Skocz do zawartości

JazOOn

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zamieszkały
    Wasbek / Niemcy

Converted

  • Miejsce zamieszkania
    Wasbek / Niemcy

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

JazOOn's Achievements

Regulus

Regulus (3/14)

  • First Post
  • Collaborator
  • Conversation Starter
  • Week One Done
  • One Month Later

Recent Badges

0

Reputacja

  1. Dlatego zaczynam z "grubszej rury" :-) Refraktor u mnie nie ma sensu, gdyż mieszkam za miastem i mam ciemne niebo. Plan rozwoju bardzo płynny. Docelowo chciałbym zainwestować w okulary 35-40 mm, Omegona Ultra Wide 6,5mm , być może Zoom 8-24mm od Omegona lub innej firmy (jeżeli kitowce 10mm nie dadzą rady) ew. jakiś 2x Barlow. Wtedy mam pokryte wszystkie możliwe zoomy teleskopu - nawet te zbyt duże ale jak ktoś pisał na niemieckim forum - dzięki temu człowiek uczy się swojego teleskopu i pracy na nim.
  2. Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Mam już pewien przegląd i obraz jak to rozwijać. Co do okularów, koledzy z niemieckiego forum polecają Omegony Ultra Wide (tzw. Goldkante) 20mm, 15mm, 9mm i 6mm - każdy po 59 euro. https://www.astroshop.de/?q=Goldkante Czysto teoretyczne pytanie. Co sądzicie o okularach typu zoom np 7-21mm, w sumie w ogóle o tym typie okularów. Czy to ma sens czy może zgodnie z zasada - jak coś jest do wszystkiego jest do niczego - nic z tego ugryźć sie nie da. Taki Super Plössl 7-21 kosztuje ok 60 euro.
  3. Jasne. W sumie chciałem zakręcić okularem 6.3mm co dało by 190x. Delta Optical podaje bodaj 225x jako max. użyteczne powiększenie. W sumie ciekawi mnie jakie wy sugerujecie okulary/powiększenia np. do M-ek czy planet. W sumie ponoć sporo zależy od pozycji obiektu. Nad horyzontem można stosować większe powiększenie bo obiekty nie uciekają z pola widzenia np 6mm a w innym wypadku i 8mm jest zbyt duże.
  4. To może inaczej - Saturn na 120 krotnym powiększeniu :-) raczej nie wyrwie z butów dlatego tak dopytuje o te zoomy. No o chciałem kraterki na księżycu popatrzeć.
  5. Dość konkretne uderzenie. Czyli lepsza wielkość niż mikroruchy. Co do okularów zastanawiam się nad uzyskaniem wiekszego zbliżenia i myślę nad jakimiś 1.25". Żeby w okolice 200x -240x dojść. Jeśli wezmę Skywatcher co sugerujecie będę miał 10mm okulary i mógłbym dokupić Barlowa 1.25" np apochromatyczne w cenie ok 50 euro. Ale naczytalem sie sporo złego o kitowych 10mm (ponoć 25 mm daje radę) i barlow mógłby tylko pogorszyc sprawe. Może warto wyrwać jakieś 4-6 mm (1.25) lub coś podobnego w cenie tego Barlowa.
  6. Witaj. Jeśli chodzi o lusterko wtórne to Skywatcher ma 34.5 mm a GSO 33 mm. Inna sprawa, że seryjne okulary i tak mają 1.25, a dobre okulary 2" to już jakiś wydatek. Czy do moich obserwacji wyciąg 2" da przewage? Zamierzam zostawić 25mm na bardziej szerokokątne obserwacje i inwestować i tak w okukary które ładnie pokazują konkretne obiekty.
  7. Po wielu bojach w innym moim temacie na temat pierwszego teleskopu i przeoraniu internetów, a także wsparciu syna, który "dołoży" do swojego hobby wybór pada na nowego Dobsona w rozmiarze 6 cali. (150/1200). Chodzi o teleskop dość uniwersalny - DS i planety dlatego światłosiła f/8. I teraz moje pytanie: Skywatcher vs GSO. 289 euro vs 249 euro (obecnie w promocji). Ponieważ w necie znalazłem nieco porównań ale wersji 8 calowych chciałbym wiedzieć jak ma się to w przypadku wersji 6 calowych. Wiele tematów jest też dość starych, a nieco mogło się zmienić. Z rzeczy widocznych gołym okiem GSO ma wyciąg Cryfforda ale 1,25", Skywatcher - zębatkowy 2". (choć na stronie teleskopy.pl podają, że też Cryfford co jest błędem). Który tu będzie lepszy? Ponoć Cryfford, bo ma mikroruchy ale nie wiem czy nie lepsza większa średnica. Optyka ponoć oba na BK7, 94% - do 90% na korzyść GSO . Teraz meritum - okulary kitowe. Ze Skywatcherem otrzymuje 2 sztuki Super 25 mm i Super 10 mm (1.25"). GSO oferuje tylko 25-mm-1,25"-Superplössl, ponoć lepsze. Jak z ich jakością? W starszych tematach często podawało się że Skywatcher dodaje Kellnery. Czy za różnicę w cenie ~40 euro da się dokupić dobre okulary dla GSO, których brakuje w zestawie w okolicach 10 mm lub mniej (chodzi mi między innymi o oglądanie planet). Znalazłem kilka TS Optics, Omegon w ww. cenie ale nie ma to jak rada braci astronomicznej. Chciałbym zakręcić się okolicach maksymalnego sensownego powiększenia, myślę coś koło 240x. Pomijając wyżej wymienione pytania, pytam od razu o soczewkę Barlowa, sensowne polecenia dla tych teleskopów, bo na Skywatcher przy kitowych okularach 10 mm wyciągnę najwyżej 120x. A w przypadku GSO, jako że mam tylko 25 mm okular (co daje mi 48x) może w ogóle nie bawić się w Barlow tylko dokupić okularki np. 6,3 mm i uzyskać prawie 200x bez korekcji w postaci Barlowa. I na koniec, czy można używać np. Barlowa na 2" z okularem 1,25" ?
  8. Przeraziłem się tym Eq2 na Skywatcher 130/900 jak pewien gość pod filmem na youtubie napisał że dociąża statyw worem z piaskiem. :-) Pewnie i tak wyląduje z Dobson 6" ale mimo wszystko zacząłem dalej szukać. Poczytałem opinie i wydaję mi się że ciekawą propozycją w moim budżecie jest też Celestron Astromaster 130 650 z napędem na montażu CG3. https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-130-EQ-N-130/650-Motor-Drive-(z-napędem)-teleskopy-1649.html Na moją logikę krótsza tuba będzie mniej podatna na drgania i do tego mamy napęd który zmniejsza potrzebę dłubania przy montażu. Tu ze względu na krótką tubę dochodzi jednak sprawa jasności f5 i zastanawiam się czy seryjne okulary dadzą radę ( o czym pisał pawelekw ).
  9. Rozważę te propozycję. Ogólnie przymierzam się do kupna teleskopu na początku grudnia - może trafi się jakaś świąteczna promocja czy coś bo póki co wisimy na ok 265 euro z przesyłką. Z tym ewentualnym zakupem z Polski mam pytanie, jako że gwarancyjne wysyłki w te i we wte trochę by kosztowały - czy i co może się popsuć w takim teleskopie (pomijam rzucenie nim o ziemie itd). Tutaj jest to opcja TS Optics Starscope1507 na EQ3-1 na tubie bez wbudowanego Barlowa (niech im dzięki bedą) z - cytuję: "dobrymi okularami Plössl 25 mm, 6,5 mm". Czy to dobre okulary do tego jasnego teleskopu nie wiem. Jakkolwiek z twojego postu wynika, że lepiej F7, gdyż nie jest tak wymagający. Zastanawiam się czy nie zaryzykować osławionej galarety 130/900 na EQ2. W razie jak się nie polubimy, to mam czas na odsyłkę (na Amazonie darmowa). Wszystkie te filmy oglądałem już wcześniej. Generalnie jestem już jakieś sumując 30 godzin online tylko na poszukiwaniu, analizie itd. Niestety nie, dlatego tyle pytań. Dlatego myślę pewnie będę podkręcony już widoczkami ze 130/900 Pytanie tylko na jak długo Początkujący astronom nie ma wielkich wymagań. Wasze waszmości sporo już widziały więc nie dziwie się krytyki pod kątem tego a tego teleskopu.
  10. Nie spieszy mi sie umiarkowanie. Teleskop ma być przezentem świątecznym. Dlatego myślę nad sprzętem nowym bo magia z odpakowania musi być. Co do Dobsonow nie to że mi nie pasują, wiem co potrafią i są naprawdę świetne. Z tym że najtańsza 6stka już przekracza budżet o 90 euro plus wysyłka. Najtańsza 6stka znalazłem na Teleskop Express za 250 plus wysyłka to od Gso z wyciągiem Cryforda ale tam np. Nie ma okularu 10 mn w zestawie. Przejrzałem też to niemieckie forum i obecnie jest pare Dobsonow ale nie na Flexie i też ludzie wołają za 8ki po 300+ Euro. Skywatcher 150 750 na eq3-2 nie znalazlem. Cały czas rozkminiam też czy lepsze wieksze lustro czy długość tuby. 130 900 vs 150 750.
  11. Cenię dobsony ale jak już pisałem wcześniej przeraża mnie jego o przechowywanie. Eq jest nieco bardziej kompaktowy ale kto może odradza EQ2 (myślę nad skywatcher 130 900 eq2). Czy jest aż tak tragicznie jeśli chodzi o stabilność? Tuba nie waży przecież nie wiadomo ile. W sumie cały teleskop na Eq2 odpowiada mi wagowo. W końcu ktoś te teleskopy kupuje od paru lat. Nie zamierzam odkrywać supernovych. Chcę po prostu z dzieciakiem popatrzeć w niebo. Na Eq3-1 (niektórzy odradzają już nawet to) widzę właśnie Ts Optics 150 750 ale boje sie że ma wbudowanego Barlowa. Analogiczny Skywatcher tyle że na Eq3-2 kosztuje 2x tyle.
  12. Już przerobione. Przy okazji zna ktoś marke TS Optics? Sporo szukałem i znajduje głównie opinie o lornetkach, co chyba nie dobrze o niej świadczy. Mam możliwość 150/750 na EQ3 za 220 euro.
  13. W podanym budżecie zmieszcze ew 114 900 na eq3. Ale nie EQ3-2 niestety. A wielkość lustra chyba ważniejsza od montażu. Co do "później" to nie wiem czy coś będzie bo jak syn nie połknie wielkiego bakcyla to pewnie zostaniemy przy tym teleskopie i hobbistycznym oglądaniu i większy (droższy) montaż może nie mieć sensu. (Tak, zdaję sobie że lepszy i stabilniejszy itd.) Z innej beczki - lepiej 130 / 900 czy 150 / 750.
  14. Dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość. Co do stołu mam odpowiedni. Jednak ten mały dobson teleskop to 130/ 650 f5 zatem zakładam że lepiej widział będę przez 130/ 900 f7 bo w końcu długość tuby też ma znaczenie, choć na tych symulatorach kolosalnej różnicy nie ma. 900 ma lepszą światłosiłę. Co do eq2 właśnie pasuje mi waga i jestem w stanie poświęcić nieco stabilności względem eq3. Jestem cierpliwym czlowiekiem więc ustawianie teleskopu moge celebrować. W sumie właśnie waham się miedzy tymi dwoma teleskopami.
  15. Zgadzam się choć widoki oferuje przepiękne. Możesz po krótce objaśnić mi czym się różni EQ2 od EQ3? Lepsza jakość? Dokładność? Rozumiem, dokładnie czegoś takiego szukałem. Zakładam, że o ile wybiorę markowy sprzęt a nie jakieś China szrot to będzie to mniej więcej przy idealnych warunkach odpowiadało temu co widzę na symulatorze. Orbituje powoli koło na 130 / 900 EQ2 raczej Skywatchera, chyba że macie jakieś konkretne polecenia lub ostrzeżenia co do innych firm (Omegon, TS Optics???) Mam też możliwość 114 /900 na EQ3. Pytanie czy lepsze mniejsze lustro na lepszym montażu.. Tu jeszcze mi syn zwrócił ponownie uwagę na 5 calowego Bressera na Dobsonie, który można postawić na stole i nie ukrywam, że z perspektywy dziecka jest to ciekawa propozycja. Miał ktoś kiedykolwiek styczność z czymś takim? Czy ma to sens? https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-130-650-dobson/2080/
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)