Skocz do zawartości

MarekM60

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    308
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Zawartość dodana przez MarekM60

  1. Prośba do bardziej doświadczonych Kolegów o analizę logu -> co w ustawieniach można poprawić? w samym montażu, itp... Przy ogniskowej 357mm gwiazdy są punktowe dla czasów do 300 sek (dalej nie sprawdzałem), ale przy 1500mm - już są pojechane praktycznie od 10-30 sekund. I długość "kreski" gwiazdy jest praktycznie taka sama dla czasu 10 sekund i 60 sekund. Guider: kamera ASI120mini + ZWO miniguider 40mm/120mm Log w załączniku i klatka dla 1500mm/60sekund PHD2_GuideLog_2020-08-14_232048.txt.zip
  2. już się sprzęt trochę pozmieniał (zamiast Canona jest ASI533MC pro - odpadło robienie zasilania do Canona). W tym tygodniu dostanie nowe okablowanie i spinki we wiązki. Problem mam z FWHM: w czasie robienia - wyostrzenie na FWHM daje ok 1.5, z Bathinowem - idealnie symetryczne spiki - a w PixInsight analiza pokazuje FWHM 6-10 Co z tym zrobić? Regulacja backfocusa (reduktor-matryca)? Link do stacka -> https://drive.google.com/file/d/1u3o0jRyJWUxCVk5lO0RW1cf8Z97iH4x9/view?usp=sharing&fbclid=IwAR1ynTuvODdu5tkqJireVhJCsshD5BmTPddKt4mg0t_t2UYo0JrUD_BVgqg
  3. Miotła - 36x300 sekund + 50 flat, 30 dark, 30 bias
  4. Pierwszy obiekt z nowego setupu Stack 35x300 sekund wybrane z 61 zrobionych w mieście - Bortle 7. PixInsight + PS iExos-100, SW ED72 + 0.85 flattener/reduktor, ASI533MC Pro, Filtr Optolong l-eNhance, Giude: ASI120mini+AsiMiniGuide 30/120, AsiAir 1.0 Astrobin -> https://www.astrobin.com/gyvlhn Wersja A: Wersja B:
  5. Pierwsze we w miarę pełnej konfiguracji. Astrobin -> https://www.astrobin.com/gyvlhn Stack 35x300 sekund wybrane z 61 zrobionych w mieście - Bortle 7. PixInsight + PS iExos-100, SW ED72 + 0.85 flattener/reductor, ASI533MC Pro, Optolong l-eNhance, Giude: ASI120mini+AsiMiniGuide 30/120, AsiAir 1.0 Wersja A: Wersja B:
  6. Canon dostał chłodzenie - w czasie pierwszej sesji wyszło na 3 st C - ok 15 st poniżej otoczenia. i efekt z chłodzeniem
  7. Nowy temat dla nowego początku... Sprzęt - chyba już w miarę docelowy: - montaż: iEXOS100, - teleskop: SW 72ED z dedykowanym flattenerem/reduktorem x0.85 - aparat: Canon 1100D modyfikowany (usunięte filtry z matrycy) - guiding: ASI120mini + ASI mini scope 30mm, ogniskowa 120mm. - sterowanie: AsiAIR 1.0 - filtry: UHC clip do Canona i 2" l-eNhance Optolong. Oprogramowanie: Astro Pixel Processor i PS I pierwsza klatka z pierwszego światła zestawu - NGC7000: I złożony stack 50 klatek: Teraz trochę roboty z wyczyszczeniem matrycy, ustawieniem odległości flattenera, bo rogi jeszcze pojechane. No i z obróbką....
  8. Ostatnimi czasy wiele się w moim życiu zawodowym i rodzinnym zmieniło, co niespodziewanie (w momencie rozpoczęcia tego tematu) wpłynęło na jego realizacje, w właściwie to na jej opóźnienia. Za te opóźnienia jeszcze raz przepraszam. Dla obecnych posiadaczy (i tych co oczekują na dostawę), w związku z powyższym mam nastepujące propozycje (do wyboru wg własnego uznania): 1. Dla tych co nie chcą dalej czekać - zwrot wpłaconej kwoty. Dostarczony miernik zostaje u posiadacza. 2. Dla tych co chcą poczekać - koło połowy miesiąca, tj. 15-20 stycznia będzie gotowa nowa wersja oprogramowania rozwiązująca zaistniałe problemy (do pobrania i samodzielnego zainstalowania). W tym samym terminie te osoby, które jeszcze nie dostały miernika - dostana go z nowym oprogramowaniem. Koledzy, którzy zgłaszali wady w pracy (o ile nie wybiorą opcji z pkt. 1), dostaną upgrade i/lub wymianę miernika z przesyłka na mój koszt. W celu realizacji ww propozycji - proszę o info te osoby, które wybierają opcje nr 1. Brak informacji do 10 stycznia będę traktował jako wybór opcji nr 2. Kontakt - pon-piątek po 18-tej - tel 512-977-417 M. Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
  9. Tak na szybko: - włączenie podświetlenia nie powinno zmieniać pomiaru. - koło napisu "nelm" wyświetla się licznik pomiarów (nr kolejny od włączenia) - żeby mieć poprawny wynik - trzeba odczekać 2-3 pomiary od skierowania miernika w jakimś nowym kierunku. Pierwsze pomiary sa zwykle "zbyt ciemne". Czas pojedynczego pomiaru to około 10-15 sekund. 22.4 to pewnie pierwszy pomiar, a 19 to kolejny - bardziej prawidłowy.
  10. Pierwsza partia 10 szt dla: marko7, Krater, lukost, rokita, plitfyg, Emu, arek, Mikele, bartolini, AstroLutek - w drodze na pocztę :) Wieczorem podam adresatom numery przesyłek do śledzenia na stronie Poczty Polskiej. Następna partia - wysyłka za 2-3 dni. itd.....
  11. Poprzednich nie musicie zwracać. Zrobiłem "remanent" w biurokracji czyli zamówieniach i płatnościach. Proszę Kolegów, którzy zamówili i/lub wpłacili za SLM-a o sprawdzenie i potwierdzenie zgodności z poniższym wykazem (nie wliczam 3 mierników ze Zlotu - Ignis,JacekE, Alien): A. Zamówione i zapłacone: marko7, Krater, lukost, rokita, plitfyg, Emu, arek, Mikele, bartolini, AstroLutek, zarek. (Zarek i szdom1 (nagroda zlotowa) - proszę o podanie adresu wysyłki, bo gdzieś przepadły) B. Zamówione: Windforce, zombi, polaris, Krawat, adam_bie, Szponix, Bandros, tasti, destiny, MaPa, lumpo, PiotrJ, Perseus. Z odbiorem w Bielsku - patrix, PiotrN. Zamówienia - proszę o potwierdzenie z adresem do wysyłki. Od teraz - proszę o wszelką korespondecję "handlową" (w tym potwierdzenia i korekty do powyższej listy) na maila: [email protected] Maile łatwiej ogarnąć niż PW :)
  12. Dostaną nowe :)
  13. Problemy były z kalibracją - tak aby wskazania pasowały do oryginału. To nie tylko tor optyczny (okazało się, że trzeba zmienić filtr i obiektyw i co za tym idzie wymiary toru, mocowanie, itp), ale także algorytm obliczeniowy (zmienny czas uśredniania pomiaru zależny od jasności nieba). No ale problemy są po to by je rozwiązywać - i tak się stało :) Ta wersja jest "złota":
  14. Jeszcze raz przepraszam za opoźnienia, ale wszelkie problemy już rozwiązane. Mierniki praktycznie gotowe (jutro lądują w obudowach) i w poniedziałek wysyłka. wszyscy, którzy do tej pory zamówili - dostają w cenach "Zlotowych". Pelniejsze info dam jutro wieczorem.
  15. Po lekkich bojach - płytki na 25 mierników odebranie i mozna montować. Żeby nie było, ze przez te 2 tygodnie się op.... - to.... W sobotę skończyłem ostatnie egzaminy i mam licencje pilota samolotowego :) Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
  16. Niestety lekki poślizg produkcyjny :( Płytki drukowane do montażu miały być na tą środę, a będą na następną. Jak się dalej nie spóźnią, to pierwsze SLM-y powinny wyjść pocztą w przyszły piątek. Na przyszłość będzie lepiej, z terminami, bo zrobiłem większe zapasy i płytek też będzie dość.
  17. MarekM60

    FAfokuser

    1. Gniazda: jest "Robofocusowo": silnik - męskie, pudełko - żeńskie. Piny 1,2,3,4 - silnik, 5 - +12V, 6 - czujnik Halla (lub inne zwarcie do masy przy położeniu "0"), 7 - +3.3V, 8 - DS1820 (temperatura), 9 - GND. Różnice do Robofocusa - to dodanie +3.3V na wolnym pinie, żeby można stosować aktywne czujniki położenia i temperatury. Inne - "nie gryzą się". 2. Nie będzie wewnętrznej baterii 9V, tylko zasilanie 12V ze standardowym gniazdkiem zasilającym. Bateria 9V - po testach - ma zbyt mały wydatek prądowy by pociągnąć silniki krokowe. Małe jakoś tam chodzą ale od NEMA16 (31mm) w górę - niż nie. 3. Jeszcze myślę nad dodaniem regulacji prądowej (programowo-sprzętowej) - do trzymania silnika i prądu pracy.
  18. Wszystkie części do 20 mierników już w Polsce. Myślę, że listonosz je w poniedziałek/wtorek przyniesie i będzie można montować :)
  19. MarekM60

    FAfokuser

    Co do ustawień prądów, siły trzymania, itp - to oddzielna historia. W obecnym wykonaniu jako sterownik jest stepstick 16 lub 32 mikrokrokowy (ew 256 mikrokroków) i nie da się programowo obsługiwać prądów. Przynajmniej nie da się bez dodatkowego "kablowania". Jeśli to miałoby być konieczne - to sensowniejszym jest zrobienie modułu sterującego od zera, bez używania gotowych klocków (Arduino/Maple, sterownik silnika) - czysta płytka i lutowane do niej elementy. Takie rozwiązanie miałoby sens przy produkcji "masowej", tak przynajmniej 50-100 szt. To samo dotyczny SLM-a.
  20. MarekM60

    FAfokuser

    Jak nie używasz ASCOM-a, to używasz oddzielnego programu do obsługi i w nim jest ustawienie portu, lub używasz ręcznie i "niema problema" :)
  21. MarekM60

    FAfokuser

    Po prawdzie - "na początku" to się instaluje driver ASCOM-a i w nim jest ustawiany COM. Później już tylko używasz "połącz" w aplikacji (Maxim, APT, itp). Z driverami FTDI, poza tym że są techniczne najlepsze :), jest tylko jeden problem: kupując gotowe płytki - nigdy nie wiesz, czy jest tam klon czy oryginał. W Korneliuszowym - FTDI był lutowany jako sam układ scalony, a ten jak kupujesz u wiarygodnego sprzedawcy - to jest zawsze ok. Poza tym, wtedy możesz sam go zaprogramować, tj. dodać mu nazwę i nie ma problemu z numerami COM, bo widzisz co jest co.
  22. MarekM60

    FAfokuser

    1. Port - najczęściej jest tylko COMx i musisz wiedzieć co masz na którym COM-ie. Ułatwieniem jest to, że o ile włączasz go cały czas do tego samego gniazda USB, to zawsze masz ten sam nr COM-a. 2. Będzie dostepna i wersja kompletna i wszystkie składowe, to sterownik, silnik, kable, mocowania do wyciągów,itp. Rozróżnienie wizual/foto jest czysto użytkowe. Technicznie nie ma różnicy.
  23. MarekM60

    FAfokuser

    1. Co do czujnika temperatury - jest na tyle mały, że można go wlutować wewnątrz wtyczki. Inna opcja - to dodatkowe gniazdko, np typu słuchawkowego, dedykowane do podłączenia czujnika. Mogłoby być podłączone równolegle do gniazda silnika i wtedy masz możliwość dowolnego wpięcia czujnika temperatury (w silniku, w kablu albo osobny). 2. Kierunek +/- - do ustawienia w Setupie, albo do zmiany par przewodów w kabelku. 3. Co do ustawienia portu USB = COM => nie wiem dlaczego, zwykle jest 9600,8,n,1. Choć sensowniej byłoby 115200,8,n,1 - to jeśli jest na Arduino. Wersja na STM32 - sama się ustawia na tyle ile chce aplikacja (driver ASCOM czy program SETUP) i nic nie trzeba definiować.
  24. MarekM60

    FAfokuser

    OK - czujnik daję jako przylutowany do gniazdka DB9 po stronie silnika. Sam kabelek - to będzie 1:1, tylko przewody - różnica pomiędzy kabelkami, to tylko czy męski, czy żeński. Aktualnie: napęd (silnik) ma gniazdo żeńskie, pudełko fokusera ma gniazdo męskie. Panel ASCOM-a może być jako "ukryty", więc każdy sam sobie będzie go wyświetlał, lub nie.
  25. MarekM60

    FAfokuser

    To tylko pierwsza przymiarka. Docelowo - zastanawiam się nad usunięciem zakładki Setup i daniu osobnego programiku do ustawień parametrów. Jak ktoś nie używa ASCOM-a to będzie sobie mógł poustawiać co trzeba. Panel do ASCOM-a byłby tylko jeden, jako "wykonawczy": to co jest + zaznaczenie "zawsze na wierzchu" i temperatura będzie się pokazywać, i ile będzie podłączony czujnik i zaznaczenie w Setupie żeby ją mierzyć. Pytanie co do czujnika temperatury: gdzie go montować? Może być na napędzie wyciągu, koło wtyczki?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)