Skocz do zawartości

Usul

Użytkownik
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

2 Neutral

O Usul

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Białystok

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Ok, ogólnie temat mi rozjaśnił co i jak w optyce siedzi, dlaczego warto mieć okular z dużą źrenicą itp. Myślę, że teraz zakupy okularów, a co za tym idzie i doświadczenie będę zbierał znacznie świadomiej za co wszystkim podpowiadającym serdecznie dziękuję ! Na tą chwilę kupię tego Naglera i będę się czaił na jakiegoś fajnego delosa. Póki nie wyrobię doświadczenia własnego będę bazował na używanych, by ewentualne zmiany "mniej bolały". Natomiast jakby się trafiła jakaś 24-30mm okazyjnie to też nie wzgardzę - jak mówiłem - z grubsza wiem co i jak. Teraz kupuję naglera, mam też te moje podstawowe 9 i 30mm, więc mogę spokojnie się poczaić. To jeszcze dorzucę tylko pytanie o filtry - od czego zacząć, czy szarpnąć się na coś w tym stylu: https://deltaoptical.pl/zestaw-filtrow-barwnych-baader-1-25-quot?from=listing czy lepiej pojedynczo kupować, jak ten temat ugryźć ?
 2. Ale tego Naglera właśnie jest używka - za niecałe 900 zł, więc w cenie Morpheusa, myślę, że to lepsza alternatywa ? Co do dużego powiększenia - jak pisałem - chciałbym najpierw przez to spojrzeć, spróbować, bez tego raczej w ciemno nie kupię. To w sumie mogę popolować na 12-14 mm delosa mając już jedno szkło -Naglera i wtedy też będę mógł wyrobić sobie opinię na własnych obserwacjach..
 3. A co byście powiedzieli o takim zestawie: - Nagler 7mm T6 - Nagler 13 mm T6 plus z czasem tą 30'stkę - do bardziej zaawansowanych obiektów ? Te dwa naglery są w niezłej cenie na targowisku... I mam nadzieję spojrzeć u kogoś przez okular z dużym (większym niż 300-350) powiększeniem, by wiedzieć, czy w ogóle jest sens w tym kierunku iść.
 4. Gdzie tą soczewkę można dostać ? Bo szukam po Polskim necie i znaleźć nie mogę. I doczytuje, że ona ma problem z częścią teleskopów, nie dotyczy to mam nadzieję tego mojego Newtonowskiego GSO 12"? Co do binokularów, to jak widzę potrzebowałbym okulary podwójnie i do tego sam binokular kosztuje niemałe, więc to bardzo mnoży koszty, więc może z czasem - wolałbym to u kogoś najpierw przetestować. Czyli właściwie wracam do mojego pytania - czy jest sens kupować dwie soczewki będące krotnością siebie i Barlowa ?
 5. No właśnie o tym mówię - czy i jak "klasa" Barlowa wpływa na obraz- i stąd też pytanie o odpowiednią soczewkę. Bo jak się zorientowałem to są też ogólnie przeciwnicy jej stosowania.
 6. Dziękuję za podpowiedzi. I szczególnie za dostosowanie tabeli wraz z wykresem ! Ok, a jeszcze dopytam o te mniejsze okulary - 6,5 i 14mm - tak myśląc o tym, to zakładając Barlowa na 14, mam przybliżenie podobne do 6,5. Więc czy nie lepiej, by jeden okular NIE był zbliżony do wielokrotności drugiego ? Po prostu chciałbym poznać Wasze doświadczone zdanie, bo bazuje póki co mocno w świecie teorii I która soczewka Barlowa jest dobra do tych okularów, tak by nie wprowadzała (lub wprowadzała jak najmniejsze) zniekształcenia ? Bo wg. opisów wszystkie są świetne.... Co do soczewek 24/30mm. To przy soczewce 30mm operuje na minimalnym przybliżeniu dla tego zwierciadła, Czy nie wpłynie to negatywnie na ostrość ?
 7. Ten ES 30mm da mi powiększenie x50 - do czego wykosztuje się tak małe powiększenie ? Jeśli dobrze liczę to źrenica wyjściowa wyjdzie 7mm, a to jest górna granica dla jakichkolwiek obiektów (wg. tego linku)/
 8. Jak już się chwaliłem i dziękowałem za pomoc w innym temacie przy wyborze teleskopu - czas na kolejny krok. Mam Dobsona GSO 12". Jako, że udało się kupić teleskop w dużo lepszej cenie, od forumowego kolegi, zostało trochę środków na optykę. Oczywiście poczytałem, poszukałem, jeszcze raz poczytałem i podjąłem wstępne decyzję - teraz tylko chciałbym byście przestrzegli mnie przed popełnieniem błędu, lub utwierdzili w wyborze. Może po kolei - co mam: 1. Sky Watcher 1.25" 9mm UWA5 58st. 2. GSO Super View 30mm Powiem może czy się kieruje - Mianowicie, wiem, że mam teleskop z dużą światłosiłą, wiem (posiłkuje się doświadczeniem i wiedzą jaką zebrałem od innych), że teoretycznie maksymalne powiększenie to ok. x600, ale w praktyce w naszym klimacie i atmosferze nie wykorzystam max. 400-450, żeby obraz był ostry. Więc wymyśliłem sobie, że na dobry początek kupię dwa okulary - chciałbym, aby to były okulary raczej docelowe, nie takie, które chciałbym za rok czy dwa zmienić. Oprócz tego nie chciałem, by były swoją wielokrotnością - po zastosowaniu soczewki Barlowa miałbym efektywnie 4 powiększenia, które wydają mi się być docelowo odpowiednie. - jeden 6,5mm - da mi powiększenie x230 (z Barlowem x460) - myślę, że odpowiednie do oglądania planet naszego układu. Z Barlowem mogę spróbować spojrzeć przez ok. x460 czyli efektywnie max co mogę na ostro osiągnąć. Konkretnie myślałem o (link): Baader Morpheus 6 mm, ze względu na to promocje w delcie. Czy ma to sens ? - drugi okular o jakim myślałem, miałby być do DS'a. I tu mam pewną rozterkę. Myślę o (link) Vixen Okular SSW 10 mm 1,25" - nietanie, a na dodatek mam w podobnym rozmiarze. Ale tu raczej mam dużo lepszą optykę, powiększenie x150 wydaje się idealne do obiektów DS. Poza tym z Barlowem mam trochę większe powiększenie, niż przy zastosowaniu Baadera. - Jeśli chodzi o soczewkę Barlowa, to ty myślałem o (link) Tele Vue 2x 1,25" - wydaje się solidną propozycją. Co sądzicie o moim wyborze ? I moim pytaniem jest - kiedy warto stosować 2" okular w Dobsonie ? Tu chyba nie ma potrzeby stosowanie długoogniskowych ? Czy są jakieś zalety w tym wypadku ? I jeszcze dopytam o filtry- co warto na dobry początek wybrać ? Poza takim podstawowym jak Filtr DO-GSO szary ND96-0,9 (OD=0,9 T=13%/25% i 50% ?
 9. Dzięki, widzę, że z Wami nie zginę, literatura zabezpieczona
 10. Ok, chciałem wszystkim podziękować za podpowiedzi. Wybór padł na GSO Dobsona 12". Okazało się, że jeden z forumowych kolegów sprzedaje swój dopieszczony sprzęt (wyciemniona tuba, dorobione kółeczka, zrobiony chwyt itp.). Wczoraj było u mnie piękne niebo, widoczność na gwiazdy mam, jak pisałem, świetną !! Teraz pokora i nauka - wczoraj mi wyszedł źle wyzerowany szukacz ? Także jeszcze raz - dziękuję za pomoc ! Dodatkowo sprawiłem sobie trochę literatury...
 11. Ale tuba flex to już dużo wyższy koszt, a specjalnych zalet nie widzę - mam duży dom, dużego suva (na leżąca, bez ruszania przedni foteli mam spokojnie 180cm płaskiej powierzchni). A to mieści się w założonym budżecie. Z ciekawości - dlaczego na początek nie polecasz lasera ? I jeszcze sprawdziłem na light pollution map swoje miejsce zamieszkania i z tego wynika, że moje niebo ma następujące parametry: SQM 20.55 mag./arc sec2 Brightness 0.649 mcd/m2 Artif. bright. 477 μcd/m2 Ratio 2.79 Bortle class 4 Elevation 141 meters Czy do Newtona 12" nie będzie za jasne ?
 12. OK, dziękuję. Kolimację według Hamala już znalazłem, a i kolimatory laserowe nie są widzę specjalnie drogie - 150 - 200 zł, a z ich pomocą wydaje się to bardzo proste. To pytanie już podsumowujące mój wątek zakupowy: 1. czy konkretnie ten teleskop/oferta GSO Dobson 12" lub Sky-Watcher Dobson 12 jest ok ? Czy one się czymś w praktyce różnią (drugi ma dłuższą gwarancję) ? 2. Czy kupić od razu kolimator - i tu też ten: Kolimator do GSO czy ten będzie lepszy (bo droższy): Kolimator Baader Mark III ? 3. Czy coś jeszcze powinienem dokupić (oczywista jest mapa nieba) ?
 13. Dziękuję za podpowiedzi. Ok, Syriusz - to idąc za Twoją podpowiedzią - za montaż paralaktyczny podziękuję, skoro na moje warunku będzie lepszy Dobson. One jak widzę ważą koło 30kg -40kg myślę, że dam spokojnie radę przenieść kilka czy kilkanaście km do samochodu czy na taras. Regulus - Trochę tak rozważam zakup teleskopu, a później, jeśli będzie chęć itp mogę dokupić akcesoria - ale jak rozumiem dla osoby początkującej te "fabryczne" będą wystarczające (a apetyt pewnie urośnie w miarę jedzenia) ? Pewnie pierwszą rzeczą do dokupienia powinien być okular ? Czy jest coś co od razu powinno się wymienić (bazując na tym przykładowym) - GSO Dobson 12" - ogólnie czy w przypadku 12" na początek to optymalna oferta ? Deneb - Ten GSO z oferty sprzedaży z linku - jak jest ogólnie z kupowaniem używanych teleskopów ? Czy jest to związane z ryzykiem - np. tu użytkownik ma 1 wpis, więc raczej nie jest stałym bywalcem. Dalej w prezentacji dołączonej w dziale dla początkujących jest mowa o tym, że w Newtonach z czasem trzeba robić kolimację (co może być trudne) oraz zwierciadła spryskać jakimś środkiem - na ile często to się robi i czy gra jest warta świeczki przy używanym teleskopie ?
 14. Dzień dobry wszystkim, poczytałem większość wątków z działu początkujących, wydaje mi się z grubsza, że już wiem co i jak, bardzo nie lubię, być takim co zamiast szukać tylko pyta, więc wydaje mi się, że mam już jakiś pogląd.... ale wolę dopytać... (wiem, że moje "ale" zaprzeczyło pierwszej części zdania ) 1. W jakiej mieszkasz miejscowości ? Mniejsza wioska pod Białymstokiem - za domem mam taras i ogródek z krótką trawą gdzie mogę się również rozstawić. Do najbliższej latarni (mamy ich nie za dużo na całą wioskę) powiedzmy ok. 100m, ale ogólnie jest ciemno w nocy. Spokojnie można obserwować np. drogę mleczną. 2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ? W gruncie rzeczy jest to mniej istotne - dom mam raczej duży, na ewentualne wyjazdy mam też raczej większy samochód, garaż bezpośrednio przy domu, że nie ma problemu z noszeniem. Jedyne dodatkowe ALE to dzieci - czyli, nie może być bardzo delikatny na obsluge dzieci (czyli odporny raczej na zle "kręcenie" itp. 3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ? To tak jak opisałem w punkcie 1. 4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki kosmos" DSO ? Tutaj chce się odpisać "wszystko" (jak chyba każdy początkujący), ale co jest mi ważne - walor edukacyjny - ja nie oszukuję siebie, że to sprzęt dla dzieci, ale chciałbym, by przy tym też korzystały. Czyli chyba jednak ważniejszy jest nasz US - będą się uczyły o pierścieniach saturna - proszę, jak wygląda mars - ano tak itp. Osobiście sam wolałbym DSO, ale jednek priorytet stawiam na US, jak sam się wciągnę - wtedy mogę myśleć o czymś innym. Na razie niech to będzie narzędzie edukacyjne - dla mnie i dzieci. 5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ? 2 - 3 k zł jestem gotów wydać. na całość Fajnie jakby była możliwość rozbudowy, a nie od razu wymiany całość. Po przeczytaniu tych kilkudziesięciu (albo i więcej) wątków w dziale dla początkujących myślę, że mogę przyjąć (proszę o wybicie mnie z błędu, jeśli moje wnioski są złe): - niegłupim pomysłem w moim wypadku wydaje się montaż dobsona - solidny i ciężki. Nie ma większego problemu w wyniesieniem go na podwórko - czy na taras, czy na kocyk, wtedy układ Newtonowski i na przykład: Sky-Watcher Dobson 10" Pyrex czy lepiej naciągnąć mocno budżet i pójść w 12" Sky-Watcher Dobson 12" a może wręcz nie ma sensu i pozostać przy 8" ? Czy lepiej pójść w refraktor i montaż paralaktyczny jak np. EQ5 i wtedy wybrać coś tego rodzaju: Sky-Watcher BK 1201 EQ5 120/1000 A może coś jeszcze innego, wartego uwagi ? Czy mogę prosić o poradę ? Jeśli mam udzielić innych informacji - z przyjemnością to zrobię..
 15. Dobrze się czyta Twój opis, bo sam jestem gdzieś na etapie zrozumienia, że nie ma sprzętu dla każdego. Moja różnica to to, że mieszka poza miastem na niemocno zlatarnionej wiosce (parę km od Białegostoku) i w razie czego mam duży ogródek z tarasem i spory samochód do potencjalnego wożenia. Powoli się zabieram za swój pierwszy temat' pt. co kupić, bo już prawie wszystko przeczytałem z tego działu... Z ciekawości - jak początkowy budżet zakładałeś i czy zwiększałeś w trakcie kolejnych etapów ?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)