Skocz do zawartości

esteon

Użytkownik
 • Zawartość

  60
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

6 Neutral

O esteon

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Warszawa

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. esteon

  SCT Celestron C9,25 1/4-A XLT (CG-5)

  To ja się dorzucę. Kolimacja jest dużo łatwiejsza jeśli masz dobry seeing i dobre oczy - i albo kamerkę, albo robicie to w dwie osoby
 2. esteon

  Mak 127 - praktycznie nowy

  1430 za zestaw Mak 127 + montaż AZ4 LT1.
 3. esteon

  Mobilny leżaczek do obserwacji lornetkowych.

  A może łóżko polowe? Takie harcerskie/wojskowe? Wygodnie jest, lekkie jest, składa się, łatwo się przenosi. Tylko przyznam, że nie mam pojęcia gdzie to kupić. Widziałem takie jeszcze z czasów WP, ale to było bezsensownie ciężkie.
 4. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  UPDATE: Jest czyste niebo. Psiakrew, czemu ja się o tym zawsze dowiaduję ostatni
 5. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  On zawsze jest taniutki (i dlatego kultowy). Upór jest ważny, ale pogoda ważniejsza. Czemu tu jest tak pochmurnie...
 6. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Czy to jest kultowy stolik z ikei?
 7. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Nie do końca - można używać 'nagrzany', tyle że obraz będzie istotnie gorszy.
 8. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Wypada też dodać, że studzenie zależy od różnicy temperatur. Przy temperaturach na zewnątrz takich jak teraz (10-20 stopni) mój Mak 127 chłodzi się kilkanaście minut, a SCT 8" góra 45min. W zimie jeszcze nie wiem, ale jak przeszukiwałem fora, to przeczytałem, że Mak 127 stygnie do 30 min (w rozsądnych warunkach, tj. -5 i wyżej), a SCT 8" do 1h. Oczywiście przy dużych mrozach będzie więcej.
 9. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  To mój, to mój Ale mi niskie planety nie przeszkadzały...
 10. esteon

  Mak 127 - praktycznie nowy

  950 zł za tubę. 1450 za zestaw Mak + AZ4.
 11. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  A i jeszcze jedna porada - nastaw się, że co byś nie kupił, to za moment będziesz chciał dołożyć jakieś pieniądze: a to na lepszy szukacz, jakiś okular, zmiana kątówki, itd. Zatem jeśli budżet jest nierozciągliwy, to sugeruję zostawić sobie jakiś zapas.
 12. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Hmmm. Kupiłem zadziwiająco tanio, więc nie wiem, czy wypada podawać cenę, ale ok. 2500 (za samą tubę). Do tego potrzebny statyw (muszę dokupić - ok. 1000 pójdzie). Dokupiłem też trochę okularów, szukacz itp. (kolejne 1000zł).
 13. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Ups.... "Ad" po łacinie znaczy "Odnośnie do". Chciałem po prostu zacząć od nagłówka pt. "W temacie programu" - Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Mam SCT 8" i właśnie Maka 127 (którego sprzedaję). Maczek był świetny na początek - tak dobry, że jak pojawiła się okazja na coś lepszego (niestety istotnie droższego) to się nie wahałem (zbyt długo). Ja czasem jeżdżę pod naprawdę ciemne niebo i tam Mak byłby trochę nie w żywiole - a SCT powinien być dobry (jeszcze nie miałem szansy go tam wypróbować).
 14. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Ad program. Ja porównywałem widok nieba z widokiem na kompie i w ten sposób ustaliłem, że widzę od (gdzieś zapodziałem kartkę na której sobie zapisałem, więc podaję w przybliżeniu) 7 do 70 stopni "w pionie" i od S do NNW (zaznaczyłem sobie dokładniej, ale to teraz bez znaczenia). Potem sprawdziłem jak będzie z widocznością planet w tym obszarze przez najbliższy rok - żeby ustalić co i kiedy jest szansa oglądać (z balkonu). Oczywiście teraz jest marna pogoda, ale można użyć albo kompasu (ew. jako apki w telefonie), albo pierwszej lepszej apki z mapą gwiazd: Heavens Above, SkEye, itp. żeby ustalić granice pola widzenia. -------------------- Ja w ten sposób ustaliłem, że widoczność planet nie będzie tragiczna, więc chcę sprzęt balkonowy -> w ten sposób odpadły mi pomysły typu Dobson 8"/10".
 15. esteon

  Dobry pierwszy teleskop

  Aha - w kwestii obserwacji balkonowych -> ściągnij sobie np. Stellarium i ustal, co faktycznie będziesz miał szansę obejrzeć. Chodzi mi o to, że z niektórych balkonów widać olbrzymi kawał nieba, a z niektórych tylko mały wycinek i nie bardzo się nadają do jakichkolwiek obserwacji.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)