Skocz do zawartości

kombiii

Użytkownik
 • Zawartość

  89
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

21 Excellent

O kombiii

 • Tytuł
  Regulus
 • Urodziny 17.03.1977

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Bielsko-Biała
 • Interests
  a

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Bielsko-Biała
 1. C/2017 O1

  Wczoraj, wraz z grupą kolegów, próbowaliśmy wypatrzeć kometę. Niebo wiejskie, ciemne. Do dyspozycji mieliśmy dwie lornetki, refraktor i Newtony - ośmio, dzisięcio i dwunasto calowy. Po pół godzinie przeczesywania nieba w okolicach Woźnicy, gdzie powinna się znajdować, jeden z kolegów dostrzegł niewielkie pojaśnienie, na granicy widoczności, które okazało się być kometą C 2017/01. Z cała pewnością kometa nie jest możliwa do obserwacji lornetką, czy teleskopem poniżej 12 cali, przynajmniej na dzień 15 października.
 2. Refraktor SkyWatcher - pomóżcie początkującemu.

  Ale co konkretnie, bo to jest link do tego tematu.
 3. Witaj. Ja w sprawie Filtr Zhumell(?) UHC 2".

  Czy za 100 zł sie dogadamy?

  1. kjacek

   kjacek

   120 z wysyłką, bez przesady, to nie jest zły filtr

  2. kombiii

   kombiii

   Biorę. Podaj dane do przelewu.

  3. kjacek
 4. Delta Optical-GSO Dobson 12"

  Ja też bym pooglądał: skawalker@interia.pl Dzięki.
 5. No a wczoraj, powtórzyliśmy zacne spotkanie, było nas w sumie siedmioro w tym jedna białogłowa, co stanowiło przyjemną odmianę. Obserw czyniliśmy moją ośmio calową rurą i dziesięcio calowym zaganiaczem gwiezdnym Sebastiana + lornetki. Było dość wilgotno i cały czas od strony Krakowa wisiała łuna, jakby u smoka się paliło. Niemniej nasza zbieranina zaliczyła kapkę DSów. Bohaterem wieczoru był ponownie Veil, oglądany tym razem przez stosowne filtry tlenowe i inne. Uwidocznione struktury włókniste na długo zapadły w pamięć, wzbudzając okrzyki podziwu, których nie mogę przytoczyć. Nową, "przefiltrowaną" odsłonę zaprezentowały M57 w Lutni, M27 Hantle jak i inne mgławice. Do wczoraj myślałem, że filtry to fanaberie, służące co najwyżej do foto, a dzisiaj już zastanawiam się nad kupnem Po ustrzeleniu kilkunastu klasyków, przyszła pora na coś nowego. Mgławicę Ślimaka, znaną jako Helix oraz NGC 457 w Kasjopei. Ten drugi obiekt wywołał u nas szczery uśmiech. Ta otwarta gromada, znana też jako Sowa, przypominała nam raczej trupka, rozpiętego na nieboskłonie Po północy przegnały nas chmurwy. Kolejna sesja w miłym towarzystwie zaliczona.
 6. Nowy teleskop

  Frapuje mnie ta Panna. Zdradzisz nam, dlaczego ten gwiazdozbiór darzysz takim zainteresowaniem?
 7. Pomóżcie wybrać mi teleskop dla dziecka :)

  Równie nieprzyjemne doznania sprawi tania lornetka (200 zł) z dziadowską optyką.
 8. Pomóżcie wybrać mi teleskop dla dziecka :)

  A cóż tu tłumaczyć? Napisałem wyżej o oglądaniu nieba przez 8 calowy teleskop i lornetę 20x100 na żurawiu, więc porównanie mam. Nie dalej, jak w środę oglądałem w Syncie okularem Meade 26 cm o polu widzenia 70 stopni piękne pola gwiazdowe, wyszukiwałem galaktyki, mgławice. Plejady cudownie błyszczały, mieniąc się jak brylanty ... W/w lorneta również dawała radę, jednak na prowadzenie wysforowały się teleskopy 10 i 8 calowy, co wcale mnie nie dziwi. Kolega disko, moim zdaniem, zrazi dzieciaka do astronomii, kupując mu lornetkę, której nie utrzyma małymi łapkami, nie mówiąc o wyszukiwaniu, czy komfortowej obserwacji.
 9. Pomóżcie wybrać mi teleskop dla dziecka :)

  Jeśli chodzi o mnie, to Skylux. Szału nie ma, ale zawsze to jednak teleskop/luneta. Lornetka służy tylko do przeglądu nieba, jest uzupełnieniem teleskopu. Choć kilka dni temu oglądałem niebo przez gigantyczną lornetę 20x100 - widoki piękne o ogromnym polu, miażdżyły wręcz, ale to teleskop rządzi.
 10. Przedwczoraj, wraz z trzema kolegami, odwiedziliśmy naszą miejscówkę z TAKIM niebem. Do dyspozycji mieliśmy ogromną lornetę 20x100, teleskop 8 i 10" i niezmierzone pokłady zapału do koszenia DSów. Pogoda dopisała, warunki były dobre, pomimo kilku chmurek, które chwilowo zasłoniły zachodnią część nieba. Zaczęliśmy od Saturna, który prezentował się niezwykle w lornecie a w teleskopach z użyciem okularów ES 6,7 mm oraz ortho 6 mm pokazał przerwę Cassiniego i ... dwa pasy na powierzchni! Później była M57 w Lutni, choć urokliwa, niestety czarno biała Strzelec pokazał nam mgławicę Trójlistną Koniczynę, ogromną Lagunę, oraz gromady M18, M22. Zabraliśmy się później za Veila, jak zwykle piękny. W lornecie, po użyciu filtra, mgławica Ameryka Północna prezentowała się lepiej niż w telepie. Była też widziana parka M81 i M82, rozczarowała nas nieco M101 ale za to M51 już zachwycała. M31 w Andromedzie to kolejny nokaut, brak słów by opisywać jej piękno. Hihoty a później Plejady widziane w jednym polu Luminosa 23 mm, czy Meada 26 mm to wisienka na torcie. W międzyczasie, przemykały niedobitki Perseidów. Księżyc zakończył nasze łowy po północy, w czasie wschodu falując niemiłosiernie, jakby go gotowali.
 11. Spotkanie obserwacyjne Bielsko-Biała i okolice

  Spotykamy się o 21:00 w wiadomym miejscu.
 12. Spotkanie obserwacyjne Bielsko-Biała i okolice

  No to jedziemy!
 13. Perseidy w Poznaniu. Gdzie obserwować?

  I jeszcze jedno. Co tak naprawdę z lubą będziecie robić? Obserwować Perseidy czy może... księżyc ?
 14. Pierwszy teleskop dla nowicjuszki?

  Cieszę się, że wybrałaś Syntę. Będziesz mega zadowolona. Zaplanuj sobie w bezksiężycową noc wypad za miasto pod ciemne niebo a gwarantuję Ci, że zaliczysz tzw. opad szczęki . Pozdro.
 15. Delta Optical GSO 8"

  Ja oczywiście pisałem o kitowych okularach do Synty 8, myśląc, że w GSO są podobne.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)