Skocz do zawartości

AndrzejB

Protogwiazda
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Belsk

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Belsk

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. W https://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_zwrotnikowy#Różne_długości mamy: " W zależności od wybranego punktu odniesienia, długość roku zwrotnikowego różni się. Powodem jest nałożenie się dwóch zjawisk: właściwie stała wartość precesji oraz zmienna prędkość obiegu Ziemi w ciągu roku. Ziemia w pobliżu peryhelium swojej orbity (obecnie około 3-4 stycznia) porusza się najszybciej. Mierząc czas od przesilenia zimowego (około 21-22 grudnia), a zatem blisko peryhelium, rok tropikalny będzie dłuższy od średniego. " i dla równocy i przesileń podano podobne ale różne wartości. Nie rozumiem tego: jeśłi wskazówka na zegarze przesuwa się z różną prędkością w ciągu doby, to mimo to i tak, między godziną 2 a 2 następnego dnia będzie doba, dokładnie równa tej między 19 a 19. (załóżmy zegar 24 godzinny)
 2. Co to znaczy mas/cy przy określaniu dokładności modeli? mas to najpewniej milisekunda kątowa ale cy to rok, stulecie czy coś innego?
 3. Wygenerowałem kod VSOP87B, to długie serie funkcji trygonometrycznych. Jaka jest teoria, jak wygenerowali te współczynniki? Jak zadowalając się mniejszą dokładnością wygenerować współczynniki do innego sposobu liczenia, tak jak jest w książkach Meeusa i Montenbrucka. Poza tym tam jest więcej teorii, bo współrzędne powstają z liczenia elipsy wraz z zaburzeniami od konkretnych planet, lub czasem od dwóch na raz. Jeśli chodzi o VSOP87 to za dużo gotowych wzorów a nie wiem, jak powstają.
 4. Wyliczam współrzędne z perturbacjami. Na przykład dla początku roku 2117 (T=1.17) Mars ma L = 81.7880163 stopni, B = 0.9617112365 stopni, R = 1.54432801 au. Chciałbym sprawdzić dokładność metody a także czy nie ma błędu. Procedura z terrmami być może ma błąd bo nie uwzględnia T^n, gdzie n>1 a jedynie liniowo, mógłbym poprawić, ale potrzebuję zarówno faktycznych, obserwowanych pozycji jak i dokładne procedury - te akurat są , jest VSOP87 z ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/VI/81 tylko nie wiem jak korzystać i czy są nowsze dane niż z 87 roku? Chyba że doświadczalne dane nie są w L,B,R tylko we współrzędnych widzianych z Ziemi.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)