Skocz do zawartości

slimjim2

Użytkownik
 • Zawartość

  79
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana slimjim2 w Rankingu w dniu 20 Luty

slimjim2 posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

62 Excellent

O slimjim2

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Końskie
 • Interests
  Dlaczego cała formatka edycji użytkownika w panelu jest przetłumaczona na polski, a zainteresowania dalej widnieje jako "Interests" i dlaczego są dwa miejsca do wpisania miejsca zamieszkania?

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Końskie

Ostatnie wizyty

328 wyświetleń profilu
 1. Płaska Ziemia- smiać się czy płakać?

  Akurat do wiary w płaską Ziemię mi daleko ale czasem "wywody dowodów" sobie poczytam/obejrzę, tak z ciekawości Trzeba przyznać, że ludzi, którzy w to wierzą, zwłaszcza w Stanach, jak powiedział ignisdei nie brakuje.
 2. Płaska Ziemia- smiać się czy płakać?

  Nie do końca się zgodzę. Oczywiście całej nie można. Są tam jednak spisane np fragmenty dziejów Izraela, oraz wydarzenia, których opisy znaleźć można w innych źródłach Ogólnie wg mnie o całej historii wiemy tylko tyle ile uczeni archeolodzy i historycy nam powiedzą. A czy znaleźli już wszystko, to wątpię, bo ani nie słyszałem, żeby przekopano całą powierzchnię Ziemi ani nie wiemy ile "źródeł" historycznych pisanych zaginęło lub zniszczyło się w mrokach dziejów.
 3. Jasny meteor, czy raca?

  Dzięki za odpowiedź Jedną obserwacją nie. Dlatego zapytałem czy może ktoś inny przypadkiem czegoś nie widział. O ile się nie mylę już z dwóch obserwacj z różnych miejsc (więc i kąty mogłyby być różne) można by ustalić mniej więcej punkt przecięcia się kierunków obserwacji. Nakładając na to jeszcze kierunek lotu można jeszcze bardziej spracyzować gdzie nastąpił ew spadek. Chyba mniej więcej w ten sposób szuka się "świezych" metorytów pytając różnych ew świadków. Widziałem dawno temu nawet krótki reportaż o tym, ale nie pamiętam czy wypowiadali się w nim jacyś naukowcy, czy tylko poszukiwacze amatorzy.
 4. Witam, nie wiem, czy to dory dział, ale najwyżej moderatorzy przeniosą. Zobaczyłem dziś ok godz 18:06 - 18:08 końcówkę przelotu niezbyt szybkiego czegoś. Meteoru lub racy (takiej rakietki niewybuchającej, jakich na Sylwestra pełno się widzi, choć przy racy pewnie słyszałbym odgłos wystrzału, kiedy wzijałaby się w niebo). W sumie ok sekundę, może to kogoś zainteresuje. Końcówkę, więc nie wiem co to było i czy było jaśniejsze wcześniej. Wprowadziłem samochód do garażu, kiedy wracałem już do domu odwróciłem się na południe by popatrzeć na niebo wtedy zobaczyłem końcówkę praktycznie pionowego przelotu - tuż nad dachem garażu światełko zgasło, ale nie tak od razu - jeśi to był meteor może gdzieś spadł. Jasność, nazwijmy to meteoru, była dość duża szacuję, że przynajmniej dwa razy większa niż Syriusza, odniosłem też wrażenie, że widziałem coś więcej niż punktowy obraz, jaki dają gwiazdy i chyba widoczna była za nim minimalna smuga, ale jeśli to ine jakiś efekt optyczny w oku, to była bardzo króciutka. Dokładnej lokalizacji na niebie nie podam - lampy przydrożne za bardzo w tym miejscu świecą i widać tylko najjaśniejsze gwiazdy. Kiedy go zobaczyłem był gdzieś na wysokości Rigel ( odmnienia się nazwy gwiazd? ) i przeleciał jakieś 15 stopni pionwo w dół. Odległość na zachód (od Rigel) szacuję na jakieś 35 stopni (niecałe dwie rozczapierzone dłonie, na wyciągniętej ręce). Jeśli ktoś też coś wtedy widział, ew chce poszukać meteorytu mogę dołączyć mapkę z zaznaczonym mniej więcej kierunkiem obserwacji z mojej lokacji.
 5. M42 w małym teleskopie

  Kurcze właśnie tak samo niestety musiałem ze swoją zwykłą latarką, ale na mrozie to trochę niezbyt udany pomysł, zwłaszcza, że ta którą mam jest metalowa i szybko dostosowuje swoją temperaturę do otoczenia
 6. M42 w małym teleskopie

  Teorię o ołówkach już czytałem, gorzej z praktyką poradnik z forum też. Ogólnie kiedy zrobi się cieplej (bo teraz palce szybko marzną) i będę miał czas (co nie jest pewne), to postaram się poćwiczyć trochę. Muszę jeszcze pomyśleć o jakimś lepszym oświetleniu, bo latareczka którą mam jest ciut kłopotliwa. Jakieś sugestie? Czapka z czerwonymi ledami? Coś lepszego? Czy sama podkładka pod kartkę z klipsem zdaje egzamin, czy lepiej sobie jakiś stolik/krzesełko jeszcze przygotować wg Was?
 7. ScienceWorld24 - czyli mój projekt popularyzacyjny.

  Pogratulować pomysłu powinno się podejmować próby zainteresowania nauką od najmłodszych lat. Moim skromnym zdaniem trzeba tylko ostrożnie dobierać tematykę do wieku, aby przypadkiem nie podpowiedzieć zbyt młodym dzieciom czegoś, co może być dla nich niebezpieczne.
 8. M42 w małym teleskopie

  Dzięki wszystkim za opinie Co do gwiazd, ogólnie cały rysunek mieścił się na kole o średnicy ok 7 cm i dużo to i mało, zwłaszcza kiedy się zaczyna i przyborów nawet odpowiednich brak, jeszcze nie ma tych umiejętności podstawowych, a są chęci oddania różnicy jasności Co do nieba tam skąd prowadzę mobserwacje mam niebo na poziomie 6 klasy w skali Bortle'a (https://astropolis.pl/topic/102-skala-bortlea/) tak teżopisałem na rysunku aczkolwiek mimo lamp ulicznych które tworzą mi łunę, w wyższych partiach nieba niekiedy gołym okiem lepiej niż zwykle widać Drogę Mleczną, Gromadę Podwójną, czy M31 (jako "jaśniejszą plamkę nieba") Jak napisałem dolne "skrzydło" mi nie do końca wyszło, tak jak to widać (zwłaszcza spadek jasności im bliżej "końca", ale długość mniej więcej mi się zgadzała, kiedy wczoraj patrzyłem dla porównania.
 9. M42 w małym teleskopie

  Dziś przedstawiam mój drugi szkic - konkretnie to Wielka Mgławica w Orionie widziana przez mój mały refraktorek 70mm, f/10 (odwraca obraz lewo-prawo) Cały szkic powstał na początku stycznia, jednak czekałem z jego publikacją. Wykonałem go niejako z pamięci, na drugi dzień rano po obserwacji, na podstawie bardzo szybkiego i ogólnego "szkicu roboczego", który robiłem już trochę zmarznięty po dłuższej (jak na mnie) sesji. Coś mi w tym moim rysunku ostatecznym nie pasowało, ale nie wiedziałem do końca co. Dlatego chciałem najpierw popatrzeć jeszcze raz na M42 i porównać z tym co zrobiłem, a że w międzyczasie a to nie było pogody, a to się jakaś choroba przyplątała, to tak zeszło. Wyszedł mi taki "lecący ptaszek": Ogólnie widzę, że może niekoniecznie oddałem odpowiednio "skrzydła", zwłaszcza to skierowane w dół rysunku - chyba jest zbyt, jakby to nazwać, "równiutkie" oraz różnice w jasności poszczególnych części mgławicy, a sam trapez gwiazd wyszedł mi jakiś taki za duży i chyba koślawy. Całość poprawek robiona była tylko na papierze z wykorzystaniem ołówka, gumki i palca, w komputerze tylko pousuwałem jakieś plamki powstałe przy skanowaniu rysunku. Dopiero zaczynam szkicować i nie umiem jeszcze odpowiednio oddawać wielkości gwiazd i tych delikatnych niuansów jasności rozmazanego obrazu, ale jak w lato poćwiczę, to na pewno w przyszłości jeszcze się do M42 zabiorę. Pozdrawiam
 10. Kolejny udany start SpaceX i kolejne piękne zdjęcia!

  Gdzieś na jednym z filmików widziałem planszę, że za ok pół roku ma przelecieć obok Marsa, a później polecieć dalej w stronę pasa planetoid. Sam Musk mówił coś w deseń, że równie dobrze mogliby wysłać betonowy blok jako ładunek, ale nie byłoby to takie zabawne Aczkolwiek na tym zapętlonym filmiku, na którym widać samochód, jakoś niespecjalnie mogę się dopatrzyć efektu oddalania od planety, raczej jakby orbitował. Chyba, że to zapętlony krótki urywek...
 11. Kolejny udany start SpaceX i kolejne piękne zdjęcia!

  Włącz sobie konferencję z Muskiem (jeden z linków sugerowanych), tam od razu na początku mówi, o tym, że głównemu nie udało się wylądować. Ogólnie świetna sprawa, robimy kolejne małe kroczki
 12. Stacja pogodowa IMAZOWIE37

  Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy stacja musi być jakoś wysoko umieszczona? Jeśli jest na maszcie przy kominie, nawet wyposażonym w piorunochron, zwłaszcza jeśli stacja jest obok niego, w momencie, kiedy piorun uderzy w taki piorunochron, to przepływ pioruna do ziemi spowoduje indukcję prądów (raczej niemałych) w obwodach stacji, a te prawdopodobnie doprowadzą do spalenia się najczęściej delikatnych układów elektronicznych. Chyba, że się mylę. Może jakiś bardziej doświadczony elektryk opisze dokładniej zjawisko.
 13. Jowisz o poranku

  Ładnie pięknie, tylko czemu "król planet" z małej litery?
 14. Teleskop Dobson 8" Deluxe

  pw z ew rezerwacją
 15. Dual Speed

  Witam Zadam chyba 2 głupie pytania, ale zastanawia mnie. Co przy oznaczeniu niektórych tub oznacza Dual Speed? Myślałem przez moment, że jest to związane z microfocuserem w wyciągu, ale widziałem wyposażone w niego tuby bez tego oznaczenia. I jaka jest różnica między OTA a OTAW ? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)