Skocz do zawartości

tomchm

Użytkownik
 • Zawartość

  56
 • Rejestracja

Reputacja

16 Good

O tomchm

 • Tytuł
  Regulus
 • Urodziny 24.03.1985

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Warszawa

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Zakup teleskopu to dopiero początek astrowydatków Zachowaj sobie trochę kasy na dobry okular. Synta 8 to naprawdę dobry wybór.
 2. To w takim razie chodzi Ci o robienie zdjęć nieba? To w takim razie Ciebie tak naprawdę interesuje astrofotografia obiektów głębokiego nieba. Poczytaj sobie trochę na forum nt. jak zacząć fotografowanie obiektów ciemnego nieba. A z twoim budżetem... będzie Ci bardzo ciężko w astrofoto.
 3. Dziwne... Chcesz obserwować niebo przez aparat???
 4. Czy ja wiem czy solidny... Tutaj jest dyskusja nt. jakości tanich refraktorów APO do astrofoto... Link do przykładowych zdjęć z Canona 400 mm f/5.6 Link do przykładowych zdjęć z Canona 300 mm f/4
 5. Ewentualnie możesz jeszcze próbować podeprzeć się stałoogniskowymi obiektywami. Canon ma obiektywy stałoogniskowe 300 f/4 oraz 400 f/5.6. Każdy z nich kosztuje ok. 6 tys. zł, więc jeszcze cenowo nie najgorzej...
 6. Albo serwisowanie tego typu sprzętu przy żądanych przez klientów cenach jest w Polsce nieopłacalne. Był na Astromaniaku poruszony temat choćby kosztów wykonania pojedynczych części... I nie wyglądało to dobrze. Koszty wykonania takich części w profesjonalnych firmach dla większości klientów były nie do zaakceptowania, zaś te firmy już mają robotę od kogoś innego, więc o astroklienta walczyć nie muszą. Ci, którzy chcą i których na to stać, wysyłają sprzęt do modyfikacji/serwisu zagranicę. Aby koszty serwisu spadły, musiałby nastąpić wzrost efektu skali, tzn. większa ilość osób musiałaby się zainteresować astronomią. A na to nie zanosi się. I koło zamyka się.
 7. Strasznie bije aberką... Za mała przysłona czy obiektyw jest po prostu słaby?
 8. Należałoby odkręcić dekiel od strony zwierciadła głównego i całe wnętrze okleic samoprzylepnym czarnym filcem technicznym lub jakimś innym czarnym materiałem nieodbijajacym światła. Pytanie zasadnicze brzmi - czy w ogóle dekiel z ZG można odkręcić... Absolutnie nie wolno ruszać tej strony teleskopu, gdzie jest zamocowana płytka korekcyjna!
 9. Mnie to wygląda na odblask wewnętrzny; światło od gwiazdy jest na tyle silne, zaś wnętrze tubusu na tyle słabo wyczernione, że światło gwiazdy odbija się od wnętrza tubusu i trafia do aparatu.
 10. Też. Moim zdaniem do wizuala wystarczyłby ED dublet - chyba że ktoś ma oko równie czułe jak matryca aparatu...
 11. Można by ewentualnie podjąć temat podpięcia noktowizora do wyciągu teleskopowego, z tym że aby osiągnąć pożądane efekty musiałby to być noktowizor trzeciej generacji... A noktowizory trzeciej generacji kosztują kilkanaście tysięcy zł...
 12. Prawdę mówi dexter77 - najczęściej jeśli powstaje post na forum nt. wyboru konkretnego rodzaju teleskopu, to powstaje wielka dyskusja na temat zalet/wad jednego typu sprzętu nad innym. Najlepiej przejrzeć jak najwięcej wątków w internecie czy na forum dotyczących podobnych tematów i samemu wyrobić sobie zdanie. Ewentualnie, jeśli jesteś cierpliwy, to umów się z kimś z twoich okolic na wspólne obserwacje jego/jej sprzętem - przynajmniej wówczas będziesz miał okazję obejrzeć sprzęt "na żywo".
 13. tomchm

  Astro z Biedronki ;)

  Nazwy są rzeczywiście po angielsku, ale po zdjęciu widać, że ktoś wziął angielskie nazwy znaków Zodiaku - tak naprawdę są to nazwy gwiazdozbiorów nie tyle astronomicznych, co astrologicznych Z tego, co zauważyłem, to angielskie nazwy astronomicznych gwiazdozbiorów są żywcem wzięte z łaciny - w przypadku astrologii niektóre nazwy zostały... hmm, jakby to powiedzieć... zangielszczone. I tak np. w przypadku Skorpiona prawidłowa angielska astronomiczna nazwa to Scorpius, zaś w przypadku Koziorożca - Capricornus. Zresztą angielskie wersje Stellarium i SkySafari podają angielskie (czytaj: łacińskie) nazwy astronomiczne gwiazdozbiorów. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich gwiazdozbiorów będących znakami zodiaku - reszta nazw gwiazdozbiorów astrologicznych pokrywa się z nazwami gwiazdozbiorów astronomicznych.
 14. Jeśli decydujesz się na zakup okularu 20mm 100 deg, to chyba bez kątówki dwucalowej nie obędzie się, zaś dobrej jakości dwucalowa kątówka to spory wydatek...
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)