Skocz do zawartości

SZYBKA POMOC podczas sesji obserwacyjnej i fotograficznej.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 188
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Pociągnąłem właśnie ten sterownik  SX filter wheel ASCOM driver

W maximie w SETUP FILTER wybieram ASCOM

2016-10-03_13h15_23.png

2016-10-03_13h16_32.png

Niestety koło nie obraca się. System nie widzi.

 

 

 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem tam. Jest tam wybór portów. U mnie USB, Com3 Com4.

Nie mogłem wybrać Com'ów bo przy takim wyborze Maxim nie chciał się łączyć z kamerami. Na USB wiadomo, że nie będzie działać.

 

Pociągnąłem jeszcze jeden plik ze strony, którą podałeś.

SX Filter wheel control program

To niby tylko program a nie sterowniki ale tam mogłem wybrać port Com4. Po przejściu do maxima również ten wybór można było zaakceptować.

No i kółko się kręci. :))

Dzięki Łukasz za wskazówki.

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam takie pytanko. Czy i w jaki sposób mogę sprawdzić o której godzinie (lub za jaki czas) Maxim będzie robić flipa.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, szdom1 napisał:

Mam takie pytanko. Czy i w jaki sposób mogę sprawdzić o której godzinie (lub za jaki czas) Maxim będzie robić flipa.

Piąty videotutorial od dwunastej minuty http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/&page=1

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, ja raczej nie będę dziś tego testował. Jadę na nockę do pracy i chodziło mi tylko o sprawdzenie, do której godziny mogę sobie puścić sesję.

 

A tak przy okazji. Czy maxim po osiągnięciu meridianu zatrzyma montaż? Ewentualnie jak to ustawić?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

EQMOD Ci zatrzyma montaż, jak masz zaznaczone "Enable limits" i nie przestawiałeś domyślnych parametrów. 

Mam tam ptaszka a w opcjach nie grzebałem.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zarek napisał:

A czy jest już potwierdzone, że Maxim potrafi zrobić poprawnie flipa? Wiem, że we wcześniejszych wersjach to nie działało

W Maximie 5 nie tyle, że nie działało, co w ogóle nie było takiej opcji. Też jestem ciekaw, czy w 6 taka opcja się pojawiła i działa.

18 godzin temu, jolo napisał:

EQMOD Ci zatrzyma montaż, jak masz zaznaczone "Enable limits" i nie przestawiałeś domyślnych parametrów. 

Moim zdaniem bez sensu to robić, bo prawie zawsze można ciągnąć 1-2h po meridianie bez flipa, na niższej deklinacji odpowiednio dłużej, a koło równika flip nie jest zupełnie potrzebny. Szczególnie, jak ktoś ma krótką tubę.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszW napisał:

W Maximie 5 nie tyle, że nie działało, co w ogóle nie było takiej opcji. Też jestem ciekaw, czy w 6 taka opcja się pojawiła i działa.

Moim zdaniem bez sensu to robić, bo prawie zawsze można ciągnąć 1-2h po meridianie bez flipa, na niższej deklinacji odpowiednio dłużej, a koło równika flip nie jest zupełnie potrzebny. Szczególnie, jak ktoś ma krótką tubę.

No tak ale w tym przypadku teleskop był bez kontroli bo ja byłem w pracy. Potrzebowałem tej opcji.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, zarek napisał:

A czy jest już potwierdzone, że Maxim potrafi zrobić poprawnie flipa? Wiem, że we wcześniejszych wersjach to nie działało

W wersji 6.13 na symulatorze EQASCOM działa (wcześniej nie działało na symulatorze, więc jest szansa że zadziała w realu też). 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może jeszcze przedstawię problem od innej strony. 

Tak jak pisałem. Nie raz teleskop z włączoną sesją zostawiony jest w obserwatorium na kilka godzin. Po zakończeniu sesji Telepek nadal śledzi obiekt. Problemu nie ma bo jak pisał Łukasz EQmod zatrzyma montaż po przekroczeniu meridianu, ale... Czy są jakieś opcje, dzięki którym można automatycznie po zakończeniu sesji zaparkować montaż w danym położeniu. Ewentualnie ustawić czas po którym montaż się zaparkuje?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja pracuję na v5 dlatego pozostaje mi opcja 2. Już sprawdzam jak to wygląda.

Dzięki jolo.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbowałem coś sklecić, ale jak coś masz gotowego to zapodaj :) Można by też wyłączyć guiding, żeby nie pikał po zaparkowaniu i ewentualnie wyłączyć chłodzenie w kamerce. 

CCDCamera.GuiderStop()

CCDCamera.TemperatureSetpoint = 10.0
//opóźnienie np 60s
CCDCamera.CoolerOn = False

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tej opcji z parkowaniem w EQMod - bardzo fajna. Guiding się drze, a ja go olewam :) Rano po wstaniu wyłączam wszystko. Pewnie bardziej elegancko by było mieć skrypt wyłączający wszystko, choć ta prosta metoda też działa zadowalająco.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Mateuszem. Ten sposób powinien wystarczyć.

Z drugiej jednak strony jeżeli napisanie takiego skryptu dla Was to chwila roboty to czemu nie spróbować.

-zatrzymanie guidingu

-wyłączenie chłodzenia

-park w określonym miejscu.

To już by było coś.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączony poniżej skrypt, przy koniecznie zaznaczonej opcji "Group by slot", wykonuje się na końcu sesji ale aby tak się stało musimy dołożyć jeden (w tym wypadku 5) slot z zadaniem dla Maxima tak, żeby wykonał się jako ostatni w sesji (najlepiej bias). Trzeba pamiętać, że skrypt wykona się tyle razy ile powtórzeń ("Repeat") ustawimy, w tym wypadku chcemy 1. Skrypt podłączamy klikając w trzy kropeczki w kolumnie "Script", potem normalnie odpalamy sesję.

maxshot.jpg

const setpoint = 10.0                                ' temperatura, przy której ma nastąpić wyłączenie chłodzenia kamery
set scope = CreateObject("EQMOD_2.Telescope")
'set scope = CreateObject("EQMOD.Telescope")        ' jeżeli używamy "jedynki"
'set scope = CreateObject("EQMOD_sim.Telescope")    ' jeżeli używamy symulatora montażu
set cam = CreateObject("MaxIm.CCDCamera")

scope.Park                                    ' parkowanie montażu
cam.LinkEnabled = True                        ' podłączenie do kamery, powoduje automatyczny Disconnect kamery w Maximie
cam.GuiderStop                                ' zatrzymanie guidingu
cam.TemperatureSetpoint = setpoint            ' ustawinie nowej wartości temperatury matrycy

do while cam.Temperature < setpoint            ' pętla, w której skrypt czeka na zadaną temperaturę matrycy
 WScript.Sleep 1000
loop

cam.CoolerOn = False                        ' wyłączenie chłodzenia matrycy kamery

 

Załączam gotowca park_n_stop.vbs

Jeżeli się spodobało (i zadziałało) może być ciąg dalszy. Skrypty VB dają naprawdę ogromne możliwości. Można je odpalać z poziomu Maxima ale też "z pulpitu", mogą łączyć się z Maximem ale też bezpośrednio z EQMODem i innymi ASCOMowymi gadżetami.

 

P.S. Łukasz, jak się wstawia kod do posta w takim specjalnym okienku? Możesz zedytować?

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań :)

-co to jest "jedynka"?

-czy ten auto disconnect nie jest problemem? Skoro maxim traci kamerę, to nie zatrzymuje guidingu jakby z automatu? No i w takim razie, jak działa taki focus max, który również steruje kamerą, a nie rozłącza jej w maximie?

-czy nie da się przez skrypt odpalić "warm up"? To by zaoszczędziło obchodzenia problemu tą pętlą :) No i czy ten nowy setpoint zmienia wartość z maxima? Tj, czy przy kolejnej sesji będzie te +10 i trzeba zmieniać ręcznie z powrotem?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-co to jest "jedynka"?

Są dwie wersje EQMODa trzeba sprawdzić, której się używa i za pomocą apostrofa zaznaczyć/odznaczyć odpowiednią linijkę

chooser.jpg

 

-czy ten auto disconnect nie jest problemem? Skoro maxim traci kamerę, to nie zatrzymuje guidingu jakby z automatu? No i w takim razie, jak działa taki focus max, który również steruje kamerą, a nie rozłącza jej w maximie?

Specjalnie zwróciłem na to uwagę, bo ktoś może chcieć modyfikować skrypt do innych celów a tu taka niespodzianka. Wydaje mi się, że w tym przypadku nie, bo po skończonej sesji Maxim nie potrzebuje już kamery, wszystkie zdjęcia już zrobił. Jeżeli to jest SBIG z "dual chip mode" to oczywiście guiding się zatrzyma (w innym przypadku to jest druga kamera i jej nie tykamy), tak samo jak się zatrzyma w momencie parkowania teleskopu (gwiadka raczej ucieknie) ale wydanie polecenia GuiderStop ma na celu wyłączenie całego procesu pętli sprzężenia zwrotnego jakim jest guiding (wraz z sygnałem dźwiękowym) a nie tylko sterowania montażem.  Prawdopodobnie rozłączanie kamery w Maximie spowodowane jest przez podłączenie się do niej przez obiekt Maxima, pewnie gdyby podłączyć się przez obiekt ASCOM, tak jak do montażu, problemu by  nie było ale  dla tego skryptu tak jest OK. 
 

-czy nie da się przez skrypt odpalić "warm up"? To by zaoszczędziło obchodzenia problemu tą pętlą :) No i czy ten nowy setpoint zmienia wartość z maxima? Tj, czy przy kolejnej sesji będzie te +10 i trzeba zmieniać ręcznie z powrotem?

Niestety Maxim nie dostarcza metody WarmUp. Co do setpointa to bardzo słuszna uwaga, trzeba dopisać w skrypcie polecenie ustawienia na poprzednią wartość, zedytuję posta i dodam poprawiony skrypt

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zarek napisał:

(...)

P.S. Łukasz, jak się wstawia kod do posta w takim specjalnym okienku? Możesz zedytować?

To ta ikonka 2016-11-25_082744.jpg a potem jeszcze trzeba wybrać styl formatowania żeby wyglądało ładnie :)

Mateusz, "jedynka" to pierwsza instancja EQMODa, domyślnie instalują się dwie. Co do "disconnecta" to nie wiem, wydawało mi się, że LinkEnabled = TRUE nie rozłącza kamerki, ale trzeba to wywołać ze skryptu, żeby móc pracować z kamerką. Interfejs kamerki niestety nie wystawia metody WarmUp :(

Michał, a może zamiast pętli dać tam po prostu sleep na 60 sekund? Warunek z temperaturą będzie wymagał modyfikacji w zależności od pory roku i na przykład w zimie nigdy to nie nastąpi dla 10C. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

Michał, a może zamiast pętli dać tam po prostu sleep na 60 sekund? Warunek z temperaturą będzie wymagał modyfikacji w zależności od pory roku i na przykład w zimie nigdy to nie nastąpi dla 10C. 

Rzeczywiście, lepiej wstawić polecenie WScript.Sleep 60000 zamiast całej pętli, program może zatrzymać się w jednym miejscu na 60s, bo i tak nie ma nic innego do roboty.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja wygląda tak:

const setpoint = 10.0	
set scope = CreateObject("EQMOD_2.Telescope")
'set scope = CreateObject("EQMOD.Telescope")        ' jeżeli używamy "jedynki"
'set scope = CreateObject("EQMOD_sim.Telescope")    ' jeżeli używamy symulatora montażu
set cam = CreateObject("MaxIm.CCDCamera")

scope.Park                                  ' parkowanie montażu
cam.LinkEnabled = True                      ' podłączenie do kamery, powoduje automatyczny Disconnect kamery w Maximie
cam.GuiderStop                              ' zatrzymanie guidingu
old_setpoint = cam.TemperatureSetpoint      ' zapamiętanie ustawień temperatury
cam.TemperatureSetpoint = setpoint          ' ustawinie nowej wartości temperatury matrycy

WScript.Sleep 60*1000

cam.CoolerOn = False                        ' wyłączenie chłodzenia matrycy kamery
cam.TemperatureSetpoint = old_setpoint      ' przywrócenie ustawień temperatury

Tutaj skrypt park_n_stop.vbs

Sprawdziłem dokładniej i kamerę w Maximie rozłącza metoda GuiderStop, ciekawe...
Mateusz, w helpie od Maxima wszystkie metody, propertisy i eventy są dość dobrze opisane, nic tylko pisać skrypty ;)

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, a jak ten kod zmodyfikować, ażeby montaż parkował w wyznaczonej przez nas pozycji. (tak jak jest w eqmod)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jolo napisał:

Tego z poziomu skryptu nie zmodyfikujesz raczej. Montaż zaparkuje w takiej pozycji, jak ma ustawioną opcję w EQASCOMie (Park Mode).

A jeżeli montaż łazi po ASCOMie tylko ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)