Skocz do zawartości

Leon

Użytkownik
 • Zawartość

  232
 • Rejestracja

Reputacja

119 Excellent

O Leon

 • Tytuł
  Kapella

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  warszawa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Warszawa

Ostatnie wizyty

859 wyświetleń profilu
 1. A czy niebo jest zupełnie bezchmurne, czy też są na nim jakieś delikatne obłoczki które poruszane wiatrem powodują migotanie i pozorne przesuwanie się obiektu ( gwiazdy lub czegoś innego)
 2. Nie rozumiesz bo jeżeli się nie mylę to balkon masz na parterze i widoków dziennych na horyzoncie nie masz , ja mam odkryty horyzont ( w sporej części) i od siebie z balkonu widzę obiekty oddalone nawet o 50 km. Do nieba używam trybu równikowego, dokładnie tak jak napisałeś , a linię północ- południe narysowałem za pomocą Słońca posiłkując się: pionem, równaniem czasu, efemerydami słonecznymi i dokładnym zegarem. Polarnej też nie widzę a szerokość ustawiam poziomnicą elektroniczną bo ta skala na montażu nie jest delikatnie mówiąc zbyt dokładna. ostatnio oglądałem Księżyc i był on w środku okularu nie ruszając pokrętła deklinacji przez co najmniej półtorej godziny dopóki nie schował się za winklem balkonu.
 3. No tak koszt większy , ale eq3-2 to minimum do tego maka , a taki Exos-2 można ustawić w tryb azymutalny (bez żadnego kombinowania i bez obawy że w takim ustawieniu się wywróci. nawet z ciężką lustrzanką lub binonasadką) AZ-4 się nie nadaje do większych powiększeń. Co do okularów to 15 mm będzie optymalne
 4. Tak mocno to się tego nie trzymaji rozważ tego Maka-127 na montażu Exos-2 (eq- 5) na pewno będzie to lepszy wybór.Zarówno do Maka-127 jak i do większego teleskopu którego w przyszłości będziesz chciał mieć.
 5. W Tej chwili Nie mam żadnego pełno klatkowca (ma córka 700 i 800 ) ja mam tylko 70, 90 i 300 a ta winieta to sprawdzana była z refraktorem 102 X 460, Maka jeszcze wtedy nie miałem, sądzę że może być podobnie. w każdym razie tak czy inaczej trzeba zakupić tą pierwszą.
 6. Mam tą złączkę z linku podanego przez Piotrka podpiętą na stałe do Nikona 300D ostrzy ona w Maku 127 wsunięta zarówno w w VB jak i 2" kątówkę . Po co więc kompinować gdy zdaje ona egzamin Co do tej drugiej to w refraktorze trzeba było dać przedłużkę a na dodatek z Nikonem pełno klatkowym była spora winieta, z tą pierwszą nie było.
 7. Ja kupowałem na Allegro Za 150 zł, stan magazynowy
 8. Zrób tak jak radzi Piotrek, jak masz kilka aparatów to jeden z nich możesz podpiąć na stałe do takiej złączki i wtedy wystarczy wsunąć taką złączkę " w 2" wyjście w teleskopie. Oczywiście adapter T2 też będzie potrzebny. można też taki zestaw wsunąć w 2" kątówkę
 9. Leon

  C/2020 F3 NEOWISE

  15 minut temu z Ursynowa coś tam majaczyło, jednak przez lornetkę 7 X 50 widoczna doskonale
 10. Leon

  Mam smaka na Maka

  Mnie też nie jest znana,kolegę GKG interesują jednak obserwacje plenerowe , dlatego też do takich obserwacji powinna być zastosowana kątówka Amiciego. Oczywiście że gdyby do nieba mu nie pasowała może przecież zastosować inną i używać je zamiennie.
 11. Leon

  Mam smaka na Maka

  Bino w Maku służy do Księżyca , no i przede wszystkim do pleneru , dlatego też kątówka powinna być z pryzmatem Amiciego by obraz był taki jak w lornetce.
 12. Póki co myślę że można go posadowić na jakimś montażu od "Skylux" zanim nie trafi się na coś zbliżonego do oryginału.
 13. Prawda jest taka że ten temat, a także podobne można streścić słowami piosenki Niebiesko-Czarnych pt." Niedziela będzie dla nas". Zachęcam do wysłuchania tych którzy jej nie znają ( to do młodych bo starsi znają ją na pewno)
 14. Leon

  Kupię kosę

  Nie potrzeba cofać się aż do Kościuszki, we wrześniu 1939 w Gdyni powstała kompania kosynierów uzbrojona w kosy postawione na sztorc, można poczytać o niej na Wikipedii.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)