Skocz do zawartości

Astrotuvoc

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    389
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    20

Odpowiedzi dodane przez Astrotuvoc

  1. 4 godziny temu, szdom1 napisał:

    No dzięki. Niestety pixa mam tylko w v1 więc pomocy będę szukał w innym sofcie. Przy chwili zobaczę na jakim etapie powstały te czarne piksele i jeżeli uda mi się ustalić dam znać.
    pzdr.

    Na moje oko to co widać na Twoim screenie to po prostu źle zdjęte darki przez algorytm programu. Pierwsza sprawa to z jakiej kamery/DSLR jest ten materiał? Jeśli z DSLR to problem z takimi pikselami najprościej usunąć nie dodając darków 😛

    Swoją drogą to w jakim sofcie stackowałeś? Jakbyś mógł podrzucić stack do obejrzenia to byłoby świetnie.

  2. 8 minut temu, mnich85 napisał:

    Podejście dobre tylko  klimat słaby tutaj. Dla Was wszystko jest trudne, ile się o coś nie pytam to albo serwis albo ktoś gdzieś coś słyszał..... Wiedzy trochę mam bo skoliomowalem RC (4)poprawiałem parę montaży bez żadnej wiedzy o A duża część siedzi tu parę lat a ich wiedzą mnoe przeraża. Kompletnie nic nie wiedzą. Więc  pytanie jak i od kogo się uczyć?  

    OK. Wystarczy spojrzeć na Twoją aktywność w poprzednich miesiącach i już mam pełny obraz.

    Bądź proszę konsekwentny, usuń konto jak deklarowałeś już wtedy i nie frustruj się niepotrzebnie 🙂

     

  3. 4 godziny temu, mnich85 napisał:

    To ja ale dostałem odp jak od  tego Samego Pana co zawsze, reszta to z doskoku. Poza tym będąc tu sporo czasu myslalem, że większa tu jest wiedza na forach. No a tu.... Hm.... Strzelanie może komuś się uda. Nie tak sobie wyobrażałem pomaganie. Pora skasować konto bo za wiele się tu niczego nie dowiem. Pozdrawiam 

    Cóż, z takim podejściem do tej pasji to skasowanie konta wydaje się całkiem sensownym krokiem 🙂

  4. 12 godzin temu, wessel napisał:

    Powiem- jestem pod wrażeniem. Tyle widać przy takiej małej liczbie klatek- hohoho!

    Jest trochę błędów, ale to do poprawienia: nieco zbyt zielona otoczka tlenowa mgławicy i zieleń na gwiazdach, nieco zbyt małe nasycenie koloru na gwiazdach.

    Pozdr.

    Dołączam się do cennych uwag Maćka oraz pochwał. Świetna robota!

    Myślę, że tak subtelnie warto byłoby przejść od zieleni do tlenowego błękitu. Coś może w ten deseń.

    mglawicapolksiezycgotowe3am.thumb.png.8099c78858c18490d92e33a0f337a0f9.png

    • Like 3
  5. 2 godziny temu, Leon napisał:

    @mstek Jeżeli ma to być pierwszy teleskop  powinien to być  teleskop soczewkowy  a to dlatego  że nie potrzebuje wychłodzenia , kolimacji, żawsze gotowy do obserwacji  ( obsługa bardzo prosta i intuacyjna) , ponad to będzie nadawał się nie tylko do nieba, ale i do obserwacji dziennych 

    Newton też jest prosty w obsłudze. Nie demonizuj tak dobsonów.

    • Like 6
    • Thanks 1
  6. 1. Stiopa 2 szt.
    2. OnlyAfc 1 szt.
    3. Wessel 2 szt.
    4. Tayson 2szt.
    5. Lukasz83 - 2szt
    6. Cyberboss 1 szt
    7. Ciekawska 1 szt.
    8. DarX86 1szt.
    9. miron 1szt.
    10. Zielu - 1szt
    11. pavelm - 1 szt.
    12. AstroNorm - 1 szt.
    13. Pysiak - 1 szt.
    14, kenny - 1 szt.
    15. wismat - 1 szt.
    16. zombi - 1 szt.
    17. Acidtea - 1 szt.
    18. Energetyk - 1szt.
    19. Artir - 1 szt.
    20. Astrotuvoc - 1 szt.

  7. 8 godzin temu, lukost napisał:

    Trochę zapomniane uczucie ? wrócić do domu po sesji, otworzyć browara i zamiast selekcji klatek z karty pamięci Canona, tudzież odpalenia programu do stackowania zasiąść do klawiatury. Nawet kot patrzy na mnie lekko zdziwionym wzrokiem. ? No ale tak trzeba ? ci, którzy robią notatki wiedzą, że pasuje zrobić to od razu po obserwacjach. Później szczegóły zacierają się i powstaje mniejsze lub większe science fiction.  ? 

    Dobra, koniec pier....nia, czas na konkrety. Kiedyś Marek (@gryf188) rzucił trafną uwagę, że może warto byłoby w ramach tego cyklu połączyć astrofoto z wizualem. Tak też postanowiłem zrobić. Ostatnim moim celem fotograficznym była mgławica IC 443 w Bliźniętach. Wiedziałem, że jest obserwowalna (kiedyś tam na nią paczałem), więc odgruzowałem newtona schowanego w odległym kącie piwnicy, pogoniłem pająki i myszy (ostatni raz sprzęt był używany wiosną ubiegłego roku) i wywiozłem go pod niebo.

    Warunki takie se ? ICM i sat24 obiecywały, że będzie czysto, ale po niebie snuło się sporo chmur, a po drodze na miejscówkę prószył jeszcze śnieg. No tak, śnieg. Słowo ? klucz. Plus oświetlone wściekle wyciągi narciarskie. Rezultat? Kiepskie niebo, słaby kontrast i ogólna kiszka ? choć napływ zimnego powietrza z dalekiej północy dawał nadzieję na coś więcej. Na szczęście są filtry ? stare, dobre Lumicony, które nigdy nie zawodzą. Nie inaczej było tym razem. Sesję rozpocząłem od M42 (a jakże), Qnia (z habetą i Asferykiem 31 bmm dość oczywisty) i niemal z marszu namierzyłem główny cel dzisiejszego wyjazdu.

    O starhoppingu nie ma co pisać ? dwie pomarańczowe latarnie nazwane Tejat Posterior i Tejat Prior (Propus) są świetnie widoczne gołym okiem. To stopy mitycznych Bliźniąt, a pomiędzy nimi mdłym blaskiem jarzy się to, czego szukamy.

    IC 443 (nazywana Meduzą) to pozostałość po supernowej (SNR), odległa o ok. 5000 lat świetlnych od Ziemi. Odkrył ją pod koniec XIX wieku Max Wolf (ten od Płonącej Gwiazdy). Wewnątrz mgławicy znajduje się gwiazda neutronowa, zaś sam wybuch mógł nastąpić nawet ok. 30 000 lat temu. Rozmiary kątowe całości kompleksu na ziemskim niebie to ok. 50', ale obserwowalny ? przynajmniej w średnich aperturach ? jest znacznie mniejszy, najjaśniejszy fragment ? od strony MU Gem..

    Z zapisków odkrywcy wynika, że obiekt jest ?faint, narrow, curved? i na tym w zasadzie można by poprzestać, bo te przymiotniki wyczerpują temat wyglądu obiektu w okularze teleskopu. ? 

    Jako punkt odniesienia w zakresie trudności detekcji mgławicy przyjąłem (całkowicie dowolnie, a co, wolno mi) Rozetę i Abella 21. W lustrze 350/1500 (plus filtr OIII i okular 31 mm) IC 443 jawi się jako nieco trudniejsza do identyfikacji niż A21, z kolei obszar mgławicowy wokół NGC 2244 jest w porównania do nich oczywisty i dający po oczach.

    Z powiększeniami nie ma sensu szaleć ? jasność powierzchniowa jest na tyle niska, że najlepiej zastosować źrenicę wyjściową w okolicy 5-6 mm. Filtr wąskopasmowy i tak zniweluje ewentualne zbyt jasne tło nieba. Prócz filtra OIII użyteczny jest także UHC ? mgławicowość jest co prawda nieco słabiej skontrastowana, ale wciąż obserwowalna, zaś w okularze jest jaśniej i nie mamy do czynienia z aż tak bardzo ?wyciętym? polem gwiazdowym wokół.

    Eksperymentalnie wrzuciłem w wyciąg jeszcze ES-a 14 mm (plus OIII). Zrobiło się dość mroczno, ale zerkaniem mgławica nadal była widoczna. W tym powiększeniu (nieco ponad 100x) najłatwiej było też dostrzec lekko łukowaty kształt obiektu. W mniejszym wyglądała bardziej jak podłużne pasemko. O detalu można zapomnieć ? cieszymy się, że w ogóle coś widzimy, no chyba, ze ktoś ma do dyspozycji nie -naście, tylko -dzieści cali. Ciekawi mnie w jakiej najmniejszej aperturze da się ją zidentyfikować? Ktoś, coś? 

    Na obrazku wygląda to jakoś tak

    ic443fullacu.thumb.jpg.8fab87089fcd768ba5501127dc0d2e77.jpg

    Fotę paliłem w grudniu, łącznie wyszło nieco ponad 6 h materiału w klatkach po 4 minuty, TS 65q, 6d mod, Cem25p, czyste RGB. Przydałoby się "wzmocnić" to materiałem z filtrem, co pewnie zrobię, może jeszcze tej zimy, a może za rok? 

    To co, ktoś spróbuje i da znać jak poszło?

    Oj jak mi tego brakowało ? Fotografia bardzo przyjemna, chociaż jak wspomniałeś można jeszcze dodać jej nieco "kopa" narrowbandem, ale to opis jest tym co ma dla mnie zawsze największą wartość. Żaden ze mnie wizualowiec ale aż się chce popatrzeć własnym okiem. Może dziś będzie okazja. 

    • Like 2
  8. 40 minut temu, wessel napisał:

    No i coś się dzieje. U mnie posucha, od kilku miesięcy ZERO możliwości. Dobra fotka, choć jak zauważył poprzednik - konstrukcja kadru nieco zaburzona ? 

    Dzięki Maćku! U mnie swoista klęska urodzaju - nie wiem w co wsadzić ręce, tyle zalega na dysku + jeszcze kilka tematów obrabiam od nowa. A Tobie życzę odwrócenia złej passy, niezależnie czy to pogoda czy inne czynniki zewnętrzne.

    A jeszcze a propos kadru - w lucky imagingu M 74 nie zmieściła by się w kadrze ? i bądź tu mądry.

  9. 3

    Autor:             Mirosław Stygar
    Miejsce:           Zagórzany
    Data:               08.10.2021
    Obiekt:           M 74 - Galaktyka Fantoma
    Montaż:          NEQ6 Pro SynScan
    Teleskop:         Newton SW 200/1000
    Detektor:        ZWO ASI 294 MC Pro
    Ekspozycja:     143x120 sek.
    Obróbka:        Pixinisght; PS Photoshop; ACDSee

    Akceptuję regulamin konkursu.

    192571601_M74.thumb.png.2885155d10e4fa509880906c1dad5c3e.png

  10. 2 godziny temu, tayson.82 napisał:

    Liga budżetowa, to IMO nietrafiony pomysł. Sprzęt pomaga, ale nie jest definitywnym weryfikatorem finalnego wyniku. Tu liczą się w, śmiem twierdzić, 80% umiejętności i chęć poznania możliwości swojego setupu.

    Czy warto usunąć limit 6miesiecy - nie.

    Czy warto pozwolić na kompozycje zdjęć - słabo to widzę. Myślę, ze temu konkursowi przyświeca idea ZDJĘCIA obiektu, a nie piękna prezentacją graficzna obiektów.

    Czy dopuścić animacje  - jak najbardziej tak (bedzie tylko problem z publikacja ich na okładce Astronomii ? ) 

    1. OK, tu się zgadzam w 100%.

    2. Dlaczego? Pamiętaj mieszkamy w Polsce ?

    3. Dlaczego?

    4. Nie mam zdania. Nie wypowiem się tutaj.

     

    Ad. 3. Problemem w regulaminie nie jest kompozycja sama w sobie, ale komponowanie różnych obiektów. Jesteś przeciw wszystkim kompozycjom w takim razie?

    Kompozycja @Lukasz83. Zresztą ostatnia składanka "trzech Słońc" też piękna.

    A już coś takiego jak powyżej wrzuciłem nie spełnia warunków regulaminu,

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)