Skocz do zawartości

sen-ATM-owca

Użytkownik
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

Reputacja

3 Neutral

O sen-ATM-owca

 • Tytuł
  Bellatrix

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  : Pod dobrym niebem

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. sen-ATM-owca

  Bino Newton 6 cali

  Może to jedynie wina małych niedokładności wykonania z drukarki tego helikala. Chyba dałeś tam jakiś docisk czy nie? Jak dla mnie powinno być po dwie pary łożysk plus docisk ślizgowy. Fabryczne końcówki helikalne zapewne dałyby radę.
 2. Ocho, a Nagler 31 przypomina co?
 3. EXTRA! No to teraz można sobie co nieco już wyobrazić jak to ostatecznie będzie wyglądać. Jeśli moglibyście podawać także szczegółowe parametry materiałów do budowy (rozmiary rurek wraz z ścianką, grubości sklejek itd.) w celach edukacyjnych dla innych ATM-owców to bylibyśmy wdzięczni. Zawsze to lepiej się uczyć na czyichś błędach lub doskonałych patentach. Choć wychodzę z założenia, że mcmaker powinieneś najpierw z pół roku poobserwować dopiero co zbudowanym binoniutkiem 150, żeby wyciągnąć komplet wniosków co można by jeszcze ulepszyć w tego typu, niełatwych do ogarnięcia konstrukcjach. Powoli do celu. Powodzenia z nowym projektem.
 4. @mcmaker warsztat pełna profeska. A widze, że jesteś bardzo młody. Odziedziczyłeś czy to własna kolekcja? @piotrkusiu z ciekawością zobaczyłbym twoją nową modyfikację kratownicy w Andromedzie 12". Będzie jakaś relacja?
 5. Ależ piękny zapał do ATM Niesamowite! Tak od razu już wycinasz? Myśleliśmy, że chociaż jakiś odręczny szkic projektu najpierw poznamy bo koncepcja ciekawa.
 6. sen-ATM-owca

  Bino Newton 6 cali

  Ładnie i pomysłowo wykonane. Mam pytanie do doświadczonych ATM-owców, odnośnie ciężarków przeciwwagi. Czy różnorakie przeciwwagi odlane z OŁOWIU mogą być jakoś poważniej toksyczne w użytkowaniu? Ołów bardzo łatwo odlewać w domowych warunkach i do tego można mieć dowolny kształt i rozmiar ciężarka. Metoda w sam raz dla moich potrzeb eksperymentalnych. Tylko czy nie zaszkodzę swemu zdrowiu?
 7. Samemu zbudować taki prosty kolimatorek. SW 254/1200 tak ma, że LW jest na granicy albo nawet nieco zbyt małe, aby ogarnąć całe światło z LG. Taka oszczędność producencka. Z przedłużką 1,25" kolimuj krótkim kolimatorkiem. Albo może lepiej jak masz jakąś kamerkę na 1,25" to specjalnym programem. To nie GSO gdzie jest niska redukcja i osobno przedłużka. SW jest inaczej zbudowany.
 8. sen-ATM-owca

  WUDKA

  Metoda p.Wilanda faktycznie ciekawa i prosta, ale wymaga zawiasu. Ja budowałem według opisu pewnej starej książki, solidniejszego koziołka w formie sztywnej skrzynki o odpowiednim nachyleniu, z lunetą guide'ującą, a napęd był manualny. Wersja najprostsza jaką można sobie wyobrazić, więc lunetka biegunowa zamocowana na sztywno według ekierki. Działało to całkiem przyzwoicie. Myślę, że błędy prowadzenia w mojej konstrukcji wywoływało głównie ciągłe dotykanie zestawu oraz raczej kiepska głowica pod aparatem sklecona ze sklejki, bo wyniki nieco losowe były. Jednak uzyskane fotki cieszyły bardzo. Kolimowalna biegunowa oraz elektronika pewno by znacznie podniosły moje wyniki, ale niestety z elektronicznego ATM jestem słaby, więc raczej w stronę gotowego monta EQ z napędem będę zmierzał.
 9. sen-ATM-owca

  WUDKA

  No, no ... wyniki na fotkach robią naprawdę duże wrażenie. Normalnie wierzyć się nie chce co tak prosta konstrukcja potrafi. GRATULACJE. Czyli co?... klasyczne EQ do szafy i zamawiać taką "plecakową zabawkę" na szerokie kadry? Jaki wyszedł koszt budowy takiej extra "zabawki"? Ciekawe jak się zachowa tak lekki zestaw na większym wietrze z cięższym obiektywem i to na aluminiowych nogach. Może przez to właśnie zdarza się mniejszy uzysk. A trudno się koreluje na samym początku budowy te lunetkę biegunową z osią obrotu zawiasu? Jakiejś skomplikowanej metody użyłeś? ...bo jak widzę skutecznej. Jesteś po Politechnice? ...bo warsztat (i to nie tylko narzędziowy) widzę masz konkretny.
 10. sen-ATM-owca

  Bino Newton 6 cali

  Mcmaker, chodziło mi o to czy przeciwwaga bezwzględnie jest potrzebna, bo wiadomo, że tuby bino są przecież nieco poza środkiem ciężkości statywu. A statyw jednak stawiasz na trawie, czyli dość miękkim podłożu. Stąd były moje małe obawy na odchylanie się zestawu przy operowaniu tubusami gdybyśmy użyli przypadkowo nieco za dużo siły. Wybacz czepialstwo. Ja poprostu jak nie obmacam konstrukcji osobiście to zawsze mam pewną dozę sceptycyzmu. Obserwujesz tym na stojąco czy z jakiegoś wysokiego krzesełka komfortowo też by się dało? Ciekawi mnie ile wydałeś sumarycznie kasy na budowę takiego kompletnego zestawu binonewtona ze statywem? Da się oszacować w przybliżeniu?
 11. sen-ATM-owca

  Bino Newton 6 cali

  Piotr, a jak tam u ciebie? Jakieś świeże, kolejne pomysły ATM-owe się rodzą w głowie? A może są już w realizacji? ;)
 12. sen-ATM-owca

  Bino Newton 6 cali

  Wykonałeś prawdziwy hardcore ATM-owy. Te LW 55mm z AK to chyba jednak nie od Syriusza, bo tam wielka optyka była więc raczej sporo większe LW także. Pier stojący na trzech punktach podparcia nie ma jakichś lekkich tendencji do przechylania się pod takim ciężarem bino bez przeciwwagi? Nie cyknąłeś foty zestawu z przeciwwagą. Określiłeś na początku projektu, że to będzie wersja bino plecami do kierunku obserwacji. Mam pytanie z tego powodu do wszystkich praktykantów tego typu rozwiązania: Co z rozgrzanym powietrzem unoszącym się z nad ciała obserwatora prosto nad wyloty tub? Przy zimnych nocach ja bym tu upatrywał problemów z termoturbulencjami psującymi obraz.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)