Skocz do zawartości

Bartek M.

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  156
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Bartek M. w dniu 12 Maja 2021

Użytkownicy przyznają Bartek M. punkty reputacji!

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Wrocław

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Wrocław

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Bartek M.'s Achievements

Procjon

Procjon (8/14)

 • Reacting Well Rare
 • Dedicated
 • Very Popular Rare
 • Conversation Starter
 • First Post

Recent Badges

267

Reputacja

 1. W pełni się zgadzam 🙂 a przy dostępie do ciemniejszego nieba od razu szedłbym w coś większego 15-16x.
 2. We Wrocławiu akurat w maximum było słonecznie. Przyniosłem do pracy lornetkę 8x42 z założoną folią ND5. Widoki były super. Oglądaliśmy w 6 chłopa. Pierwszy raz korzystałem z tej folii i widok był hipnotyczny. Wiem, że większość z Was narzekała na chmury, ale widok ich płynięcia po tarczy jest po prostu wciągający. Zachwycił mnie nawet bardziej niż samo zaćmienie 🙂 Będę teraz codziennie korzystał z takich obserwacji i przygotuję jeszcze uchwyty pod 16x56.
 3. Potrzebuję takiego do oglądania planet i podziwiania księżyca, więc trochę szersze pole i dłuższe ER niż orciaki potrzebne. Vixen SLV 5mm czy Celestron X-Cell LX, a może coś innego? ES nie chcę, bo mam 11mm i faktycznie szoruję rzęsami.
 4. No i dzieje się! Od kilku dni na obrzeżach Wrocławia market Liroja Marlena o 21 gasi wszystkie światła i ostatni klienci odjeżdżają z parkingu w ciemnościach ? A dwa dni temu wracam z budowy do domu i...ciemne ulice:) Obrzeża Wrocławia pogasiły latarnie przy ulicach, osiedlowe prywatne tylko świecą. Nie wiem jak jest w centrum, bo nie bywam wieczorami. Jeszcze gdyby zaczęli wygaszać częściowo latarnie na wioskach, to nie musiałbym jeździć na obserwy za Oleśnicę. Może trzeba teraz zmienić strategię i wymuszać na władzach lokalnych oszczędności. Jak tamci mogą wyłączać, to dlaczego nie my! Tacy bogaci jesteśmy, czy co burmistrzu? To nową ulicę nam zróbcie, jak mamy kasę... I zaraz zgasną lampy w okolicy...;)
 5. Powoli wyłączają, choć czytałem, że są miasta gdzie zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy ostro protestują i nie wyobrażają sobie, że może być ciemno. Mam nadzieję, że będzie efekt kuli śniegowej i po kilku miastach, zaczną kolejne i kolejne, pomimo protestów. Jak jadę na obserwacje za Oleśnicę, to widzę sporą łunę od oświetlenia skierowanego w górę na zabytki. Żeby chociaż to powyłączali, to może być zauważalnie lepiej. Artykuły z września a winter is coming...:) https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prad-Rosnace-ceny-siegaja-do-kieszeni-samorzadow-Zgasna-latarnie-w-miastach-8404245.html https://www.money.pl/gospodarka/wylacza-lampy-uliczne-o-polnocy-samorzad-podjal-trudna-decyzje-6809049297287712a.html http://24klodzko.pl/zamkniecie-basenu-wylaczanie-swiatel-na-ulicach-i-oswietlenia-twierdzy-tej-zimy-klodzko-bedzie-szukac-oszczednosci/
 6. To mnie zmobilizowałeś, bo już pół roku zleciało, jak się przymierzam do takich osłon. Fakt, że Księżyc razi na pełnym otworze. Zastanawiałem się także, czy jest sens wprowadzać dodatkowe osłony przed światłem bocznym. Wiem, że do planetarnych teleskopów ludzie dodają dłuższe tubusy, aby eliminować światło boczne. Chodzi mi o coś takiego, w przypadku tej lornetki:
 7. Ja przyznam się do wielkiego grzechu lornetkowego. Moje dwie mniejsze lornetki często biorę na plażę. Potem widzę na obiektywach mnóstwo drobin piasku, pomimo, że uważam na to. Piasek po prostu fruwa gdzieś, nawet jak nam się wydaję, że powietrze jest spokojnie. Co wtedy robię? Kiedyś na forum lornetkowym, wyczytałem, że jakiś posiadacz nikonów hg, wkłada je pod wodę i po prostu przemywa pod kranem. Robię teraz to samo- odkręcam lekki strumień i zaczynam lać wodę z bliska, a potem obniżam lornetkę, aby zwiększyć siłę wypłukiwania obiektywów. Drobiny piasku znikają jak kamfora. Próbowałem gruszki na powietrze, pędzelka, ale to słabo pomaga na te drobiny, woda jest idealna. Póki co wszystko jest ok, szczelność obiektywów sprawdza się. Potem tylko przecieram delikatną mikrofibrą i jest idealnie czysto. Na szczęście moich obu maleństw nie sprzedaję, bo nikt z forum nie kupiłby teraz ode mnie ?
 8. Sprawy idą ku dobremu ? Jak w sloganie reklamowym pewnej firmy - Cena czyni cuda ? https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28673195,swidnica-w-miescie-zgasly-wszystkie-swiatla-to-pozwoli-zaoszczedzic.html#e=RelArtLink(1)
 9. Dzięki! Konstrukcja wymaga odrobiny dopracowania, bo jest zbyt idealna wymiarowo;) Zauważyłem, że z powodu niedokładności drukarki 3D skrzydełka dolne obudowy filtra napierają lekko na ściany osłony bocznej i powodują, że filtr delikatnie podnosi się do góry. Wcześniej tego nie było, zbyt ulepszyłem;) i poszło w złą stronę. Zmniejszyłem promień tych skrzydełek o 0.2mm i powinno być lepiej. Plik podmieniłem. Jednak wtedy może być za duży luz i spowodować przesuwanie mocowania filtra. Na szybko można po prostu ustawić wszystko docelowo i podkleić, albo przerobić trochę design i zrobić przewężenie w górnej części, aby obudowa filtra wsuwała się z lekkim wciskiem. Możliwości jest mnóstwo i to kocham w projektowaniu ?
 10. Ta lornetka nie posiada mocowania pod filtry, ale na szczęście ma dwie piękne metalowe powierzchnie, które ułatwiają wykonanie sprężystego, łatwo zdejmowalnego zaczepu. Projekt podzieliłem na przyjemne z pożytecznym, czyli część mocującą filtr i drugą - trzymającą obejmę lornetki i będącą osłoną światła bocznego, co akurat przy takich obserwacjach jest szczególnie ważne. Wszystko montuje się prosto na lekki wcisk (do lornetki i filtr). Konstrukcja wspornika filtra ma skrzydełka boczne i wysoką prowadnicę, aby pewnie stabilizować pozycję filtra na okularze lornetki. W pierwszej wersji sprzed kilku dni miałem pełną osłonę wokół filtra, ale było to niewygodne, bo aby ściągnąć filtr, musiałem ściągać wszystko. Zrobiłem snapa i teraz filtr tylko wsuwam i wysuwam. Przy oglądaniu bez filtra nie trzeba ściągać jego mocowania. Do oka to nie dotyka i w niczym nie przeszkadza. Indywidualną sprawą jest głębokość/wysokość osłony światła, ale pewnie większość oczodołów jest podobna? Załączam też pliki STL. Uwaga, osłona boczna nie jest idealnie symetryczna, więc jest wersja L i P. To ze względu na różną głębokość oczodołu i góry i dołu. snap_L-25x100.stl snap_P_25x100.stl filtr-25x100_v2.stl
 11. Kilka dni temu użyłem po raz pierwszy filtrów UHC Optolong do APM 25x100 ED. Widoczność była dobra, ale skupiłem się wtedy tylko na M42. To był mój pierwszy raz z użyciem takich filtrów i myślałem, że będzie lepszy efekt "wow", ale i tak było ją lepiej widać. Zbyt zajęty wcześniejszym przygotowaniem oprawek pod lornetkę nie sprawdziłem i nie wiedziałem, że tam niedaleko jest coś takiego jak Rozeta. Ten obszar nieba skanowałem potem bez filtrów i jakoś nie rzuciła mi się w oczy. Wczoraj pojechałem na miejscówkę raz jeszcze, głównie dla Rozety. Niebo było zdecydowanie gorsze, niby bezchmurne, ale coś wisiało w powietrzu i łuny od miast były bardzo jasne. Jej pojaśnienie zobaczyłem dopiero po kilkunastu minutach, jak oczy mi przyzwyczaiły się do ciemności po wyjściu z auta. Nie była taka oczywista nawet w UHC. Jednak myślę, że było to zasługą złego seeingu. Poprzedniej nocy, dla przykładu, byłem oczarowany widokiem Trypletu Lwa, gdzie NGC 3628 pokazywała już delikatnie strukturę, a tymczasem wczoraj nie mogłem tej galaktyki prawie dostrzec. Pogoda skiepściła się, ale mam nadzieję zapolować jeszcze tej wiosny na Rozetkę.
 12. Do jakiej wielkości mag widać u Was gwiazdy na miejscówce? Patrzę na www LP.info i macie tam SQM 21.04. Jeżdżę za Oleśnicę i mam SQM 21.40, i widziałem gwiazdy do max 5.3 mag blisko zenitu. I jestem ciekaw, czy to oczy już stare, czy to jednak prawidłowe wartości przy tym zaświetleniu?
 13. Bartek M.

  Brak pogody

  No nie wierzę! Zamówiłem filtry UHC, które jeszcze nie doszły... Jak przyjdą, to od razu będzie widać za oknem;)
 14. Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem wykonania jakiejś bocznej osłony, bo zasłanianie światła rękoma było już męczące. Mam od niedawna drukarkę 3D i przyszedł czas na na coś konkretnego. Naturalną drogą mógłby być druk osłonek z TPU, czyli "gumy", ale są dwa powody przeciwko: po pierwsze guma musiałby być idealnie dopasowana i mięciutka, aby mnie nie drażniła, a na to nie mam czasu i kosztów jakie musiałbym spędzić nad idealnym drukiem. Po drugie w zimne noce parują mi okulary od oczu i z tego powodu zdejmuje wszelkie osłony, aby mieć przestrzeń swobodnego powietrza. Tym samym z założenia nie szedłem tą drogą. Musiało to być coś większego wokół okularów i całej twarzy. Zauważyłem, że lornetki z reguły posiadają jakiś fragment stałej, walcowej powierzchni, która może być bazą do zaczepienia się. Są to dobre punkty zaczepienia, bo oddalone od oczu, dzięki czemu mamy większa swobodę w projektowaniu i swobodnym przepływie powietrza. Dalej sprawa była już prosta. Szybki projekcik w Fusion 360 i 2h drukowania i docięcie osłonek pod twarz i działa! Jednak do ideału lekko brakuje, bo okazuje się, światło delikatnie wpada przez szczelinę nad okularami. Dodatkowo, jeśli obserwujemy blisko zenitu, to dolna część osłony zaczyna wpuszczać światło od dołu. Myślałem o tym i zrobiłem nawet taki prostopadły murek, ale muszę go jeszcze powiększyć. Nie mniej i tak jest super. Mocowanie pod lornetkę jest na elastycznym zaczepie ze średnicą mniejszą o 1mm , dzięki czemu wchodzi sprężyście i fajnie trzyma się okularu. To mocowanie na śrubkę mogłoby być zbędne, jednak zostawiam je, aby usztywnić całość. Korytko dla pianki z karimaty ma lekkie pochylenie na końcach, dzięki czemu jest na lekkim wcisku i trzyma się dobrze. Przypadkowe trącenie ręką nie powoduje wypadania. Jestem z efektu bardzo zadowolony i teraz będzie to stałe wyposażenie wkładane do walizki. Pianki łatwo ściąga się i zakłada, więc wszystko zajmuje mało miejsca. Pliku CAD nie załączam, bo każdy może mieć nieco inne wymiary bazy w swojej lornetce. Dodatkowo warto domknąć w designie tę górną szczelinę do max 2-3mm, a ta jest zależna od IPD. Jak ktoś chce mieć idealnie wycięte szczeliny, to trzeba to zrobić pod wymiary, włącznie z twarzą :)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.