Skocz do zawartości

Alfa Bundis

Użytkownik
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Alfa Bundis w Rankingu w dniu 12 Listopad 2018

Alfa Bundis posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

61 Excellent

O Alfa Bundis

 • Tytuł
  Bellatrix

Contact Methods

 • Website URL
  http://krzywaziemia.blogspot.com

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Zachodniopomorskie

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Zachodniopomorskie

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Gdzieś między Indiami a Francją, foto mojej lubej z telefonu. Widać krzywiznę, nie? ;) tyle że nie horyzontu.
 2. Alfa Bundis

  46P/Wirtanen

  Meteoinżynieria.
 3. To teraz, oczywiście zaraz po sukcesie z M33 Trójkąta proponuje parkę m81/82 w Wlk. Niedźwiedzicy, warto. I NGC 2403 w Żyrafie. To najłatwiejsze do uchwycenia poza wspomnianymi galaktyki w pierwszej części nocy o tej porze roku, nawet z zaswietlonego centrum sporego miasta.
 4. Ok, dorzucam "surówkę" i zwykły negatyw.
 5. W końcu udało mi się zaobserwować kometę, jedyną poza widzianym za dzieciaka Hale'em-Bopp'em (była jeszcze nieudana próba dorwania Kudo-Fujikawy przed wielu laty, przy braku właściwego rozeznania skazana z góry na niepowodzenie). Muszę przyznać, że z mojego stanowiska, przy tak znacznym zaświetleniu nieba nie był to widok imponujący, co z resztą oddaje mój obrobiony szkic. Mogę porównać go z widokiem mgiełki M81 w gorszej lornetce, na gorszym, śródmiejskim niebie na niekorzyść komety. Mimo to postanowiłem rozpocząć wątek od tej obserwacji i przywiezionego z niej szkicu z nadzieją, że będzie już tylko lepiej następnymi razy. OBSERWACJA: KOMETA 46P/WIRTANEN W WIELORYBIE. CZAS: 4.12.'18r., 23:05-23:35 CET. MIEJSCE: Polna droga na podmiejskich łąkach, Zachodniopomorskie. SPRZĘT: Skymaster 15x70. Statyw. WARUNKI: Niesprzyjające. ZASNUCIE: nieznaczne chmurami pięter niższych. ZAŚWIETLENIE: znaczne podmiejskie, noc. WZROK: wada plus korekta, akomodacja wstępna - częściowa. WYSOKOŚĆ: ok. 20 st. WIDOCZNOŚĆ: nieciągła b. słaba - słaba. Zimno. Wietrznie. Szkic tradycyjne: papier techniczny, ołówki miększe i twardsze, gumkowanie i rozcieranie. Obróbka: skala szarości, zabawa suwakami, inwersja.
 6. Powiedzcie tak szczerze: wiele straciłem? Coś tam leciało w tle, słychać było podekscytowanie, raz czy dwa dałem się nawet na moment oderwać od lornetki, ale koniec końców nie oglądałem. Ile transmisji było w transmisji?
 7. Właściwie i ja powziąłem taki zamiar: transmisja na przygaszonym lapku plus otwarte okno i próba łapania tego i owego w tym w Wirtanena z zaświetlonego centrum. Będę wielozadaniowy.
 8. Znaczy, że to koniec bezchmurnej pogody, hm... Wzajem!!
 9. Mając do wyboru jechać na obserwacje(powiedzmy Wirtanena) lub oglądać lądowanie InSight co wybierzecie? Mam dylemat. W końcu pogoda dopisuje...
 10. Wczoraj rzuciłem okiem na gromadkę i Kaskadę. Były jednym z trzech do wyboru celów na kolejny szkic. Niestety, warunki nie były sprzyjające, było bardzo wietrznie, a do tego wybrałem się nieco zbyt późno, zasnucie chmurami od początku dawało się we znaki by po godzinie zdominować niebo. Przez to poza zasadniczym kształtem Kaskady i obecnością engieceka nie było w nich niczego co przykuło by moją uwagę na dłużej. Podobnie sprawa miała się z drugą do wyboru NGC 457 w Kasjopei, dwoje "oczu", śladowe zamglenie i tyle. Padło na Melotte 31, odniosła zwycięstwo mimo warunków, chyba nie trudno odgadnąć dlaczego ?
 11. Jak byś porównał możliwości tego Tento do SkyGuide'a? Obraz jest dużo ciemniejszy?
 12. Zabawne, akurat mam tę gromadkę na celowniku najbliżej planowanej obserwacji, to ci zbieg okoliczności. Co do Żyrafy, im dłużej ją znam tym bardziej fascynuje, spędzam z nią wiele czasu, od kiedy zakupiłem ostatnią lornetkę. Nie wiem jak można jej nie znać i nie doceniać.
 13. Tym razem gromada podpowiedziana przez Panasmaras'a: Rzeczywiście jest to wdzięczny tego typu obiekt, tj kojarzący się z Plejadami, choć może bardziej z plejadopodobną M29 niż nimi samymi ? którą przypomina kształtem ale i dość zbliżonym rozmiarem, będąc co prawda ze trzy razy większym, ale w polu lornetki zachowującym podobieństwo skali. Co do szkicu, poświęciłem mu aż trzy obserwacje, ze względu na ulotne warunki, w różnych miejscach. Do rzeczy: OBSERWACJA: GROMADA PAZMINA, STOCK 23 W ŻYRAFIE. CZAS: 11.11.'18r., 18:15 - 19:20 CET; 15.11.'18r., 19:22 - 21:21 CET; 17.11.'18r. 18:30 - 20:30 CET. MIEJSCE: Wsch. okno klatki schodowej, Śródmieście (11.11.). Polna droga, podmiejskie łąki, Zachodniopomorskie (15.11.). j.w. (17.11.) SPRZĘT: Skymaster 15x70. Bez statywu (11.11.); j.w. plus statyw (15.11.); j.w. (17.11.) WARUNKI: Niesprzyjające. Zasnucie: brak/nieznaczne. Zaświetlenie: znaczne śródmiejskie, noc, Księżyca brak. Wzrok: wada plus korekta, akomodacji brak - wstępna. Wys. ok. 60 st. Widoczność: słaba/dostateczna. Zimno. Uwagi: obserwacja wielokrotnie przerywana zapaleniem światła (11.11.); Niesprzyjające - dostateczne. Zasnucie: znaczne - niewielkie rzednącą mgłą, zaparowujące obiektywy. Zaświetlenie: znaczne podmiejskie, spore Księżycem przed 1. kwadrą, noc. Wzrok: j.w., akomodacja niepełna. Wys.: 60-70 st. Widoczność: dosyć wyraźna - słaba, przez zaparowanie optyki. Zimno. Wilgotno. (15.11.); Sprzyjające. Zasnucie: nieznaczne/umiarkowane - brak przejrzystymi chmurami pieter wyższych. Zaświetlenie: znaczne podmiejskie, plus dość wysoko Księżyc po 1. kwadrze., plus czerw. latarka, noc. Migotanie gwiazd: słabe, brak chwilami. Wzrok: j.w., akomodacja niepełna - bliska pełnej. Wysokość: około 60 - 80 st. Widoczność: dobra. Mroźnie. Szkic ołówkami 2B, 2H, 4H, zwykły papier "rysunkowy". Obróbka: konwersja do skali szarości, obniżenie gammy celem zamaskowania śladu po gumce, inwersja kolorów, podbicie jasności i kontrastu. Czekam na kolejne propozycje.
 14. Bedzie lornetkowy? Skoro masz mozliwośc, nie oglądaj się na nikogo, najwyżej obiekty będą trzy ?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)