Skocz do zawartości

Damian P.

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  616
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  11

Zawartość dodana przez Damian P.

 1. Jak dla mnie to całkiem ciekawy obiekt, przynajmniej wizualnie lubię M71 i już niejednokrotnie do niej wracałem w tym roku. Co do samej fotki, to zgadzam się z Jolo, że jest przyjemna w odbiorze.
 2. Spróbowałem dziś zobaczyć mgławicę Żółw (NGC 6210) przez lornetkę 10x50. W zasadzie wystarczyło tylko przybyć na miejsce, gdyż planetarna okazała się świecić dość oczywisto. Sugerując się Stellarium, błędnie spodziewałem się, iż będzie słabsza niż sąsiednia gwiazda o jasności 9.40mag, ale mgławica była zdecydowanie jaśniejsza. Było to po kilkunastu minutach przebywania na dworze i obok mgławicy dostrzegłem także dwie słabiutkie gwiazdki o jasności 10.40mag.
 3. Byłem niedawno na dworze z lornetką. Tak tylko zerknąć. Powiedzmy, że przełamać lody po długim zastoju (Nikona powlekły już pajęczyny). Po kilkunastu minutach wstępnej adaptacji wzroku, 10x50 dała radę. Oparłem lornetkę dosyć stabilnie o studnię i maciupka gromada NGC 6229 była widoczna bez żadnego problemu, tworząc z dwoma gwiazdkami niewielki trójkąt.
 4. Post do usunięcia. Nie wiem czemu, ale wstawiło mi dwa razy to samo, włącznie ze zdjęciami.
 5. Dziś rano wyszedłem na dwór na długo przed wschodem Słońca (jakoś chyba około godziny 3) i przypadkiem zauważyłem nisko nad horyzontem taki oto Księżyc. Szkoda, że dopiero teraz zobaczyłem, że była szansa też zobaczyć Merkurego.
 6. Kilka kolejnych małych zwierzątek. Prawie wszystkie robione w 2020 roku, tylko ostatnie (Owadziarka) jest z czerwca tego roku. Mrówka. Z tego, co pamiętam, to wylazła z pniaka. Była bardzo duża, myślę, że miała ponad centymetr długości, więc chyba królowa. Nie wiem jaka to, może Mrówka pniowa. Szczotecznica szarawka. Znamionówka starka. Odorek zieleniak. Kosarz. Tygrzyk paskowany. Oleica. Owadziarka.
 7. Eden oczywiście jest w planie, na razie jeszcze niezakupiony. "Piknik" też brałem już pod uwagę, na pewno wskoczy jeszcze na listę:)
 8. Wczoraj, a w zasadzie już dziś (bo w nocy), skończyłem Niezwyciężonego. Wiem, że Lem był tu już niejednokrotnie wspominany, ale ja dopiero poznaję tego autora i pomyślałem, że będę się dzielił od czasu do czasu swoimi wrażeniami na świeżo. Powiem krótko - jestem strasznie zadowolony! Bardzo mi się podobało, czytałem od początku do końca z ogromną przyjemnością! Chciałem odczekać trochę, ochłonąć, pozwolić, aby ten pył emocji opadł i bardziej krystaliczny obraz wrażeń się z niego wyłonił, ale nie potrafię. Książka zapadnie mi na pewno bardzo w pamięć. Nie widzę większego sensu rozstrzygać, która z dotychczasowej trójki przeze mnie czytanych (Solaris, Głos Pana, Niezwyciężony) jest najlepsza, bo każda jest inna, ma swój pomysł i każda jest na swój sposób świetna, jednak jeśli miałbym wskazać ulubioną, to byłby to właśnie Niezwyciężony.
 9. Jestem świeżo po lekturze Planety Małp autorstwa Pierre Boulle i myślę, że to naprawdę dobra książka. Przedstawia fajny, a nawet przerażający pomysł. Kiedyś oglądałem stary film odcinkowy (kojarzę też chyba coś nowszego) i jak dowiedziałem się, że najpierw była książka, to oczywiście musiałem ją mieć i poznać pierwowzór. Nie zawiodłem się, czytało się przyjemnie i z ciekawością.
 10. Mnie się nazbierało sporo małych stworzonek, ale nie będę ich wrzucał na raz. Na razie dam moje ostatnie upolowane zwierzę czyli ważkę, która szczególnie upodobała sobie antenę samochodu. Pierwsze cztery zdjęcia zrobiłem wczoraj, a dwa ostatnie dzisiaj, więc nie wiem czy to ten sam okaz - wygląda niemal identycznie, ale latało ich dzisiaj kilka. Przyznam szczerze, że chyba pierwszy raz widziałem taką dziwną ważkę. Przeglądałem internet i myślę, że może to być ważka ruda, ale nie mam pewności. Twarz tej wczorajszej od razu mi się skojarzyła z obcym. Dzień później...
 11. Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie zdjęcie z użyciem lampy - co prawda chmurę widać słabo, ale Księżyc jest już mniej rozmyty.
 12. Wczoraj po północy wyszedłem na dwór i od razu zwróciłem uwagę na Księżyc, który wyglądał przepięknie w towarzystwie chmur, sam będąc zatopiony w jakiejś mętnej poświacie. Wyszedłem na drogę i podziwiałem wspaniały widok, a potem moją uwagę zwróciła niewielka chmura na prawo od Księżyca, która wydała mi się podejrzana. Wróciłem po aparat i próbowałem robić zdjęcia - ustawiłem na ogrodzeniu łąki i włączyłem na 15 sekund - ale niestety się nie udały, bo chyba nie złapało ostrości na daleką odległość. Niemniej wrzucam, bo chciałem zapytać o tę chmurę, a potem będzie można wątek razem ze zdjęciami usunąć. A więc pytanie brzmi: Czy to może być księżyc poboczny? Wiem, że słabo widać, ale na żywo było wrażenie, że chmura od strony Księżyca ma pewien kolor.
 13. Oglądałem wczoraj M13 Syntą 12" i wzór był widoczny najlepiej w 319-krotnym powiększeniu. Przed obserwacjami nie uczyłem się lokalizacji tego tworu, dlatego odnalezienie go zajęło mi chwilkę. W 107x też był widoczny, ale znacznie słabiej. Nie pamiętam już, czy kiedyś obserwowałem ten znak świadomie, niemniej wiedziałem o jego istnieniu. M13 obserwowałem również kilka dni wcześniej, mianowicie w piątek, ale nie dostrzegłem znaku, nie pamiętając o nim.
 14. Kiedyś widziałem B144 w 10x50 i również zapisałem, że była widoczna łatwo, a kontury rzekomo były "dość wyraźnie i precyzyjnie odcięte". Mam zapisane, że łatwy był także niewielki B145.
 15. Widziałem kiedyś NGC 5053 w SM 15x70. W mniejszej nie próbowałem, ale chętnie kiedyś zerknę. Mój opis z 15x70: "Teraz początkowo miałem mały kłopot, bo zapomniałem o jeszcze jednej gwiazdce, ale już po chwili wszystko samo się wyjaśniło. Kulista okazała się być oczywistością. Była dokładnie tam, gdzie miała być, pomiędzy gwiazdami 9,7mag a 11,4mag - nieco bliżej tej jaśniejszej. Obiekt był widoczny przez 100 procent czasu zerkania, także w ustabilizowanym wzroku. Miewałem też odczucie, że jest lekko ciemniejsza na obrzeżach w stosunku do centralnej części. Swoją drogą ten widok, razem z M53, bardzo mi się spodobał. Kontrast między obiektami jest niemiłosierny, ale nadzwyczaj urokliwy." A na pewno nie widziałeś jej jednak w 10x50? Z tej relacji (link) wynikałoby, że widzieliście oboje z Markiem.
 16. Prestoneq, dzięki za link. Właśnie zastanawiałem się dziś nad tym, czy można dostrzec i rozpoznać struktury Księżyca podczas zaćmienia Słońca. Pytanie do mnie powróciło, gdy zobaczyłem zdjęcie DarX86.
 17. To jeszcze ode mnie. Lustrzanka i przyłożona doń szybka z maski spawalniczej.
 18. Fajnie, że się udało. Powiększenie 10 razy, to już chyba minimum dla Acraba. No i statyw to oczywiście konieczność. Co prawda ja określiłbym położenie na północny wschód, ale pewnie chodzi nam o tę samą stronę, tylko inaczej mówimy.
 19. Właśnie dostrzegłem M13 w Herkulesie przez lornetkę 10/50. Słońce było 7 stopni pod horyzontem, niebo blade (godzina około 21.31). Gromada była ledwie widoczna jako ulotny duszek na tle "jasnego" nieba, w towarzystwie dwóch gwiazdek. Dziwna frajda:p

  1. SZKLARZ

   SZKLARZ

   Przy takich właśnie warunkach,pierwszy raz zobaczyłem w niej kolorowe gwiazdki.

  2. Alice

   Alice

   Ja tak zawsze mam w Bieszczadach, kiedy nie mogą się doczekać pełnej nocy już poluję na kulki. Dodam, że wbrew pozorom ma tutaj znaczenie LP. Tzn. nawet jeśli nie ma jeszcze nocy astronomicznej to i tak w miejscu bez LP łatwiej wyłuskać obiekty niż w zaświetlonym.

 20. Sprawdziłem ponownie Acraba, tym razem wspomagając się 15x70. Słońce było już 11 stopni pod horyzontem i kontrast był już duży, można było wyjść nawet wcześniej. Ale ponownie w 10x50 widziałem tycią kropeczkę, natomiast 15x70 potwierdziła wyraźnie, że faktycznie jest tam, na godzinie około 11, drugi składnik Acraba. W 10x50 gwiazdka jest na tyle blisko, że nie wiem, czy to nazywa się rozdzieleniem, czy aby rozdzieleniem się nazywało, potrzeba zobaczyć przerwę, niemniej gwiazdy obie widać. Różnica w jasności składników jest dość spora.
 21. Czy ktoś mógłby zerknąć przy okazji lornetką 10x50 na Acraba (β Sco)? Wczoraj przyglądałem się tej gwieździe i jestem niemal przekonany, że widziałem przy niej tyciusią gwiazdkę. Znajdowała się gdzieś od północnej strony, może około godziny 11-12 (zapomniałem dokładnie przyjrzeć się położeniu). Według wikipedii separacja wynosi 13,7". Porównywałem widok m.in. z nieco jaśniejszą gwiazdą Dschubba (δ Sco) zaraz poniżej i nie widziałem przy niej nic podobnego. W starych relacjach mam, że rozdzieliłem kiedyś niejednokrotnie Acraba lornetką 15x70.
 22. Zrobiłem sobie niedawno króciutkie obserwacje na podwórku pod kątem tych czterech układów. Powiesiłem moją 10/50 na żurawiu i największym wyzwaniem okazały się parki Kuma oraz 16/17 Dra, a to z powodu położenia w zenicie. Mój samoróbczy żuraw nie radzi sobie z zenitem i musiałem nieco się nagimnastykować. Gdy się udało, zobaczyłem szeroką ładną Kumę i jeszcze szerszą 16/17 Dra. Lornetka rozdzieliła również bez problemu Dziban, gdzie składniki już dość mocno różniły się jasnością, a także 40/41 Dra, która przez to, że była dość ciasna, chyba spodobała mi się najbardziej. Później odwiedziłem gwiazdę Jabbah w Skorpionie, bardzo ładną podwójną. Padła też mglista, niezbyt wyraźna M4 i trochę słaba M80, a zaraz obok, u Wężownika, Rho Ophiuchi ze swoją świtą. Potem było jeszcze kilka klasyków, a na koniec wziąłem lornetkę 7/35 i spojrzałem z ręki na Kumę i 16/17 Dra i obie były wyraźnie oddzielone.
 23. Aj tam, do łóżka go brać nie zamierzam.
 24. Był dziś u mnie jeż. Chyba mieszka tu gdzieś. Nie tak dawno, w ostatnich tygodniach, miałem okazję poznać jednego i wydaje mi się, że to ten sam. Tamten też był duży. Wtedy, jakoś przed snem, wyszedłem koło północy na schody i usłyszałem głośne szeleszczenie w garażu. Myślałem, że to koty worki rwą, ale gdy zaszedłem z latarką, okazało się, że to jeż i jest w kanale i chodzi w reklamówce, reklamówka się przesuwa, a w niej jeż. To go wyjąłem z tą reklamówką i wyniosłem za ogrodzenie, wyłożyłem z reklamówki na trawę, i tam sobie został. A teraz, jeśli to ten sam, spacerował sobie w dzień w ogródku.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2020)