Skocz do zawartości

Wawrzek

Użytkownik
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

31 Excellent

O Wawrzek

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Poznań

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Poznań

Ostatnie wizyty

193 wyświetleń profilu
 1. Szukam Lokalnych astronomów

  Poznań. Przyłącze się do astrofotografa / astrofotografów... z Poznania. Chętnie zabrałbym się gdzieś za miasto na astrofotografię.
 2. Astrofotografia ze statywu

  Archiwalna koniunkcja z perspektywy robaczka W chmurach Jowisz, Księżyc oraz Wenus. 2015.05.22.
 3. Astrofotografia ze statywu

  Taka moja interpretacja Częściowego zaćmienia Słońca z 2015.03.20 Pierwsze dwa zdjęcia wykonane przez kliszę RTG, "na przyłożenie". Trzecie - moment maksimum wykonane przez dyskietkę komputerową. Ps. fotki zrobione ze statywu obiektyw 300mm.
 4. Astrofotografia ze statywu

  W blasku zmierzchu oraz Wenus i Księżyca. 2015.03.23 Widok z okna w poznańskim blokowisku.
 5. Tęcza

  Skoro taki wątek nie astronomiczny, to proszę
 6. Astrofotografia ze statywu

  Orion nad j. Rusałka w Poznaniu. Zdjęcie zrobione 16.03.2015 roku.
 7. Wawrzek

 8. Wawrzek

 9. Astrofotografia ze statywu

  Niestety mieszkam w mieście i mam bardzo trudne warunki obserwacyjne, z powodu silnego zaświetlenia, ale czasem się zapieram i robienie zdjęć nocnego nieba w trudnych warunkach powoli zaczęło stawać się dla mnie wyzwaniem. Zdjęcie oczywiście składa się z 2 ekspozycji wykonanych w tym samym miejscu i czasie , jedna po drugiej w odstępie kilkunastu sekund. 1. Naświetlanie nieba - exif: f/3.5; 25s; iso 3200; 18mm kit. 2. Naświetlanie budynku - exif: f/3.5; 10s; iso 100; 18mm kit. W miejscu w którym wykonałem to zdjęcie zaświetlenie sięga wartości 48.89, według wskazań mapy light polution. 2016.01.28; 21:03 - Poznań.
 10. Astrofotografia ze statywu

  Pozwolę się dołączyć do dyskusji.... Mam już swoje, choć niewielkie doświadczenie. Z tym ISO, to wiele zależy od matrycy, w moim przypadku optymalną wartością ISO jest 3200. Pierwsze moje "sensowne" zdjęcia nocnego nieba robiłem z wartością ISO 1600, bo się bałem szumu... i paradoksalnie przez obawę że wysokim ISO zaszumi mi się zdjęcie, zaszumiało mi się przy niższym. Dopiero gdy podniosłem do 3200 zauważyłem że ilość wpadającego światła przytłumiła szum matrycy. Po za tym w fotografii cyfrowej lepiej jest prześwietlić zdjęcie, ale nie przepalić, niż je nie doświetlić. Gdyż z jasnego i nawet prześwietlonego zdjęcia łatwiej wydobyć szczegóły ponieważ mamy zarejestrowane znacznie więcej danych, niż na niedoświetlonym. A wiadomo, że jak mamy czegoś nadmiar, to spokojnie możemy co, niepotrzebne odfiltrować, a z pustego i Salomon nie naleje. Tak więc śmiało ISO w górę. Co, do poruszeń gwiazd - zasada 600 dla pełnej klatki. Czyli Dzielimy 600 / ogniskowa = czas naświetlania. Dla nie pełnej klatki 600 / ogniskowa = czas / wartość croppa matrycy. W przypadku matryc CMOS APS-C. jest to wartość 1.6 Czyli przykładowo 600 / 10mm = 60s i dalej dla cropp 1.6: 60s / 1.6 = 37.5s. Jeśli Twój aparat ma możliwość zablokowania podniesionego lustra włącz tę funkcję. Drgania lustra wystarczą by poruszyć zdjęcie nawet przy krótkich ogniskowych. Statyw warto ustawić w najniższej możliwej konfiguracji, zwłaszcza gdy jest wietrznie. jeśli jest dość lekki to dociążyć go, choćby plecakiem, który masz ze sobą w plenerze. Większość statywów ma u dołu kolumny haczyk. Ostrzenie.... Ja raz sobie wyostrzyłem na Jowiszu za pomocą AF, doprecyzowałem ręcznie i zaznaczyłem sobie białym markerem Pamiętać trzeba że szerokokątne obiektywy zniekształcają obraz w pobliżu brzegów zdjęcia.
 11. Hej, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem filtra do fotografii nocnego nieba w trudnych warunkach miejskich, pozwalający odfiltrować tę świetlną poświatę. Zastanawiałem się, czy nie wystarczy zwykły filtr UV, ale może są jakieś bardziej specjalistyczne. Chcę fotografować szerokie, ogólne plany Drogi Mlecznej, Gwiazdozbiory. Fotografuję zwykłym aparatem ze statywu, bez użycia głowic prowadzących, teleskopów i chodzi mi o filtr nakręcany na obiektyw. Jeśli, ktoś z Was ma jakieś doświadczenia będę wdzięczny za podzielenie się nimi. Może jakieś zdjęcia porównawcze, typu z filtrem, takim innym i bez filtra.... Mam nadzieje że w dobrym miejscu piszę, jakby coś poszło nie tak przepraszam, jest to pierwszy temat, jaki tu tworzę. Z góry dzięki za wyrozumiałość i pomoc
 12. Podobną sytuacje miałem ze znajomą, która się ze mną kłóciła, że księżyc widać na niebie tylko w nocy. Akurat był to dzień, kiedy księżyc wszedł przed zachodem słońca... i jej pokazuje że "O! tam masz Księżyc!" To ona na to że to Słońce, to mówię jej: "Obróć się w drugą stronę, (na południowy zachód), co, tam jest?" Gdy, dostała Słońcem po twarzy osłupiała..... Doznała potężny szok poznawczy, który objawił się spazmatycznym śmiechem.... i rozpaczliwym okrzykiem... "No, jak przecież Księżyc świeci w nocy, od dziecka tak mi mówili! O, co tu chodzi?!! Robisz mnie w wała" Ja, czasem zastanawiam się w jakim świecie i jakiej błogiej nieświadomości żyje część społeczeństwa, niby wykształcona, (znajoma po studiach wyższych)? To, nie czasy faraonów, gdzie można ściemnić, że "jak będziecie nieposłuszni, to zabiorę wam Słońce, a jednak.....
 13. Witam, jestem na forum od pół dnia., tak więc nie opanowałem jeszcze wszystkiego tutaj.
  Chciałem w pierwszym poście , w którym się przywitałem dodać zdjęcie w formacie *jpg o rozmiarze nie przekraczającym 1 mb, jednak dostałem komunikat, o błędzie podczas dodawania, ale bez wyszczególnienia w czym jest problem. Proszę o pomoc w zrozumieniu błędu ;)
  Post znajduje się w astrofotografia ze statywu.
  Pozdrawiam.

  1. ignisdei

   ignisdei

   Wawrzek, wrzucam Cię do wyższej grupy ręcznie. Możesz dodawać foty.

   Pozdro Admin

  2. Wawrzek
 14. Astrofotografia ze statywu

  Witajcie, to jest mój pierwszy post na forum. Astronomią interesuję od dość dawna, ale zasadniczo ograniczałem się, ze względu na kiepski wzrok i lokalizację, w której mieszkam, do literatury popularno naukowej. Czyli byłem niepraktykującym miłośnikiem astronomii. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem lustrzanki cyfrowej, co wreszcie dało mi możliwość podjęcia prób zrobienia jakiś zdjęć nocnego nieba. Jak, na razie moje zdjęcia, to bardziej astronomia romantyczna, niż profesjonalna. Na przywitanie chciałbym Wam pokazać jedno z moich pierwszych zdjęć astronomicznych. Zdjęcia jednak nie będzie Dostaję informację o błędzie podczas wywołania, ale bez informacji, co, jest przyczyną błędu. Zatem witam bez zdjęcia..... zdjęcie w formacie 1,7mb png, 980kb jpg.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)