Skocz do zawartości

marunio

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Płeć
    Nie podano
  • Zamieszkały
    POLAND

Converted

  • Miejsce zamieszkania
    POLSKA

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

marunio's Achievements

Regulus

Regulus (3/14)

  • First Post
  • Collaborator
  • Conversation Starter
  • Week One Done
  • One Month Later

Recent Badges

0

Reputacja

  1. To wszystko zależy od siły Coriolisa. Tylko nie wiem dlaczego na równiku nic się nie zmienia skoro Ziemia się tam obraca z największą prędkością liniową...
  2. Moment pędu Ziemi względem osi przechodzącej przez Słońce jest niezmienny. Po prostu, wektor odległości Ziemi od Słońca i wektor siły grawitacyjnej tworzą ze sobą kąt 180o (siła działa wzdłuż linii łączącej Ziemię i Słońce), czyli moment siły grawitacyjnej = 0. Zastanawia mnie to, bo przecież na Ziemię działają siły pływowe i wypadkowy moment sił przecież nie będzie równy 0- więc moment pędu nie może być stały...?
  3. MOMENT PĘDU to iloczyn wektorowy wektora położenia i wektora pędu, w książce wypadkowy moment pędu narysowany jest w środku okręgu, a zwrot wyznaczamy regułą prawej dłoni. a) Tylko nie wiem czy należy to interpretować w ten sposób, że poprzez uzyskany moment pędu następuje precesja powiedzmy osi Ziemi... b) i to, że wektor jest narysowany jako skierowany do góry w książce wcale nie oznacza, że oś Ziemi jest nieruchoma... tylko co to oznacza, że moment pędu jest skierowany do góry a co że w dół? I jak jest w przypadku Ziemi- też się obraca z zachodu na wschód- czy jest wobec tego moment pędu Ziemi skierowany do góry? c) i we wzorze L=mvR jest masa czy ona wpływa na ruch wokół osi- tak jak nakręcam bączka większego to wolniej się kręci niż ten mniejszy? Czy chodzi o to, że im cięższe ciało tym trudniej je wprawić w ruch i porusza się z dużo mniejszą prędkością niż ciało lżejsze? d) Czy dzięki momentowi pędu nie tylko jego oś ale i cała zabawka 'chwieje się' na boki? e) Jest jeszcze druga definicja momentu pędu- iloczyn masy bezwładności i prędkości kątowej. Jeśli mamy pływy to moment bezwładności Ziemi rośnie zatem mamy mniejszą prędkość kątową i czy dlatego Ziemia zwalnia, żeby była zachowana zasada momentu pędu? Ale siły pływowe powodują moment siły, więc jak może być spełniona zasada zachowania pędu? Czegoś tu nie rozumiem...
  4. Trochę przerobiłem Zasada zachowania momentu pędu nie może być stała dla układu Ziemia-Księżyc, bo działa moment siły- zjawiska pływowe, itp. Nie wiem dlaczego w niektórych książkach piszą, że ta zasada tu jest zachowana... Znam treść prawa powszechnego ciążenia- dotyczy odległości między środkami ciał punktowych... a tłumacząc zjawiska pływowe- piszesz, że im wybrzuszenie bliżej księżyca tym większa siła grawitacji, a po drugiej stronie nieco mniejsza... to co jest prawdą? I jeszcze jedno- siła z jaką działa Ziemia na Księżyc jest taka sama (czy to akcja-reakcja) a w wyniku jej działania są różne konsekwencje ze względu na masę ciał? Czy po prostu Ziemia ma większą masę, wiec większe zakrzywienie czasoprzestrzeni i większa siła grawitacji? Piszę, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi...
  5. 1) A w przypadku planet występuje tarcie? Pytam z ciekawości... i 2) czy masa słońca jest na tyle duża, że Ziemia i inne planety nie przestaną wokół Słońca krążyć? 3)Ziemia krąży wokół słońca, słońce wokół centrum Drogi Mlecznej, a ona wokół gromady lokalnej, a te wokół supergromady- a one wokół czego? W kosmosie przecież wszystko się kręci... 4) Czy moment pędu Ziemi powoduje precesję osi Ziemi? 5) Ziemię traktuję jako bryłę sztywną. Ruch obrotowy powoduje moment siły. Co w przypadku Ziemi było momentem siły? 6)Okres obiegu wokół obiektu wynika z masy obiektu centralnego. Jak to jest w przypadku Ziemia-Księżyc. Ziemia ma dużo większą masę niż Księżyc- czy to wpływa na ruch obrotowy i obiegowy Księżyca- w jaki sposób? Bo w przypadku U.S. im bliżej Słońca tym planety krążą szybciej- Księżyc pewnie wokół Ziemi też, ale przecież w wyniku sił pływowych się oddala i krąży szybciej wokół Ziemi...
  6. A czy Grenlandczycy i eskimosi z Arktyki widzą Księżyc? A jeśli tak, to dlaczego widzą księżyc, a pewne gwiazdozbiory są dla nich niedostrzegalne?
  7. Porównanie z obrusem jest bardzo ciekawe, ale jak sam piszesz bila kręci się po zakrzywieniu po czym spadnie na kulę... ale przecież Księżyc nigdy nie spadnie na Ziemię... Więc co powoduje, że wszystko wiruje i jest trzymane w ryzach?
  8. A czy Księżyc może być w gwiazdozbiorze Ryb? To wtedy tylko mieszkańcy półkuli północnej go zobaczą- a na półkuli południowej go nie będzie widać przez kilkanaście dni? Czy może być taka sytuacja, że mieszkańcy Argentyny nie widzą Księżyca na niebie?
  9. 1. a) Zasada zachowania momentu pędu dla układu Ziemia-Księżyc. Ziemia ma większą masę niż Księżyc, więc obraca się z mniejszą prędkością wokół osi a Księżyc jest mniejszy, więc obraca się szybciej wokół własnej osi. Czy tak to rozumieć? b) A jak siła grawitacji wpływa na ruch obiegowy Księżyca wokół Ziemi? c) Czy siła grawitacji układu Ziemia-Księżyc jest większa niż układu Słońce-Ziemia? 2. a) Czy siła grawitacji jest taka sama zarówno dla Ziemi jak i Księżyca, bo to wynika z 3 zasady dynamiki Newtona? Ale coś słyszałem, że przyciąganie ziemskie jest 6 razy większe niż na Księżycu? b) Prawo powszechnego ciążenia- każdy obiekt we wszechświecie przyciąga inny obiekt z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalną do kwadratu ich odległości między ich środkami. Ale czy mam rozumieć, że siła grawitacji cały czas się zmienia w układzie Słońce-Ziemia, bo Ziemia krąży po elipsie i jest różna odległość Ziemi od Słońca? I czy siła grawitacji też się zmienia dla układu Ziemia-Księżyc (pytam, bo w prawie powszechnego ciążenia rozpatruje się tylko odległości od środków ciał- czy to jest tylko przybliżenie, bo w układzie Ziemia-Księżyc inna jest siła grawitacji po przeciwległych stronach Ziemi??? 3. I dlaczego masa planety nie wpływa na prędkość orbity wokół słońca? Przecież im cięższe ciało to niejako trudno jest je wprawić w ruch? a tym samym słyszałem, że prędkość orbitalna gwiazd w dysku wynosi 200 km/s ? skąd wynika ta olbrzymia prędkość? Ziemia wokół Słońca pędzi z prędkością 30 km/s. Z czego wynika ta różnica prędkości???
  10. Być może zadam głupie pytanie- ale dlaczego Księżyc widzi człowiek będący na półkuli północnej i drugi będący na półkuli południowej? Przecież gwiazdozbiory są tylko widoczne na określonych półkulach... I drugie pytanie- a co by się stało, gdyby Księżyc miał większy lub mniejszy okres obrotu wokół własnej osi niż okres w jakim obiegałby Ziemię? I czy da się to wytłumaczyć za pomocą ów wspomnianego krzesła??
  11. Jak zrozumieć to, że okres obrotu Księżyca wokół jego własnej osi jest równy okresowi, w jakim obiega on Ziemię... i dlatego widzimy tylko jedną stronę... Wpadłem na taki niekompletny eksperyment: weźmjcie piłkę i przyczepcie do niej sznurek. Następnie zacznijcie kręcić tą piłką za pomocą sznurka w ten sposób, że sam swoim obrotem powodujecie rozkręcanie się piłki. Namalujcie sobie jeszcze uśmiechniętą buzię na piłce dla ułatwienia. Kręcąc się z piłką, widzicie ciągle uśmiechniętą, narysowaną przez Was gębę. Piłka też nie obraca się wokół własnej osi, w przeciwnym razie sznurek owinął by się dokoła niej. Ale przecież Księżyc obraca się wokół własnej osi... i jego okres obrotu wokół własnej osi jest taki sam w jakim obiega naszą planetę. Więc jak to połączyć?
  12. 1. a) Czy chodzi o zasadę zachowania momentu pędu? Ziemia ma większą masę niż Księżyc, więc obraca się z mniejszą prędkością wokół osi a Księżyc jest mniejszy, więc obraca się szybciej wokół własnej osi. Czy tak to rozumieć? b) A jak siła grawitacji wpływa na ruch tym razem obiegowy Księżyca wokół Ziemi? c) Czy siła grawitacji układu Ziemia-Księżyc jest większa niż układu Słońce-Ziemia? 2. a) Czy siła grawitacji jest taka sama zarówno dla Ziemi jak i Księżyca, bo to wynika z 3 zasady dynamiki Newtona? Ale coś słyszałem, że przyciąganie ziemskie jest 6 raz większe niż na Księżycu? Więc jak to rozumieć? b) Prawo powszechnego ciążenia- każdy obiekt we wszechświecie przyciąga inny obiekt z siłą wprost proporcjonalną do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalną do kwadratu ich odległości między ich środkami. A le czy mam rozumieć, że siła grawitacji cały czas się zmienia w układzie Słońce-Ziemia, bo Ziemia krąży po elipsie i jest różna odległość Ziemi od Słońca? I czy siła grawitacji też się zmienia dla układu Ziemia-Księżyc (pytam, bo w prawie powszechnego ciążenia rozpatruje się tylko odległości od środków ciał- czy to jest tylko przybliżenie, bo w układzie Ziemia-Księżyc inna jest siła grawitacji po przeciwległych stronach Ziemi??? 3. I dlaczego masa planety nie wpływa na prędkość orbity wokół słońca? Przecież im cięższe ciało to niejako trudno jest je wprawić w ruch? a tym samym słyszałem, że prędkość orbitalna gwiazd w dysku wynosi 200 km/s ? skąd wynika ta olbrzymia prędkość? Ziemia wokół Słońca pędzi z prędkością 30 km/h. Z czego wynika ta różnica prędkości???
  13. Przyłączę się do tematu, bo też mam pytania. Im bliżej Słońca są planety, tym planety krążą szybciej- bo jest większa siła grawitacji. A jak to ma się w układzie Ziemia-Księżyc? I jak masa planety wpływa na jej prędkość po orbicie wokół Słońca? Jowisz jest największy, a Merkury najmniejszy... Co ma większy wpływ na prędkość planety po orbicie?
  14. Środek masy (barycentrum) ciała lub układu ciał ? punkt w którym skupiona jest cała masa w opisie układu jako masy punktowej. Dla ciała znajdującego się w jednorodnym polu grawitacyjnym jednorodnym pokrywa się ze środkiem masy. Gdy ciało wiruje lub drga, istnieje w tym ciele punkt zwany środkiem masy, który porusza się w taki sam sposób, w jaki poruszałby się pojedynczy punkt materialny poddany tym samym siłom zewnętrznym. Barycentrum jest nieruchomym punktem względem którego krąży dany układ... Jest bliżej masywniejszego ciała, może to równowaga dźwigni?? Nie wiem czy dobrze to porównałem. I co z prędkością poruszających się ciał? Układ Słońce-Ziemia. Barycentrum jest ok.450 km od środka Słońca i czy to wpływa na prędkości w obrocie Ziemi i Słońca?? W internecie jest rysunek: https://pl.wikipedia.org/wiki/Środek_masy#/media/File:Solar_system_barycenter_pl.svg ale nie wiem dlaczego zmienia swoje położenie jak po spirali... Jeśli chodzi o środek masy, to w przypadku całego układu planetarnego nie ma stałego barycentrum ze względu na różne ułożenie planet wzg. siebie i Słońca. Jeśli rozważamy nasz Układ Słoneczny, to dlaczego wystarczającym przybliżeniem dla środka masy jest środek masy układu Słońce-Jowisz?? Czy to jest na tym rysunku? Na to pytanie i pozostałe, które zadałeś, niestety ci nie odpowiem. Może PGUZIK ci odpowie, albo ktoś inny...
  15. Jeśli chodzi o ruch Słońca wokół ekliptyki, to wędrówka Słońca po niebie się zmienia i jest tylko pozorna. Jeśli jest przesilenie letnie to promienie słoneczne padają prostopadle na zwrotnik Raka i jest lato na półkuli północnej, zima na południowej. Jeśli chodzi o zodiaki to Słońce w tym czasie wchodzi w konstelacje Ryb. Ale też nie wiem jak Ci pomóc to zrozumieć, bo sam wiem tyle - Ziemia się kręci wokół własnej osi z zachodu na wschód, wykonuje precesje i do tego Słońce krąży wokół centrum galaktyki... za dużo ruchów na raz żeby to umysłem na raz ogarnąć... Mam nawet programy, ale one nie łączą tych ruchów tylko pokazują gwiazdozbiory na niebie. Gwiazdy, które widzimy na niebie są baaaardzo daleko, dlatego nie wiem jak Słońce wchodzi w znak Ryb- czy znajduje się pozornie na niebie w tej konstelacji czy coś... NIECH KTOŚ MĄDRY Z FORUM NA TO PYTANIE ODPOWIE...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)