Skocz do zawartości

lolak89

Użytkownik
 • Zawartość

  245
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez lolak89

 1. Aaaale niebo już jest nocami. Dziś obudziłem się w nocy i jak zobaczyłem niebo prawie na golasa siedziałem kilkanaście minut na balkonie 0:30, zmarzłem okrutnie ale co gwiazd mi zwykła 10x50 lidletka pokazała to moje.

  M27 pięknie widoczna a i pokusiłem się o kulkę w Strzale, która rok temu nie bardzo dawała mi się dojrzeć w tej lornetce. Dziś padła jako lekka gromada słabych gwiazd bez widocznego halo/szarości jak np. ma m13.

  Nie mogę skatalogować obiektu ale poniżej Orła widzę jeszcze jakąś kulistą/mgiełkę, dziś jak będzie pogoda to zobaczę co to za kuleczka.

  1. Karol_C
  2. lolak89

   lolak89

   No pewnie, że M11. nie brałem jej pod uwagę przeglądając Stellarium bo zmyliła mnie jej ikonka, myślałem że to jest jakaś bardziej otwarta gromada jak plejady. Z pewnością, jest to M11, dzięki.

 2. lolak89

  Test okularu Lunt XWA 9 mm 100 stopni

  Czy jest szansa w takim okularze i w jemu podobnych zobaczyć całe pole widzenia bez rozglądania się na boki? Może to tylko w WO UWAN 7 mm nie mogłem na tyle docisnąć oka do okularu żeby widzieć całe pole na raz. Fajna recenzja.
 3. lolak89

  Letnie mgławice planetarne by Windforce

  3 i 5 jest nawet dobra w 150 MCT za to 22 codziennie wieczorem wyciągam w 10x50 na Dobranoc razem z jakąś sporą i jasną mgławicą obok. Akurat Strzelec przesunął się w mniej obarczone LP miejsce i mam go dość fajnie wyraźnego na nocnym niebie, Najlepsza wiadomość jest taka, że środek nocy mam już prawdziwie ciemny. Pozdrawiam
 4. lolak89

  Letnie mgławice planetarne by Windforce

  Ja mam złudną nadzieję na pogodę w ten weekend a wtedy będziemy tłukli z kolegą kulki i planetarki do bólu jelit w Taurusie 500 i bino zazdroszczę takiego lusterka, chyba czas na zmianę sprzętu.
 5. lolak89

  Teleskop Levenhuk Strike 80 NG

  Chyba jednak wolałbym dołożyć i kupić TEN. Lepsze okulary, tuba, montaż.
 6. lolak89

  Okular do refraktora - planety

  TMB jest słabe i nie ma co gadać, zwyczajnie ED jest dobre w TMB nigdy nie miałem ostro, zawsze czegoś mi brakowało co nie zmienia faktu, że za nieduże pieniądze daje dużo lepszą jakość od kitowców. Miałem równocześnie NPL 6 mm i TMB też chyba 6 (albo 5, nie pamiętam) i pomimo, że do NPL kleiłem oko to czułem jaki jest skubaniutki ostry na planetach czego o TMB powiedzieć nie mogłem. Za to TMB lepiej mi się patrzyło na Księżyc przez większe pole widzenia.
 7. lolak89

  Śmigiełko w HaRGB

  Wersja bez gwiazd najlepsza 😃
 8. lolak89

  Czytnik E-book?, ale jaki?

  Dokładnie, E-ink to fajny wynalazek, Kinde Paperwhite 3 od kilku miesięcy ma małżonka ale pomimo podświetlenia w nocnym czytaniu, dotykowego ekranu i dużo lepszej rozdzielczości ekranu tęskni za starym PocketBookiem który dokończył żywota po kilku latach. Mam ochotę kupić mu nowy wyświetlacz i przywrócić do życia.
 9. lolak89

  Obserwacje Jowisza

  Ależ wczoraj był Jowisz krótko po zachodzie słońca, normalnie masakra. Przetestowałem Zeissy w bino i nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Obraz ostry jak żyleta, planeta jakby odrysowana cyrklem na kartce papieru. Pełno pasów, zgrubień, nieregularności. Nawet ten obszar pomiędzy dwoma pasami równikowymi był jakby to jasny to ciemny, brakowało większego lustra i co za tym idzie rozdzielczości żeby pokazać te ciemne mini chmurki w pełnej krasie. W pasie równikowym (chyba północny choć u mnie był na południu), w tym w którym są poprzyklejane czarne kłaki i wybrzuszenia, za jednym z takich czarnych kłaków był biały bąbel, taki biały owal jak bąbelek powietrza na szklance z gazowanym napojem:) W pociemnieniu biegunowym południowym (u mnie w bino widziałem go na północnej części) widziałem biały owal, normalnie widoczny na wprost, był tak jakby w pierwszym pasie tego pociemnienia. Pewnie niektórym wyda się to dziwne ale te 40 letnie mikroskopowe Zeissy podczas szarówki nieba dały mi ostrzejszy obraz niż BCO 18!!!. Dopiero jak się porządniej ściemniło i planeta zrobiła się jaśniejsza BCO dogoniło Zeissy w ostrości. Nie mogłem w to uwierzyć, co ja wczoraj przeżywałem w swojej głowie to tylko ja wiem:) Czysta Euforia, seeing cudowny, przejrzystość też niczemu sobie. Niestety trwało to może 1h30min, potem przyszły chmury i wszystko zaczęło pływać. Co prawda te mikroskopowe okularki użyteczne pole mają około 20" z 40" własnego pola widzenia, ponieważ od mniej więcej tego momentu na Tarczy pojawiał się kolorek wokół, jakaś abberacja ale nie wiem jaka. Konkluzja? Brakuje mi jeszcze lustra, chciałbym dorwać się do Maka 180 albo SCT8. Tam to muszą dziać się cuda. Zdecydowanie apertura 150 mm może być w pełni wykorzystana w Polsce do obserwacji planetarnych. Jeszcze jeden wniosek, podczas szarówki zobaczyłem tak na prawdę jak wyglądają "tarcze" Księżyców Galileuszowych przy 170x kiedy to były jeszcze na tyle ciemne, że nie robiły wkoło siebie żadnych krążków świetlnych. Toż to są ledwie ulotne mini szpileczki, jedynie Ganimedes może być wg mnie rozpoznany po rozmiarze, reszta wygląda praktycznie tak samo. Stąd wniosek, że rzekoma rozpoznawalność Księżyców raczej wynika z ich jasności. Samemu wydawało mi się, że nawet przy 140 widać i rozmiary i przede wszystkim "tarcze". No właśnie wydawało mi się bo w ciemnościach nocy świecą jak głupie a w szarości zmierzchu dopiero pokazują jakie są to mikrusy. Pozdrawiam Łukasz
 10. lolak89

  Klasyka gatunku M27

  Kiedy ja ostatnim razem go oglądałem o matko... a nie, stosunkowo nie dawno bo w Bukowcu w maju, ale czuję jakbyśmy się nie widzieli wieki. Dziękuję za fotkę.
 11. lolak89

  Jak obserwowac mglawice Synta 10

  Nie wiem w jakim wieku jest syn ale możecie z soboty na niedzielę spróbować wstać na planety około 2:00, wtedy będą najkorzystniej na niebie. Oczywiście teleskop zostawiasz na zewnątrz żeby miał temperaturę otoczenia (sprawdzając wcześniej pogodę, podlewane to lubią być warzywa a nie teleskopy). Gwarantuję, że jak już wyjdziecie to wrócicie trochę później niż planowaliście:) Nad głową chociażby m13 która będzie wyglądać bardzo dobrze w takim sprzęcie.
 12. lolak89

  [K] Kupię SW 100/1000

  Witam, Chętnie kupię achromat SW 100/1000, w normalnym stanie optyki i tuby. Najlepiej bez akcesoriów, goła tuba z obejmami i dovetailem. Pozdrawiam Łukasz
 13. lolak89

  Jowisz 2011-2018

  Łoooooaaaa!!! Ale animacja jakby seeing dopisał to pewnie bym nosił kaganiec żeby nie zgubić szczęki:) Daj spokój, pięknie wyszło.
 14. lolak89

  Messier 57 - Mgławica Pierścień

  Tam nad pierścionkiem to IC 1296?😃 Fajny mistrz drugiego planu😉
 15. lolak89

  Sky-Watcher Star Discovery 150

  Mieszkasz w samym Garwolinie czy okolice? Może nie mamy do siebie bardzo daleko. Zawsze można mini zlot gdzieś zrobić to i byśmy zobaczyli ten montaż.
 16. lolak89

  Sky-Watcher Star Discovery 150

  Spokojnie, przecież musi być tam instrukcja jakaś a jak dobrze mi się wydaje to trzeba zrobić align na trzech obiektach a nie dwóch. No i te obiekty wyszukujesz ręcznie tak? i dodajesz do align? Np teraz łatwo widoczna Wenus zachodząca zaraz za słońcem no i Jowisz na wschodzie, plus jakaś dodatkowa gwiazda. Nie dodali instrukcji obsługi?
 17. lolak89

  Redukcja 1,25 na 0,965

  Wyjdzie mnie drożej jak za same okulary:) Słaby interes, może ma ktoś stare, gdzieś z jakiegoś pudła po starym telepie czy coś, takiego czegoś szukam. Albo okleję teflonem;)
 18. lolak89

  Redukcja 1,25 na 0,965

  Hej, Kupię jak w temacie, dwie redukcje z 1,25 do 0,965. Kupiłem parkę okularów od mikroskopu i chcialbym je sprawdzić. Pozdrawiam Łukasz
 19. Ja znowu wybrałbym 3. Numer 1 i 2 mają "miękki" obraz, nie byłem nigdy zadowolony z ostrości za to w WA było ostrzej.
 20. lolak89

  Jowisz 2011-2018

  Taaa, pierwsze podejście i taki ładny Jowisz, nie ściemniaj, trenowałeś od roku w samotności:) Super detal, podoba mi się.
 21. lolak89

  Obserwacje Jowisza

  Jeszcze raz przestudiowałem swoje obserwacje, skonfrontowałem je z wczorajszymi i doszedłem do wniosku, że popełniłem błąd w opisie powyżej za co przepraszam. Sprostuję: Strefa 2. Ledwie widoczny ciemniejszy pasek przy użyciu siły umysłu i lepszego seeingu. Strefa 6. To tu uwidacznia się sporo pasów atmosfery, najpierw biały, później cieńszy brązowy i znowu biały przy dalej przejść w przerywane to na jasno to na ciemno pociemnienie biegunowe. Pozdrawiam Łukasz
 22. lolak89

  Co teraz warto obejrzeć?

  W MCT 150 pod wiejskim niebem oglądam Gromady kuliste (te jasne) w bino + BCO 18 przy 140x, 1.0 mm źrenicy wyjściowej i uważam to za akceptowalną źrenicę do kulek i planetarek, gwiazdki iskrzą pięknie. Stąd wniosek, że dużo zależy od miejsca obserwacji i samych preferencji obserwatora ale zgadzam się, że lepiej mieć większą źrenicę do uniwersalnego zastosowania.
 23. lolak89

  Obserwacje Jowisza

  Wczoraj znowu były super warunki na moim balkonowym planetarnym Eldorado. Jowisz pokazał taki detal o jakim nie śniłem:) Obserwacje trwały od godziny 21:50 do godziny 23:10. Teleskop MCT 150 Skymax + bino + głównie BCO 18 mm + czasami Plossle 12.5 mm Powiększenie około 140x, źrenica wyjściowa 1.0 mm dla BCO, ~200x i 0.7 mm źrenicy wyjściowej dla Plossli. Strefa: 1. Pociemnienie doskonale widoczne, w czasie mega stabilnej atmosfery wychodziły różnice w kolorach, które formowały się w pasy. 2. Tutaj czysta magia, biały pas, później cieniutki brązowy i znowu biały, wszystko widoczne praktycznie od krawędzi planety do krawędzi. 3. Pas nieregularny na krawędziach, na powierzchni pasa nieregularność w kolorze, prawdopodobnie były to zalążki białych chmur w pasie jednak apertura na więcej nie pozwoliła. 4. Strefa równikowa mnie totalnie zachwyciła. Ciemne kłaki odchodzące od pasa równikowego doskonale widoczne, były to dwa duże kłaki z czego jeden sięgał drugiego pasa, wyglądało to jakby symetrycznie dwa kłaczki wychodziły z obu pasów i łączyły się na środku. Ten efekt (kłaka sięgającego do drugiego pasa) widziałem tylko kilka razy w ciągu ponad godziny obserwacji. Cała strefa równikowa nabierała czasami szarawego koloru przez te zawirowania, ograniczała mnie już tylko apertura żeby wyciągnąć jeszcze kilka kłaczków. 5. Również piękny pas, super zarysowany, lekko nieregularny w kształcie. WCP nie widziałem, dopiero wchodziła na tarczę i ginęła w blasku. 6. Tutaj też pięknie, pociemnienie podzielone na dwa pasy różniące się kolorem, nawet wydawało mi się jakby na którymś pasie był spory obszar jaśniejszej atmosfery. Nie były to żadne owale tylko jakby pół pasa było jaśniejsze. Najsłabszy element moich obserwacji to właśnie ten biegun, słabszy kolorystycznie od drugiego, trzeba się skupić żeby doszukać się konkretniejszych tworów. Czasami wyskakiwały cuda wianki na tarczy których nie umiem opisać lepiej, jestem mega zadowolony, w porównaniu do apertury 127 to jest spora przepaść. Najlepszy obszar to strefa równikowa, tam te szare kłaki plus inne mniejsze szarości robiły robotę. Również strefa 2 mroziła mi krew w żyłach. Szkoda, że to nie SCT8:) te kłaki pewnie by zaczęły się pięknie wirować w takim lusterku.
 24. lolak89

  Co teraz warto obejrzeć?

  Chyba masz rację ale z drugiej strony skoro już jest na m13 to do 6210 jest rzut beretem i jest blisko jasnej gwiazdy tak jak eMka więc myślę, że trafi bez problemu. Powodzenia w obserwacjach.
 25. lolak89

  Co teraz warto obejrzeć?

  Dodatkowo śmiało atakuj M57, M5. Jak już będziesz w Herkulesie podczas oglądania M13 to sprawdź jeszcze małą planetarkę NGC 6210 a i jeśli masz okulary, które dadzą Ci power rzędu 150x spróbuj rozdzielić podwójną rasalgheti (również w Herkulesie), super parka. Epsilony w Lutni również są ciekawe i są wysoko na nocnym niebie co powinno ułatwić obserwacje.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)