Skocz do zawartości

Elentirmo

Użytkownik
 • Zawartość

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Elentirmo w Rankingu w dniu 11 Luty

Elentirmo posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

40 Excellent

O Elentirmo

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Polska

Ostatnie wizyty

146 wyświetleń profilu
 1. Elentirmo

  Czekając na Strzelca

  Ameryka to jeden z tych obiektów, które lepiej widać przy użyciu mniejszych powiększeń. Najlepiej użyć lotnetki, która pokaże ją w całości w jednym kadrze z okolicznymi ciemnymi mgławicami, które pomagają zobaczyć obiekt. "Wschodnie wybrzeże" jest całkiem dobrze widoczne, ze względu na bliskie sąsiedztwo bardzo ciemnej LDN 935 na całej długości. Od północy widać mniejszą, ale wyraźną B 352. Gorsza sytuacja jest na zachodzie, bo tam mgławica zlewa się ze światłem wielu okolicznych gwiazd. Mimo wszystko ostatecznie to wystarczy, żeby np. dostrzec "Zatokę Meksykańską", czy jej ogólny kształt. Ciemne mgławice nadrabiają kontrast, więc wąskie pole widzenia marnuje jej potencjał.
 2. Elentirmo

  Pokochaj małe powiększenia!

  Spróbowałem ostatnio jeszcze raz i bez powodzenia. Warunki były całkiem dobre, a nic się nie udało wyłapać, więc stwierdziłem, że to raczej niewykonalne, przy moich możliwościach sprzętowych.
 3. Elentirmo

  Pokochaj małe powiększenia!

  Oj, ja też tam codziennie zaglądam. Usilnie staram się łowić Crescenta w 15x70, ale to ciężki orzech do zgryzienia.... Ale za to trójramienna NGC 6910 czy pięknie wrzynający się aż pod samego Sadra, ciemny obłok B 347 to już co innego, wspaniałe widoki...
 4. Elentirmo

  Letnie mgławice planetarne by Windforce

  Zaryzykuję swierdzenie, że niebieskawo-zielone zabarwienie M27 jest chyba najwspanialszym widokiem, który widziałem przez teleskop. Podłączam się pod prośbę o zimową listę planetarek, bo letnia wyszła Ci świetnie. Gdyby nie ten księżyc, to sprzęt już by czekał, żebym mógł uzupełnić własne braki z planetarkami.
 5. Elentirmo

  NGC 7008 - Mgławica Zarodek/Płód

  A ja całkiem niedawno widziałem 7008 pierwszy raz w życiu i sam się dziwiłem, że dopiero teraz. W 8" bardzo wyraźna z przyzwoitym detalem, dlatego pewnie w 6" i mniej dostępna. A zdjęcie świetne!
 6. Elentirmo

  ISS na jasnym niebie - odmłodziłem się o kilka lat!

  Jej wczorajsze lornetkowe obserwacje wzbudziły we mnie dochodzące gdzieś z głębi żołądka poczucie, że idzie lato. Księżyc rozpływał się w parnym powietrzu tuż nad horyzontem... Ale ISS świetnie wygląda, szczególnie, że ostatnio takie wyżowe wieczory - nic, tylko polować dziś przed 21.
 7. Elentirmo

  Obiekt tygodnia 20.05.2018 r. NGC 5897

  Wyłuskałem ją w 15x70. Nie wyszła od razu, dopiero po chwili wyłoniła się z mętnego tła. Mocny już blask księżyca skutecznie uniemożliwiał jej jakikolwiek kontrastowy obraz, więc oprócz kształtu, który sprawiał okrągłe wrażenie, to nic więcej o niej nie mogę powiedzieć. A poza tym to małe to i ciemne - fajny obiekt. Zdawało mi się, że widzę pierwszy raz, ale potem sprawdziłem i jednak rok temu chyba błądziłem w tamtej okolicy. Aha, no i warto dodać, że gromadka należy do listy Herschel 400, jako jedyny obiekt w konstelacji Wagi.
 8. Elentirmo

  40 nocy, 118, 181

  Świetna, oryginalna relacja! Powroty pod nocne niebo po długiej przerwie od obserwacji smakują zawsze najlepiej.
 9. Nie wykorzystasz w pełni możliwości lornetki (nawet niewielkiej), jeśli nie położysz jej na stabilnym statywie. Czego byś nie robił, trzymając ją w rękach, w szerszej perspektywie nie dasz rady zapewnić wystarczającej stabilizacji, gdy będziesz chciał wydusić maksimum możliwości ze sprzętu i obserwować coraz to mniejsze i ciemniejsze obiekty. Bez względu na to, którą z tych lornetek wybierzesz, nie będzie ona jedynie "zabawką na początek" i zapewne będziesz jej używał, nawet jeśli kiedyś kupisz sobie teleskop (chyba, że kupisz lepszą lornetę ). Nikona 10 czy 12x50 nigdy w ręku nie miałem, dlatego nie mogę wypowiedzieć się na temat tego sprzętu, jednak w wielu porównaniach wypada lepiej od Sky Mastera pod względem jakości optyki. SM 15x70 jednak posiadam i rzeczywiście nie jest on pozbawiony wielu wad - tak optycznych, jak i dotyczących budowy i często rzeczywiście widać, że to lorneta budżetowa, ale czego można spodziewać się w tej cenie? Więcej, uważam, że jak za te pieniądze, to jest to przyzwoity sprzęt, dający możliwość obserwacji wielu setek obiektów.
 10. Elentirmo

  Foto Zagadka

  Galaktyczki IC 467 i NGC 2336 :)
 11. Myślę, że właśnie dlatego szkice są tak cenne, wyjątkowe. Wbrew pozorom wygląd tych niezmiennych w skali ludzkiego życia, kosmicznych kolosów zależy od subiektywnego spojrzenia i odmienny jest w oku każdego kolejnego obserwatora. Postrzegamy gwiazdy w różny sposób, łączymy je w kształty, asteryzmy, wedle koncepcji naszego mózgu, więc spojrzenie na ich układ na niebie często można nazwać wręcz interpretacją. Szkic idealnie odzwierciedla sposób patrzenia obserwatora, który, tak jak przytoczyłeś, zwraca uwagę na różne detale, uwypuklając inne aspekty, a inne pomijając - szczególnie, gdy mamy do czynienia z obiektami stojącymi na granicy świata percepcji i fantazji: obserwując, musimy trzymać wyobraźnię na wodzy i nie pozwolić wkraść się niepewności w to, co widzimy oraz odrzucić wszelkie wytwory własnego mózgu (przykładowo, moja wyobraźnia ma przykrą tendencję do kreowania ciemnych mgławic, gdy tylko zbyt długo wpatruję się w miejsce występowania potencjalnej zdobyczy mgławicowej lub galaktycznej ). Pomijając fakt odzwierciedlenia faktycznych możliwości sprzętowych, planując obserwację często przeglądam szkice, by znaleźć w nich właśnie te struktury czy fragmenty obiektów astronomicznych, które przykuły uwagę innych obserwatorów.
 12. Ciekawe, realistyczne szkice. Galaktyki nieźle wyglądają w towarzystwie gwiazd podwójnych - dobrze się to ogląda. Na ostatnim szkicu, na którym przedstawiłeś HO 54 BC wyłapałem jeszcze jedną podwójną. Parka 27 Vir wraz z towarzyszką, posiadająca oznaczenie H VI 81, została odkryta przez Williama Herschela 02.09.1782 r.
 13. Elentirmo

  Co kryje Wielki Pies

  Dobra relacja, fajnie, że podjąłeś się opisania tak wielu gromad otwartych, których prawdziwą skarbnicą jest Pies. Tegorocznej zimy pogoda nie dopisywała prawie do marca (przynajmniej w mojej okolicy) i nie miałem wielu okazji, żeby głęboko i dokładnie eksplorować ten gwiazdozbiór, więc przynajmniej mogę poczytać. Sh2-301 widziałem w 8 calach - całkiem wyraźna mgiełka.
 14. Dla jednych lornetka, dla innych teleskop, a ja je najbardziej lubię gołym okiem obserwować. Często właśnie one otwierają moją sesję obserwacyjną: rozsiadam się na swojej miejscówce i kieruję wzrok w ich kierunku. Najczęściej widać je zerkaniem już od razu, jako rozjaśnienie tła, które z biegiem czasu zaczyna przybierać kontrastu. Później (o ile warunki dopisują) obie gromadki zaczynają się separować, ich centra przybierają lekkiego blasku, okoliczne gwiazdy lekko jędrnieją, błyszczą niczym małe perełki. Z wolna obracam wzrok, jeszcze trochę akomodacji i już widać chichoty niemal na wprost. Po plecach przebiega lekki dreszczyk: idealnie obrazując ogrom wszechświata, Chichotki oglądane gołym okiem zdają się być jego centrum.
 15. Elentirmo

  Obiekt tygodnia 1.04.2018 HCG 44

  Obserwowałem HCG 44 dosłownie przed chwilą: Osiem cali pokazało 3/4 galaktyki, oczywiście 3190 najjaśniejsza, lekko podłużna, symetryczna względem rozjaśnionego jądra - ogólnie całkiem fajnie kontrastowała z tłem. Dwie pozostałe mdławe, ledwo widoczne, nie pokazały praktycznie żadnych szczegółów - jedynie podobała mi się 3193 wraz z okoliczną gwiazdą - jakby się chciała do niej upodobnić, ale dalej widać było, że to galaktyczka. Czwarta, niedostrzeżona to oczywiście 3187 - ciekawe, czy jest dostępna dla tak małego teleskopu (może spróbuję w lepszych warunkach?). Jutro, jeśli pogoda pozwoli, spojrzę tam jeszcze raz.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)