Skocz do zawartości

zorg

Użytkownik
 • Zawartość

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

14 Good

O zorg

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Nie podano
 • Zamieszkały
  Warszawa
 1. W urządzeniu ma być też sterownik peltiera do kamerki CCD (obecnie pracuje z pełną mocą i ciężko dobierać darki). Z tego co wiem peltiery "nie lubią" PWM i można dodać filtr LC lub RC etc?. Czy wiesz jak taki filtr policzyć?
 2. DRV sterowany jest z Raspberry PI, na którym jest zainstalowany astroberry serwer. Sterowanie grzałkami mam na Arduino z uwzględnieniem punktu rosy ale średnio się sprawdzało. Dziękuje za podanie praktycznego rozwiązania. Oba urządzenia chcę włożyć do jednej obudowy i przy okazji robię porządek z sterowaniem grzałek. W jaki sposób wyznaczasz o ile kroków przesunąć ostrość przy zmianie np. o jeden stopień?. Notujesz kilka pomiarów i liczysz współczynnik dla konkretnego zestawu etc?.
 3. 1. Zmontowałem sterownik fokusera na bazie DRV8834. Chciałbym dodać pomiar temperatury na bazie DS18B20. Jak powinna wyglądać obsługa kompensacji temperatury od strony algorytmu?. Może jest dostępny jakiś przykładowy kod Arduino lub c. ? 2. Jaki stosujecie algorytm dla zapobiegania roszeniu ?. Czy wystarczy pomiar wilgotności wewnątrz odrośnika, czy trzeba liczyć temperaturę punktu rosy? Jeżeli tylko pomiar wilgotności to od jakiego poziomu np. 70% etc uruchamiać grzanie z pełna mocą? Ewentualnie może zmienna moc w zależności od poziomu wilgotności? Z góry dziękuje za pomoc.
 4. Chłodzenie 600d

  Ciekawe rozwiązanie, ale cold finger na matrycę jest dużo skuteczniejszy i można zastosować peltier mniejszej mocy. Jeżeli Twój jest zasilany z 12v to pożera około 48W. Radiator + wentylator musi odprowadzić to ciepło plus ciepło wypompowane z Canona. Mimo, że wiatrak wygląda na duży, raczej do tych mocy odprowadzenie ciepła jest za słabe. Do komputera może się nadaje, ale tam procesor może mieć wysokie temperatury a tutaj im wyższa temperatura radiatora tym bardziej tracimy na sprawności chłodzenia.
 5. Forum wygląda źle!

  Teraz bomba! Dziękuje. Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia ... fajnie by było jakby te ostatnio aktualizowane tematy były stronicowane tzn. prosiłbym o następne 20 po naciśnięciu cyfry oznaczającej kolejnej strony z ostatnio aktualizowanymi tematami 1, 2, 3, 4... itd
 6. Forum wygląda źle!

  To chyba ślepy jestem albo niewyspany ale wczoraj były chmury więc raczej to pierwsze :). Na głównej stronie są działy i po jednym ostatnim poście co dla mnie nic nie daje. Wystarczyłby przycisk "nowe posty na forum" w wersji na Androida. Interesują mnie wszystkie działy i nie chcę nic wybierać tylko przeczytać to co się zmieniło od ostatniej wizyty. Wchodzę na forum, wciskam "nowe posty.." i czytam to co mnie interesuje ze wszystkich działów. Na PC tematy otwieram w nowych kartach. Dzięki temu nic nie przegapię i szybko zapoznam się z zawartością. Tak samo mogłoby być na telefonie.
 7. Forum wygląda źle!

  Osobiście na FA zaglądam coraz rzadziej może raz na tydzień. Dla mnie najwygodniej jest tak jak na AP. Od razu na głównej stronie widzę zaktualizowane tematy. Na FA na szczęście jest przycisk "Nowe posty na forum". Jakbym miał kategoria po kategorii sprawdzać co się zmieniło to zaglądałbym tu raz na miesiąc. Niewygodnie jest na telefonie. Nie ma tam "Nowe posty na forum" tylko ukryta głęboko "aktywność". Prośba o dodanie przycisku nowe posty etc w wersji mobile.
 8. OAG vs lunetka do guidingu

  Czy OAG nie wprowadza dodatkowej dyfrakcji np. w postaci widocznych spajków?.
 9. Montaż Sky Watcher EQ6-R

  Czy ktoś używał ten montaż z długimi i ciężkimi tubami jak np. Skywatcher MN190, Newton 10", duże refraktory itp. ?
 10. 14" -modernizacje.

  Mam pytanie o wyczernienie LW. Czy po takim pomalowaniu nie ma problemu z astygmatyzmem?. Zrobiłem podobnie farbą Humbrol 33 i mam wrażenie że bardzo delikatny astygmatyzm mi się pojawił.
 11. zorg

 12. 100 lat dla Łukasza (JOLO)

  Wszystkiego najlepszego! 100 lat!
 13. Lunt Magnesium 16x70

  Na zagranicznych forach piszą, że te lornetki to też może być to samo co Lunt : http://www.astroshop.pl/omegon-lornetka-argus-16x70/p,47249#tab_bar_1_select Jednak na zdjęciu pokrycie korpusu różni się od Lunta. https://www.cloudynights.com/topic/532755-omegon-argus-16x70-magnesium-vs-lunt-16x70-magnesium-review/
 14. Wyjątkowy Super-księżyc

  U mnie super chmurwa.
 15. ASI1600

  Podobnie jak Jolo nie bardzo rozumiem problemu z zbyt małym pixelem i krzywizną pola. Krzywizna pola jest związana z optyka, a nie matrycą. Dla detektorów z różną wielkością pixela pomiar tej krzywizny będzie różny, ze względu na minimalną rozdzielczość. Zdjęcie z CMOS z małym pixelem można programowo zbinować i krzywizna pola pewnie będzie podobna jak z CCD z większym pixelem. Nie jest dobrze jak sampling jest 1:1. Jak się nie mylę Adam Jesion pisał, że optymalnie 3:1, bo gwiazdki są ładne (ani kwadratowe ani nadmiernie samplowane). Chyba dobrze mieć możliwość większego detalu nawet tylko w centrum kadru. Ograniczeniem jest dyfrakcja, zależna od światłosiły, jakość optyki i seeing. Dla mnie problem z małym pixelem to bardziej prowadzenie, przeważnie kiepski seeing i duża ilość danych. Kamerki CMOS na razie raczej nie kupię ze względu na problemy z AmpGlow. Niech nowości testują bogatsi:). Kierunek rozwoju kamer w stronę CMOS o niskich szumach jest dobry, tylko wymaga dopracowania technologii. Wydaje mi się, że największą rewolucją jest to, że mały szum odczytu pozwala skrócić ekspozycje na tyle, aby zmniejszyć wpływ seeingu. Przy bardzo krótkich ekspozycjach potrzeba jednak dużych luster.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)