Skocz do zawartości

Wega

Użytkownik
 • Zawartość

  169
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

283 Excellent

O Wega

 • Tytuł
  Deneb
 • Urodziny 28.01.1952

Contact Methods

 • Website URL
  http://qrz.com/db/sp5lxt

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  5 km na południe od W-wy
 • Interests
  astronomia, krótkofalarstwo, jazda rowerem

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  5 km na południe od W-wy

Ostatnie wizyty

1648 wyświetleń profilu
 1. Astroprezenty pod choinkę :)

  Prezentów nie wolno odrzucać, Mikołaj myśli, że już nie wrócisz i zostaniesz tam pod czystym niebem, tam są obserwatoria i jest bardzo ciemno
 2. Gratuluję zwycięzcom jak i wystawiającym swoje prace. Wasz trud włożony i wystawiony do oceny jest Wielki, a przez to mogę zyskać wpatrując się i zastanawiać, jak Wy to robicie.
 3. Astroprezenty pod choinkę :)

  Cztery razy rozmawiałem drogą radiową ze Świętym Mikołajem, za każdym razem podobno wysyła mi kamerę i karty QSL , karty doszły kamery nie, a Mikołaj nie kłamie. Już za niczym nie tęsknię, tylko gdzie są te kamery
 4. Ostrzeżenie o błedach

  Ja takiego błędu nigdy nie miałem, używam : laptop, Windows 8.1, 2G RAM, dysk SSD - półprzewodnikowy.
 5. Kupno pierwszej lornetki - 10x50

  Rzeczywiście zginął a był, wobec tego na piechotę: tu na forum na stronie głównej znajdź lornetki i Jakie macie statywy pod lornetkami strona 4, mój post, brakujące foto niżej
 6. Kupno pierwszej lornetki - 10x50

  Zgadzam się z Twoją opinią. Mój jest taki: https://www.forumastronomiczne.pl/uploads/monthly_2017_10/59ef504a06803_uraw.jpg.e65088c7372246122830ea6b5fa3d0e8.jpg
 7. Kupno pierwszej lornetki - 10x50

  Lornetka na statywie to dobre rozwiązanie, proponuję kupić lub wykonać nawet najprostszy wysięgnik, żuraw z przeciwwagą, on podniesie komfort obserwacji nawet w zenicie.
 8. To jest szkic czy już nie

  Byłem modelarzem kleiłem latające modele silnikowe, aż w pewnym momencie wykonałem szybowiec i tu się zaczęło, zapomniałem o modelach silnikowych. Szybowce mają duszę podczas jego lotu czujesz powietrze, które go niesie w żeglarstwie jest podobnie, z rysunkiem również. ignisdei w swoich wypowiedziach przeważył moją szalę. Rysunki ołówkiem na papierze też mają duszę po całkowitym obrobieniu komputerowym my ją zabieramy, stają się inne takie nie swoje. Nawet najlepsze ksero tego rysunku pozbawia części jego duszy. Komputerowe szkice również mogą być piękne lecz to już będzie inna kategoria wspomniana przez Alice, a między nie, nie odważył bym się wstawić znak równości. W związku z tym idę po następną partię ołówków, o obróbce komputerowej też będę pamiętał, ona też ma swoje miejsce. Możemy wyjść na obserwacje z komputerem, podłączyć tanią kamerę do teleskopu, nałożyć obraz na swoją matrycę i nanosić gwiazdki ręcznie każdą z osobna, to też pozostanie szkicem ale bez wspomnianej duszy.
 9. To jest szkic czy już nie

  Obydwie opinie są dla mnie cenne, Wielkie Dzięki. Przejrzałem chyba wszystkie posty w poszukiwaniu odpowiedzi i dopiero tu je znajduję. Z całym szacunkiem wypowiedz Kolegi Alice jest mi bliższa. Jest wiele programów do wykonywania szkiców i one funkcjonują w życiu rysunków, w astro jakoś nie znalazłem by ktoś je stosował, to też jest coś, nad czym można by się zastanowić. Nie wszyscy mają zdolności artystyczne, przynajmniej nie ja, a technika może temu pomóc.
 10. Wykonany mój szkic poddałem całkowitej obróbce programowej jednocześnie zadając sobie pytanie, czy to jest szkic czy już nie?. Materiałem wyjściowym jest szkic ręczny wiadomo w jakich warunkach powstaje, a to nie ten ołówek wzięty do ręki, kiepskie oświetlenie, pozycja czasami mało wygodna by móc rysować, marzną ręce stając się mało precyzyjne, a efekt końcowy może być różny, widoczny dopiero w domu. Celem mojego rozważania jest by na szkicu ręcznym, po umiejscowieniu gwiazdy w polu dla niej określonego opisać jej jasność, kolor, by w domowych warunkach dokończyć swoją pracę przed komputerem, nadając inny wygląd końcowy różniący się od materiału podstawowego. Mnie bardziej odpowiada taki sposób szkicowania oczywiście z oryginałem i wszystkimi danymi jak czego dotyczy, czym, kiedy itp. , pytanie czy to nadal jest szkic, pomijam tu celowo definicję szkicu. By bardziej przybliżyć temat i ewentualnie efekty, załączyłem dla przykładu wynik prac pozostawiając pytanie jak w temacie i czy to ma sens?. Rysunek 1 oryginał.
 11. Nie tylko Astro...

  I przyszła zima, a jedzonka ni ma. Zdjęcia z dziś. To drzewo wykonałem wcześniej sam, 7 metrów za oknem wbiłem dwu metrowy ceownik w ziemię, dospawałem kawałek rurki, w nią wcisnąłem kawał gałęzi z lasu, która leżała w miejscu wycinki. Zimą skarmiam około 10 kg słonecznika łuskanego, widoczek niesamowity, zwłaszcza jak przyleci około 20 sikorek na raz, mają swój zwyczaj pojedynczo po ziarenka i następna, tak do syta. Zdarzają się sytuacje, jeśli brak ziarenek sikorki potrafią usiąść na parapecie i dziobać w szybę. Sikorka jednorazowo potrafi zjeść 8 ziaren słonecznika, potrafi naprowadzić inną do karmika, dzwońce potrafią się dogadać z sójką, sójka zjada do 120 ziarenek słonecznika. Często przyglądam im się przez lornetkę o 8x powiększeniu.
 12. Statyw pod EQ3-2

  Tak się zastanawiałem co to za śruba w środku , wyjaśniłeś mi to, przy dokręcaniu śruba napotka opór i w ten sposób będzie dociskać wewnątrz do profila (sprytne to). Podam wzór do stosowania wierteł dla gwintów do 10mm myślę, że to znasz: np. gwint M10 x 0,8 = 8mm średnica wiertła, 0,8 to liczba stała. dla M3=2,4mm wiertło itd.
 13. Statyw pod EQ3-2

  Gratuluję pomysłu i wykonania, Twoja koncepcja podoba mi się zwłaszcza z wykorzystaniem części montażu. W obawie o sprzęt, który ma być montowany na statywie rozważ moją podpowiedz, a mianowicie ścianki masz grubości 2mm i je nagwintowałeś, wspomnę gwint M6 ma skok 1mm, M8 mniejszy, zatem obawiam się, że ten gwint dla tych śrub jest za krótki, mała ilość zwojów, przy dokręcaniu za którymś razem zerwiesz gwint. Przepraszam nie chcę straszyć, Twoje rozwiązanie jest godne uwagi i polecenia. Moja podpowiedz na foto, mam takie wykonanie, śruba potrzebuje gwintu od 4 zwojów w górę by spełniała swoją funkcję.
 14. Czy znacie ten adres prognozy pogody, pierwszy raz widzę, podoba mi się to:    https://www.ventusky.com/

  1. Pokaż poprzednie komentarze  8 więcej
  2. Jacek E.

   Jacek E.

   A chmurwy to kit - i tak są wszędzie, ale na Wetterce to widać wszystko jak na dłoni czy sprzęcicho może sobie stać do rana czy wnieść do pokoju. Niemal nigdy mnie nie zawiodła odkąd używam :) Prosta, szybka, klarowna i co najważniejsze na kilka godzin przed niemal 100% sprawdzalna :)

  3. Jacek E.
  4. wessel

   wessel

   Też korzystam. Na tej windy.com fajnie można obserwować warstwy chmur niskich, wysokich i średnich podane osobno. To bardzo pomaga.

 15. Czy taki kompakt nada się do fotografi

  Aparat typu kompakt nie nadaje się do astro-foto. Posiadam inny kompakt, służy mi wyłącznie do wycieczek pieszych czy rowerowych, jest dużo lepszy od aparatu nawet w dobrym telefonie. Poczytaj porad doświadczonych Kolegów, dali Ci odpowiedz.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)