Skocz do zawartości

Klaudiusz Medres

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    25
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Klaudiusz Medres

  1. Dzięki Ewa za konkretne wskazówki. Będę cierpliwie poszukiwał. Mam nadzieję, że moje małżeństwo na tym nie ucierpi :-) Bo jak mnie ciągnie do teleskopu, to żonę do łóżeczka :-) Pomimo tego, że ją to kręci. Jak jej pokazałem Księżyc, to nie mogła oderwać się od oka :-) A co do okularu, to mam jakiś 8mm, ale to jest jakaś porażka. Powiększenie widać na księżycu, bo na dalszych obiektach... Na Galaktyce Andromedy nie zauważyłem, poza zawężeniem pola widzenia, żadnej zmiany.., :(
  2. Wielką Mgławicę w Orionie już też dojrzałem, bo zainteresowały mnie 3 świecące punkty przeciwstawne do Pasa Oriona. Mega widoki. Dzięki za wskazówki :-)
  3. Dziękuję za mega szybką odpowiedź. Czy jeszcze jakieś podobne obiekty w okolicy? Które mogę zobaczyć "swoim sprzętem"? Włączone i działa :-)
  4. Powiem szczerze, że wciągnęło mnie szybko - chodzenie po bagnach wciąga :-) Czytanie mapy Nieba bardzo zbliżone jest do map topograficznych, tylko głowa patrzy w inną stronę :-) Czy ktoś mi może powiedzieć, czy to coś, co jest na zrzucie ze Stellarium ma jakąś nazwę? Bo to wczoraj miałem przed oczami, i nie mogłem ich oderwać? Co to jest i ewentualnie jak się to nazywa? Poszczególne elementy tej układanki mają swoje nazwy, ale co to jest?
  5. Ja miałem mgłę przedwczoraj. Dzisiaj mam super warunki do obserwacji - zimno i mega przejrzyście. W moim slangu mówią na to super wizura (nurkowie) :-) Przykro mi, że nie masz warunków. Życzę Ci spokojnej nocy.
  6. Jaka jest różnica między LV a XL? Pole widzenia?
  7. Teraz powinienem napisać, że to drugie obserwacje... Galaktykę (M31), której poszukiwałem wczoraj, dzisiaj znalazłem po 25 minutach :-) Podniecony byłem, a w zasadzie jestem jak dziecko przed lodami :-D Podczas obserwacji moja żona stwierdziła szybko przemieszczające się dwa obiekty - czytaj coś leciało - laik powie że to spadające gwiazdy, a wy? Po godzinie wpatrywania się w białą mgłę, mój wzrok przyciągnęły na wschodnio-południowym niebie ledwo widoczne gwiazdki w dużym skupisku... Perseusz jest piękny, szkoda, że jest mężczyzną, a ja jestem hetero :-) bo się zakochałem. To będzie pierwszy obiekt, który pokażę dzieciom, bo gołym okiem ledwo co widać, a tutaj taka niespodzianka. Czekamy jeszcze na księżyc, który za chwilę minie linię drzew
  8. Właśnie trafiłem na niego na alledrogo... cena nie najgorsza jeśli porównamy do stałych. tutaj oferta od dobrze znanego sprzedawcy http://allegro.pl/okular-astronomiczny-vixen-lv-8-24-mm-zoom-i5737794626.html Po kolejnych 2 godzinach obserwacji, więcej tego okularu, który mam nie założę. Lepiej mi się patrzy w 30mm a widzę tyle samo jeśli mam być szczery. M31 widać tak samo przez oba okulary, tylko że w tym 8mm widać mniej dookoła :-) Perseusza lepiej oglądać z szerokiego kąta - jest piękny. Temat zoomów możemy zamknąć konkluzją, co na kogo stać i co chce oglądać, ale taniego za 250zł 7-24mm lepiej nie kupować. Wydać na coś droższego i się sprawdzi co?
  9. Ja przejąłem wszystko z dobrodziejstwem inwentarza ;-) Ale taki hamulec można zrobić za pomocą drewnianego ringu przy śrubie pomiędzy płytami i skręcając śrubę drewno hamowałby oba talerze i powinno stać i nie kręcić się. Jak już pisałem, to jest temat oboczny, ja dążę do zooma :-) Jeden użytkownik zadowolony, ktoś inny ma doświadczenie lub wiedzę? Sferoida, czy ty często używasz zooma? W jakich sytuacjach i kiedy zapinasz stałe ogniska i czy w ogóle je zapinasz?
  10. Na łożyskach i płytach meblowych znam się bardziej niż na astrologii :-) i tu ogarnę, cały czas wracam do celowości zakupu i jakości zooma. Widzę, że kolega sferoida używa zooma. Pytam więc jeszcze raz o ten konkretny model i ewentualnie co innego: http://www.ebay.com/itm/Meade-Series-4000-8mm-24mm-1-25-Zoom-Eyepiece-07199-2-/121669753502?hash=item1c54151a9e:g:oPQAAOSwHjNWBg~f Firma znana, lubiana i ceniona z tego co zauważyłem, ale czy za wszystkie swoje produkty?... Co do trącania i popychania to musicie pamiętać, że moja trójka dzieci też używa sprzętu a tutaj żadne dokręcenie śruby na łożysku nie pomoże :-)
  11. Nie da się już bardziej skręcić. Hamulec będzie łatwy do zrobienia. Wysłane z mojego PSP3502DUO przy użyciu Tapatalka
  12. Słusznie prawisz, ale nie chodzi o czas, tylko o ostrożność... niestety. Okular 2" nie wychodzi płynnie z obejmy pomimo wykręcenie śrub. Ten 1,25" wpada w to miejsce z redukcją bez problemu. Chcę zrobić hamulec na podstawie, bo chodzi o obrót wokół osi podstawy a nie kąt nachylenia tuby. Uciążliwe, ale jak mi szanowne grono powie, że to tylko mój brak wprawy, to będę ćwiczył, aż się okular w uchwycie wyrobi :-) A co do ostrości, to działa to jak w aparacie fotograficznym, zmiana ogniskowej = zmiana ostrości :-) Dzięki za uwagę. Raczej chciałbym opinii co do zooma, bo ten stałoogniskowy okular z Kitu wydaje się być słaby, chociażby ze względu na wielkość oka więc również pola widzenia.
  13. Ślicznie podziękował :-) Chociaż, znalazłem też kilka fajnych informacji tutaj: http://www.celestia.pl/Jak_dobrać_okulary Mam nadzieję, że to nie kłóci się z regulaminem :-) a może jeszcze komuś się przyda :-)
  14. Czytam, chłonę, podniecam się, a potem... sprawdzam ceny :-) Czy jak mnie coś zainteresuje i będę chciał "to" zobaczyć z bliska, czy zoom http://www.ebay.com/itm/Meade-Series-4000-8mm-24mm-1-25-Zoom-Eyepiece-07199-2-/121669753502?hash=item1c54151a9e:g:oPQAAOSwHjNWBg~f jest dobrym rozwiązaniem? Czy tego typu rozwiązanie jest z punktu widzenia jakości i ekonomii za razem dobrym rozwiązaniem? Pytam, bo Dobson się trzęsie i nie ma hamulców. Przeglądając niebo 30mm wide centruję się na obiekt i wkładam inny okular i już obiektu ni ma. Nie da się tego zrobić nie ruszając tele. Płynna regulacja powinna mi pomóc?... Czy nie za bardzo? Czy lepiej stałoogniskowy DSy 10, 13 mm? Żeby była jasność. Niczego jeszcze nie kupiłem, a rozważania są teoretyczne. Nie nastawiłem się jeszcze na nic, ale korci księżyc z bardzo bliska (tutaj chyba Barlow x2 a nawet x3 załatwi sprawę i przyciemni obraz), galaktyka Andromedy, Planety - tutaj już nie mogę przyciemniać, więc trzeba pomyśleć o innym oku. Budżet to jest u mnie sprawa, która zepsuje całą zabawę. Wszystko oczywiście będzie montowane do GSO 10"
  15. Czy można poprosić o odświeżenie linku, bo już nic nie ma pod wskazanymi adresami, a przyznam, że chętnie się zapoznam, zanim zacznę zadawać pytania :-) Pozdrawiam
  16. Witam ponownie, Chciałem się pochwalić pierwszymi godzinami obserwacji nieba :-) Po zakupie teleskopu w Poznaniu nie miałem sposobności go sprawdzić. Wczoraj miałem super warunki, które wykorzystałem. Stellarium i identyfikacja dużych gwiazdozbiorów powiodła się gołym okiem, ale... po przyłożeniu oka do teleskopu oczom moim ukazało się mnóstwo "jasnych kropek", które już nie podlegały żadnej identyfikacji :-) Nie sądziłem, że jest tego aż tyle :-) Możecie się ze mnie pośmiać chwilkę :-) Musiałem poczekać na "łysego" aż do 22:15, ale drzewa mi go zasłoniły, więc wróciłem pół godziny później uzbrojony w... aparat fotograficzny, i po obróbce wyszło mi coś takiego... Przyznaję, że próbowałem znaleźć galaktykę Andromedy... Pomimo znalezienia wszystkich punktów orientacyjnych, nie udało się, ale ja nie odpuszczę i w końcu mi się uda :-) Chętnie przyjmę dodatkowe rady :-) Okular, przez który teraz patrzę to 30mm wide... Fajnie się przez niego patrzy, dużo widać, ale ja chcę bliżej i wyraźniej. Co należy zmienić? Dokupić... Na kilka miesięcy obserwacji Łysy będzie moim stałym punktem programu, ale czekam też na planety, no i Andromedzie nie odpuszczę :-) Tylko czym, żeby było dobrze. Mam taki okular 9mm, ale... ciężko się go obsługuje, prawie nic nie widać i ciężko ustawić ostrość... Stabilność Dobsona też pozostawia wiele do życzenia. Tyle na gorąco :-) - już planuję budowę obserwatorium pod domem :-)
  17. Niestety - mleko :-( a tak liczyłem na wypróbowanie sprzętu... czekam max do północy. Teleskop chłodzi się na dworze Wysłane z mojego PSP3502DUO przy użyciu Tapatalka
  18. Bazyl dziękuję za sprzęt i poświęcony czas. Zarek dzięki za telefon, miło było pogadać jakbyśmy się znali od zawsze ;-) Sprzęt już jest, teraz nauka... Wysłane z mojego PSP3502DUO przy użyciu Tapatalka
  19. Witaj, Ja też nie znam człowieka. Wyjeżdżam jutro ok 7-8. Będę w Poznaniu między 12 a 15. Niestety nie potrafię precyzyjnie powiedzieć o której dojadę... Chętnie przyjmę pomoc, mogę podjechać po kolegę i potem odwieźć do domu ze zgrzewką czegoś dobrego :-) Nie spodziewałem się, że dla Nowego Macie tyle serca. Bardzo mnie to ucieszyło. Dziękuję
  20. W sobotę jadę po GSO 10" do Poznania :-) 3majcie kciuki i do kolejnej dyskusji :-) Pozdrawiam
  21. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie i komentarze. Pozwolę sobie tu powrócić, jak pojawi się jakaś oferta, którą będę chciał obgadać ze znawcami tematu. Korci mnie ten olbrzym, szczególnie, że cena jest prawie taka jak za ten 8". Muszę tylko znaleźć sponsora :-) Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  22. Super pomysł. Będzie użyty w moim sprzęcie. Jeszcze 2 linki: http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-promocja-i5704548376.html http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-s-dobson-8-200-1200-hit-i5733556223.html Ten sam sprzedawca inna cena. Gdzie haczyk? Ktoś może zerknąć na obie oferty? Tak przy okazji w super cenie znalazłem coś takiego http://olx.pl/oferta/teleskop-gso-deluxe-10-dobson-jak-nowy-CID767-IDc6QMW.html#3f44f49cb6
  23. Ja oczywiście przyjmuję to, co piszecie, ale moje obawy wynikają z nierówności terenów, na których miałbym tego używać. Skoro piszecie, że temat jest do opanowania, to zaryzykuję i już nie mogę się doczekać :-) Pojadę jeszcze do Delty do Katowic zobaczyć ten sprzęt, najwyżej zrobię swoją podstawę do poziomowania :-) Taki ze mnie mały majsterkowicz.
  24. Takich odpowiedzi oczekiwałem. Nr 1 odpada, bo faktycznie to sama tuba :-( Dlaczego opcja 2 będzie upierdliwa? Dopytuję, bo na opcję 3 i 4 to troszkę nie mam kasy, ale jak będzie trzeba, to co mi pozostanie :-) W kwestii 3 zastanawia mnie sposób ustawiania na podłożu... Na trójnogach jest to dla mnie oczywiste, ale na płycie z 3-4 nóżkami...
  25. Witam wszystkich Forumowiczów, Moja 10 letnia córka działa jak koło zamachowe, które trudno zatrzymać. Ja dzięki niej MUSZĘ uczyć się co rusz nowych dziedzin, o których do tej pory nie myślałem. Kiedyś rozpłakała się, jak jej odpowiedziałem na jej pytanie "nie wiem". Musiałem się dowiedzieć :-) Do rzeczy. Czytam, czytam, czytam i im bardziej się zagłębiam, tym mniej rozumiem :-( Już wiem, że będę chciał się spotkać z jakimś pasjonatem, albo zapisać się z córką na zajęcia do planetarium, ale do tego czasu chciałbym zakupić sprzęt do pierwszych obserwacji. Co chciałbym obserwować przez teleskop: - ciekaw jestem, co jest ?u góry? J Zacznę od obiektów bliskich (Księżyc), ale moja ciekawość świata spowoduje, że będę chciał zobaczyć ?coś więcej i dalej? Obserwację będę prowadził wraz z rodziną (dzieciaki również) na terenie otwartym poza miejskim, ale również na własnym podwórku, gdzie mam oświetlenie uliczne L Waga teleskopu i przechowywanie to żaden problem. Tata rozstawi, zbuduje podstawkę dla mniejszych istot J, a potem schowa do własnej sypialni, gdzie dzieci nie wchodzą. Miejsca mamy sporo. Chciałbym kupić coś, czym będziemy się mogli od razu ?pobawić?, ale musi to być zestaw do rozbudowy. Mogę zakupić sprzęt używany, bez gwarancji, ale jednocześnie bez jakiejkolwiek elektroniki, więc śledzenie obiektów odpada (po pierwsze budżet, po drugie nie będę jeździł z generatorem 230v) Co znalazłem do tej pory: mój faworyt ze względu na cenę i parametry: http://allegro.pl/teleskop-celestron-c8n-i5748320919.html mój faworyt ze względu na cenę i gwarancję: http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2-hit-allegro-i5666253691.html na taki mnie na razie nie stać: http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-s-dobson-8-200-1200-hit-i5696650547.html i jeszcze jeden: http://olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-CID767-IDbSgpX.html#a1aac3cede Będę wdzięczny za typy, które byście polecali. Proszę mnie nie oceniać, bo dobijecie leżącego :-) Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)