Skocz do zawartości

luka

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez luka

  1. W pozycji 29 jest błąd, zamawiam 1 sztukę. Błąd chyba powstał po wpisie Palacza, który zamawiał 2 sztuki - wpis z 11 marca.
  2. Dopisuję się do listy: 1. DarX86 - 1 szt. 2. miron - 1 szt. 3. jolo - 2 szt. 4. Stiopa - 1 szt. 5. Artir - 1 szt. 6. Sebastian Ś. - 1 szt. 7. Herbert_West - 3 szt. 8. pavelm - 1 szt. 9. Fobek - 1 szt. 10. Lukasz83 - 1 szt. 11. Palacz - 1 szt. 12. Sovaga Kato - 1szt. 13.Energetyk - 1szt. 14. kenny - 1 szt. 15. Ciekawska - 1 szt. 16. Majcher - 1 szt. 17. Przemek_K - 1 szt. 18. wismat - 2szt + 1 szt z zeszłego roku. 19. Zielu - 1szt. 20. zombi - 1 szt. 21. Jutomi - 1 szt. 22. Pszemek123 - 1szt 23. cyberboss - 1 szt. 24. MaPa - 1 szt. 25. Wessel-1szt. 26. Kazar -1szt 27. yui1 -1 szt. + 1 szt z zeszłego roku. 28. Prestoneq - 1szt. 29. luka - 1szt
  3. Hejka, welur już przyjechał, karimatę mam. W wolnej chwili zacznę się bawić w robienie odrośnika. natomiast mam pytanie, jak zabezpieczyć obszar pomiędzy lustrem głównym a wtórnym? Jakimś materiałem w stylu geowłóknina czarna przykładowo? Czy jeszcze coś innego?
  4. Cześć, długo mnie nie było... W pierwszej kolejności dziękuję za odpowiedzi i porady. Na początek zobaczę czy zrobienie odrośnika jakoś pomoże. Czy ten materiał będzie dobry? Folia zamszowa, kolor czarny. https://allegro.pl/oferta/folia-zamsz-flock-czarna-welur-135x50cm-6741842809 Czy iść w stronę karimaty? Rozumiem, że strona wewnętrzna powinna być z koloru czarnego, matowego. pzsr.
  5. Cześć! W najbliższym czasie wybieram się na wakacje w rejon Wierchomli Małej i Wielkiej - za Nowym Sączem. Tutaj wakacjuje Planuję wziąć ze sobą sprzęt do obserwacji. Czy ktoś z Was zna te rejony i może polecić jakąś miejscówkę do obserwacji? Pozdrowienia!
  6. Wilgoć u mnie masakryczna, blisko Odry, ziemia gliniasta, woda stoi itd. itp. Dobson rozsuwany. Widziałem gdzieś na zdjęciu, że ktoś zakładał materiał na tę część, gdzie nie ma tuby a są trzy wsporniki/prowadnice. Tylko czy to coś pomaga?
  7. Cześć, nie widzę tego tematu tu na forum. W zeszłym roku walczyłem z rosą w teleskopie. Rosa była i w lunecie celowniczej, i na lustrze głównym, i na wtórnym. Myślałem, że ten problem spotka mnie dopiero na jesieni czy w zimę, a tutaj bęc - zimny czerwiec, duża wilgotność i po pierwszej nad ranem mogłem się zacząć pakować, bo wszystko było zaparowane. Tym razem chcę problem rozwiązać skutecznie i nie bawić w zdejmowanie tuby, chowanie jej do auta i wyciągnie po kilku minutach. Bardzo proszę o jakieś pomysły, które działają, są skuteczne. Najlepsze to takie, które skutecznie będą zapobiegać z parowaniem, dopiero później takie, które będą eliminować efekt parowania. ? 1. Lunetka celownicza - odrośnik, czyli zrobienie tuby od strony obiektywu. 2. Lustro wtórne... - czyli jak walczyć skutecznie z parowaniem? 3. Lustro główne... - czyli co? 4. Szukacz Omegon Radiant - przykryć materiałem i odsłaniać na czas korzystania? Bardzo ciekaw jestem Waszych pomysłów i rozwiązań. Pozdrawiam!
  8. Cześć, ostatecznie zdecydowałem się na takie coś: https://www.astroshop.pl/celowniki-i-szukacze/omegon-szukacz-radiant-z-mocowaniem/p,58247 Jak dla mnie: REWELACJA. Wszystkie obiekty, których szukałem wcześniej i miałem problem z ich namierzeniem przez lunetkę celowniczą, w tej chwili są łapane praktycznie od ręki. Czas poszukiwań jest prawie żaden. Więc jeśli ktoś się zastanawia nad takim rozwiązaniem, to gorąco polecam. Celuję w obszar gdzie powinien być obiekt, rzut okiem w lunetkę kątową czy pozycja dobrze ustawiona, ewentualna korekta i bęc w okularze mamy nasz cel. Sama radość. ? Dziękuję za rady i sugestie! Pzdr!
  9. Cześć, mam Dobsona 10 z oryginalnym szukaczem prostym. Z racji, że obsługa tego szukacza była karkołomna, zdecydowałem się zakupić szukacz kątowy. No i niby wszystko ładnie super, komfort zdecydowanie lepszy (jak już się wyceluje w obiekt), ale mam problem ze zgrubnym wycelowaniem w obiekt, nawet jasną gwiazdę. I to jest na minus. Nie wiem, jak się za temat zabrać. Mój sposób "celowania" wygląda aktualnie tak: ustawiam się w linii teleskopu/szukacza kątowego i na oko moimi własnymi osobistymi oczyma ? próbuję wycelować w gwiazdę. Następnie patrzę w szukacz kątowy i... raz złapię gwiazdę, raz nie. Jeśli nie złapię, to tak naprawdę nie wiem czy jestem na lewo, na prawo od gwiazdy itp. I znowu na oko celuję. Ma ktoś pomysł jak problem rozwiązać? Chciałbym jakimś celownikiem ustawić zgrubnie teleskop z lunetką kątową na obiekt tak, aby na 100% być pewnym, że w lunetce kątowej zobaczę to, w co celuję. W przypadku prostej lunetki ta czynność była zdecydowanie prostsza, ale minusem było nawigowanie i karkołomność. Pzdr!
  10. Cześć, ostatecznie kupiłem tę złączkę https://deltaoptical.pl/adapter-do-wyciagu-1-25-2 i da się ją podłączyć, złapać ostrość, wysuw ok. pzdr.
  11. Zdjecie zlaczek, ktore posiadam. W zaden sposob nie jestem w stanie tutaj wkrecic filterka. Wojt000 napisal, ze musi byc wlasciwa redukcja. Ten adapter pasuje? https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5765&lunety=Adapter do wyci gu 1 25 2 FF047 GSO bo juz nie wiem co mam zrobic. ?
  12. Cześć Wszystkim, kupiłem już filtr 2". Oczywiście pasuje do okularu 30mm 2". Da się go bezpośrednio wkręcić do tego okularu. Natomiast mam problem z okularem Morpheus. Liczyłem na to, że wykorzystam tulejkę, w którą wkładam okular 2", bowiem ma na końcu jakiś gwint. Okazuje się, że jest to inny gwint, niż filtrowy i w konsekwencji nie da się do niej wkręcić filtra 2". Sprzęt, który posiadam, to Sky-Watcher Dobson 10" rozsuwany. Ktoś może wie czy w zestawie podstawowym do Dobsona jakoś da się taki filtr 2" wkręcić? Czy trzeba kupować jakąś kolejną redukcję/przejściówkę?
  13. Cześć, podłączę się tutaj do tematu. A mianowicie mam Okular Baader Morpheus 12,5 mm oraz 6mm. Ale z tego co widzę, to są to okulary 2"x1,25". Więc jeśli chcę kupić filtr mgławicowy, to chyba powinienem kupić 1,25"? Ale mam też okular Altair 30mm 2", więc... Czy filtr 2" da się podpiąć i pod Morpheusa 2"/1,25" i pod Altaira? Jak to ugryźć, bo mam mętlik w głowie?
  14. Cześć, dzięki za odpowiedzi, mam nad czym myśleć. ? Widzę, że Morfeusze są bardzo mocno polecane. Raczej zdecyduję się na Morfeusze w wersji 12,5mm oraz 17,5mm. Do zastanowienia jest Altair 30mm (polecany tutaj) czy ES 28mm 68st? Z krótką ogniskową mam dylemat. Okular lantanowy Vixen LVW 8 mm czy Morfeusz 9mm? Generalnie rozchodzi się o kwestię powiększenia i jak często będę z takich powiększeń korzystał przy obserwacji Jowisza czy Saturna. Zakładam, że Vixen NLV 6mm na początek należy sobie odpuścić z racji rzadkości korzystania w naszych warunkach. Pzdr.
  15. Cześć, temat wielokrotnie poruszany. Proszę o poradę odnośnie okularów. Sprzęt, którym dysponuję to Dobson 10" rozsuwany. Mieszkam pod Wrocławiem, więc ciemno nie jest. Czasami będę wyjeżdżał kilkadziesiąt kilometrów dalej. Chcę kupić komplet okularów. Jeden raz, ale na lata. Jeżeli chodzi o pieniądze, jestem skłonny wydać więcej niż mniej, ale muszę być pewien, że to ma sens. Przekopałem "cały" internet, fora itd. Zapoznałem się z wieloma opiniami, analizami... Jakieś zdanie sobie wyrobiłem. Generalnie celuję w szerokie pole widzenia przy dłuższych ogniskowych. Mój wybór padł na: 1. Okular o krótkiej ogniskowej (Jowisz/Saturn/Mars). Pierwsza opcja: Explore Scientific 82st 6,7mm. Druga opcja: Okular Baader Hyperion 8 mm 2/1,25". Trzecia opcja: Vixen NLV 6mm. Czwarta opcja: Okular lantanowy Vixen LVW 8 mm 2. Luminos 82st 10mm. 3. Explore Scientific 82st 14mm bądź Luminos 82 15mm, bądź Okular Baader Hyperion 13 mm 2/1,25" 4. Explore Scientific 82st 25mm bądź Okular Baader Hyperion asferyczny 31 mm 2/1,25" - > tylko czy ten Hyperion 31mm ma sens przy moim niebie? Mam również pytanie odnośnie szerokiego pola widzenia. W specyfikacji Hyperiona znalazłem taki opis: Optymalne własne pole widzenia wynoszące 68 stopni, największe dostępne dla nieruchomegooka ludzkiego. Całe pole widzenia pozostaje widoczne pomimo lekkich mimowolnych ruchówgłowy obserwatora, których po prostu nie da się uniknąć. Pola widzenia ponad 80 stopniwystępujące w wielu innych systemach okularowych mogą wydawać się bardzo zachęcającena papierze, ale o tym, że zachodzi wtedy potrzeba aby obserwator usilnie utrzymywał okodokładnie w osi optycznej wspomina się bardzo rzadko, jeśli w ogóle. Irytujący efekt "fasolek",przekleństwo wielu systemów okularów ultraszerokokątnych, w ogóle nie występuje u Hyperiona. Prawda to? Czy doświadczeni koledzy mogą się w tej kwestii wypowiedzieć? Będę wdzięczny za wszelkie komentarze. Serdecznie pozdrawiam, Luka
  16. Wrzucę jeszcze jedno, przed chwilą cykane. Chyba najlepsze póki co z trzech moich sesji/prób. Pzdr.
  17. Cześć, wczoraj chwilę popstrykałem. Dobson 10, w ognisku głównym, PS.
  18. luka

    Dobson 10 + Canon EOS

    Czesc, mam kolejne pytanie odnosnie filtrow. Chcialbym kupic filtr ksiezycowy. Co polecacie? Druga sprawa: filtr sloneczny. Mam dwa kawalki folii baader 10cm×10cm. Czy moge wykonac sam nakladke na otwor w pokrywie plastikowej zakrywajacej tube? Rozumiem, ze te pokrywe montuje sie na samym szczycie teleskopu. Pzdr.
  19. luka

    Dobson 10 + Canon EOS

    Można gdzieś zobaczyć Wasze zdjęcia z projekcji okularowej?
  20. Cześć, moje pierwsze próby z Dobson 10, w ognisku głównym, 1/250s, ISO400, PS.
  21. luka

    Dobson 10 + Canon EOS

    Hej, kupiłem pierścień i wczoraj była pierwsza próba przy nieco nisko wiszącym Łysym. Pzdr.
  22. luka

    Dobson 10 + Canon EOS

    OK, to aby fotografować Księżyc wystarczy mi ten adapter? https://allegro.pl/oferta/pierscien-t2-m42x0-75-canon-eos-10595817361 Czy jeszcze coś do tego jest potrzebne? Gdybym chciał spróbować projekcji okularowej, to co jest mi potrzebne? Możecie podać linka do osprzętu? pzdr.
  23. luka

    Dobson 10 + Canon EOS

    Hejka, nie mam żadnych napędów. Zatem zakładam, że w pierwszej kolejności skupię się na jasnych obiektach, gdzie będą krótkie czasy naświetlania. Potem zobaczę co dalej.
  24. Cześć Wszystkim, od jakiegoś czasu mam sprzęt: Dobson 10 (rozsuwany) i aparat Canon EOS. Chcę te dwa urządzenia ze sobą połączyć, aby wykonywać zdjęcia. Z tego co widzę, to potrzebuję redukcji. Czy to jest właściwa redukcja? https://teleskopy.pl/.../-Canon-EOS-(do-lustrzanek-Canon... Rozumiem, że redukcja umożliwia podłączenie aparatu bez obiektywu i wykonywanie zdjęć w ognisku głównym. A jeżeli chciałbym wykonać jakieś zdjęcia w projekcji okularowej, to co wybrać? https://teleskopy.pl/advanced_search_result.php... Tego już nie ogarniam. Dodatkowo jakie proponujecie okulary do obserwacji planet poza tymi, które są w zestawie? Czy zakup filtra do obserwacji Księżyca ma sens? Gorąco pozdrawiam :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)