Skocz do zawartości

szdom1

Użytkownik
 • Zawartość

  4495
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  24

Zawartość dodana przez szdom1

 1. szdom1

  M33 - galaktyka trójkąta

  Dzięki Łukasz. Zawsze powtarzam, że gwiazdki to moja zmora. Może będzie trzeba zmienić trochę sposób ich obróbki. Co zaś do miękkości zdjęcia, nie jesteś pierwszym, który zwraca mi na to uwagę. I nie chodzi o to konkretne zdjęcie. Praktycznie przy większości popełnianych fotek jest tak samo, czyli mięciutko. To też daje mi do myślenia.
 2. Tak już się przyjęło, że zanim napiszę o obiekcie na blogu to najpierw zdjęcie ląduje tutaj. Tym razem ubiegłoroczny materiał, który doczekał się obróbki. Kto czyta FA wie, że jest to druga wersja. Pierwsza niestety trafiła do kosza. Generalnie jeżeli chodzi o galaktykę trójkąta to jest to moje trzecie podejście do obiektu. Zapewne znajdzie się parę niedoróbek o których zaraz napiszecie ale ja z efektu jestem zadowolony. Wrzucam całą klatkę bez resize. Zrobiłem tylko mały crop. pzdr. Dane: Data: 10,11-2018 Obiekt: Messier 33 Teleskop: SW 150/750 Detektor: Atik 383L+Mono Czas: L 51x300s; RGB 5x300 (na kanał)
 3. Messier 33 - Galaktyka Trójkąta po raz trzeci w kadrze. Czytaj więcej » Wyświetl pełny artykuł
 4. Oddanie pierwszego głosu nie stwarzało problemu. Drugi głos też przypisany został po chwili namysłu. Nad trzecią pracą długo się zastanawiałem. pzdr.
 5. To nie jest tak, że powiem Ci np patrz na północ pod kontem 30 stopni. Ziemia się kręci i dlatego to co widzisz na niebie dość dynamicznie się zmienia. Teraz jest tak, za godzinę, dwie, pięć, będzie inaczej. Mało tego np w styczniu o godz 20.00 niebo wygląda inaczej niż o tej samej godzinie w innym miesiącu. Żeby tego było mało to nawet jezeli patrzymy w niebow tym samym czasie ale ty mieszkasz w Polsce a ja np w Egipcie to również widzimy co innego. Na obecną chwilę czyli 17-01-2019 godz 19,00 z wielopolski wygląda to tak:
 6. Chyba wiem o co ci chodzi... Niech twoja rzeźba wskazuje tam... Położenie TRAPPIST-1
 7. szdom1

  Pytanie techniczne

  Przy następnej fotce spróbuję tą metodą kalibracji. Dzięki Łukasz za łopatologiczne wytłumaczenie.
 8. Hej. Mam taką zagryzkę. Po złożeniu materiału na fotce dopatrzyłem się takich baboli w postaci poziomych punktów. Poniżej wycinek zdjęcia. Size 100% Gdzie szukać problemu? - złe klatki kalibracyjne? -zły sposób składania? (używam w maximie AVERAGE. Być może MEDIAN był by lepszym rozwiązaniem? -co dokładnie daje w Maximie zaznaczenie tutaj ptaszka? pzdr Szymon
 9. szdom1

  Pytanie techniczne

  Przegrałeś. Wisisz Łukaszowi browar.
 10. szdom1

  Pytanie techniczne

  Dzięki Panowie. Zastosowałem AUTO CALIBRATE oraz złożyłem pliki metodą SIGMA CLIP. Jest o niebo lepiej. Jeżeli chodzi zaś o nagrywanie operacji kalibracji to nie do końca czaję. Jestem wzrokowcem więc może przy okazji jakiegoś spotkania ktoś mi to po prostu pokaże.
 11. szdom1

  Pytanie techniczne

  Ale pliki będą skalibrowane przed zestakowaniem? (każdy osobno?) Ja robię to w ten sposób, że nie mam zaznaczonej tej opcji. Po zestakowaniu kiedy mam już gotowe pliki L R G B Ha to kalibruje je klikajac na ten przycisk. Co o tym sadzisz?
 12. szdom1

  Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

  Skąd ja to znam. Mam nadzieję, że tym razem uda się strzelić parę fotek.
 13. szdom1

  Moje drugie (... i kolejne) hobby

  Kawał łajby. Ja chyba nie miał bym cierpliwości do tego sportu.
 14. szdom1

  Moje drugie (... i kolejne) hobby

  Piękny model. A jak wygląda sprawa jego rozmiaru?
 15. Ekspertami od wykładów dla dzieciaków są Robert @ignisdei oraz Marek @Marek Gdańsk. To oni co pół roku na zlotach w Zatomiu prowadzą astro-wykłady dla gimnazialistów. Proponuję uderzyć do nich. Może coś podpowiedzą lub użyczą materiałów pomocniczych. pzdr. Szymon
 16. szdom1

  KALENDARZ Forum Astronomicznego

  Coś w tym jest na rzeczy.
 17. szdom1

  Czy to coś warte?

  Wiekowy sprzęt tej firmy leży sobie spokojnie zabezpieczony na strychu. Ach ten luz na wyciągu...
 18. szdom1

  Promocje ebooków i ksiażek o tematyce naukowej.

  Dzięki. Fotek nie trzeba, już się na nią zdecydowałem. A pozostałe? Ktoś, coś?
 19. szdom1

  Promocje ebooków i ksiażek o tematyce naukowej.

  Hej. Czy miał ktoś styczność z tymi pozycjami? Planuję zakup więc może ktoś poleci lub odradzi.
 20. szdom1

  Teleskop dla 5 latka

  Hej. Takie ostrzeżenia są dla tych, którzy chcieli by sobie przez teleskop popatrzeć na słoneczko. Takie rzeczy to tylko przez specialne filtry. pzdr,
 21. IC59, IC63, czyli: okolice Gamma Cas. Czytaj więcej » Wyświetl pełny artykuł
 22. szdom1

  IC63

  To chyba najlepsza metoda.
 23. szdom1

  IC63

  Hej. Po długiej przerwie znalazłem wreszcie czas aby "wymęczyć" (dosłownie) stary materiał. Po raz pierwszy poszedłem troszkę inną drogą i skorzystałem z tutka Wessela. Po mojemu widać niedociągnięcia związane z jakością zebranego materiału. Pomimo sporej ilości fotonów obróbka tego obiektu to dla mnie droga przez mękę. pzdr. Dane: Obiekt IC63 Data: wrzesień, pażdziernik 2018 Teleskop: SW 150750 Detektor: ATIK 383L+Mono Czas: L 14x480s; RGB 8x300s (na kanał); Ha 115x600s
 24. szdom1

  IC63

  v.2 Sam nie wiem...
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)