Skocz do zawartości

Charon_X

Zjawiska atmosferyczne
  • Liczba zawartości

    2 918
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    111

Zawartość dodana przez Charon_X

  1. Zawsze lepiej pojechac i troche poczekać niż się obudzić rano i żałowac 😉 .
  2. Chyba nie, z tego co pamietam to od siebie widzialem 108 obiektów poza M6 i M7, które właśnie zaliczylem w Bieszczadacjh parę lat temu.
  3. Nie. Nie mam innych fotek. Wizual to inna bajka, M16 to szara mgiełka, na szczegóły trzeba dużego teleskopu. ale koloru i tak nie będzie. Niestety zostały tylko 3 gromady kuliste Strzelca i Wężownika nisko nad horyzontem. M19 jeszcze ujdzie, za to pozostałe 2 już naprawdę nisko. Chyba, że z południa Polski.
  4. Ze zlotu w Zatomiu 18.04.2026 nad ranem. Tylko fotograficznie 1 klatka APO60/360 + Canon 6D, 4s/ISO 800. Crop:
  5. Marcowe fragmenty Księżyca: 23.03.2026 SCT8" + Chameleon2 25.03.2026 ED 102/714 + Chameleon2 Z barlowem 2x
  6. Ksieżyc z marca 2026 03.03.2026 Newton 12" + Canon 550D resize 50% 23.03.2026 SCT 8" + Canon 6D mod 27.03.2025 Canon 550D + Canon 70-300 resize 75%
  7. Chyba ostatnia zorza polarna przed białymi nocami. Plaża za Unieściem, byłem ok. 23:30, zorza długi czas się ledwie tliła na foto. Już miałem się zmywać to zrobiło się jaśniej i nagle wyskoczyły widoczne gołym okiem filary (ok. 0:45), za to ok 1:20 to zrobiło się za jasno z powodu Ksieżyca i można było się zbierać. Foto Canon 550D + IRIX 11mm 30 sek/ISO 400, niżej jeszcze z telefonu Xiaomi 14TPro 30 sek/ISO800
  8. ver. 0.3 - dodano M61 i M106 (APO60/360 + Canon6D mod)
  9. Mam mniejszego brata TS 60/360, m.in. do foto Słońca WL (jest sporo w wątku poniżej). Do wizuala dość mały, lepiej większe apertury. Do foto sprawdza się głównie dlatego, że cała tarcza mieści się w polu widzenia kamery. A jaką masz kamerkę ?
  10. Nasze hobby polega przecież na świetnej zabawie 😄 .
  11. Najjaśniejsze są spokojnie dostrzegalne przez lornetkę czy mały teleskop. Westa może byc dostrzegalna nawet gołym okiem.
  12. Jowisz 12.03.2026 SCT 8" + ASI224MC Z barlowem 2x W linii metanu (składanka Baader Methane + Baader IRPass) z reduktorem 0,63x (wersja normalna i drizzle 1,5) 17.03.2026 SCT 8" + ASI 224MC 1-Callisto na tarczy (jest też Io, ale za słaby seeing, aby się zarejestrował) 2, 3, 4- Callisto na tarczy, cień Io na tarczy, zejście Io 5 - zejście Callisto z tarczy Z barlowem 2x: W linii metanu (IR + CH4) z reduktorem 0,63x (ok 22:35) - widoczne oba ksieżyce w kolorze białym, a także cień Io - czarna kropka Samo IR (Callisto i cień Io jako czarne kropki, samo Io jako słabo widoczna biała kropka)
  13. Słońce pierwszy kwartał 2026 20.01.2026 12.03.2026
  14. Słońce pierwszy kwartał, wszystkie Lunt50 DS + Chameleon2: 20.01.2026 06.03.2026 12.03.2026
  15. Słońce pierwszy kwartał 2026 20.01.2026 APO 60/360 z ND 5 + Chameleon 2 z filtrem IR cut i Solar Continuum 06.03.2026 ED 102/714 + Orion Szklany + Canon 550D resize 75% 12.03.2026 APO 60/360 z ND 5 + Chameleon 2 z filtrem IR cut i Solar Continuum
  16. Zdjęcia ze zlotu, przepraszam, że tak późno (telefon Xiaomi 14TPro (ludzie :)) i Canon 550D (zdjęcia przyrody)):
  17. ver. 0.2 - dodano: M79, M93, M109 (APO60/360 + Canon 6D mod)
  18. Ksieżyc 26.02.2026 SCT 8" + ASI224MC
  19. Ksieżyc zimowy - styczeń-luty 2026 04.01.2026 Canon 550D + Canon 70-300mm resize 75% 01.02.2026 Canon 550D + Canon 70-300mm resize 75% 26.02.2026 SCT8" + Canon 6D mod resize 50% 27.02.2026 SCT8" + Canon 6D mod resize 25% (przeszkadzały chmury, 1 klatka)
  20. W koncu obrobiłem materiały z zorzy. Pojechałem gdzieś po 23:00 nam morze, a solidna zorza zaczęła się koło 1:00 w nocy. Wszystkie zdjęcia telefonem Xiaomi 14TPro (w lustrzance siadła bateria):
      • 9
      • Like
  21. Pogoda dopisała, musiałem ruszyć w plener, bo Księżyc miałem akurat nad blokiem i niedostępny ani z okna ani z balkonu. Aparat Canon 550D z obiektywem Canon 70-300 (cała tarcza) i z Makiem 90 (zbliżenie i animacja) Odkrycie niestety spóźnione (bateria w aparacie zaczęła migac, więc zacząłem później nagrywać niż planowałem, aby starczyło, niestety odkrycie zaczęło się szybciej i w innym miejscu niż na symulacji stellarium)
  22. Już dzisiaj wieczorem będzie miało miejsce zakrycie jasnej gwiazdy Regulus przez nasz srebrny glob ok 20:35. Odkrycie godzinę później. Tutaj znalazłem stronę https://in-the-sky.org/news.php?id=20260329_16_100 , o tyle dobra, że od razu generuje efemerydę (jest podana w opisie), jak wykryje nam lokalizację (powinna być w prawym górnym roku, mozna ją dowolnie zmienić).
  23. I oczywiście ręczne ustawianie ostrości. Najlepiej ustawiać w trybie podgladu i powiększyć fragment obrazu 5x, 10x czy jakie tam są opcje. Stackowanie jest o tyle lepsze, że masz większe możliwości obróbki 🙂 . Jak masz tryb avi, to i jasne planety można focić 🙂 .
  24. Wenus z 6.03.2026. Złapana jeszcze w dzień z balkonu, gdy Słońce schowało się za blok. Pierwszy raz widziałem Wenus w takiej fazie, wizualnie i fotograficznie niemal idealnie okrągła. Sprzęt ED 102/714 + Chameleon2 z filtrem IR baadera + barlow2x (wesja zwykla i drizzle 1,5) Bez barlowa 2x Porównanie z Wenus 0,7% sprzed paru lat, ten sam sprzęt
  25. Słońce ostatni kwartał 2025, a w zasadzie tylko listopad 13.11.2025 ED 102/714 + Orion Szklany + Canon 550D resize 75% 27.11.2025 ED 102/714 + Orion Szklany + Canon 550D resize 75%
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.