Skocz do zawartości

franek

Użytkownik
 • Zawartość

  60
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez franek

 1. Jak poznac,czy pryzmaty są bez warstw przeciwodblaskowych Jeżeli nie ma warstw,czy ktoś to robi
 2. franek

  Kąt widzenia a przelot optyczny

  Nie wiem,jak przy foto,ale w wizualu,o tym,czy widac winietę,czy nie,decyduje odległosc przewężenia,od diafragmy polowej okularu. Np: Mak 150 /2"ma przelot fi 26mm.Jeżeli visualback będzie oryginalny i nasadka kątowa 2"/90*,z przelotem min 46mm,to przy okularze z diafragmą polową ~46mm,nie widziałem winiety.Sprawdzane na okularze WO SWAN 40mm/72*. Na Maku 127 też sprawdzone.Trzeba uważac na kątówki dielektryczne,bo często mają mniejszy przelot i będzie winieta. Jeżeli zbliżymy kątówkę,np bez noska,bezpośrednio do Maka,to będzie winieta.
 3. franek

  Kolimacja kolimatora

  A czy on wogóle świeci ? Kupiłeś nowy,czy używany ?
 4. franek

  Coś dziwnego w syncie 10

  A nie patrzysz przez szybę z mieszkania ??
 5. franek

  jak zmodyfikować ED100 pod bino

  Kiedyś skracałem tuby i dużo traciłem przy sprzedaży..Teraz kupiłem wyciąg GSO 86,którego korpus ma mniejszą średnicę od tuby ED 80.Po dorobieniu adaptera i zamocowaniu w nim wyciągu GSO,nie mam problemu z ostrzeniem nasadek bino w refraktorach.Mam nasadkę kątową normalną SW 2" z możliwością odkręcania górnej rury.Zamiast niej,jest krótki adapter,zależnie od tego jaka to nasadka bino.Odległośc od tuby,do nasadki kątowej 2",mam ~53mm(wyciąg wsunięty).=============================================================================Jeżeli np średnica wewnętrzna tuby w TS ED 102/714,jest większa,to owijam adapter taśmą do rur i wsuwam ciasno do tuby.Jeżeli refraktor idzie do sprzedaży,to zakładam fabryczny wyciąg i jest jak fabryka dała.
 6. franek

  Kolimacja refraktora.

  Oprócz śrub mocujących półpierścień z łożyskami,powinne byc 4 wkręty,do ustawienia tego półpierściena. "jolo" też miał wyciąg mocowany na gwincie do tuby i dlatego mógł tylko obracac wyciągiem,ewentualnie w płaszczyżnie obroru(jaskółczy ogon),dac podkładki odpowiedniej grubości,z jednej strony.
 7. franek

  Pierwszy teleskop do DS

  Jest jeszcze 28x110(seria BA8).
 8. franek

  Pierwszy teleskop do DS

  Używasz lornetki.Musisz popatrzec przez teleskop jednym okiem (na pirata),czy będzie Ci to odpowiadało.Bo ,o ile na Ksieżyc i planety,można użyc nasadki bino,to na DS-y,raczej mono,bo duże straty światła i problem z wyostrzeniem.
 9. franek

  Poprawny widok przez wyciąg okularowy w N

  Ja zaczynałem kolimację inaczej,niż opisują.Najpierw wymontowałem LW.Potem ustawiłem tuleję mocowania LW,na środku tuby.Następnie patrząc w otwór w tuleji pająka,ustawiłem LG,tak,żeby odbicie tuleji pająka było centrycznie,do znaku na LG.Zakontrowałem śruby pod LG i tak powinno pozostac,Oś tuby,zgodna z osią optyczną LG. Potem sprawdziłem osiowośc wyciągu do tuby w dwóch płaszczyznach , zamontowałem LW i ustawiłemJeżeli offset na LW był prawidłowy,to wszystko zagrało.
 10. franek

  Nasadka Binokular do Sky Watcher R120/600 (BK1206AZ3)

  Z nasadek bino budżetowych,to WO,lub Baader Planetarium,byle były udane i raczej używki.Jeżeli myślisz o DS-ach z nasadką bino,to miej na uwadze,że z nasadką bino obraz będzie ciemniejszy,niż mono.Nasadka bino bez barlowa na DS-y,to dopiero ewentualnie z refraktorem 150/750,z wyciągiem 3" i odpowiednim dorobionym adapterem.Na Księżyc i planety,zmniejszyc aperturę (otwór w pokrywie odrośnika).Najczęściej używałem barlowa GSO ED 2"/x2,co dawało z nasadką bino,krotnośc ~3,2x,a sama soczewka od tego barlowa ~2,5x.Nasadka kątowa 2".
 11. franek

  Nasadka Binokular do Sky Watcher R120/600 (BK1206AZ3)

  Problem jest z ostrzeniem z nasadką bino bez barlowa(małe powiekszenia),a szczególnie w refraktorach F5.Chyba ,żeby założyc,że bez wyciągu. Ja miałem wyciąg 3" Baadera i pomimo tego wystąpiło nieznaczne obcięcie stożka głównego światła,czyli apertura mniejsza od 120mm.Tuba była skrócona.
 12. franek

  pomoc w kolimacji MAKa150

  W Maku SW 150,jest prościej,bo śruby kolimacyjne,są rozstawione ,co 120*,a kontrujace są,obok śruby kolimacyjnej. Nie mam możliwości ustawienia ,na Polarną i mam montaż azymutalny,bez prowadzenia. Ja kolimuję wstępnie ,kolimatorem laserowym,a ewentualne poprawki na gwieżdzie. .Przed założeniem kątówki ,sprawdzam laserem,czy jest dobry kąt.Ustawiam z kątówką i okularem ,ostrośc na dal.Wyjmuję okular i montuję zamiast niego,białą zaślepkę z narysowanym krzyżem. Na śuby kolimacyjne założyłem,ciasno ,plastikowe wkładki z długopisu,żeby wyeliminowac ,możliwośc przesuwania się śrub w otworach,bo otwory są z luzem. Mam przyciętą płaską szybę,grubości ~3 mm,na wymiar,żeby weszła,z niedużym luzem,do wnęki przed meniskiem.W 3 miejscach przyklejam do szyby podkładki ,co 120 *,żeby dobrze leżała,bez kiwki.Ustawiam Maka meniskiem do góry i wkładam szybę. Kolimator laserowy,jest zamocowany w redukcji 2"/1,25" i to redukcja leży na szybie.Obracając laserem z redukcją,punkt,na zaślepce,powinien stac w miejscu.Odchyłki swiadczą,o złej kolimacji,samego kolimatora laserowego,lub,niedokładnosci redukcji 2"/1,25". Przykładam redukcję z zamocowanym kolimatorem laserowym,na obrzeżu szyby,co 90* i ustawiam śrubami kolimacyjnymi,żeby punkt lasera,był w każdym położeniu,co 90*,na środku krzyża,lub ,w jednakowej odległosci od środka. UWAGA . Żeby wyeliminowac błąd samego lasera,dobrze jest zaznaczyc na redukcji 2"/1,25",kreskę i ustawiac,co 90*,tak,żeby zawsze kreska,była skierowana,do środka menisku.
 13. franek

  AKCJA CEGIEŁKA na SERWER FA!

  Przelew poszedł.Do mnie nie wysyłaj żadnej.
 14. franek

  AKCJA CEGIEŁKA na SERWER FA!

  1. JacekE - 5 szt. 2. Alien - 10szt 3. Przemek_K - 2 szt. 4. jolo - 5 szt. 5. Nowok76 - 5 sztuk 6. adambieg - 3 szt. 7. BlackAdder - 2 szt. 8. lukost - 5 szt. (okleję nimi "Knura" :D ) 9. piraniusz - 5 szt. 10. sferoida - 5 szt. 11.grand-3szt. 12. Wessel 3 szt 13. Hampel - 2 szt. 14. DarX86 - 2 szt. 15. Gayos - 6 szt. 16. kisiel - 5 szt. 17. Arek - 2 szt. 18. Krzysztof K - 3 szt. 19. Fobek - 5 szt. 20. ist - 3 sztuki 21. Piotr_A - 3 szt. 22. kenny - 5szt 23. Robert41 -2 szt. 24. Artir - 5 szt 25. Destiny 4szt 26. polaris 4 szt. 27. matti_94 - 5 szt. 28. AstroLutek - 10szt. 29.SZKLARZ- 5 szt. 30.Admiral_M - 10 szt. (proszę o PW jak trzeba będzie płacić - nie siedzę tu codziennie) 31. Esku1RES - 4 szt 32. Tranox - 5szt 33. kapral - 4szt. 34.franek - 4 szt.
 15. franek

  Szukam potwierdzenia swojej tezy

  Musisz zaliczyc jakiś zlot i sprawdzic,co Ci odpowiada.Nie każdemu odpowiadają obserwacje na "pirata".Nasadka bino,to dodatkowy koszt i raczej z barlowem(duże powiększenia).
 16. franek

  kolimacja lornetki celestron 15x70

  Tak,jak pisze Janko.Odeślij ,żebyś się zmieścił w terminie.Może wymiana,na inną,dobrą ,sprawdzoną.
 17. franek

  Kąt widzenia a przelot optyczny

  http://www.astrokrak.pl/baader/2344-okular-asferyczny-baader-hyperion-31-mm.html - średnica diafragmy okularu z tuleją 2" : 39mm - średnica diafragmy okularu z redukcją 1,25": 30mm 31mm x 58,224 * : 57,3 = ~ 31,5mm 31,5mm - 1,5mm = 30mm Z redukcją na 1,25",pozorne pole wyniesie ~ 58* z mocną winietą,bo w niedużej odległosci,jest przejście na 28mm. Lepiej w płaszczyznie ogniska dac diafragmę 28mm i będzie pole ~54*. Tylko poco wtedy okular 2" ;)
 18. franek

  Kolimacja refraktora.

  Przyczyną złej kolimacji,może byc również,złe ustawienie wyciągu. Jak sprawdzic,czy wyciąg jest na osi tuby i nie jest skośnie ?
 19. franek

  Kolimacja refraktora.

  Między soczewkami obiektywu,powinne byc 3 przekładki dystansowe,spotykałem też pierścień plastikowy,a nawet z metalu. Może na przykladzie: SW w swoich refraktorach,nie daje możliwosci kolimacji celi obiektywu.Cela jest dokręcona na gwincie,do tuby. Same soczewki obiektywu,mają ,tylko minimalnie mniejszą średnicę zewnętrzną,od średnicy wewnętrznej celi . W poprzednim modelu B-M R 152S,cela miała możliwośc kolimacji,a wewnątrz soczewki,tak jak powyżej w SW (minimalny luz). W nowszym modelu B-M AR 152/760,cela ma możliwośc kolimacji (tak jak w Meade),ale same soczewki obiektywu,mają możliwoś przesuwac się na boki.Dlatego z boku na obwodzie celi,są 3 pary wkrętów,do skorygowania obiektywu. W refraktorze TS 152/900,było nawet 6 par wkrętów (? ).Pwinno,to byc ustawione,na ławie optycznej fabrycznie i wkręty zabezpieczone,żeby tam nie grzebac. Ale nie zawsze jest to zrobione dokladnie.Miałem nawet refraktor,w którym soczewki latały na boki w celi,bo wkręty,nie były dokręcone ,a były zabezpieczone taśmą. To miałem na myśli w poprzednim poście.
 20. franek

  Kolimacja refraktora.

  Sama kolimacja refraktora jest prosta,jeżeli wyciąg jest na osi i nie skośnie i sam obiektyw jest dobrze skorygowany fabrycznie.Dlatego niektóre firmy dają luz w celi i wkręty na obwodzie,do ustawienia soczewek obiektywu.Wtedy,już tak prosto nie jest.
 21. franek

  Kolimacja Vixena Giant Ark 16x80,

  Może to śrubka mocująca tylko pokrywę nad pryzmatami ?
 22. franek

  Kolimacja Vixena Giant Ark 16x80,

  Może lepiej,najpierw servis DO zapytac,o dostęp do wkrętów kolimacyjnych (może telefonicznie,będzie szybko).
 23. franek

  Kolimacja Vixena Giant Ark 16x80,

  Jak robili usługę,to musi byc na to gwarancja.Ja bym napisał do servisu DO,żeby przysłali opis kolimacji,a przynajmniej,co trzeba zdemontowac,żeby było widac wkręty do kolimacji. Chyba,że kolimacja jest na obiektywach,osadzonych mimośrodowo (mało prawdopodobne). W lornetach TS 25x100,pod okularami były pokrywy,nad pryzmatami,mocowane wkrętami. Pozostałe miały,tak,jak "lidletka".
 24. franek

  MAK a taki sam MAK

  http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bkmak-90-sp-ota,d719.html + specjalny pokrowiec
 25. franek

  Kolimator Baader Mark 3

  Przed samą kolimacją sprawdzałem i ewentualnie ustawiałem: 1) Tuba poziomo-wymontowałem LW. 2) Ustawiłem wyciąg do osi tuby w dwu płaszczyznach. 3) Ustawiłem tuleję pająka centrycznie na oś tuby. 4) Przykładałem kolimator laserowy (w prostym przyrządzie),do czoła tuleji pająka centrycznie.Promień lasera powinien trafiac,w środek LG. Jeżeli trzeba było skorygowac,to kluczem nastawnym,przekręcalem tuleję.(delikatnie,tuba poziomo,żeby coś nie upadło na LG). 5) Pochyliłem tubę ~45* i patrząc w tuleję pająka,widziałem na LG,czy odbicie wewnętrznej strony tuleji,jest koncentrycznie ze znacznikiem,na LG. Śrubami kolimacyjnymi pod LG,ustawiałem ,żeby tak było.Zakontrowałem i przyjąłem,że oś optyczna LG,jest w osi tuby,tak,jak powinno byc. 6) Teraz tuba poziomo,zamontowałem LW,ale między tuleję pająka,a trzpieniem od LW,dałem podkładki z dokładnie płaskiej gumy,średniej twardości,żeby LW,pokrywało się z wyciągiem (pudełko od kliszy z otworkiem).W podkładce gumowej otworki,na śrubę mocującą centralną i trzy śrubki do ustawiania kąta LW. 7) Pochyliłem tubę ~ 45*,włożyłem kolimator laserowy do wyciągu,ustawiłem LW przez skręcenie i pochylenie,żeby promień lasera trafiał w środek LG. 8.Teraz patrzyłem,na ekran kolimatora laserwego,gdzie trafia promień odbity od LG. Jeżeli offset na LW,był prawidłowy,to promień trafiał w środek ekranu,lub z minimalnym błędem.Również optycznie wszystko było OK. Jeżeli była większa odchyłka,to ustawiałem LW,wyżej,lub niżej i od nowa ustawiałem LW,jak wyżej napisałem. Prawidłowo powinno się przesuwac tuleję pająka,wzdłuż osi wyciągu. ======================================================================================================================================= A najlepiej, najpierw zdemontowac LW(tuba poziomo).Ustawic trzpień,na pryzmach i sprawdzic składową offsetu.Postawic pionowo na trzpieniu i sprawdzic kat 45*.Oczywiscie z dużą uwagą,żeby nie uszkodzic warstw na LW. Gdzieś był link,jak obliczyc składowe offsetu,dla danej światłosiły teleskopu.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)