Skocz do zawartości

radio-teleskop.pl

Użytkownik
 • Zawartość

  44
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana radio-teleskop.pl w Rankingu w dniu 11 Luty

radio-teleskop.pl posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

272 Excellent

O radio-teleskop.pl

 • Tytuł
  Bellatrix

Contact Methods

 • Website URL
  www.radio-teleskop.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Toruń

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Kochani! Na marcowym nieboskłonie do akcji wkracza Księżyc. Zapraszam na spotkanie
 2. Powoli możemy podsumowywać sezon na Merkurego luty/marzec 2019. Pogoda z reguły dopisywała, więc było pysznie Ech... szkoda, że tak krótko. Czystego nieba!
 3. Merkury będzie z nami do pierwszych dni marca, więc któregoś wieczoru musi się udać
 4. Na bazie sobotniej sesji stworzyłem filmową "instrukcję obsługi Merkurego" dla początkujących Zapraszam!
 5. Kochani! Merkury znów świeci na wieczornym niebie Sobotni wieczór 16 lutego 2019 był tak czysty, że udało mi się złapać planetę zaledwie stopień nad zachodnim horyzontem w zacnym towarzystwie toruńskiego radioteleskopu Nikon D700 + Sigma 120-400 @ 400 mm f/8, ISO 1600, 1,6 s. Czystego nieba!
 6. Kometa jak... rakieta Dotąd chyba nie widziałem komety szybciej pomykającej wśród gwiazd niż Iwamoto... Nawet w czasie mojej krótkiej sesji z równie krótką ogniskową (21 x 60 s, Nikon D700 + Samyang 135 mm @ f/2.5, ISO 800, Vixen Polarie) ślady gwiazd na stacku z nieporuszoną kometą utrwaliły się nadzwyczaj wyraźnie. Końcowy efekt obróbki szału nie robi - także dlatego, że (oprócz skromnego materiału) swoje zrobił blask rosnącego Księżyca. Mimo to, radośnie zdziwiłem się ujrzawszy na zdjęciu nie tylko C/2018 Y1 Iwamoto, ale i ślad galaktyki karłowatej Leo I w postaci niepozornego "duszka" nad Regulusem Za to okoliczności zebrania prezentowanego materiału wydają mi się dosyć niezwykłe. 12 lutego pogoda zwariowała do tego stopnia, że niebo nad dużym obszarem Polski zrobiło się bezchmurne Prognozy dla Pomorza i Kujaw gwarantowały taki stan przynajmniej do północy z 12 na 13-go. Spokojnie więc zaplanowałem sobie sesję zakładając, że od 21:00 kometa będzie już na przyzwoitej wysokości do fotografowania. Oczywiście starałem się monitorować sytuację w serwisach meteo i... zobaczywszy potężną ławicę chmur nadciągającą z północnego-zachodu rzuciłem wszystko i ruszyłem w te pędy na miejscówkę. Chmury już tam na mnie czekały ciągnąc ze wskazanego kierunku niczym statek obcych w "Independence Day" W popłochu ustawiłem sprzęt bijąc przy okazji życiówkę w szybkości jego montowania Zdążyłem wycelować w Polarną zanim utonęła w obłokach parę minut później. Wcześniej zwarta ławica Altocumulusów zdążyła już "pożreć" Księżyc i coraz śmielej nacierała na część nieboskłonu, gdzie królował Lew z kometą Iwamoto. Poczułem się beznadziejnie... Ile razy może się NIE UDAWAĆ!??? Ostatnią deską ratunku dla człowieka wierzącego jest modlitwa. Pomogło! Ku mojemu zdumieniu, chmury zatrzymały swój pochód w zenicie dzieląc firmament w linii południka z lekkim odchyleniem w kierunku NE-SW. Trwały tak przez blisko pół godziny - widocznie na tyle zasłużyłem - umożliwiając mi fotografowanie, po czym ruszyły na ostateczną rozprawę z Regulusem i jego świtą. Czegoś takiego nie przeżyłem jeszcze nigdy... I jak tu nie wierzyć w moc Opatrzności? Czystego nieba, Kochani!
 7. Kochani! Kometa C/2018 Y1 Iwamoto staje się gorącym tematem, więc... lecimy z poradnikiem obserwatora Czystego nieba!
 8. A może rzeczywiście był to Arktur? Tylko ta czerwień mi tu nie pasuje, bo jednak temperatura powierzchni Arktura sięga 4300 K, co daje bardziej złotawą (złotawo-miedzianą) barwę. Za to siła blasku by się zgadzała. A swoją drogą - zauważcie jak subiektywna jest ocena koloru danej gwiazdy; każdy interpretuje ją trochę inaczej... Przy okazji - bardzo się cieszę, że podzielacie moje zdanie w kwestii poprawnej polszczyzny i bardzo Wam dziękuję. To naprawdę ważne w dzisiejszych czasach, byśmy nie zapomnieli ojczystego języka. Serdeczności!
 9. Spica jest gwiazdą niebieską, zaś Arktur ma barwę złotawą (wpadającą nieco w miedź), więc żadne z nich nie pasuje do podanego opisu. Ja - podobnie jak miron - stawiam na Antaresa. I również kładę nacisk na słowo "prawdopodobnie" A do naszego młodego kolegi (Astrobaran) mam wielką prośbę: staraj się prościej formułować swoje myśli i pytania. Używaj znaków przestankowych, dużych liter, nie kalecz słów i w ogóle - dbaj o poprawność pisowni. Kurcze, polski to jest nasz język ojczysty! Z przerażeniem odkrywam coraz liczniejsze dowody na to, że w niedalekiej przyszłości młodzi Polacy zejdą do poziomu sformułowań w stylu: "Kali chcieć, Kali rozumieć". To jest naprawdę ważne w jaki sposób mówimy i piszemy. Prawdę mówiąc, ta kwestia nie daje mi spać równie mocno jak blask Antaresa o poranku. Pozdrawiam
 10. Niech Dobry Bóg darzy Cię najpiękniejszymi widokami swych dzieł we Wszechświecie, Januszu... Odpoczywaj w pokoju i radości z wiecznego kontemplowania niczym nie zmąconego obrazu Nieba...
 11. Kochani! Zapraszam pod lutowe niebo A.D. 2019 z nadzieją na sprzyjającą pogodę... Powodzenia!
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)