Skocz do zawartości

Newton Minimo 300/1500


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Super wyszło:) Merkury już trzęsie portkami :D

To czekam na pierwsze światło i na otwarcie listy zamówień, moja 10" nieśmiało wygląda zza drzwi. W końcu się obrazi jak usłyszy że za gruba jest i dieta by się jej przydała:D 

Możesz zdradzić ile modyfikacja Cię wyniosła czy tajemnica? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubus 200

Pająk, tulejki dystansowe - 300

Flock-100

Folia samochodowa do oklejenia całości -30

Śruby, nakrętki, podkładki -30 ( stal nierdzewna)

Dural- kształtownik, płaskowniki na podpórki - 60

Szukacz miałem, focuser też. Razem - ok. 750 PLN

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ty!

Nie wiem jak w foto ale miałem kiedyś pająk łukowy w newtonie i wokół jasnych gwiazd widziałem poświatę (rozproszone spajki). To był wizual i powiększenia niewielkie, może przy planetarnych jest inaczej. W każdym razie wolałem standardowe spajki.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą się objawiały w "halo" wokół obiektu. Zgłębiałem niedawno temat dyfrakcji od pająka i innych rozwiązań (okrągłych). Wszystko mają swoje za i przeciw. Nie wiem co lepsze do planet. W klasycznym pająku energia dyfrakcji rozłoży się w spajkach a sama obstrukcja wpłynie nieco na kontrast i da lekkie halo. W rozwiązaniu wessela nie będzie spajków ale będzie za to większe halo niż w przypadku klasycznego pająką i spadek kontrastu będzie większy.

Ale mając takie rozwiązanie można eksperymentować bo nic nie stoi na przeszkodzie zmienić go na pojedynczy wysięgnik jak to zrobił HAMAL na sąsiednim forum w swoim nowym "wynalazku" i nie wiem czy to jego rozwiązanie nie będzie lepsze w tym przypadku.

Dyfrakcja jest wredna dla planeciarzy... ;)

Wieczorem jak będę miach chwilkę to pokaże wam symulacje tych rozwiązań (klasyczne, HAMALa, wessela) i jaki mają wpływ na jasny obiekt.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też liczę dziś na pogodę. Pierwsze światło to wizual czy foto ?. Dla wizuala pewnie przydałby się czarny ekran za LW, aby poprawić kontrast. Coś jak w Columbusach.

17.JPG

 

Odnośnie pająka to jestem fanem szyby czyli np. mak-newtona a w drugiej kolejności cienki pająk trójramienny, bo jest sztywny i jest na nim mała dyfrakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chylę czoła przed pomysłowością i wykonaniem, super sprawa dla zdolnych majsterkowiczów. Sam niegdyś próbowałem wdrożyć taki pomysł, ale zabrakło  doświadczenia, kasy i wytrwałości. Obecnie mam jedynie podzespoły do wykonania i lektura Twojego dzieła trochę mnie podjarała, ale nadal choruję na brak czasu no i obecnie także kasy. Życzę powodzenia Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Nowok76 napisał:

Ciekawy jestem jak będą wyglądać "spajki" przy takiej konstrukcji ?? :-)

Spajków może nie być jak na rysunku poniżej ( rysunek G ).

spajki.jpg

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, zobaczymy. Choć tarcza planety jest spora i przy takich powiększeniach spadek kontrastu może być znaczący aczkolwiek zapewne na pierwszy rzut oka nie do wyczucia. Trzeba by mieć jeden obok drugiego i na bieżąco analizować obraz.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)