Skocz do zawartości

radio-teleskop.pl

Użytkownik
 • Zawartość

  55
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana radio-teleskop.pl w Rankingu w dniu 11 Luty

radio-teleskop.pl posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

381 Excellent

O radio-teleskop.pl

 • Tytuł
  Regulus

Contact Methods

 • Website URL
  www.radio-teleskop.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Toruń

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Kochani! Rozpoczynamy akcję ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA - z konkursowym bonusem Zapraszam!
 2. Kochani! Obłoki Srebrzyste (NLC) nadal rządzą na niebie, a na Ziemi... rozgrywa się konkurs, jakiego jeszcze nie było! Zapraszam po szczegóły
 3. Tym razem (21.06.) obłoki zaszalały niezwykłym zabarwieniem w kolorze... czerwieni! W okolicach Torunia wieczór był pochmurny po ulewnym froncie - rozchmurzyło się na dobre dopiero krótko przed północą, kiedy "srebrzaki" wisiały już niziutko nad pn-zach horyzontem. Były wyjątkowo jasne, a tak niecodzienny ich kolor widziałem po raz pierwszy w życiu (NLC śledzę od ponad 30 lat). Efekt "nałożenia się" resztek deszczowego frontu czy zwiększonej obecności cząstek żelaza w obszarze występowania Obłoków Srebrzystych...?
 4. Dziś chyba w całej Polsce dały czadu Pod radioteleskopem UMK w podtoruńskich Piwnicach było tak...
 5. Pięknie zapozowały nad Toruniem W tym roku jeszcze nie widziałem tak wyrazistej struktury i tak dużej jasności NLC... Wieczorny show 14 czerwca trwał ledwie jakieś trzy kwadranse (22:15 - 23:00), ale warto było...
 6. radio-teleskop.pl

  Starlink

  To oczywiste, że bez "szaleńców przyszłości" świat nie posuwałby się do przodu. Generalnie podzielam wizje Elona Muska i jego podobnych, ale uważam, że tacy wizjonerzy powinni dostrzegać nie tylko swoje cele, lecz także skutki ich realizacji dla ogółu. Idea dostępu do szerokopasmowego Internetu z każdego zakątka Ziemi jest godna pochwały, ale miejmy świadomość, że Musk nie robi tego z dobrego serca, tylko dla potężnego zysku. Starlink jest dobrze policzonym projektem biznesowym, w ramach którego za dostęp do netu z serca pustyni lub amazońskiej dżungli będzie trzeba słono płacić... Obawiam się, że znacznie większą cenę zapłacimy wszyscy - czy tego chcemy czy nie. Tą ceną jest - nazwijmy - "niebiański dobrostan". I patrzę na to szerzej niż z perspektywy zawodowego astronoma, amatora astrofotografii czy miłośnika nocnych obserwacji - ci powinni bić na alarm już teraz (i niektórzy to robią). Przy okazji - dziwi mnie jak wielu użytkowników forów astro pieje z zachwytu nad projektem Starlink. Idę o zakład, że za 8 lat ci sami ludzie jako pierwsi będą pikietowali siedzibę SpaceX. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że jeśli by zabrać nam widok nieba gwiaździstego w obecnej postaci, to Ziemia straciłaby przynajmniej połowę swojego piękna. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego lubisz patrzeć w nocne niebo (jeżeli lubisz)? I czy naprawdę chcesz, by Elon Musk zrobił z niego dyskotekę? Jeden Pan Bóg wie jak zareaguje nasza psychofizyka na tak radykalną zmianę w obrazie firmamentu... A całe nasze dziedzictwo kulturowe związane z gwiazdozbiorami, ich historią, itd.? W ciągu kilku lat Elon Musk może skutecznie "zaorać" mapę nieba, którą ludzkość tworzyła od tysiącleci. Na niej zapanuje nowa konstelacja - Starlink, a ludzie na jej widok będą płakać. I raczej nie będą to łzy szczęścia...
 7. radio-teleskop.pl

  Starlink

  Boże... Kochani, czy NAPRAWDĘ wiecie czym się podniecacie? Jeżeli wszystko pójdzie po myśli twórców projektu Starlink, to za 8 lat nie będzie skrawka nieba, które zachowa swój naturalny wygląd! Do 3000 gwiazd dostrzegalnych przy idealnej pogodzie z ciemnego miejsca dojdzie drugie tyle pulsujących światełek! Naprawdę chcecie to oglądać...?
 8. Kochani! Zapraszam na kolejne majowe łowy - a jest na co polować 😉 Czystego nieba!
 9. Najpewniej był to rozbłysk satelity - być może sieci Iridium, choć akurat ten system kończy swoją misję i jest zastępowany przez nową generację satelitów. Pojawiają się jednak kolejne "w typie" Iridium, czyli puszczające "kosmicznego zajączka" ziemskim obserwatorom. W efekcie na niebie ukazuje się punkt, który mocno rozbłyskuje, by po kilku- kilkunastu sekundach zgasnąć - dokładanie tak, jak to opisałeś. Zachęcam Cię do obejrzenia filmu objaśniającego cały fenomen:
 10. Kochani! Urwijmy łeb Hydrze zanim się schowa Zapraszam po szczegóły:
 11. Wielu błogosławieństw od Zmartwychwstałego Chrystusa, Kochani! Zwłaszcza w doborze sprzętu, wyborze ciemnych miejscówek, trafianiu w cel na czystym niebie i udanej obróbki zebranego materiału Wesołego Alleluja!
 12. Kochani! Przed nami jedno z najciekawszych zjawisk na niebie gwiaździstym w 2019 roku... Zapraszam po szczegóły
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)