
lemarr7
-
Liczba zawartości
232 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
1
Odpowiedzi dodane przez lemarr7
-
-
Bardzo dokładna kolimacja jest potrzebna do astrofoto ,do wizuala nie musi byc tak dokładnie.
-
1
-
-
35 minut temu, szogun221 napisał:
tzn. pierścień Saturna zobaczysz ale przez 5-7 sekund, jak będzie Ci przemykał przez pole widzenia (bo będziesz musiał użyć soczewki barlowa )
NIE bedziesz musiał używac soczewki barlowa aby zobaczyc pierscien Saturna a nawet nie powinienes jej uzywac poniewaz najczęsciej degraduje obraz. Przerwe Cassiniego [czy bedzie widoczna to zależne będzie od seeingu i wysokosci planety nad horyzontem] zobaczysz juz spokojnie przy powiekszeniu 100x , okular o ogniskowej 10mm w Newtonie 8 cali f6 [203/1200] czyli w takim o jakim jest tu mowa da powiekszenie 120x. To dobre powiekszenie na średnie warunki seeingowe ,jak będą lepsze ,planeta wysoko , mozesz uzyc np. okularu o ogniskowej 6mm co da w tym przypadku 200x. W tych powiększeniach bedzie wystarczajco duzo czasu aby podelektowac sie obrazem obiektu, na pewno bedzie to znacznie dłuzej niz 5-7 sekund. Przedmowca uzył chyba powiększenia ponad 500x aby planeta tak zasuwała przez pole widzenia ,tylko nie wiadomo po co skoro przekroczył maksymalne teoretyczne powiekszenie tego teleskopu, czyli 400x [2x srednica lustra w mm] a warunki w Polsce i tak zwykle nie pozwalają na wiecej niz 250x - nie jestesmy bowiem w górach Arizony.
-
1
-
-
Dlaczego chcesz wydłużać ogniskową barlowem w tak ciemnych teleskopach jak SCT lub Maksutow? Jeszcze bardziej zmniejszysz i tak juz nieduże pole widzenia i przekroczysz maksymalne powiększenie dla tych teleskopów , ktore dla MAK 127 i SCT 5 wynosi ok 250x nie mowiąc o warunkach seeingu aby takie powiększenie miało sens. Tak dobre warunki zdarzają sie maks kilka razy w roku.
-
Także oglądałem od ok 18.30 z wieloma przerwami do 21.15. Najpierw pojawił sie cien Ganimedesa z poczatku bardzo blisko brzegu tarczy, widoczny mimo niskiej elewacji planety jako czarna kropka mimo dosc slabego seeingu i dystorsji [czeste rozmycia] . Cien przesuwał sie dalej a obraz jego i calej planety poprawial sie bardzo nieznacznie. Ok 19.30 pojawił sie znacznie mniejszy cien Europy widoczny na tle [lub bardzo blisko] WCP, ktora byla wtedy ledwie widoczna. Ok 20.30 wrocilem do obserwacji po przerwie- cien Ganimedesa byl juz blisko krawedzi gdzie potem opuscil tarcze a cien Europy za srodkiem swego tranzytu [wszystko dzialo sie w strefie szerokosci umiarkowanych]. Warunki sie poprawily- cienie widoczne bardzo dobrze, WCP na srodku w rudym, łososiowym kolorze ,chwilami zawijas wokol plamy i nieregularnosci pasow. Na ułamki sekund obraz stawal w miejscu ,nieruchomy Jowisz z detalem az trudnym do zapamietania, ogarniecia wszystkiego na raz w czasie sekund, jeden z lepszych jakie widzialem. Obserwowałem GSO 10 f4 na montazu dob atm, okular Vixen NPL 10mm plus barlow GSO 2,5x. powiekszenie ok 250x . Na deser szybka M57 takze w 250x, jasna z szarym srodkiem i do domu bo zimno. Byla bardzo dobra przejrzystosc po opadach. Udane obserwy.
-
5
-
-
Ta tabelka dotycząca refraktorow, stosunku srednicy obiektywu do ogniskowej ukladu [rezultat to swiatlosila teleskopu] a takze zwiekszania sie aberracji wraz ze wzrostem srednicy obiektywu powinna nieco pomoc
-
1
-
-
Okular 10mm z zestawu jest dosc slaby i mozesz dokupic np. niedrogi Vixen NPL 10mm. Da Ci w tym teleskopie 120x co jest dobrym powiekszeniem na srednie warunki seeingowe.
Barlowa nie kupuj, musialby byc naprawde dobrej jakosci, przecietny wprowadzi wlasne wady, ogolnie zdegraduje obraz.
-
Wystarczy owinąć tube kocem, widofilami lub folią bąbelkową i kolimacji nie straci. Ja swego pierwszego newtona 6 wiozłem 250km na tylnym siedzeniu, oczywiscie tuba i dobson osobno. Trzeba glownie patrzec, czy lustra nie porysowane, wyszczerbione, wyciag zeby lekko chodził.
-
Zamieszam Ci teraz troche bo nie chciałeś żadnych newtonow ale trafilem na swietne ogłoszenie https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-skywatcher-classic-200p
W tej cenie 1000 zł na pewno nie stracisz jak sie nie spodoba w razie odsprzedazy. Ten sprzet bije wspomniane wczesniej refraktory mozliwosciami tak na planetach jak i na DS-ach. Za zaoszczedzone pieniadze kupisz okulary.
Minus- daleko od Ciebie a trzeba by obejrzec.
-
Refraktor 102/1000 taki jak ten jest odpowiedni do planet i Ksiezyca https://www.astrozakupy.pl/p/teleskop-bresser-messier-ar-102-102-1000-ota/?gclid=EAIaIQobChMIgNb6lYuI-gIVLgd7Ch24_wAZEAYYBiABEgIVdfD_BwE
Ten jest bez montazu, trzeba by dokupic osobno i musi byc lepszy niz AZ3 bo to dluga tuba ,razem na pewno przekroczysz zakladany budzet.
Znalazlem jeszcze uzywke 102/600 Meade z duzą iloscia dodatkowych akcesoriow. Tu negocjowalbym mocno cene, bo ogloszenie przewija sie w roznych serwisach i forach od kilku miesiecy
https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-meade-infinity-102600-az3
Mozesz zdradzic z ktorego zakątka Polski jestes?, bo jakby to bylo niedaleko Brodnicy w Kuj.-Pom. to moglibysmy sie umowic na wspolne obserwacje , zobaczylbys jak to wyglada w praktyce.
Opisy teleskopow u dilerow sprzetu zawsze sa troche podkoloryzowane.
-
No wlasnie skoro nastawiasz sie na planety i Ksiezyc to ten refraktor wlasnie mniej sie do tego nadaje. Nie osiagniesz powiekszen rzedu 130 -160x skoro juz przy 100x praktycznie trudno wyostrzyc jak pisze przedmowca. Ze swojego doswiadczenia moge powiedziec ze dla mnie od 100x rozpoczyna sie oglądanie Jowisza i Saturna, a najlepiej jest w okolicach 160x. Obiekty US potrzebują troche poweru [no i seeingu oczywiscie].
W tym 102/600 planetki bedą male , mniejsze od ziarna grochu ,jesli moge sobie pozwolic na takie obrazowe porownanie, moze cos by dal dobry barlow ale to znowu wiecej szkla w torze optycznym i wprowadzi wlasne wady.
-
Jest to odczuwalne [drgania] przy duzych powiekszeniach wiec wlasnie przy obserwacji planet. Z tą powieką moze troche przesadzilem ale niewiele.
Inne wybory to MAK 127, newton 6 [152/1200] najlepiej uzywki
Moze byc tez refraktor 102/1000 lub 120/1000 ale tu juz konieczne lepsze montaze.
Po niedlugim czasie apetyt rosnie i potrzebne lepsze okulary niz zestawowe.
-
1
-
-
Witamy na forum.
90/900 - niezly wybor na poczatek, montaz AZ3 niestety nieodporny na drgania, mozna je wywolac np przypadkowo dotykajac okular nosem albo nawet powieką. Moj kolega ma wlasnie ten model, planety jak na moj gust byly nieco ciemne ale ja mam newtony 6 i 10 cali to pewnie dlatego.
Lepiej jakbys kupil uzywanego ,w razie odsprzedazy.
102/500 -wieksza apertura ,zawsze cos da. Tak to raczej do DS-ow. Planety wymagają powiekszen rzedu 100- 150x - 100x uzyskasz dopiero z okularem 5mm , 4mm da 125x.
Obraz pewnie wcale nie bedzie gorszy, wrecz moze byc odwrotnie z powodu wiekszej apertury masz szanse nna wiecej szczegolow na planetach ale z drugiej strony aberracja na jasnych obiektach bedzie wieksza niz w 90/900.
102/1000 i nasadka bino bylyby jeszcze lepsze na planety ,ale na pewno przekroczysz budzet i to znacznie.
-
Okulary w przedziale 4-6mm np https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_40&products_id=2075&lunety=Okular Celestron Omni Ploessl 4 mm 1 25
Jest nawet ogniskowa 2,5mm ale chyba przekroczyłbys maksymalne powiekszenie tego teleskopu
https://agenaastro.com/bst-1-25-uwa-planetary-eyepiece-2-5mm.html
To wspomniany zoom TeleVue 3-6mm
https://agenaastro.com/televue-1-25-nagler-planetary-zoom-eyepiece-3-6mm.html
Nie produkuje sie okularow o krotkich ogniskowych w standardzie 2 cale bo nie daje to zadnych korzysci co do otrzymywanych obrazow.
Wspomnialem o okularze GSO 42mm 2 cale, bo obecnie GSO 30mm 2 cale nie ma w sprzedazy, oczywiscie 30mm bardziej sie nada
Aha jeszcze cos z orthoskopow [małe pole widzenia i swietna jakosc obrazu w centrum pola widzenia]
https://agenaastro.com/baader-classic-ortho-eyepiece-6mm-2954106.html
https://agenaastro.com/kokusai-kohki-fujiyama-hd-orthoscopic-eyepiece-4mm.html
-
1
-
-
25 minut temu, martinezx napisał:
. Czy punkty 4 i 5 ok ? Chodzi mi o to, ze tam jest 1,25 a moze trzeba 2 cale? Kompletnie nie wiem o co z tym chodzi...
Masz tam wyciąg 2 cale z przejsciowką na 1,25 cala. Mozesz uzywac okularow 1,25 i 2- calowych
ES 11mm 82 stopnie to 1,25 cala ,bardzo dobry okular wlasciwie do wszystkiego
Okulary 2 calowe [zwykle] daja male powiekszenia za to duze pole widzenia nieocenione przy rozleglych mglawicach i polach gwiazdowych.
Przyklady 2 calowych https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2013&lunety=Okular GSO SV 42 mm 2 SuperView 65 stopni
-
1
-
-
Zwykle jest tak w tego typu okularach, ze najmniejsze ogniskowe maja zadowalajace pole widzenia i zmniejsza sie ono wraz ze wzrostem ogniskowej, czyli w tym przypadku 21mm najgorzej. Chyba lepiej juz kupic 2 ploessle np 7mm i 15mm zamiast tego. Napisz przede wszystkim w jakim sprzecie bedziesz uzywał.
-
Mam kolege z Bydgoszczy, ktory uzywa SW 90/900 ponad rok. Zaliczyl nim wiele obserwacji planet, Ksiezyca i jasnych obiektow glebokiego nieba. Obserwowalem tym teleskopem kilka razy, kiedy kolega byl u mnie. Oczywiscie byly drgania przy mimowolnym dotknieciu okularu , slaby wyciag i szukacz ,ale i tak obrazy byly niezle, minimalna aberracja na Ksiezycu , punktowe gwiazdy. Nie mozna oczekiwac cudow po takim budzetowym sprzecie. Kolega przez ten rok dokupil do tego teleskopu kilka okularow i kątowkę za sume pewnie przewyzszającą wartosc 90/900. Gdy nadarzyla sie okazja po pol roku uzywania telepa kupil uzywany AZ5. Komfort obserwacji wzrosl rzecz jasna. Jest watek na Astromaniaku o obserwacjach 90/900 uzytkownika *winio* , są tam tez wpisy Roberta Z. [wspomniany wczesniej kolega] https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=62888&p=559270#p559270. *kjacek* napiszesz im ze ich sprzet jest do bani?
Zeby bylo jasne - nie popieram takich teleskopow jak 90/900 ale nie kazdy ma fundusze na drozszy sprzet [szczegolnie np. uczen, nastolatek] a tu za sume ok 1100 zl dostajemy nowy teleskop z montazem. To jest przeciwstawne do AZ4 ktory sam kosztuje ok 1100. Do tego dopiero jakas tuba OTA [np 102/1000] i robi sie wdzieczna sumka. Dlatego tez najlepiej kupic sprzet uzywany.
-
1
-
1
-
-
13 godzin temu, Kornel1506 napisał:
przede wszystkim dobrym widoku planet, księżyca itp.
W 150/750 nieco trudniej o typowo planetarne powiekszenia ze wzgledu na ogniskową
EDIT
To sprzet na US chociaz przekracza budżet i to bez montazu https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1796&lunety=Tuba optyczna Sky Watcher MAK 150 1800 BKMAK150 OTAW
-
Co to za " dzien otwarty" , za ktory trzeba zaplacic 250 zl? W dodatku chybiona miejscowka za blisko Poznania. SQM wg light pollution map wynosi 20,53 w zenicie. Nawet 20 calowy teleskop chyba nie uratuje sytuacji [nie wspomne jak dluga bedzie do niego kolejka i jak ograniczony czas na obserwacje dla jednego czlowieka].
A mi sie marzą star party jak w USA - masa ogromnych Newtonow ,rasowe refraktory, namioty, przyczepy kempingowe i bezinteresowni entuzjasci astronomicznych obserwacji.
-
6 godzin temu, OkButHjuAskjedXD napisał:
A mogłabym dać link do Newton 150/750 na AZ4.?? I dzięki wielkie, miłego dnia.
150/750 sama tuba bez montazu https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-150/750-OTAW-teleskopy-2521.html
montaz AZ4 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=3381&language=pl
W dniu 24.07.2022 o 15:25, kjacek napisał:Lub Newton 150/750 na AZ4.
Cena tego montazu zjada caly budzet naszego swiezo upieczonego kolegi. Co zobaczy samym montazem?
-
1 godzinę temu, OkButHjuAskjedXD napisał:
A jest jakiś tańszy? Bo nie wiem czy tyle pieniędzy uzbieram.
Taniej to tylko uzywany. Ten SW 90/900 to minimum jak dla mnie i ma on pare niedorobek- slaby wyciag, szukacz ale jeszcze taniej to na pewno bedzie gorsze wykonanie.
Poszukaj uzywanego newtona 6 cali na dobsonie.
-
1
-
-
-
Proponuje SW 90/900 na AZ3.
-
1
-
-
20 godzin temu, Czadras napisał:
Uważam, że nie doczytałeś, że zdjęcie było robione w trybie gwieździstego nieba
Wlasnie doczytalem i to nic nie zmienia. Chyba zdajesz sobie sprawe jak mala jest matryca CCD w telefonie w porownaniu do matrycy aparatu fotograficznego nie mowiac o lustrzance? Dlatego sila rzeczy nie zbierze tyle swiatla co aparat foto, a M2 to gromada kulista o jasnosci 6,5 mag [ w dodatku nie wznoszaca sie u nas wysoko nad horyzontem co tez ma duze znaczenie] - to mniej niz najslabsze gwiazdy widoczne golym okiem w dobrych warunkach [ czytaj dobrych czyli male sztuczne zaswietlenie i BRAK Ksiezyca] , ale te 6,5 mag na gwiazdach jest skupione w maly punkcik , a w obiektach glebokiego nieba ,ktore maja zawsze znacznie wieksza powierzchnie te 6,5 mag to sumaryczna jasnosc zebrana z calej powierzchni - wiec w rzeczywistosci te obiekty sa znacznie trudniejsze do zaobserwowania/ zarejestrowania. To po co ludzie kupowaliby teleskopy do astrofoto jakby takie gromady kuliste wychodzily na zdjeciach z telefonu? Zdjecie 2 - okolice Vegi -wiecej gwiazd ale dalej nie widac , np M57 ktora sie tam znajduje, odblasku w prawym dolnym rogu nie widze. Tym telefonem masz szanse zarejestrowac niektore gromady otwarte gwiazd - Plejady, chichoty w Perseuszu.
Jak chcesz robic zdjecia szerokich kadrow nieba to kup jakis aparat z obiektywem [nie musi to byc od razu droga lustrzanka] -wyjdzie lepiej niz tu.
-
2
-
-
Uwazasz ze gromada kulista wyjdzie Ci na pojedynczym na zdjeciu z telefonu w obecnosci Ksiezyca w okolicach pelni, bez przynajmniej kilkusekundowego naswietlania i w dodatku mialaby byc az tak duza? Nie ma mowy. Zreszta widzisz ze zalapaly sie na zdjeciu tylko najjasniejsze gwiazdy.
Jaki teleskop do 1300zł?
w Pierwszy teleskop
Napisano
To dość popularny sprzęt nadający się do wizuala a takze prostszego astrofoto, tylko ze montaz paralaktyczny tam użyty jest trudniejszy w obsłudze i mniej intuicyjny od dobsona szczegolnie dla początkującego.
O detale mgławic może byc trochę cięzko w budzetowym sprzęcie nie sugerowałbym sie tu zdjęciami tych obiektow , zawsze będą to rozmyte ,szaro-białe obiekty ,podobnie bedzie z galaktykami z tym ze te mają niską jasność powierzchniową.
Możesz spodziewać się podobnego widoku M42 [Mgławica Oriona] z zastrzeżeniem że w dobrych warunkach i na niebie z daleka od świateł miasta
.