop.pl

   Na Pomorzu i Kujawach właśnie tak było ?

 8. Sierpik Wenus bardzo wyraźny w 7/35, nie wspominając o 10/50. Ciekawe jakie najmniejsze powiększenie wystarczy, by go dostrzec. Posiadacze maleńkich 2-3 krotnie powiększających lorneteczek coś wiedzą?

 9. Między pierwszą a drugą w nocy (chyba bliżej drugiej), nie mogąc zasnąć wstałem z łóżka, w mroku zdjąłem z regału lornetkę 10/50 i siedząc pod oknem, przy letnim jeszcze kaloryferze, pokręciłem się chwilę przez szybę po południowym niebie. W pierwszej chwili nie poznałem gromady M5. Na lewo był Wężownik. Były tam M10 i M12 - ta druga słabsza trochę, obie zaś słabsze od M5.

  1. Karol_C

   Karol_C

   Ja się o 2 obudziłem. 150km od Ciebie dawno nie widziany zasięg. Po 2-3 minutach adaptacji widziałem M13 na wprost. A do wyjścia zaintrygowała mnie bardzo wyraźnie widoczna chmura gwiezdna w Tarczy widoczna przez okno.

  2. Panasmaras

   Panasmaras

   Jeśli był Wężownik, to kaloryfer musiał raczej być późnowiosenny, a nie letni ;) 

 10. Właśnie obserwuję Wenus z okna. Najpierw znalazłem lornetką, potem gołym okiem, a teraz przyciągnąłem teleskop pod okno. Gołym okiem bardzo dobrze widoczna, gdy już się zlokalizuje. Już kiedyś ją widziałem w dzień i znów się zastanowiłem, czy dałoby się odnaleźć teleskopem kilka gwiazd.

  1. Jacek E.

   Jacek E.

   Też ja widzę Nikonkiem 12x50 i ślepiami ale gwiazdeczki żadnej bo Słonko w Ustce daje równiutko :)

  2. piotrkusiu

   piotrkusiu

   Kiedyś jakiś wątek chyba na cloudy był o obserwacji jasnych gwiazd w dzień przez teleskop i pisali, że się da. Sam nie próbowałem.

  3. Alice
 11. Około jeden stopień na północny wschód od Betelgezy ukrywa się maleńka gromada otwarta Berkeley 22. Bardzo fajne wyzwanie dla średnich i większych teleskopów. Nie wiem jaką ma jasność, ale w 12" była dość trudna, jednak pewna, gdy dać jej trochę czasu.

  1. lukost

   lukost

   Zrobiłem ją, niezłe ekstremum. Bardzo ulotna nawet w czternastu calach, ale ma swój urok. 

 12. Wczorajszej nocy nareszcie wybrałem się na odludzie. To była całkiem niezła, trzygodzinna, stricte teleskopowa sesja - zakończyła się o 2.30 i niebo także już jaśniało. Udałem się po to, by odzyskać wiarę w moc oraz sens mojej Synty 12". I udało się.

  1. lukost

   lukost

   Walnij relacją. Dawno nie pisałeś. 

  2. Damian P.

   Damian P.

   Coś tam chyba napiszę :)

 13. Hej, coś mi się pochrzaniło z komputerem i od dłuższego czasu nie mogłem pisać na forum postów, statusów, ani się z niego wylogować. Póki mogę pisać (może chwilowo) - informuję, czemu ciągle byłem zalogowany. A z wydarzeń astro: Zaćmienie Księżyca zaliczone, a ostatnio widziałem też wielkiego Marsa w moim 12" - niestety bez szczegółów na powierzchni. Było słabe wychłodzenie i nie sprawdzana od dawna kolimacja. Przy okazji padła też M13 przy Księżycu i bez adaptacji wzroku, ale po wielu miesiącach braku obserwacji, intrygująca, taka zawieszona w pustce i milcząca, jak opuszczone miasto. Pozdrawiam forumowiczów;)

  1. Karol_C

   Karol_C

   Nadrabiaj zaległości. I witaj wśród żywych :P 

  2. jolo

   jolo

   Możesz wyczyścić ciasteczka - jeśli używasz Chrome to kliknij na Bezpieczna obok kłódki w pasku adresu, wybierz Pliki cookie, zaznacz w okienku wszystkie pozycje i usuń (Delete). Potem się na nowo będziesz musiał zalogować. 

 14. Znalazłem podobne wizualizacje co na stronie Rony de Laet. Tylko z binodobsona 18". http://www.astronomydrawings.com/Other/

  1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
  2. Damian P.

   Damian P.

   Znalazłem więcej, dużo więcej...Poprzewijajcie sobie na dole starsze posty i zobaczcie takie obiekty jak M8, M22, M20, M16, M104, M51, NGC 2359 (Hełm Thora), M42 - szczególnie ten, gdzie jest jej centrum i wiele innych. Brak słów...http://astronomydrawings.blogspot.com/  Na stronie są też ciekawe filmiki z YT, dotyczące tych szkiców/wizualizacji.

  3. Karol_C

   Karol_C

   Że tak głupio zapytam, zachwycasz się szkicami czy aperaturą ?

  4. Damian P.

   Damian P.

   Nie to, że zachwycam jakoś, ale jeśli już, to podobają mi się obrazy z tego sprzętu. Dlaczego miałbym się zachwycać aperturą? Jeśli takie widoki daje ten sprzęt, taki detal na niektórych mgławicach, to jak dla mnie są świetne. Niemniej trochę ciężko uwierzyć w detal na niektórych obiektach, ale to pewnie dlatego, że mało jeszcze widziałem. Kiedyś gdzieś czytałem, że takie bino daje podobny efekt, co pojedynczy teleskop 25", przy czym ma więcej zalet. Chyba tutaj: https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/review-of-the-18?-f5-otte-binodobson-r3071

 15. Kupię książkę "Kontakt" Carla Sagana w tłumaczeniu Mirosława P. Jabłońskiego.

 16. Wczoraj około 3 w nocy miałem już iść spać, ale wstałem i wziąłem po ciemku lornetkę 10/50 z półki. Podszedłem do okna a tam, za szybą był Wężownik. Chwilę pobuszowałem i natrafiłem na starych, dawno nie odwiedzanych znajomych - M10 i M12. Uwielbiam takie chwile, nawet przez okno.

 17. Ależ się wstrzeliłem wczoraj w niespełna 3 godzinną dziurę w chmurach! Ukończyłem sesje może na 2-3 minuty przed nadejściem chmur.

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. Damian P.

   Damian P.

   Wczoraj dopisało ale za to kilka dni wcześniej pogoda robiła sobie ze mnie jaja, zawracając chmurami nad granicą wschodnią. Dziś może też być szansa coś ugrać.

  3. Karol_C

   Karol_C

   Dziś też ? I to tylko "szczęcie" ? Lepiej powiedz jakie czary odprawiasz :D 

  4. Damian P.

   Damian P.

   Żadne czary:) Doczekałem się w końcu swoich "pięciu minut":D

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024