Skocz do zawartości

angle4cor

Protogwiazda
 • Zawartość

  0
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O angle4cor

 • Urodziny 20.12.1990

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Belgia
 • Interests
  Pro wrestling, astronomia, astronautyka, natura, paleontolgia.
 1. Zawsze mam przeciwwagę w dół - tak powinno wyglądać tak zwane home position. Lunetkę ustawiam najpierw regulując Polaris do kółka na skali, po czym oś wraca do położenia startowego.
 2. Ustawiając koordynaty na N na pewno jesteśmy na północnej czy gdzieś jeszcze się to zmienia?
 3. Nie sądziłem, że można manualnie korygować tubę bez sprzęgła podczas aligacji. Myślałem, że jak sam ruszę to SynCan nie zarejestruje tego przesunięcia i dalsza konfiguracja na nic, ale w sumie przynajmniej zanim zatwierdzę pierwszą gwiazdę to ma jakiś sens? Spróbuję, ale teraz jak na złość chmury wszędzie i lekkie opady. Dzięki. Możliwe. Nie każdy operuje takimi terminami na co dzień, czy też w ogóle ma często okazję wyrazić się w języku polskim.
 4. Witam. Od dobrego tygodnia zmagam się z ustawieniem systemu GoTo pod montażem EQ5 dla teleskopu Sky Watcher 200/1000. Montaż jest zorientowany na biegun (najlepiej jak potrafię, wydaje mi się, że jest ok), jest wypoziomowany, wysokość geograficzna jest odpowiednia, ale za każdym razem próbując zrobić alligment okular pokazuje nie to, co powinien. Błąd jest zbyt wielki, aby pilotem znaleźć gwiazdę. Raz mi się jedynie udało, gdy po dłuższym czasem zmagań Capella zjechała na tylko nisko, że próbując ją ustawić potrafiłem zjechać najpierw pilotem do drzew nad którymi wisiała i w taki sposób sugerując się nimi skalibrować całość. Ciężko jest mi oszacować jakiego rzędu był to błąd, ale mógłbym od miejsca gdzie "patrzy tuba" zrobić dwie długości z kciukiem i palcem wskazującym. Czytam od dłuższego czasu w czym może tkwić problem... Wiele razy zarzuca się złe zorientowanie na Polaris. Wyjustowałem jednak lunetkę jak mogłem (dalej jest małe bicie na kręcącym się krzyżyku w lunetce, ale nie miałem okazji bawić się imbusami ustawiając na obiekt, który jest daleko, także czubek dachu musiał wystarczyć) i ustawiam według wielu tutoriali, także powinno być dobrze. Czytałem zresztą historię o tym, że wiele ludzi nastawia zupełnie bez lunetki i też im działa. Home position starałem się wyznaczyć stosując poziomice i znaczyć miejsca zarówno na montażu jak i parkować SynCanem by móc to zrobić poprawnie. Wiele razy czytałem też, że głównie ludzie popełniają błędy wpisując złe dane położenia, itd. Używałem różnych źródeł, ostatnio wbijam dane korzystając z aplikacji Synscan Ini 2 na androida. Po wpisaniu wszystkich danych dokładnie, czyli oczywiście z amerykańskim systemem zapisu dat, odpowiednim GMT (co ciekawe aplikacja Polar Finder za którą trzeba zapłacić w google play pokazuje GMT+2, a ta +1 czyli poprawną, także nie polecam tej pierwszej), DayLight Savings na Yes, pojawia się jedna rzecz, która mnie nieco dziwi, ponieważ gdy aplikacja pokazuje Polaris position np. spisując z teraz P. Scope 7h 41mn, Hour Angl 20h 37mn, to pilot SynCana z montażu zwraca mi zawsze podobne godziny, ale o 6-4 minuty mniej. Jak to możliwe, że nie jest to zgrane ze sobą? Różnica jednak jest mała w ustawieniu lunetki, także to nie powinien być problem. Aplikacja zwraca też inne położenie nad poziomem morza - skacze od 70 do 85, ale sprawdziłem mapy regionu w sieci i u mnie powinno być ok. 60 m,n.p.m, także zwykle wpisuje tyle (chociaż wpisując taki wynik jaki pokazuje apka rozbieżność z minutami dalej występuje). To tak w skrócie, nie wiem już co mam robić. Wywaliłem dużo kasy, a od ponad tygodnia nic tylko kręcę tym na około i przechodzę całą procedurę montowania i rozkładania po to, by na koniec manualnie kręcić tubą i szukać czegokolwiek po omacku dosłownie i w przenośni. Zna ktoś jeszcze jakieś inne przyczyny/powody/często popełniane błędy początkujących? Dziękuje z góry za przeczytanie posta i ewentualną reakcję.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)