Skocz do zawartości

zorg

Użytkownik
 • Zawartość

  54
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

14 Good

O zorg

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Warszawa

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Używam lokalnego serwera w astroberry serwer. Na karcie SD szkoda miejsca na dużą ilość ciężkich indeksów. Te z szerokim polem można pobrać wszystkie. W celu wyselekcjonowania tych z węższym polem można przepuścić historyczne fotki z własnego zestawu. Osobiście wybrałem tylko te które najszybciej pozwalały rozpoznać pozycje. Nie były to te, które wybrałbym ściśle na podstawie rozdzielczości zestawu. Wersja online używa innych plików indeksów niż dostępne w łatwy sposób do pobrania, więc nie nadaje się do selekcji.
 2. zorg

  Modyfikacja wyciągu w SW 80/400

  To coś to produkt radziecki tzw. Nastrojka używana w radiostacjach. Są różne średnice.
 3. W moim urządzeniu pomiar też jest co 2s. W przypadku grzania nie planuję PID, bo tam stabilność temperatury chyba nie jest taka istotna. Widzę, że temat doboru współczynników i czasu próbkowania nie jest trywialny. Musze przez więcej czasu poobserwować działanie chłodzenia. Brzydka pogoda ma się długo utrzymać, więc będę miał czas testować i dobrać parametry.
 4. Dziękuje za wyjaśnienia. Początkowo sterowanie rozwiązałem modułem przetwornicy za 6 zł na LM2596 (do 3A, 150Khz). Jednak nie działało to zbyt dobrze. Pewnie brak radiatora ograniczał prąd przetwornicy. Docelowo zrobiłem zasilacz na LM338 (stabilizator liniowy, prąd do 5A) sterowany przez cyfrowy potencjometr MCP41010 z interfejsem SPI. Minusem jest konieczność stosowania dużego radiatora ze względu na małą sprawność stabilizatora liniowego. Delta T jest obecnie na poziomie 20 stopni co mnie już zadawala. W przyszłości zmienię radiator peltiera na wydajniejszy co pozwoli na lepsze osiągi. Próbuję wykorzystać bibliotekę https://github.com/br3ttb/Arduino-PID-Library/blob/master/PID_v1.h Na razie bez większych sukcesów, bo wymaga tuningu parametrów (osiąganie zadanej temperatury trwa bardzo wolno). Zwykły algorytm on/off nawet z histerezą pewnie powodowałby, że temperatura oscylowałaby wokół zadanej. Może jest jakiś gotowy algorytm, np. do jakiegoś zakresu chłodzimy pełną mocą a później bardziej zachowawczo np. z wykorzystaniem PID etc. Nigdy nie posiadałem kamerki z regulowanym fabrycznym chłodzeniem. Jak wygląda zmiana temperatury w czasie po ustawieniu setpoint ?.
 5. W urządzeniu ma być też sterownik peltiera do kamerki CCD (obecnie pracuje z pełną mocą i ciężko dobierać darki). Z tego co wiem peltiery "nie lubią" PWM i można dodać filtr LC lub RC etc?. Czy wiesz jak taki filtr policzyć?
 6. DRV sterowany jest z Raspberry PI, na którym jest zainstalowany astroberry serwer. Sterowanie grzałkami mam na Arduino z uwzględnieniem punktu rosy ale średnio się sprawdzało. Dziękuje za podanie praktycznego rozwiązania. Oba urządzenia chcę włożyć do jednej obudowy i przy okazji robię porządek z sterowaniem grzałek. W jaki sposób wyznaczasz o ile kroków przesunąć ostrość przy zmianie np. o jeden stopień?. Notujesz kilka pomiarów i liczysz współczynnik dla konkretnego zestawu etc?.
 7. 1. Zmontowałem sterownik fokusera na bazie DRV8834. Chciałbym dodać pomiar temperatury na bazie DS18B20. Jak powinna wyglądać obsługa kompensacji temperatury od strony algorytmu?. Może jest dostępny jakiś przykładowy kod Arduino lub c. ? 2. Jaki stosujecie algorytm dla zapobiegania roszeniu ?. Czy wystarczy pomiar wilgotności wewnątrz odrośnika, czy trzeba liczyć temperaturę punktu rosy? Jeżeli tylko pomiar wilgotności to od jakiego poziomu np. 70% etc uruchamiać grzanie z pełna mocą? Ewentualnie może zmienna moc w zależności od poziomu wilgotności? Z góry dziękuje za pomoc.
 8. zorg

  Chłodzenie 600d

  Ciekawe rozwiązanie, ale cold finger na matrycę jest dużo skuteczniejszy i można zastosować peltier mniejszej mocy. Jeżeli Twój jest zasilany z 12v to pożera około 48W. Radiator + wentylator musi odprowadzić to ciepło plus ciepło wypompowane z Canona. Mimo, że wiatrak wygląda na duży, raczej do tych mocy odprowadzenie ciepła jest za słabe. Do komputera może się nadaje, ale tam procesor może mieć wysokie temperatury a tutaj im wyższa temperatura radiatora tym bardziej tracimy na sprawności chłodzenia.
 9. zorg

  Forum wygląda źle!

  Teraz bomba! Dziękuje. Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia ... fajnie by było jakby te ostatnio aktualizowane tematy były stronicowane tzn. prosiłbym o następne 20 po naciśnięciu cyfry oznaczającej kolejnej strony z ostatnio aktualizowanymi tematami 1, 2, 3, 4... itd
 10. zorg

  Forum wygląda źle!

  To chyba ślepy jestem albo niewyspany ale wczoraj były chmury więc raczej to pierwsze :). Na głównej stronie są działy i po jednym ostatnim poście co dla mnie nic nie daje. Wystarczyłby przycisk "nowe posty na forum" w wersji na Androida. Interesują mnie wszystkie działy i nie chcę nic wybierać tylko przeczytać to co się zmieniło od ostatniej wizyty. Wchodzę na forum, wciskam "nowe posty.." i czytam to co mnie interesuje ze wszystkich działów. Na PC tematy otwieram w nowych kartach. Dzięki temu nic nie przegapię i szybko zapoznam się z zawartością. Tak samo mogłoby być na telefonie.
 11. zorg

  Forum wygląda źle!

  Osobiście na FA zaglądam coraz rzadziej może raz na tydzień. Dla mnie najwygodniej jest tak jak na AP. Od razu na głównej stronie widzę zaktualizowane tematy. Na FA na szczęście jest przycisk "Nowe posty na forum". Jakbym miał kategoria po kategorii sprawdzać co się zmieniło to zaglądałbym tu raz na miesiąc. Niewygodnie jest na telefonie. Nie ma tam "Nowe posty na forum" tylko ukryta głęboko "aktywność". Prośba o dodanie przycisku nowe posty etc w wersji mobile.
 12. zorg

  OAG vs lunetka do guidingu

  Czy OAG nie wprowadza dodatkowej dyfrakcji np. w postaci widocznych spajków?.
 13. zorg

  Montaż Sky Watcher EQ6-R

  Czy ktoś używał ten montaż z długimi i ciężkimi tubami jak np. Skywatcher MN190, Newton 10", duże refraktory itp. ?
 14. zorg

  14" -modernizacje.

  Mam pytanie o wyczernienie LW. Czy po takim pomalowaniu nie ma problemu z astygmatyzmem?. Zrobiłem podobnie farbą Humbrol 33 i mam wrażenie że bardzo delikatny astygmatyzm mi się pojawił.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)