Skocz do zawartości

Tom78

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    44
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Tom78

  1. Podbijam temat, za około 10 minut pierwszy historyczny start Falcon heavy https://spaceflightnow.com/2018/02/05/falcon-heavy-demo-flight-mission-status-center/
  2. Tom78

    Lornetka 22x85

    @ Hagen , wciąż zastanawiam się czy 15x70 czy ten większy model, mam jeszcze kilka nocy zanim dokonam wyboru, będzie to lornetka na lata i dlatego wciąż się waham... @ Grzesiek, dzięki za porady, jak już będę kupował poproszę też żeby sami spojrzeli i ocenili, będzie to już kolejna lornetka, którą kupuję u nich więc muszą się postarać:)) Pozdrawiam.
  3. Tom78

    Lornetka 22x85

    I to mnie trochę przeraża czyli kolimacja, z tego co wiem to przy większych aperturach ten problem się pojawia. Czy sam dam radę sam skolimować lornetkę? Ts-ke zamierzam kupić w sklepie stacjonarnym więc będę mógł wypróbować kilka sztuk w świetle dziennym, ale czy będę w stanie stwierdzić czy jest odpowiednie skolimowana?
  4. Witam, zamierzam nabyć trochę większą lornetkę od tej którą posiadam obecnie czyli Nikon 10x50 Aculon, myślę o modelu TS Optics 22x85 MX Marine, lornetka ma dobre opinie, ale chcę dowiedzieć się od Was co o niej sądzicie. Mój budżet to 2500 złotych, posiadam statyw, który powinien utrzymać sprzęt do 12 kg, moje niebo to: widoczna Droga Mleczna, ale prowadzę też obserwacje z Rembertowa-jedna z dzielnic na obrzeżach Warszawy. Jakie lornetki polecacie do 2500 zł o większych parametrach niż 10x50?
  5. Za kilkanascie minut Sojuz MS-05 przycumuje do ISS, transmisja na stronie Nasa.gov
  6. Witam, od ponad 4000 lat Sfinks patrzy na konstelacje Oriona.
  7. U mnie jak u Roberta_sz, nie mogle sie zalogowac bez podania miejsca zamieszkania.
  8. Było dobrze, jest bardzo dobrze, podziękowania tym wszystkim, którzy się tym zajęli.
  9. Witam , Funieczka80, mam dwa egzemplarze Atlasu nieba, Przewodnik po gwiazdozbiorach autorstwa Przemysława Rudzia, chętnie przekażę jeden egzemplarz w ręce młodego astronoma, jeślli jesteś zainteresowana to prześlij mi na skrzynkę pocztową adres na który mogę przesłać książkę. Pozdrawiam
  10. Piękny opis oby więcej takich.:) W sobotę również po dłuższej przerwie znalazłem się pod ciemnym niebem z moją 10x50. Ponieważ wyjazd nie był wcześniej zaplanowany miałem lornetkę, ale niestety zabrakło statywu. Głównym celem była kometa C/2015 V@2 (Johnson), obiekt łatwy w odnalezieniu gdyż kometa świeciła tuż przy gwiezdzie Izar w Wolarzu, ale dopiero po 23 kiedy już niebo pięknie iskrzyło pojawiła się blada mgiełka. Zaspokojony już widokiem komety, powędrowałem do gromady M3 w Wolarzu a następnie do dwóch, wspomnianych przez gruchalo, gromad w Herkulesie oraz do kilku gromad otwartych porozrzucanych po wiosennym niebie. Pozdrawiam...
  11. Janko, M 41 to jedna z tych gromad dla których warto uprawiać to piękne hobby nawet gdy mieszka się w tak nieprzyjaznym miejscu do obserwacji jakim jest duże miasto. Gromadę wyłapałem lornetką 10x50 a łatwo nie było, mieszkając w północno-wschodniej części Warszawy musiałem się przebić przez niemalże całe LP stolicy. Gromada ze względu na niskie położenie pięknie mrugała i wtedy przypomniała mi wypowiedz pewnego artysty, który na pytanie:- Co pan lubi w fotografii? Odpowiedział:- Intymność, która rodzi się między mną a tym co fotografuję. W moim przypadku, patrząc na M 41 samotną w świetle warszawskich lamp było coś bardzo intymnego.
  12. Żeby poczuć to co widziałeś w tv musisz poznać gwiazdozbiory oraz ich gwiazdy i tutaj tekeskop nie jest potrzebny tylko twoje oczy i prosta mapa nieba. Kiedy już rozpoznasz te konstelacje, zapoznaj się z katalogiem Messiera czyli listą obiektów takich jak gromady, galaktyki etc... obiekty te znajdują się w granicach gwiazdozbiorów, które wcześniej poznałeś. Obecnie na niebie łatwym do rozpoznania jest Orion oraz M42, piękne są Plejady, kilka gromad w Woźnicy, dwie łatwe galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy i sporo gwiazd o różnych barwach.
  13. Witam, owszem lornetka ma mniejsze powiększenie i dzięki temu łatwiej początkujacemu odnaleźć obiekty na niebie gdyż pole widzenia jest większe ( lornetką obejmiemy większy kawałek nieba). Do tego lornetka jest sprzetem mobilnym tzn. zabierasz ją do lasu, na łąkę, nad rzekę itd... i mozesz podziwiać czy to stadko saren czy zająca, bociana lub statki na morzu. Obraz kosmosu w lornetce jest bardziej panoramiczny, ale tak samo piękny. Moze trochę przesadzę z tym porownaniem , ale wyobraź sobie że jesteś w Alpach, przed tobą piękne szczyty, bierzesz lornetkę i widzisz piękne góry a na jednym ze szczytów twierdzę. A przez teleskop? Widzisz twierdze, jej okna ale bez całej otoczki w postaci gór. I jeden i drugi obraz piękny, ale inny.
  14. Aż emanuje energią. Piękne zdjęcie.
  15. Gregor, od dwóch lat sięgam gwiazd Nikonem 10x50 z niższej półki niż Twój i nie żałuję żadnej nocy spędzonej na obserwacjach. Statyw będzie kolejnym krokiem w tej podróźy;) powoli sam zrozumiesz:)
  16. Tom78

    Moje camino

    Gratuluję, fajnie byloby coś poczytać o wyprawie dla tych, którzy niestety nie będą na zlocie:) Nie dziś, nie jutro, ale kiedy znajdziesz trochę czasu:) Pozdrawiam.
  17. Tom78

    Dobry, Zły i Brzydki

    Oh Janko, poprawiłeś nastrój w ten szary dzisiejszy dzień, przywołaleś wspomnienia z kilku tygodni kiedy rowerem przemierzałem przez Nadbużański Park a noc spędziłem z lornetką w okolicach Urli... Dużo z tych skarbów o których piszesz wyłapałem, ale sporo jeszcze przede mna:) Okolica piękna za dnia jak i nocą. Zdjęcie: Bug w okolicach Broku.
  18. Wychowałem się w innym kraju i tam też chodziłem do szkoły a język polski tylko w domu, też mam problem z deklinacją, ale ten ton wypowiedzi kolegi... nie każdy musi być mistrzem słowa, ale braku kultury nic nie usprawiedliwia. P.S. Do dziś pamiętam post Janka z którego nauczylem się, że żuraw ma dwie odmiany:)
  19. Niepotrzebnie się denerwujesz i dzielisz tym co sądzisz o języku polskim...
  20. Od siebie dodam, że gdy miałem już lornetkę i już kilkanascie zaobserwowanych obiektów to nie potrafiłem w pełni z niej korzystać. Patrzyłem w niebo i bez większego problemu odnajdywałem te najbardziej znane gromadki, ale dlaczego nie mogłem dojrzeć niektórych skupisk gwiazd, których jasność obserwowana powinna być w zasięgu moje lornetki? Nic nie widziałem ponieważ wyszukując w Stellarium gromad nie brałem pod uwagę ich rozmiarów kątowych, nie wiedziałem jak posługiwać się tym parametrem patrząc w niebo, nie miałem pojęcia ile to jest 7` kątowych na nocnym niebem w lornetce. Dopiero podczas jednej zimowej nocy z Księżycem prawie w pełni urządziłem sobie zabawę polegającą na mierzeniu odległości kątowych między gwiazdami Oriona. Wycelowałem w jedną z jaśniejszych gwiazd, umieściłem ją w środku pola ( w mojej 10x50 to 6 stopni) a następnie obliczyłem odległość między nią a sąsiednimi gwiazdami aż po krawędz obiektywu. Ależ byłem zadowolony kiedy siatka współrzędnych Stellarium potwierdziła moja obliczenia. Taki ze mnie astroamator, że dopiero po kilku miesiącach posiadania lornetki odkryłem, że cały czas jechałem na pierwszym biegu:)
  21. Osobiście oddałem jeden głos bo taką kiedyś przyjąłem zasadę, ale skoro pozostałe dwa wpłyną chociażby minimalnie na przetrwanie konkursu to chętnie zagłosuję jeszcze dwa razy.:) Co do wypowiedzi Maćka to nie przesadzajmy, religia jest mocno zakorzeniona w naszej rzeczywistości i dużo o nas samych mówi więc pewne aluzje, odniesienia mają prawo się pojawić oczywiście nie obrażając innych.
  22. Nawet gdyby lornetka ważyła 200 gramów to bez statywu nie otworzysz kolejnych okien na kosmos:) a to dlatego, że jak już odnajdziesz te piękne prawie same wpadające w pole widzenia gromady zapragniesz szukać tych mniej oczywistych obiektów i będziesz musiał zerkać to na mapki to w lornetkę. Mając statyw możesz pozostawić lornetkę skierowaną na dany obszar, rozejrzeć się po okolicznych gwiazdach, sprawdzić na mapce czy to własnie ten rejon w którym się znajdujesz. Chyba, że masz już takie rozenanie jak Janko to wtedy leżaczek i jedziemy:))
  23. Tom78

    "Tylko" lornetka?

    Ależ jaki piękny ten kompleks:), sam przeszło rok temu kiedy wchodziłem w gwiazdy padłem ofiarą myśłenia, że skoro nie mam pieniędzy na lepszy teleskop to zadowolę się na czas jakiś "tylko" lornetką. Słowo "tylko" straciło sens po lekturze postów różnych kolegów bo podobnych testów już trochę powstało. Oczywiste jest, że fanów lornetek nie trzeba przekonywać, ale jest dużo początkujących, którym takie posty są potrzebne niemniej niż relacje z obserwacji konkretnych obiektów o których początkujący często mało wie. Gdy pierwszy raz spojrzałem przez lornetkę poczułem się jakbym stanął przed pięknym obrazem a dopiero podczas następnych sesji zacząłem wyciągać detale tam umieszczone. Zabrzmi to może trochę pretensjonalnie, ale post Marka jest takim obrazem namalowanym słowem.
  24. Tom78

    Planety z lornety

    Merkury także mój, pierwszy raz w życiu odkąd spoglądam w niebo świadomie. Czekałem na ten wieczór od wielu, wielu dni i wczoraj w środę- mercoled? po włosku czyli dzień Merkurego, udało mi się schwytać boga łotrów i oszustów. I jak na boga oszustów przystaje trochę mnie zwodził:)) O 20 15 skierowałem lornetkę na zachodnią część nieba, Słońce znajdowało się już pod linią horyzontu lecz niebo było wciaż jasne zwłaszcza w tych partiach nieba gdzie miała znajodować się planeta. Szukam a tu nic, żadnego śladu po planecie, spojrzałem trochę wyżej i zauważyłem świecącą już Capellę, która doprowadziła mnie do Merkurego, który to świecił tuż pod nią jakyb spuszczony na nitce, okazało się, że mój zachód a ten rzeczywisty nie do końca się pokrywały:)) Planeta prezentowała się jako malutka główka od szpilki o dosyć cieplym kolorze. Śledziłem ją aż schowała się za garażem sąsiada i wtedy skierowałem lornetkę na giganta naszego Układu Słonecznego, Jowisz prezentował się majestatycznie wraz z satelitami, które wybijały się z tła jak rzadko kiedy. Na koniec krótkiej sesji zerknąłem jeszcze na inne tam gwiazdki, ale to może innym razem... Merkrury jest i czekam na Neptuna.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)