Skocz do zawartości

Wega

Użytkownik
 • Zawartość

  193
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

392 Excellent

O Wega

 • Tytuł
  Deneb
 • Urodziny 28.01.1952

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  5 km na S od W-wy

Ostatnie wizyty

1832 wyświetleń profilu
 1. (1) Ceres

  No to witamy w klubie, szkicuj to co widzisz, a gwiazdki i ołówek będą z Tobą.
 2. M42 dwa razy wzięte

  Niebo było piękne, wszystkie gwiazdki na wyciągniętej dłoni, w okół cisza i spokój, sprzęt refraktor 102/1000, ustawiony na polarną EQ3-2, do wizuala wygodny i mała godzinna rozgrzewka, patrzę tu i tam wszystko po staremu. Nadeszła pora by wykonać szkic, druga rozgrzewka, bieg do auta po akcesoria do szkicowania. Pomysł wykonać dwa niezależne szkice tego samego obiektu bez porównywania ich ze sobą, padło na M42. Wybrane okulary to 25mm i 7mm, warunki wyśmienite, bajka jaką zaserwowało niebo była trudna, patrzeć czy rysować, wybór drugi. Zaczynam od mgławicy potem gwiazdki i tak dwa razy wzięte, powstały dwa szkice o różnym powiększeniu. Okular 25mm pokazał M42 w towarzystwie gwiazd i tego nie da się zapomnieć, 7 mm ukazał więcej szczegółów, ale to już było bez towarzystwa. Jestem zwolennikiem małych powiększeń, a ich szkicowanie wydaje mi się trudniejsze.
 3. Moje perełki znajdują się w gwiazdozbiorze Woźnicy,są umiejscowione pomiędzy Mgławicą Emisyjną IC 410, a Mgławicą Płonąca Gwiazda IC 405, katalogowane jako Aur14,16,17,18 i Aur19. Ich blask można zobaczyć już przy niewielkim powiększeniu. Podczas obserwacji niebo było z niebieskawym zabarwieniem, dalekie od czerni, typowo podmiejskie 20 km. na południe od Pałacu Kultury. Moją miejscówkę tym razem zajęła dzika zwierzyna i ktoś musiał ustąpić, więc zostało mi własne podwórko. Do tych obserwacji uznałem, że najlepsza będzie lornetka 20/80, ona to pozwoliła zobaczyć to co jest na szkicu.
 4. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  Jestem pod wrażeniem, Twoja pasja już czyni Cię Mistrzem, zatem pozwól Wielki Mistrzu złożyć Ci Wielkie Gratulacje, Jesteś Wielki, kłaniam się nisko życząc następnych odkryć.
 5. Zdjęcia chmur

  Super !, liście na krzakach i słońce w tym miejscu to musi być środek lata, a tak ogólnie to bardzo ładny widoczek, ja takiego nie mam
 6. AstroRękawica

  Brak pogody to okazja by przygotować się do wyjścia pod niebo i je zrysować, zastanawiam się co?, a może by tak zapytać Forumowiczów, co by chcieli obejrzeć, może i nawet naszkicować zapraszam do udziału, ołówek w każdym domu się znajdzie. Moja propozycja jest nie tylko dla mnie, również dla Was, ja w niej wezmę udział. Proponuję by pole walki wybrał ktoś obeznany w astro, wyznaczając kilka obiektów do wykonania szkiców z Nieba Zimowego i Nieba wokół biegunowego lub obiektów z jednego aktualnego gwiazdozbioru, każdy obiekt będzie dobry, obiektów nie niżej jak 15 może 20 stopni siatki azymutalnej. Czas do realizacji szkicu to jak cztery pory roku, teraz gwiazdozbiory zimowe. Sprzęt użyty, może być od oka nie uzbrojonego do dział największego kalibru, sekundanta nie będzie. By dać wszystkim równe szanse, tu liczę na uczciwość, proponuję by szkice nie pochodziły z archiwów własnych czy też były już publikowane, ważne by były to nowe i aktualne szkice. Uważam, że wyższą poprzeczką jest szkic narysowany w odpowiedzi, "narysuj mi to!" niż szkic wykonany przypadkowo np. bez przygotowania. Daleki jestem od narzucania warunków co mamy szkicować, ale i tak by wykonać szkic potrzebny jest określony i przemyślany plan działania, tu celem jest zachęta do szkicowania obiektów nieba i nie ma to cech konkursu, a przekonasz się, że szkicowanie nie jest gorszym od astro fotografii. Pomysł nasunął mi się z mojego drugiego hobby, podam przykład: zrobienie łączności z ciekawym krajem, a jest ich ponad 300 (tu kraje liczą się inaczej) i mieć to potwierdzone fizycznie lub coraz częściej elektronicznie, takie potwierdzenie kraju jest moim dokumentem i sukcesem. Tu w astro też nie wystarczy być entuzjastą, fanatykiem czy jak to zwał, moje zainteresowania to astronomia, by to udowodnić, dobrze było by pokazać swoje osiągnięcia, dobrym przykładem są inne dziedziny specjalistyczne astro gdzie dominuje fotografia, proszę nic na siłę, nie koniecznie musisz być w tym najlepszy, to są Twoje szkice, Twoje osiągnięcia i Twoja wewnętrzna satysfakcja - największa z nagród, mimo kiepskich moich zdolności plastycznych wzywam do pojedynku stanę z otwartą przyłbicą.
 7. Gratuluję zwycięzcom, wszystkie prace mają jeden wspólny mianownik, są piękne
 8. Przepraszam dla mnie to wszystko jest nie logiczne, nic tu nie pomogę, jeżeli potrafisz rozpracuj Orbitrona przyjrzyj się rozwiązaniu i zastosuj do swojego programu, pamiętaj satelity mają różne orbity, prędkości, częstotliwości pracy, zatem kłania się Doppler, itp, satelitów jest setki, będziesz musiał aktualizować dane każdego z internetu, a to wszystko już jest gotowe. Ja aktualizuję satelity co dwa tygodnie. Życzę powodzenia.
 9. Witam, bardzo dobrym programem jest Orbitron, po zainstalowaniu sterowników do niego jest wystarczającym do pracy i nie ma co wyważać już otwartych drzwi. Kolega jest mocno aktywny na forum gdzie takie informacje można znaleźć, nie rozumiem czemu tu na forum to pytanie, ale gdyby co to proszę przypomnę link http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=101438
 10. Sylwester 17/18

  Fajerwerki wyłącznie okolicznych sąsiadów, ja je tylko zatrzymałem dzisiejszej nocy w kadrze, zrobiłem 45 zdjęć, oto kilka z nich. Zdjęcia są surowe, tylko po kompresji.
 11. Szczęśłiwego Nowego Roku 2018

 12. Pas Oriona

  Pokazało się niebo, trzeba się przewietrzyć, a może i zmarznąć. Ogólnie nie było źle, jedynie Księżyc skutecznie bronił swojej pozycji tłumiąc wszystko co stało na jego przeszkodzie powyżej 8 mag. i tyle mógł zrobić podczas swojego panowania, pozostawił niewielką część, bym mógł się tym zadowolić. Chcąc zapamiętać mu to na długo, przerysowałem Pas Oriona, który miał tuż za swoimi plecami. Zabawa nie trwała długo, około pierwszej nadciągnęły nocne chmury i było po rysowaniu, Księżyc nadal nie odpuszczał, najwyraźniej szukał astro zakręconych próbując przebić się przez chmury, w pewnym momencie też odpuścił, zrobiłem to pierwszy i w tym byłem lepszy. Wróciłem do pokoju, jak zwykle niepewność, jak wyszło szkicowanie, którego nie zdołał zakłócić spaślak, cały czas świecąc mi w rysunek.
 13. Poświata w szkicu

  Przedstawię jak można w prosty sposób uzyskać poświatę czy łunę w szkicu dla obiektów nisko położonych czy też o małych powiększeniach, tam gdzie poświata może wystąpić i chcemy ją umieścić w swoim szkicu. Dla obiektów wysoko położonych jak i dużych powiększeń poświaty nie będzie widać, będzie to bez celowe. Opis dotyczy wyłącznie do przeniesienia szkicu z papieru metodą fotograficzną do ewentualnej drobnej obróbki komputerowej, którą stosuję, dla ksero nie zdaje to egzaminu. Jeżeli mamy już ukończony szkic, stosuję jedną z dwóch metod pod warunkiem, że zachodzi taka potrzeba, przedstawia to fotografia niżej. Zdjęcie 1-oryginał, 1a-negatyw, zagięta kartka jest bardzo mocno po to by ukazać efekt o co chodzi. Kartka jest ułożona w tym przypadku na wersalce gdzie światło pada z góry przez okno dachowe i maksimum doświetlenia występuje w jej środku, światło na jej dwu brzegach odbite zostaje poza obiektyw aparatu, a efekt jest widoczny (to okno jest nad moją głową podczas snu, już spałem na lornetce). Po obróceniu szkicu o 90 stopni uzyskamy efekt łuny po lewej i prawej stronie naszego szkicu. Przy lekkim wygięciu szkicu w komputerze należy dokonać drobnej korekty ponieważ szkic fotografowany będzie lekko owalny to należy zrobić z wyczuciem, a przy ręcznym szkicu i tak tego nie zauważymy. Druga metoda jest prostsza, wystarczy położyć szkic przy oknie w cieniu ramy, padające światło z góry doświetla szkic, widać to na fotografii 2-oryginał, 2a-negatyw, pozioma dolna rama okna czy też drzwi oszklonych rzuca cień na podłogę czy parapet, w tym cieniu umieścimy nasz szkic efekt jest na zdjęciach. Dla drugiej metody nie może być słońca, ono rzuca nam ostre cienie, dobre są pochmurne dni lub okna nie będące w słońcu.
 14. Centrum Oriona

  Nie posiadam skanera więc robię foto, efekt łuny osiągnąłem przez delikatne zagięcie szkicu, by część odbitego światła od białego papieru nie trafiała bezpośrednio do obiektywu ale poza aparat to taki trik. Mgiełki robię patyczkiem higienicznym z watą na którą nanoszę bezpośrednio miękki ołówek 8B i nim dopiero bardzo delikatnie rozmazuję na papierze, potem drugim czystym patyczkiem higienicznym zbieram z papieru nadmiar robiąc pojaśnienia. Sprzęt to lornetka Giant 20/80 mocowana na żurawiu własnego wykonania publikowany tu na forum w "Lornetki" i "Jakie macie statywy pod lornetkami?", posiadam teleskop wolę lornetkę nie mam wielkich wymagań co do sprzętu. Miłego szkicowania
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)