Skocz do zawartości

Black Star

Użytkownik
 • Zawartość

  95
 • Rejestracja

Reputacja

11 Good

O Black Star

 • Tytuł
  Regulus
 • Urodziny 08.04.1986

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Poznań

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Poznań

Ostatnie wizyty

395 wyświetleń profilu
 1. Jak najbardziej. Cudna ta kometa, nie spodziewałem się .
 2. Ja dojadę trochę później, pewnie bliżej północy niż 23
 3. Coś się przeczyścić nie chce...
 4. 9 stopni to luksus w porównaniu do -4 w styczniu
 5. Jeśli się wybieracie to ja też dołączę , najwyżej Jowisza pokontempluję, bo u mnie w mieście wygląda jak oglądany przez kisiel.
 6. Dopiero co pytałem @polarisa jak z obserwacjami DSow w okolicach pełni to pisał że dramat 😛
 7. Księżyc wychodzi o północy i jest spuchnięty więc do 2:30 do komety to tak średnio będzie co oglądać
 8. Black Star

  Czarna materia

  Nie jest ograniczony prędkością światła ponieważ prędkość światła jest najwyższą możliwą prędkością poruszania się przez czasoprzestrzeń - to jest reguła naszego wszechświata obowiązująca wewnątrz niego. Sama czasoprzestrzeń już takiego ograniczenia nie ma bo rozszerza się - no właśnie nie wiemy w czym, czy w ogóle jest jakiś ośrodek w którym ona się rozchodzi. Fluktuacje kwantowe istnieją, to fakt, i chyba są teorie wiążące je z ciemną energią. Natomiast same fluktuacje nie mogły chyba stworzyć osobliwości początkowej głównie dlatego że te fluktuacje oraz wszystkie siły rządzące wszechświatem zostały utworzone w momencie wybuchu. Fluktuacje zachodzą w przestrzeni a ta nie istniała zanim nie doszło do wybuchu.
 9. Black Star

  Czarna materia

  Przemyślenia masz bardzo ciekawe a amatorem jestem takim samym jak ty, tylko z większą ilością przeczytanych książek Największą wadą twojej teorii jest to że zakładasz że ciemna materia jest wszędzie, że otacza wszystko jak powłoka, niejako zrównując jej koncept z konceptem czasoprzestrzeni. Wiemy, że tak nie jest bo obserwujemy i modelujemy miejsca gdzie tej materii jest więcej i gdzie nie ma jej wcale - ponieważ dane obszary nie wywierają efektu grawitacyjnego a tymczasem gdyby posiadały ciemną materie byłoby odwrotnie, i nie powstały by nigdy filamenty galaktyk i struktura gwiezdnej sieci którą obserwujemy dzisiaj - zamiast tego galaktyki byłyby rozłożone równomiernie. Dlatego właśnie nazwali ją "materią" - ze względu na efekt grawitacyjny. Co do czarnych dziur, tu już możesz mieć więcej racji bo jest dużo teorii sugerujących że rozrywają one czasoprzestrzeń jak balon do którego porównałeś ciemną materie, powodując przelewanie się materii między dwoma wszechświatami. Daje do myślenia fakt, że zarówno punkt początkowy wszechświata jak i jądro czarnej dziury mają te same nazwy i ten sam koncept - osobliwość - miejsce gdzie czas i przestrzeń nie istnieją a grawitacja jest nieskończona. Problem z tymi teoriami jest taki że jeśli zakładamy że czarne dziury przelewają materię z jednego wszechświata do drugiego to w naszym wszechświecie powinniśmy obserwować "białe dziury" czyli miejsca gdzie czarna dziura z innego wszechświata ma swoje ujście i gdzie pojawia się materia. Na razie jednak nic takiego nie znaleźliśmy.
 10. Black Star

  Czarna materia

  Rozszerzanie wszechświata wg obecnej wiedzy powoduje nie ciemna materia tylko ciemna energia. Ciemna materia spaja galaktyki. Wiemy że coś tam jest bo po pierwsze dostrzegamy efekty soczewkowania grawitacyjnego, po drugie wiemy że prędkość gwiazd w galaktykach jest zbyt duża by sama grawitacja masy gwiezdnej mogła utrzymać je w kupie. Ciemnej energii z kolei przybywa najwięcej w przestrzeniach wielkiej pustki - te obszary , prawie pozbawione galaktyk jak Wielka Pustka w Wolarzu rozszerzają się najszybciej. Wg najnowszych badań Wszechświat rozszerzał się powoli do pewnego momentu po czym gwałtownie przyspieszył, co sugeruje że siła która go rozpycha nie jest stała. Generalnie masz racje z tą powłoką bo tak to wygląda na modelach - ciemna materia jest widoczna jako halo wokół galaktyk a jej zagęszczenia formują filamenty w których ułożone są gromady i supergromady galaktyk. Moja personalna teoria jest taka, że ciemna materia to jakiś rodzaj "drogi" bądź "żłobienia" w czasoprzestrzeni - powstałe po wielkim wybuchy zagłębienia albo rynny w których zaczęła się gromadzić materia. To tak jakby wszechświat po wielkim wybuchu zrobił "pęknięcia" w czasoprzestrzeni, po czym zaczął dążyć do jej "wygładzania" - podobnie do efektu sprężystości - i ten czynnik sprawiający że czasoprzestrzeń się wygładza powodując rozszerzanie się to ciemna energia. Ciekawy temat do dyskusji, ale mam wrażenie, że wielu dyskutantów tu nie znajdziesz - to forum raczej sprzętem stoi niż rozważaniami kosmologicznymi.
 11. Też się chętnie pojawię jutro jeśli pogoda będzie w porządku
 12. Witam Czy ktoś polecił by jakiś okular do Synty 10tki do planet (Jowisz, Saturn) powiedzmy do 500 zł który zrobiłby widoczną różnice w stosunku do moich? Na ten moment mam WA 66 9 mm 1,25'' (Starguider) I taki sam 6 mm. Chyba że nic w tej cenie nie ma i sensowniej będzie dokupić Barlowa do mojego ESa14 mm?
 13. Rozmiar może i by się zgadzał (mam 10'' i czytam ten post na telefonie) natomiast musisz pamiętać że patrzysz jednym okiem, to raz, dwa że one nie będą tak wyrazne - tu mocno zależy od warunków, od tego jak nisko są planety (póki co są nisko) i jaki masz okular. Ja obserwuje z balkonu z miasta i Jowisz np jest bardziej rozmyty a do tego jasno świeci więc to nie jest jak zerkanie na obraz PNG.
 14. A to nie ma teraz białych nocy? Myślałem że się nie jeździ na DSy przy białych nocach bo nie ma to sensu
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)