Skocz do zawartości

SZYBKA POMOC podczas sesji obserwacyjnej i fotograficznej.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 188
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

No poczytaj instrukcję pilota (nawet nie wiem jaki to jest, gdzieś to będzie w ustawieniach..... Nie znam Twojego pilota. A złapałeś Plejadki i Andromedę? Wysokie obiekty (nad równikiem) łapie ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krukson napisał:

Złapałem tylko NGC 884 a potem już ręcznie ustawiłem i zakończyłem sesje.

No to zbyt cierpliwy to Ty nie jesteś... ;)
Dobra - w stopce masz Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8 - domyślam się, że jest z GoTo, proponuję napisać do np. Jacek2. On jest posiadaczem SW 14" na Dobsonie z GoTo i zapewne pomoże Ci jak ustawić parametry w pilocie i jak ustawić teleskop. Skoro jeden obiekt po komendzie znajduje musi również pozostałe....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info wiadomość już napisana. A co do cierpliwości to myślę że każdy kto przez ponad godzine kilka razy ustawiał i przestawiał teleskop na nowo by był zirytowany ,gdzie u mnie miałem tylko ponad dwie godziny na sesje w trakcie chmurnych dni. :)

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek2 napisał:

Jacek 2 już odpisał :D

No to podziel się informacjami - zaoszczędzisz czas innym gdy podobny wypadek im się przydarzy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie.

Myślę że to sprawa ustawień, rozumiem że wpisałeś wszystkie o które pytał pilot po włączeniu. Godzina, data, koordynaty geograficzne. I chyba jedna ważna rzecz, nie wiem czy dobrze napiszę, nie znam angielskiego. Dayligcht saving (yes, no) chodzi o czas letni czy zimowy. W sumie nie obserwowałem nic od listopada kiedy to czas zmieniamy na zimowy >:O ale wcześniej wpisywałem Dayligcht saving-yes chyba teraz powinno się ustawić-no. Bardzo istotna sprawa do dobre wypoziomowanie montażu, nie poziomicą Topexu tylko taką z certyfikatem iso. Mój tak ma że przy kiepskim wypoziomowaniu zawsze trafia obok obiektu i to dobre dwa stopnie (to sporo) Kiedy poświęcę na to ustawienie więcej czasu, teleskop trafia praktycznie w punkt. Kiedyś ktoś mi mówił że miał podobny problem i wymienił pilota, to pomogło. Jednak zanim to zrobisz spróbuj pokombinować z tym czasem letnim-zimowym. Wszystko wskazuje na złe ustawienia bo pilot myśli że obiekt jest w danym momencie pod horyzontem. Aha ja alignuje na dwie gwiazdy w miarę możliwości maksymalnie oddalone od siebie najlepiej po przeciwnych stronach nieba.

  • Like 2

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja napiszę swoją odpowiedź :)

No więc robię tak jak piszesz data godzina czas zimowy i również dwie gwiazdy dość od siebie oddalone -tak mnie uczyli  od zawsze i również wczoraj tak było i lipa. Czasami wyskakiwalo że pod horyzontem a czasami ze "selwing..." i wracało do obiektu np M 42 jak by był już znaleziony. A co do wymiany pilota to prawie 600zl wiec kasy jak dla mnie teoche jest ,nie masz innych pomysłów o co moze chodzic? Miałem tak juz kilka razy ale albo po czasie sie naprawialo albo po wyłączeniu i ponownym ustawieniu bylo ok.

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym zasilasz montaż ? Bardzo częstą przyczyną głupienia montaży jest za słaby prądzik. Sprawdź to bo o ile fabryka daje zasilacz to jest on na styku potrzeb. Najczęściej potrzebują 12V i 1,5A, Zasilacz wtedy powinien mieć minimum 2A.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że po nowym roku gdy już emocje opadną skontaktuje się z teleskopy.pl, i rozważę opcje oddania pilota, bo cały sprzęt ma przed sobą jeszcze około 9 miesięcy gwarancji, może oni coś poradzą w końcu nic nie było przy nim grzebane.

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja relacja nic nie wniesie, ale się podzielę, bo to piękny zbieg okoliczności :) Otóż niedawno miałem podobny problem z Meade LX200 w trybie EQ. Też nie chciał jechać na M42 i Księżyc :) Inne obiekty, jak M1 namierzał. W moim wypadku ewidentnie była to kwestia ustawionego limitu i nie chciał pójść poniżej równika niebieskiego. Choć po wyłączeniu limitu dalej nie działał tak, jak trzeba. Ale dokładnie sprawy nie zdążyłem zbadać.

U Ciebie sprawdziłbym ustawienie Limits w podmenu setup. Nie pamiętam, co się tam dokładnie ustawiało, ale prawdopodobnie minimalną i maksymalna wysokość nad horyzontem. Choć komunikaty pilota u Ciebie nie wskazują na problem z limitem.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona www.skywatcher.com poleca :)

https://storage.googleapis.com/skywatcher-canada/upfiles/en_download_caty01415653194.pdf

Pod koniec strony 25 jest opis. Ustawia się min i max wysokość, albo całkiem to wyłącza. Ale w razie, gdyby problemem był limit, to powinieneś dostać komunikat: "Target is over slew limits!!".

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko o dziwo działa, podczas pierwszego ustawiania montażu znowu nie lapal obiektów. Gdy ustawiłem na dwie gwiazdy a pierwszą z nich była polarna wszystko działało jak trzeba, problem mam nadzieję rozwiązany :))

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolejne pytanie- podczas wczorajszej sesji komputer po 1.5godziny sam się wyłączył  (zawilgotnial) , potem go wysuszylem i działał normalnie. Teraz boje sie fotografowac z racji na sprzet .Są jakieś sposoby na zabezpieczenie laptopa przed wilgocią? 

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krukson napisał:

Kolejne pytanie- podczas wczorajszej sesji komputer po 1.5godziny sam się wyłączył  (zawilgotnial) , potem go wysuszylem i działał normalnie. Teraz boje sie fotografowac z racji na sprzet .Są jakieś sposoby na zabezpieczenie laptopa przed wilgocią? 

Chyba pierwszy taki przypadek... Przecież w czasie pracy wydziela się ciepło - nie powinien wyłączyć się przez wilgoć... Jedynie matryca jest podatna na zaroszenie. Spróbuj ją tylko otwierać (klapę) jak podglądasz działanie. Ustaw - po zamknięciu klapy nie rób nic i rosa na matrycy się nie osadzi. Ewentualne nakrycie - tylko otworów wentylacyjnych nie zakrywaj.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptop leżał na stoliku, wloty do chłodzenia były odkryte i nic nie robiłem . Mi również pierwszy raz się tak zdarzyło po uruchomieniu wyskoczył napis " przygotowywanie automatycznej naprawy" potem leżał przez 3 godziny otwarty ( chciałem żeby wilgoć wyparowala) i już było ok.

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas kolejnej sesji zobaczę jak się będzie zachowywał, a co do zamykania klapy to robię zdjęcia po 10-15sekund - dłuższy czas z moim teleskopem sprawił by pojechane gwiazdki więc to odpada.

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)