Skocz do zawartości

Mateusz_D

Użytkownik
 • Zawartość

  22
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

48 Excellent

O Mateusz_D

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Kraków

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Moje pierwsze trzy głosy zdobyte w konkursie dla prosów Gratulacje dla Panów na podium, poziom zdecydowanie międzynarodowy.
 2. Wersja final Poprawiłem gwiazdy, szum tła, kolor mgławicy.
 3. 7 Autor: Mateusz Dobosz Miejsce: wieś Krasne Potockie Data: 30 listopad 2019 Obiekt: NGC 1499 Instrument: SW ED80 Detektor: Canon EOS 600d (moded) Montaż: HEQ5 Pro SynScan Ekspozycja: 59 x 300s Obróbka: DSS, eXcalibrator, PS Akceptuję regulamin konkursu.
 4. Rzutem na taśmę udało mi się zaliczyć chociaż jedną sesję w listopadzie i to ostatniego dnia. W czasie tej sesji zdałem sobie sprawę jak bardzo wiekowy jest mój canon- stuknęło mu 75 tys. klatek co oznacza, że definitywnie w przyszłym roku czeka mnie wymiana detektora. Mój wierny kompan, który jest ze mną od początku w tym hobby wciąż jeszcze w miarę daje radę. Obiektu przedstawiać nie muszę - mój apetyt na mgławicę został chwilowo zaspokojony Obróbka dość kłopotliwa głównie ze względu na LP. W ciągu roku moja miejcówka z bardzo ciemnej przeszła transformację w wiejskie Las Vegas ... Materiału byłoby więcej, ale tej nocy dodatkowo testowałem zdalne sterowanie setupem i w trakcie sesji Windows 10 uznał, że to najlepsza pora na restart i konfigurację aktualizacji (które o dziwo wyłączyłem). Dobrze, że wstałem w nocy sprawdzić jak idzie sesja bo mogłem zareagować i reaktywować sesję. Gwiazdy nieco kopnięte chociaż w sumie nie wiem dlaczego bo ustawiałem na biegu SharpCapem z dokładnością rzędu 10-15" a PHD2 pokazywało total error rzędu 0.30. 59 x 300s; 50 x bias, 50 x flat; HEQ5, Canon EOS 600d, SW ED80. Jak zwykle proszę o uwagi i sugestie.
 5. Ja również chciałbym podziękować za oddane na moje prace głosy. Fajnie widzieć, że włożony wysiłek rodzi owoce. Wszystkim zadowolonym z uzyskanego przez siebie wyniku gratuluję a tym którzy są niezadowoleni życzę determinacji i szczęścia w kolejnych konkursach.
 6. I dobrze! Kiedy wrzucam zdjęcie na FB spodziewam się ohów i ahów. Wrzucając to samo zdjęcia na forum do działu "astrofotografia DS" spodziewam się solidnego łomotu ? Tylko to powoduje, że nie osiadasz na laurach gotując się w sosie z samouwielbienia. Co do jednego się jednak zgodzę, gdy zdjęcia wrzuca jak to określacie "stary wyjadacz" dostaje mnóstwo odpowiedzi, gdy wrzuca je ktoś bardziej początkujący to jest ich znacznie mniej lub prawie brak. Ale jedna chwila, na status starego wyjadacza pracuje się latami. Jeśli ktoś oddał serce astrofotografii to chcąc nie chcąc starym wyjadaczem kiedyś się stanie. Jeśli zniechęca go brak komentarzy innych i liczy, że wszystko dostanie na tacy i z czasem odpuszcza to oznacza, że astrofotografia nie była dla niego tym "czymś". A co do pieniędzy na sprzęt - wiadomo, że trzeba liczyć siły na zamiary, każdy początkujący zwykle otrzymuje jasną informację od doświadczonych kolegów głoszącą "to nie jest tanie hobby" więc nie należy marudzić, że jest się w tyle z powodu braku sprzętu. To jak jeździć fiatem uno i marudzić, że nie wygrywa się wyścigów WRC. Pasja i zaangażowanie to jedno, ale sprzęt trzeba jakiś mieć.
 7. Świetna sprawa. Ja próbuję zarazić kosmosem swojego dwuletniego syna, ale póki co z gwiazdami wygrywają traktory Chyba muszę jeszcze poczekać.
 8. Dobra wrzucam wersję finalną. Pozbyłem się tego odcięcia, nieco odszumiłem (ale tak ciut), pozbyłem się zielonych paprochów stosując HLVG. Dzięki za komentarze - widzę znaczną poprawę między pierwsza a ostateczną wersją.
 9. Dzięki. Poprawione Jeszcze popracowałem nad tym nienaturalnym odcięciem galaktyki od tła, zwrócił na to uwagę @wessel Stack kręciłem, ale nic tam więcej wartego uwagi nie wyszło. Szumy też zostawiam. Wolę trochę szumu niż paćki. Ten Canon nie jest idealny do astrofoto więc póki co szumy (mniejsze lub większe) będą w moich pracach ?
 10. Dzięki tayson za komentarz. Oczywiście jeszcze się będę bawił materiałem, postaram się wydobyć to co radzisz. Szum na galaktyce jest efektem ostrzenia, które zastosowałem pod koniec. Biłem się z myślami czy to robić. Być może lepiej byłoby ją zostawić bez tego zabiegu. O infy może być ciężko bo sporo było gradientów spowodowanych LP i musiałem to maskować. Nie dawaj mi ryby, ale jeśli możesz podrzucić wędkę odnośnie przepalonych centrów gwiazd ?
 11. 11 Autor: Mateusz Dobosz Miejsce: Krasane Potockie Data: Paźdzernik 2019 Obiekt: IC 342 Detektor: Canon 600 D mod. Montaż: HEQ5 (belt mod.) Ekspozycja: 75 x 300s + bias + dithering Obróbka: DSS/PS + eXcalibrator Akceptuję regulamin konkursu
 12. W nocy 23/24 celowałem w M33 (pierwszy raz stosując guiding!), niestety z powody niezaimplementowania ditheringu 6 godzi materiału nadaje się raczej do kosza. Wyciągnąłem wnioski, doszkoliłem się, dodałem nowe ustawienia do APT i z niemałym stresem oczekiwałem na wieczór. Jako, że nie lubię celować dwie noce z rzędu w ten sam obiekt to tym razem wybrałem galaktykę IC 342. Jak się okazało dithering zadziałał i dziś mogłem cieszyć się miłą zabawą materiałem. Miłą, ale nie łatwą Parę słów o obiekcie i obróbce: Za wikipedia: "Galaktyka IC 342 znajduje się zaledwie 10,5° od płaszczyzny dysku Drogi Mlecznej. Takie położenie tej galaktyki sprawia, że jej światło jest silnie przesłonięte przez gwiazdy, gaz oraz obłoki pyłowe należące do naszej Galaktyki." W związku z tym obróbka bywa kłopotliwa i można przeprowadzić ją na dwa sposoby tzn. obrabiamy całość tak by oddać kolor przysłoniętej galaktyki albo tak aby oddać jej naturalną kolorystkę. Ja połączyłem te podejścia obrabiając materiał na dwa sposoby by finalnie połączyć obie składowe. Pierwszy stack skalibrowałem eXcalibratorem wedle danych z http://nova.astrometry.net drugi bazując na danych z http://bf-astro.com/ic342extinction.htm . 75 x 300s + 50 x flat (dorzuciłem też darki i biasy, ale chyba niepotrzebnie skoro był zastosowany dithering?); Obróbka: DSS, PS Sprzęt: Canon EOS 600D (moded), SW ED80 na HEQ5 (belt moded) Bardzo proszę o komentarze Daje to kopa do działania i pomaga w pozbywaniu się błędów.
 13. 8. Autor: Mateusz Dobosz Miejsce: Krasne Potockie Data: Październik 2019 Obiekt: Podwójna gromada Perseusza (NGC 884 i NGC 869) Instrument: SW ED80 Detektor: Canon EOS 600d (moded) Montaz: HEQ5 (belt moded) Ekspozycja: 74 x 60s + dark/bias/flat Obrobka: DSS, PS, LR; kalibracja: eXcalibrator Akceptuje regulamin konkursu
 14. Weekend upływał pod znakiem pełni postanowiłem więc poświęcić ten czas na testy setupu (a miałem ich do przeprowadzenia całkiem sporo). Po ostatnich niesympatycznych przygodach z alignacją GoTo przez EQ ASCOM i Stellarium przesiadłem się na Plate Solving w APT i opcję GoTo++ (i jest bomba!). Dopieszczałem również ustawianie na biegun z SharpCapem. No i chyba co najważniejsze oswajałem się z niedawno zakupionym ED80 (do tej pory tylko radzieckie obiektywy jak Tair/Jupiter) jest to więc zatem nasz debiut. Ostatnio nie miałem wielu okazji do robienia zdjęć więc głód astrofotograficzny urósł całkiem spory i musiałem coś ustrzelić. Ze względu na pełnię i niedawno zamontowane oświetlenie uliczne przy mojej miejscówce szukałem obiektu nie-mgławicowego, w miarę jasnego, dostatecznie oddalonego od Księżyca no i będącego dość wysoko. Wybór padł na NGC 884 i NGC 869. Jest to moja pierwsza próba z gromadami otwartymi (i z gromadami w ogóle nie licząc jednej wypociny M13 z początków zabawy w astrofoto) zarówno jak chodzi o akwizycję i obróbkę. W czasie sesji ostatecznie przegrałem z meridian flipem - 2/3 materiału zebrała się właśnie po zablokowaniu się montażu - kolejna nauka na przyszłość (do tej pory wcale o tym nie myślałem). ED80 na HEQ5, canon eos 600d (moded); 74 x 60s + darki/biasy/flaty; Obróbka: DSS, PS, LR ( + kalibracja w eXcalibratorze) crop ze względu na średni kadr - nie przyłożyłem się bo i też nie to było głównym celem sesji.
 15. 12 Autor: Mateusz Dobosz Miejsce: Krasne Potockie Data: 24.08.2019 Obiekt: NGC 7000 + IC5070 Instrument: Jupiter 21M @ f/5.6 Detektor: Canon EOS 600D mod. Montaż: HEQ5 Ekspozycja: 21x180s, ISO 1600 Obróbka: DSS, PS, LR Akceptuję regulamin konkursu
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)