Skocz do zawartości

wwaldek 1947

Użytkownik
 • Zawartość

  369
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

306 Excellent

O wwaldek 1947

 • Tytuł
  Wega
 • Urodziny 22.06.1947

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  wieś Dolice nr 10, 73-130 Dobrzany

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  wieś Dolice nr 10, 73-130 Dobrzany

Ostatnie wizyty

794 wyświetleń profilu
 1. Atik 383L+ zmienna temperatura chłodzenia

  Cześć Radku,czytając Twoje problemy z kamerką widzę siebie, tylko w jeszcze gorszej sytuacji. Ty masz chociaż więcej niż podstawy wiedzy o niezbędnym setupie, nie zawracałeś sobie głowy przywracaniem do życia astro "złomów", znając angielski lub jego podstawy nie musiałeś polegać na dziwnym tłumaczeniu niektórych kolegów, ani interpretować pokrętnych interpretacji swoich wypowiedzi na forum. Masz wspaniałe osiągnięcie jakim dysponuje większość z ludzi czyli urlop, dzięki czemu możesz pojechać na zloty czy astro spotkania na których w wizualu zobaczyć można co, jak, i czym można zdziałać dla wspaniałego efektu. Ja z prawa do urlopu zrezygnowałem "dobrowolnie" zmuszony przez mało kompetentnych zastępców wynajętych do obsługi i dopilnowania zwierząt. Prawie cały mój sprzęt pochodził z tzw "drugiej ręki" i wymagał wiele pracy by zaczął działać, ale już teraz jak sam czegoś nie schrzanię to zachowuje pierwotne parametry pracy. A schrzanić cokolwiek to w moim przypadku jest prawie codzienność szczególnie obecnie jak pogorszył mi się wzrok i czegoś nie dojrzę, albo w nerwowym pośpiechu nie wcisnę nieodpowiedni klawisz. Inna sprawa to ta cholerna pogoda. Te mgły i roszenia, które kąpią nasze graty w wodzie, te wichury które szarpią okablowaniem luzując styki a nawet wyłączając sesję. I na koniec te nieliczne nocne pogody astronomiczne które gdy się tylko pojawią powodują dreszcz emocji że wreszcie można wyruszać w czerń nocy i często gęsto wyruszamy nie przygotowani bo w planach mieliśmy coś innego do roboty lub nawet wypoczynek i właśnie w takich momentach zazwyczaj improwizujemy obserwacje czy foto sesję doprowadzając kolegów "poukładanych" i systematycznych w tym co robią do "szewskiej pasji". Jednak nigdy mimo starczej niemocy nie przyszło mi do głowy zaprzestać tego co robię, ani tym bardziej strzelić sobie w łeb (chociaż arsenał u mnie potężny). Pozdrawiam Cię serdecznie Waldek.
 2. Moja wersja CDC -2,7, znalazłem ją w swoim kompie i mimo że jest to polska wersja językowa wolałem bardziej proste i czytelne Stellarium i nigdy nie używałem CDC Teraz też przyznaję,- wolał bym korzystać do sterowania Stellarium, chyba że nie było by możliwości wykorzystania go np z kometami. Co radzisz Jacku? - weź pod uwagę że będą ze mną większe problemy jak z Włodkiem który jest młody i z pewnością szybciej "załapie" o co chodzi.
 3. Kometa uderzyła w Wenusa?

  Gregor, ja kiedyś na początku swojej pasji wysłałem Kubie ( qbanos) zdjęcia wenus robione przez szybę. Wtedy " atakowali Ją obcy" co wyraźnie było widać na focie, ale co się później uśmialiśmy z tej mojej katastroficznej wersji, wiele się wysłuchałem komentarzy, ile się wstydu najadłem... Wczoraj powróciłem na forum po 6 miesięcznym urlopie zdrowotnym i widzę że duch w narodzie jeszcze nie zaginął i dalej tworzymy teorie spiskowe uznając jakiegoś Airbusa za kometę Dzisiaj wiem, że odzyskałem już wzrok pomimo postępującej choroby, więc witam wszystkich serdecznie i mam nadzieję że jeszcze się odezwę. Pozdrawiam Waldek.
 4. Jeszcze mi w oczach migają jakieś pozostałości światła z badań wzroku, jaszcze widzę podwójnie, a może nawet potrójnie, ale kłaniam się z pełnym szacunkiem dla Twojego uporu, chęci zdobywania wiedzy i wyników w tak krótkim czasie. Gratuluję wspaniałej fotki wykonanej tak prostym sprzętem, a właśnie o to nam chodzi by wykorzystać to co mamy "pod ręką". Sorry, ale więcej nie dam rady napisać. Pozdrawiam Waldek.
 5. Panowie W. W. - 100 lat !

  Serdeczne dzięki za pamięć, łza się w oku zakręciła trochę w wyniku kontuzji a przede wszystkim ze wzruszenia. Niestety wyeliminował mnie z obiegu 8 miesięczny cielak i raz jest lepiej, innym razem o wiele gorzej, ale mam nadzieję że po kolejnej wizycie u okulisty coś się wreszcie wyjaśni. Mają być jakieś cudowne lub cudaczne badania. Pożyjemy, zobaczymy (mam nadzieję że dosłownie). Obecnie nawet czarne tło naszego forum jest dla mnie zbyt jasne i "wali po oczach do bólu". Gwiazdy na czarnym niebie widzę tylko te najjaśniejsze więc 100 lat to dla mnie zdecydowanie za dużo, - nie mniej jednak jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Waldek.
 6. Problemy Firecapture i POintGrey Firefly

  W ramach rekonwalescencji bawiłem się takim zestawem z tym że inna kamerka (QHY 5T) i występowały te same objawy. Na szczęście w kolejnej sesji pomógł Tadziu- statek poprzez Team Viewer przez zignorowanie komunikatu o błędzie i pomogło. Jednak żeby nie było za dobrze, już kolejnej nocy ponownie nic mi nie działało (chodzi o sprzęt astro). Warto jednak próbować. Pozdrawiam Waldek. 0
 7. Gdzie się szkolić?

  Gdyby nie fakt że nasi koledzy od lat świecący przykładem profesjonalizmu wplątali się w tą dyskusję, powiedział bym że jest to "wkręcanie ludzi w bambuko" podobnie jak robią to w jakimś radiu redaktorzy dla czystej hecy, a słuchacze przynajmniej nie zasną za kółkiem. A najbardziej ubawił mnie gość który rozpoczął płatne szkolenia po kilkumiesięcznym stażu na forum. Piszę te słowa po wielotygodniowej nieobecności na forum z powodu częściowej ślepoty, a tak przy okazji może znalazłby się ktoś piszący zaświadczenia o powrocie do zdrowia? Pozdrawiam Waldek.
 8. Wielkanoc 2017

  Zdjąłem wczoraj z okazji Świąt opatrunki i po kilkunastu godzinach adaptacji wzroku skusiłem się na czarne tło naszego forum. Za długo tutaj nie zabawię bo głowa mi "pęka", chcę tylko naładować akumulatory przed kolejną wizytą. Życzę wszystkim sukcesów, zdrowia i ciemnego nieba. Waldek.
 9. Podaj dokładne wymiary i rodzaj materiału na oprawę. Jeśli dysponujesz czasem to w zamian mógłbyś podszkolić mnie trochę w pracy kamerką bo za chiny ludowe nic mi nie wychodzi. Przy okazji spędzimy trochę czasu na luzie, bez tłoku pod bezchmurnym niebem.

 10. Sterowanie teleskopem przez Smart Phone (Sky WiFi)

  Cześć, dzisiaj zgubiłem się w zakamarkach forum (oczywiście przez brak czasu i bezładne przeszukiwanie wczorajszych tematów) i trafiłem na ten temat Mariusz muszę powrócić do wczorajszego zapytania o piloty. Wspomniany wczoraj pilot do montażu Vixena GPD 2 współpracuje z SS 5 Pro, androidem, enkoderami i właśnie ze wspomnianym dzisiaj przez Ciebie programem Controle Telescopio Virtuosso. O tym elemencie zapomniałem od swojego pierwszego wpisu odnośnie tego sposobu kontroli nad sterowaniem teleskopu. Niestety mój sposób tłumaczenia angielsko języcznych tekstów przez Google jest tak wyczerpujący i niepewny że lepiej było by zacząć uczyć się języka. Powiem tak,- jako tako opanowałem już pisownię, lecz z braku podstaw nie mogę przezwyciężyć wymowy. Ale w kolejnym dziesięcioleciu,jeśli nie zapomnę to postaram się trochę więcej poczytać. Viwus,- krowa ma się już dobrze więc się nie stresuj, na zlocie mnie chyba zabraknie, więc nie będę sterował Twoim teleskopem bo na to jeszcze nie jestem gotowy. Mój smart fone został przyciśnięty i zgłupiał. Bawcie się wesoło, jak będzie szansa to dojadę. Pozdrawiam Waldek.
 11. Nowy, INTERDYSCYPLINARNY KONKURS ASTRONOMICZNY

  Ciekawy ten nasz ludek, ale masz rację Łukaszu. Co prawda nie czytałem o takich pomysłach w astrofoto niczego podobnego oprócz focenia planet za dnia i tutaj mogę wskazać autora. Np na naszym forum pisał o tym niedawno nasz arcymistrz Maciej. Nawet mnie potrafił zainspirować do poszukiwania planet w trakcie dnia, ale chmurska nie pozwoliły na realizację założeń. Było to w czasie szykowania setupu pod nowe sposoby rejestracji nieba, w nocy za żadne skarby nie wychodziły mi najróżniejsze kombinacje z wpasowaniem do zestawu korektora komy, soczewki Barlova, koła filtrowego i kamerki. Łączyłem z sobą wszystkie posiadane złączki, przedłużki , tuleje i pierścienie i zawsze zabrakło miejsca na punkt ostrości. Straciłem tak kilka nocy co prawda byle jakich, ale jednak podniosły mi one ciśnienie do górnego poziomu wytrzymałości. Wreszcie wkurzyłem się do tego stopnia że zacząłem próby w dziennym świetle i wystarczyło zmienić kolejność montażu:- pierwszy koma korektor, drugie koło filtrowe, trzeci barlovv i na koniec kamera. ull sukces. Pozdrawiam i do zobaczenia Waldek.
 12. Prośba o przetestowanie sterowania teleskopu Smartfonem.

  Jacku,- Tobie odpowiem oddzielnie,(będzie Ci łatwiej przenieść tą odpowiedź do odpowiedniego działu). Pewien młody adept sztuki weterynaryjnej zdawał końcowy egzamin na obronie pracy doktoranckiej i Rektor zadał jemu ostatnie pytanie od którego zależeć będzie czy obronił pracę czy spotkają się w przyszłym roku.... Panie doktorze,- czy dopuszczalne jest zastosowanie skrobanki u cielnej krowy? Zdenerwowany doktorant spocił się z wrażenia podejrzewając podstęp,ale w końcu zrezygnowany poddał się i odrzekł że nie wie na pewno... No to spotkamy się w przyszłym roku odparł Rektor i zrozpaczony doktorant wyszedł z uczelni. Po drodze spotkał kolegę ze starszego rocznika i opowiedział swoje przeżycie zadając to samo pytanie koledze. Ten długo wysilał umysł żeby oświecić kolegę ale w końcu poddał się i mówi,- pamiętasz tą małą knajpkę na Ursynowie, gdzie chodziliśmy na dziewczyny pomiędzy wykładami? Jest tam jeszcze ten sam łysawy barman który wszystko wie i pomoże na pewno.... Wchodzi doktorant do baru, zamawia setę i relacjonuje barmanowi przebieg egzaminu. Barman długo myśli w milczeniu, potem nalewa setę klientowi i sobie,- wychyla ją jednym tchem i odpowiada. Wiesz co kolego ?- Ja na wszystkim tak dokładnie to się nie znam, ale myśłę żeś się wpier....ł po uszy. Zdrówka życzę Waldek.
 13. Prośba o przetestowanie sterowania teleskopu Smartfonem.

  Żebyś wiedział Szymku, nie ma gorszej roboty jak asysta weterynarzowi podczas tego zajęcia 3 dni po porodzie. Widoki i zapachy jak z salonu kosmetycznego na Uralu (z opowieści AK-owskich zesłańców) i swoich zawodowych obserwacji. A tak w podtekście gratuluję wyłapania swoistego klimatu w załączonym portrecie zestresowanej Mućki której nie było do śmiechu gdy bez bóli partych wyciągaliśmy w ostatnich chwilach duszące się ciele razem z macicą. Jeszcze kilka minut i było by po byczku. Poród rozpoczął się prawdopodobnie wskutek uderzenia przez inną krowę i dobrze że poszliśmy na spacer w kierunku stada. Dlatego tak ważne są te wiosenne "hurtowe" wycielenia i dlatego mam przerąbane jak piszesz. Ale nie wyobrażam sobie życia bez tej pracy. To już 44 lata praktyki,- (na "swoim" - 36 lat), prawie 2/3 życia. Ale być może uda się dojechać i choć kilka godzin spędzić z Wami. Mariusz, niestety takiego wejścia jak piszesz nie ma. Jest tylko wejście DC Power i A.G. - 6 cio pinowe typu telekomunikacyjnego, oraz 2 wyjścia sterowania silników w osiach RA i DEC. jest też Speed mode selector1,5x, 2x, i 32x oraz przełącznik manualny OFF/ON i N - S. Sam pilot opisany i sfotografowany jest na stronie wyprzedaży w Delta Optical. Na elektronice nie znam się zupełnie ale coś mi się wydaje że do tego typu montaży trzeba chyba zastosować system enkoderów. Nie pamiętam czy na chińskim czy japońskim forum coś chłopcy takiego pisali,- na pewno będzie coś wiedział Marcin lub Stefan Pozdrawiam Waldek.
 14. Prośba o przetestowanie sterowania teleskopu Smartfonem.

  Normalnie podczas zlotu zaczynają na siłę cielić się krowy, czasami jest jeszcze badanie krwi bydła na gruźlicę, brucelozę i białaczkę. W tym roku doszło jeszcze sobotnie, obowiązkowe przystrzeliwanie broni myśliwskiej. A więc jak nie urok to sraczka i to akurat na zlocie który ma odpowiedzieć na wiele moich pytań i wątpliwości. Mariusz broń to zbyt poważna sprawa by ją olać, podobnie krowy, ale spróbuję znaleźć jakiś inny termin na badanie. Jeszcze w poniedziałek jestem zajęty czyszczeniem dróg rodnych krowy, ale od wtorku jadę do powiatowego lekarza weterynarii aby przełożyć termin. Jeśli się uda to będę wolny od godzin po południowych i zamelduję się z programem SS 5 pro,Vixenem GPD2 i EDkiem Oriona. Dokładnej godziny przyjazdu i czasu pobytu nie mogę zagwarantować. Pozdrawiam i trzymajcie kciuki Waldek.
 15. Idealna noc marcowa

  Cóż można jeszcze dopisać?. Cieszy fakt że pojawia się coraz więcej podziękowań za sute danie jakie zaoferowałeś biesiadnikom. Wydaje mi się że tak bardzo typowy (o zgrozo) "opad szczeny" wpisuje się już tylko w części astrofotograficznej forum jako nie wybredny folklor językowo kulturowy. Tutaj w dziale obserwacji koledzy bardziej delektują się smakiem potraw i nieco gustowniej wyrażają swoje doznania. Wynika to chyba z bardziej dojrzałego wieku obserwatorów i bardziej wyczulonych zmysłów naturalnego piękna nie ujmując tutaj astrofotografikom, którzy również dążą do doskonałości, a ich efekty są bardziej widoczne w postaci pięknych udokumentowanych zdjęciami obrazów naturalnego kosmosu, ale już dopracowanego programowo. Może z tego bierze się szokowy "opad szczeny"...... Miałem i ja kilka udanych sesji wizualnych i mimo spełnienia dzięki refraktorowi Meade 127 / 1160 (cudowna maszynka do wizuala) nie miałem zdolności do przekazania swoich emocji na rodzinnym "forum" w przeciwieństwie do pokazania zdjęć nawet tych nieudanych czy nie dokończonych. Z wyobraźnią jest u mnie chyba dość dobrze, emocje potrafię uzewnętrzniać nawet nie chcący, mówić z przekonaniem też potrafię. Z drugiej strony obróbki zdjęć nie opanowałem dostatecznie, zaplecze programowe typowo amatorskie i to przez małe a,- nie pozwala na dobrą obróbkę, jednak zdjęcia się podobają mimo wielu usterek. Więc o co chodzi, - myślę że o obrazy "podane na tacy" bez potrzeby uruchamiania wyobraźni i mam nadzieję że tym tekstem nikogo nie uraziłem. Wielki szacun i głęboki ukłon w stronę wizuala. Pozdrawiam Waldek.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)