Skocz do zawartości

Pigula

Protogwiazda
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Kraków

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Kraków

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Foto... "Obserwacje Foto" kurcze chyba nie wyedytuję już tego tytułu. Chętnie podjechałbym na Kudłacze (jeszcze nigdy tam nie byłem a wiem, że to mekka krakowskich astromaniaków)... niestety na tą chwilę nie mam takiej możliwości. Dzisiaj wyjeżdżam do rodziny na wieś i korzystając z okazji biorę maczka.
 2. Drodzy Astrofotowyjadacze, Laik wśród amatorów pisze do was z pytaniem jak w temacie, ale w treści pojawią się też pytania bonusowe dlatego dziękuję za cierpliwość. Ad rem W sobotę wyjeżdżam wreszcie poza miasto z teleskopem i chciałbym upolować jakiegoś DSa który będzie w moim zasięgu. Nie chciałbym celować w coś czego i tak nie wyciągnę ze zdjęć. Zbyt rzadko mam okazję się wyrwać a tu szykuje się nów i w miarę dobra pogoda. Sprzęt jakim dysponuję: MAK 127 na statywie eq3-2 z prowadzeniem w jednej osi. Tak wiem - nie jest to ani najlepsza konstrukcja ani najlepszy statyw do DSów. W planach mam zmianę statywu do EQ-5 lub NEQ-5 w przyszłym roku. Na HEQ-5 raczej mnie nie stać - chyba że nie warto i lepiej dozbierać - dajcie znać. Zmiana apertury lub konstrukcji też w planach. Może jakieś APO albo SCT. Czujniki: Kamera planetarna T7 - chiński odpowiednik ASI120MM - jej raczej do DSów nie użyję. Canon 500D z T-ringiem. Oba czujniki są na lekkim oversamplingu. Przydałby się korektor pola z redukcją ogniskowej. Chyba muszę zmienić listę zakupową. Filtry: Niestety brak. W planach UHC eos clip i może H-alpha... Zdecydowanie muszę zmienić listę zakupową. I tu pytanie bonusowe: Czy posiadając filtr robię light framy tylko z filtrem czy robię też bez filtra i stackuje razem z tymi przefiltrowanymi? Obiekty brane pod uwagę: NGC 6888 - mgławica półksiężyc - idealnie wpisuje się w pole widzenia aparatu, ale nie jestem pewien czy wyciągnę ją ze zdjęć bez żadnego filtra... Poza tym czytałem że wymaga ona długich czasów ekspozycji. NGC 6826 - mgławica mrugająca. NGC 6543 - mgławica kocie oko. Wszystkie trzy będą przechodziły blisko zenitu. Jestem też otwarty na inne propozycje. Interesują mnie raczej mgławice, mniej gromady. Uff trochę się rozpisałem. Wytrwałym czytelnikom dziękuję.
 3. Dzięki! Wszystko jasne - próbowałem obrabiać plik autosave... Tak, ilość light framów marna... póki co traktuję tą obserwację jako próbę. Następne będą dłuższe... i w raw'ie
 4. W sobotę zrobiłem swoje pierwsze zdjęcie DSa - na cel została obrana M57 MAK127 + Canon 500D - 9 x 30s + klatki kalibracyjne. Niestety zapomniałem przestawić w opcjach aparatu i zdjęcia zapisałem w jpg zamiast w raw. Stackowanie w DSS bez problemów. Problem pojawił się gdy chciałem rozciągnąć sygnał przy pomocy krzywych w PS. Opcja jest wyszarzona i nie mogę jej kliknąć. Dopiero gdy zmieniam z 32 bitów na 16 pojawia się możliwość kliknięcia, ale wtedy kolory całkiem się zmieniają. I tu moje pytanie: dlaczego krzywe nie działają? Czy da się w opcjach DSSa zmienić zapis z 32 bitów na 16 (nie doszukałem się tego w opcjach)? Może problem leży w tym że stackowałem jpg zamiast raw'ów?
 5. Pigula

  Pigula

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)