Skocz do zawartości

AstroNorm

Użytkownik
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

38 Excellent

O AstroNorm

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Warszawa

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Jeszcze jedno podejście do obróbki M101, tym razem materiał Ha, po tym jak ogarnąłem Amp Glow w kamerce ASI183 (a przy 10 minutach naświetlania był on wręcz destrukcyjny), został użyty do wzmocnienia warstwy Red. Efekt poniżej, natomiast sam nie wiem, w którym przypadku uzyskałem lepszy efekt... może ktoś podpowie?
 2. No to jeszcze poprawiona M51. Materiał ten sam, co na pierwszym zdjęciu w tym wątku, ale obróbka od nowa, wraz ze zmienionym algorytmem stackowania na Median Kappa-Sigma clipping, który moim zdaniem pozwala wydobyć więcej.
 3. Kolejne podejście do M101, coś jakbym się uwziął Tym razem kamerką ASI183, LRGB wzmocniony Ha użytym jako dodatkowej luminancji. Naświetlanie: L: 252; R, G, B: po 93 x 60s Ha: 10 x 600s
 4. W kwietniu głównie testowałem kamerki. Pierwsze zdjęcie zrobione ASI 183 Mono i filtrami LRGB przedstawia się następująco: Zdjęcie zrobione z balkonu w Warszawie (Wilanów) w następującej konfiguracji: L: 100x90s, R, G, B: po 40x90s. Obróbka w DSS i GIMP. Następnie z Chin przyszła kamerka RisingCam IMX 178 kolorowa. W ramach testów wykonałem w sumie 215 klatek po 120s (z uruchomionym po raz pierwszy guidingiem). Z obróbką walczyłem sporo, dłużej niż w przypadku ASI mono. Głównie z szumami tła, dlatego zdjęcie poniżej to jeden wielki kompromis. Można wyciągnąć więcej, ale wtedy obiekt wygląda moim zdaniem gorzej. W maju już powinny się pojawić pierwsze próby z filtrami Ha, OIII, SII
 5. 14 Autor: Adam Krypel Miejsce: Warszawa Data: 14.04.2019 Obiekt: M101 Instrument: SW 80 ED Detektor: RisingCam IMX178 Montaż: Heq5 Ekspozycja: 215x120s Obróbka: DSS, GIMP Akceptuję regulamin konkursu.
 6. 13 Autor: Adam Krypel Miejsce: Warszawa Data: 02.04.2019 Obiekt: M51 Instrument: SW 80 ED Detektor: ZWO ASI 183 MM Pro Montaż: Heq5 Ekspozycja: L: 100x90s; R, G, B: 40x90s Obróbka: DSS, GIMP Akceptuję regulamin konkursu.
 7. Mogę udostępnić swojego SW 80/400, najlepiej podczas wspólnych obserwacji, które organizowane są regularnie pod patronatem Planetarium w Warszawie. Jeżeli jesteś zainteresowany prośba o kontakt na priv.
 8. SW 80/400 świetnie się sprawdza jako podróżny, tuba wchodzi w bagaż podręczny, za montaż może robić statyw i ciut lepsza głowica. Świadomie go na wyjazdy kupiłem i trochę na lepszym niż u nas niebie głównie fociłem. Natomiast do obserwacji, to nawet pod Teide szału niestety nie było. Dlatego jako domowy, pierwszy sprzęt, to niestety zdecydowanie jest za mały. Celowałbym w jakiegoś Newtona 120-150 w tym budżecie.
 9. Cześć, Przesyłam pełną klatkę M51 z ASI183 (bez żadnego kadrowania). Jest to moja pierwsza zabawa kamerką mono, a obróbka sprawia mi jeszcze spore trudności, nie mówiąc o LRGB, bo to totalna nowość dla mnie. To zdjęcie dodatkowo zrobione z wykorzytaniem flattenera 0,85%, choć odległość od niego do matrycy i 1mm za duża. Ogólnie ok. 90 klatek luminance i po 30 RGB naświetlanych po 60s. Zauważyłem natomiast ciekawe zjawisko. Mimo, że pojedyncze klatki mają w miarę normalny, tj. nie za wąski, ciągły i gładki histogram, to po zestackowaniu jest on w DSS długą i wąską szpilą, co jeszcze odpowiada mniej więcej efektom, jakie uzyskują twórcy tutoriali dotyczących obróbki materiału z kamer mono, natomiast w GIMP-ie wygląda on już tak, jak na obrazku poniżej i dopiero po zsumowaniu luminancji i utworzonej warstwy RGB staje się w miarę ciągły, choć poszarpany na krawędziach. Utrudnia to obróbkę, szczególnie przywyrównywaniu kolorów. Czy jakiś błąd podczas naświetlania lub stackowania robię?
 10. Witam wszystkich fanów literatury SF. Gdybym miał wywołany do tablicy i bez chwili zastanowienia polecić serię, która wywarła na mnie największe wrażenie, to chyba bym wskazał Star Carrier: http://lubimyczytac.pl/cykl/1252/star-carrier Mimo, że cała seria zawiera bardzo dużo opisów bitew (w różnych regionach naszej Galaktyki, z różnymi cywilizacjami, jakie napotkaliśmy nabywając umiejętności praktycznego wykorzystania napędu Alcubierre'a), a ja fanem literatury militarnej nie jestem, to mimo wszystko i zdecydowanie Star Carrier gorąco polecam. Zapytacie dlaczego? Bitwy to oczywiście nie wszystko, mnie urzekło osadzenie fabuły we Wszechświecie możliwie najwierniej odwzorowanym, jaki na chwilę obecną znamy, z wykorzystaniem zjawisk fizycznych i hipotez, z jakimi współczesna fizyka się aktualnie zmaga. Równolegle z lekturą, w ruch poszła wikipedia i inne "pomoce naukowe", dzięki czemu zdecydowanie poszerzyłem swoje horyzonty i chyba dzięki temu aktualnie każdą bezchmurną noc spędzam przy teleskopie. Dodając do tego literaturę uzupełniającą (np. polecany wcześniej Wszechświat w twojej dłoni lub publikacje Neil'a deGrasse Tyson'a), można nieźle się bawić, rozwijając swoje zainteresowania. Na koniec dodam, że zetknięcie się ludzkości z cywylizacjami o najwyższych typach w skali Kardaszowa, przy poszanowaniu dla fizyki, to niesamowite przeżycie
 11. Zgodnie z obietnicą wrzucam surowego stacka. Właśnie się "bawię" cudeńkiem z matrycą 1" i po raz pierwszy w LRGB. Jak wyjdzie, to będzie do porównania, natomiast testy mają mi pomóc podjąć ostateczną decyzję czy pozostać przy 1", czy może właśnie 4/3.
 12. Jutro wrzucę surowego stacka, dzisiaj po nocnych obserwacjach i sesji w plenerze nie mam siły czekać, aż astrokomp się naładuje, bo padł do zera w trakcie biasów Komu się wydaje, że ten post jest w sumie o niczym, to dopowiem, że to mój piąty i od kolejnego będę mógł już samodzielnie wrzucać zdjęcia
 13. Przesyłam moje pierwsze podejście do M51, będące jednocześnie szybkim testem nowego Edka SW 80. Tracking na HEQ-5, po weekendowym usuwaniu fabrycznych luzów na przekładniach, co udało się zrobić dzięki pomocy mojego Mentora w tej trudnej dziedzinie. Efekt widoczny na zdjęciu, ze względu na chmury, użytecznych klatek udało się zrobić tylko ok. 20 x 90s, do tego 10 darków, 20 biasów i flatów. Czujnikiem nadal jest niemodyfikowany Canon 450d, obróbka w GIMPie. wyzwaniem było usunięcie szumów tła, zdecydowanie mocniejsze niż we wcześniejszych moich doświadczeniach, efekt widoczny poniżej.
 14. W astrofotografii stawiam pierwsze kroki, niestety tegoroczna zima skutecznie uniemożliwiła rozwój w dziedzinie, dlatego trzeba było poszukać nieba w innej strefie klimatycznej. Udało się skompletować sprzęt polowy i na pożyczonym statywie i astrotracku, z własnym SW 80/400 wyruszyć na astrourlop Na miejscu okazało się, że bez głowicy z mikroruchami jest bardzo ciężko, ale na szczęście i na Tene są sklepy, więc zdobyta Manfrotto 410 doskonale uzupełniła zestaw i można było... szukać obiektów w osi pn-pd, bo jakiekolwiek odstępstwo powodowało problemy z trackingiem. Trochę też przeszkadzała panująca w lutym Kalima, no ale ostatecznie przesyłam efekt moich balkonowych bojów z okolicy El Medano Ze względu na sprzęt zdecydowałem się na krótkie czasy naświetlania (30s), klatek udało mi się zrobić około 60, zanim Orion opuscił ww. oś pn-pd i zniknął za budynkiem. Zdjęcia robione niemodyfikowanym Canonem 450d.
 15. 10 Autor: Adam Krypel Miejsce: Wilanów, Warszawa Data: 27 marca 2019 Obiekt: M51 Instrument: SW 80/600 ED Detektor: Canon 450D Montaż: HEQ-5 Ekspozycja: 20x90sek + dark + bias + flat Obróbka: GIMP Akceptuję regulamin konkursu
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)