Skocz do zawartości

spidi

Użytkownik
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O spidi

 • Tytuł
  Bellatrix
 • Urodziny 14.02.1990

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  Chybie
 1. Na mrozie ale przy Płomieniu

  Pamiętam piękne czarne jak smoła niebo z pod mojego domu 12 lat temu, gdy zaczynałem przygodę z astro. Teraz z roku na rok łuna oddalonego o 25 km Bielska-B niestety coraz większa. Bolid- już dawno obiecałem sobie wypad na Ścieżków groń, ale jakos do tej pory nie wyszło :P
 2. Na mrozie ale przy Płomieniu

  W nocy z 13/14 listopada tego roku miałem przed sobą najpiekniejszy widok Płomienia w moim 12". Wyborna przejżystość pozwoliła na podziwianie płonącego krzaczka w pełnej krasie! Wyłuskałem też lekkie pojaśnienie w miejscu IC 434 niestety bez śladu B33. Szykuję się na szkic tego rejonu w tym sezonie, jeśli tylko warunki pozwolą ;)
 3. dożywotni ban na astromaniaku

  Już wszystko działa. Dalej mogę kupować używki na maniaku :P
 4. dożywotni ban na astromaniaku

  Wchodzę wczoraj na Astromaniaka, patrzę...dożywotni ban! Dziś to samo. Jak miło :P
 5. Zmienna mgławica Hubble'a

  To gwiazda, a na dodatek zmienna :) Jak mówi wikipedia, zmiany jasności NGC 2261 są spowodowane przez cień pyłu krążącego wokół gwiazdy R Mon. Tutaj fajna 230dniowa animacja zmiany w jasności mgławicy: http://www.umanitoba.ca/faculties/science/astronomy/cbrown/imaging/hvn/hvnanimation.html
 6. W końcu zaczyna się sezon na perełki Jednorożca, co niezmiernie cieszy :D Poniżej szkic NGC 2261, Zmiennej mgławicy Hubble'a widocznej w 12" lustrze, pod wiejskim niebem. Obiekt stosunkowo mały, ale bardzo wyraźny i nietrudny do wyłapania w mniejszych aperturach.
 7. Mars

  Bijący po oczach Księżyc, uniemożliwiający DS-owe wojaże, zmusza do obserwacji wyłącznie planetarnych. Szkic z godzinnego wpatrywania się w Marsa, przy pow. 250x. Seeing do najlepszych nie należał. W kilku sekundowych stabilniejszych momentach, średnio raz na 10 min. obraz ostry jak brzytwa. Na wschodzie wychyla się Syrtis Major. Najwyraźniejszy tej nocy zdawał się być rejon Terra Cimmeria, oraz Utopia Planitia. Nieco słabiej widoczne pociemnienie przy Elysium Planitia przy środku tarczy Planety.
 8. Jowisz

  Szkic z przed paru miesięcy, 24 Sierpnia o godz. 01:00, przy bardzo dobrym seeingu. Miałem wtedy najlepszy widok Jowisza w tym sezonie! Widok z Newtona 203/1000 z okularem ortho 6 mm. Baadera.
 9. NGC 7510

  To niewielka, bardzo łatwa do odnalezienia gromada położona w Cefeuszu, niespełna 2 stopnie na SW od M52. Jedna z moich faworytek wśród gromad otwartych 8) Szkic wykonałem patrząc z okularem LVW 8 mm, choć moim zdaniem obiekt o wiele lepiej wygląda z większym zapasem pola.
 10. Hantle w 8"

  Poprawiłem ;)
 11. Hantle w 8"

  To szkic z notatnika, a to szare coś to ołówek :P. Po prostu zaczerniłem ołówkiem obszar wokół pola widzenia okularu.
 12. Hantle w 8"

  Szkic z połowy sierpnia 2011. Widok z zastosowaniem LVW13mm, UHC-S Baadera, oraz obowiązkowo z środkiem na komary 8) Szkic z notatnika, odwróciłem tylko kolory w Gimpie. Wybaczcie mi za te kratki w tle :P
 13. Koński łeb ustrzelony

  Szczerze mówiąc nigdy nie liczyłem na wyłuskanie IC434 w 12", a co dopiero dopatrzenia się w niej B33. Ale widzę że warto próbować, a nie wysłuchiwać, że się nie da 8). Łysy teraz niestety wkracza do akcji, więc nie ma się co napalać!
 14. C/2009 P1 (Garradd)

  Ja także wczoraj koło 24 rzuciłem okiem na Kometę. Łysy nisko nad horyzontem troszkę mnie denerwował. W 8" z LVW 13 bardzo ładnie widoczna,lecz warkocza się nie dopatrzyłem. W okolicy krążyły cirrusy, więc nie mogłem liczyć na zbyt wiele.
 15. Powitanie

  Witam Wszystkich! 8)
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)