Skocz do zawartości

Krzysklim

Użytkownik
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4 Neutral

O Krzysklim

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Poznań

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Poznań
 1. Perseidy w Poznaniu. Gdzie obserwować?

  Ja w zeszłym roku moją lubą oraz córkę zabrałem na Morasko (nie na Górę Morasko, tam autem nie wjedziesz, ale gdzieś w polną drogę wjechałem). Żadne typy nas nie niepokoiły ;) Rację mają przedmówcy, że obrzeża Poznania = zanieczyszczenie światłem, a do tego Księżyc niefartownie jasno będzie świecił. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczycie wcale Perseidów, po prostu zauważycie ich mniej niż gdybyście wyjechali daleko od Poznania do ciemnej puszczy, a Księżyc był w nowiu. Zwróć uwagę, żeby z miejsca obserwacji jak największy obszar nieba był niezasłonięty przez drzewa, etc. i zabierz krzesełka oraz koc. Aha i trzymaj kciuki żeby nie było zachmurzenia, bo prognozy nie są zbyt optymistyczne. Udanej obserwacji!
 2. Krzysklim

 3. Wyjątkowy Super-księżyc

  Aha... Dzięki Tobie Jacek wygooglałem sobie pojęcie "precesja linii absyd" i już wszystko chyba rozumiem. Pozwolę sobie wkleić za wikipedia (hasło: Oribta Księżyca), bo może parę innych zielonych ludków zadawało sobie to samo pytanie co ja: "Dokładny kierunek orbity nie jest stały, lecz podlega precesji. Innym ruchem związanym z orbitą jest precesja linii apsyd: elipsa orbity Księżyca powoli obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara z okresem tego obrotu równym 8,85 roku (3233 dni); występuje też precesja płaszczyzny równikowej (zgodna z ruchem wskazówek zegara) wokół osi prostopadłej do ekliptyki. Punkty, w których orbita Księżyca przecina płaszczyznę ekliptyki (węzły), również podlegają precesji o okresie 18,6 roku (6793 dni)." PS: U mnie w Poznaniu taka mgła, że nie widzę budynku po drugiej stronie ulicy, o Muńku nie wspominając. Dobrze, że wczoraj mogłem sobie chociaż przez chwilę popatrzeć na niego przez lornetkę
 4. Wyjątkowy Super-księżyc

  A ja przy okazji całej tej "medialnej burzy" zacząłem się zastanawiać nad jedną rzeczą: Dlaczego odległość Ziemia-Księżyc w czasie perygeum jest zmienna? Pomijając na chwilę kwestię pełni. Gdyby orbita Księżyca była IDEALNĄ elipsą, to wówczas co ok. 28 dni Księżyc byłby w TAKIEJ SAMEJ najbliższej odległości od naszej planety. Co więc sprawia, że odległość ta raz wynosi np. 362, a innym razem 356 tys. km? Jaki jeszcze czynnik poza eliptyczną orbitą Muńka ma wpływ na ich wzajemną odległość? Będą wdzięczny jak ktoś z forumowiczów mi to wytłumaczy.
 5. Rozweselacz - czyli wszystko z humorem.

  Taki oto rysunek znalazłem w necie (źródło: http://demotywatory.pl/4680495/To-przykre-ze-istnieja-tacy-ludzie-ktorzy-nie-potrafia) Miłego dnia!
 6. Obserwacje pod Pamiątkowem

  Hmmm, rzeczywiście prognoza na pt/sob pokazuje duże zachmurzenie. Tyle, że ja jeśli chodzi o czw/pt, to nie wiem czy dam radę.
 7. Obserwacje pod Pamiątkowem

  I jam jest za. Pytanie tylko jak / gdzie / kiedy, etc.... Ktoś ma jakąś propozycję?
 8. Na TV 4 oraz TV6 puszczają serial dokumentalny "Kosmos". Z kolei na kanale H2 można obejrzeć inny serial - "Wszechświat". A gdyby ktoś chciał puścić coś w temacie astro dzieciakom, to na Puls 2 jest serial animowany "Był sobie kosmos". Jak widać pozycji dla miłośników astronomii jest w tv całkiem sporo. Szczegóły dot. godzin emisji do znalezienia w dowolnej wyszukiwarce programów telewizyjnych (np. tu http://tv.wp.pl/wyszukiwanie-programy.html?query=kosmos)
 9. Jaki teleskop zrobil takie zdjecia ?:)

  I rozważ jeszcze kwestię transportu/wniesienia teleskopu do tegoż domku. Jeżeli trzeba się tam wdrapać pieszo, a teleskop będzie ważył np. 20 kg, to może to stanowić nie lada wyzwanie.
 10. Obserwacje w Jeziorach Wielkich

  Cześć, Jestem nowym użytkownikiem FA oraz początkującym obserwatorem podziwiającym widoki nocnego nieba przez lornetkę. W najbliższym czasie zamierzam sprawić sobie teleskop, ale przed zakupem chętnie bym spojrzał na własne oczy przez teleskop. Gdyby więc ktoś z Poznania lub bliskich okolic planował w najbliższym czasie obserwacje, byłby chętny na moje towarzystwo i chciałby się podzielić swoim doświadczeniem, to zgłaszam się na ochotnika! :)
 11. Poznań Nowe Miasto

  Dołączam się do tematu. Mieszkam na Piątkowie, w pobliżu wieży RTV. Na razie obserwuję nocne niebo jedynie przez lornetkę, ale w najbliższym czasie zamierzam kupić sobie teleskop, dlatego zależałoby mi na umówieniu się z kimś kto już teleskop ma żeby podpatrzeć, podpytać i wspólnie poobserwować :)
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)