Skocz do zawartości

Analiza logu PHD2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Proszę bardziej doświadczonych kolegów o interpretację wykresów zapisanych przez program PHD2. Mój guiding to: szukacz 9x50, a kamerka QHY5. Montaż HEQ5 paskowany. Fotografuję obiektywem 300 mm, jeżeli chodzi o ustawienia w PHD2 to minimalny ruch był ustawiony na 0.06, agresywność w DEC jak i w RA tutaj eksperymentowałem, ale zazwyczaj w przedziale 60-100,  Max RA i DEC duration 1500. Montaż był ustawiony na biegun przez EQModa, jeżeli chodzi o wyważenie było w porządku.  Wykresy Dec1 I Ra1 są po zmianie rejonu nieba i nowej kalibracji. Wydaję mi się, że nie są to dobre wyniki, ale wolę zapytać się fachowców.

wykres ra1

wykres1RA.png

wykres1DEC.png

wykres dec1

 

 

 

wykres dec

WykresDEC.pngwykresRA.png

wykres ra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załącz jeszcze jak możesz surowy plik z logiem. Wartości RMS i Peak dla obu osi są całkiem dobre, Max rate dość wysoka i warto sprawdzić jak często się pojawia - stąd plik z logiem mógłby pomóc :5640dc6dbc8ce_01Smile: Jaki miałeś czas ekspozycji guidera?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ekspozycji wynosił 4 sekundy, czasem zmieniałem na 3. Od czasu do czasu przestawiałem także wartości Max dec i ra duration czy agresywność i patrzyłem jaki to ma wpływ na pracę guidingu.

PHD2_GuideLog_2016-05-03_001600.txt

PHD2_GuideLog_2016-05-03_003015.txt

PHD2_GuideLog_2016-05-02_225507.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to źle, nie pamiętam już dokładnie nazw ustawień w PHD, ale:

  • w osi RA jeśli po korektach często "przerzuca" na drugą stronę wykresu to zdecydowanie trzeba zmniejszyć agresywność
  • jeśli korekty guidera są częste, to zwiększ min move - powinny być średnio raz na dwa - trzy cykle guidera
  • w osi Dec jeśli Ci "przerzuca" to też zmniejsz agresywność, a tryb pracy w Dec ustaw na Auto

No i gwiazdka w guiderze nie powinna być przepalona, jej profil nie może być płaski "ścięty" na górze. Chyba w PHD da się podgląd profilu gwiazdy włączyć. Następnym razem zrób dłuższy log bez zmieniania ustawień - tak z 15-20 minut co najmniej, będzie można lepiej prześledzić zachowanie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla montaży klasy HEQ5/EQ6 to całkiem niezły wynik. W naszym klimacie seeing rzadko spada poniżej 3" (przy zdjęciach z długimi czasami), więc takie sumaryczne RMS w zupełności wystarcza, o ile nie ma jakiś wielkich skoków po drodze (po kilka sekund), a u Ciebie takich nie zauważyłem. A w przypadku obiektywu 300mm to prowadzenie jest aż za dobre :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Jedyne na co zwróciłbym uwagę, to żeby nie było nadkorekcji, czyli żeby po korektach wykres guide nie przeskakiwał na drugą stronę osi i żeby korekty nie były za częste. To wyregulujesz agresywnością i min. move. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, a jeszcze mam pytanie o parametry krok kalibracji i tryb guidingu w DEC. Jeżeli chodzi o krok kalibracji (ms) to program mi automatycznie ustawia na 1400, ale czytałem różne tematy na forach i było zasugerowane, że dla szukaczy ten parametr musi być dużo wyższy nawet 2500. W jednym i drugim przypadku kalibracja się udaje, więc chyba zostawić domyślną wartość 1400 ? Tryb guiding w DEC mam ustawiony na Auto, nie powinienem go przestawić na Północ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawione na 1400ms, to po prostu całość potrwa nieco dłużej, ale wynik będzie bardzo podobny - możesz krakowskim targiem ustawić 2000ms :) Co do trybu Dec - to jak włączysz Północ, to będą stosowane korekty tylko w tym kierunku - to nie jest oznaczenie półkuli na której jesteś, tylko kierunku zmian. W trybie Auto program sam "oceni" czy montaż jest ustawiony dokładnie na biegun, a jeśli nie to w którą stronę w osi Dec jest wykonywane więcej korekt i będzie się starał "unikać" korekt w stronę przeciwną. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musiałbyś najpierw "uspokoić" nieco wykres dopieszczając agresywność oraz min. move. Wtedy będzie się dało zauważyć jakiś trend w korektach w osi Dec. Jak korekty w Dec będą tylko w jednym kierunku i będą nie częściej niż raz na kilkadziesiąt sekund to będzie na pewno wystarczająco dobrze. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Jolo. Mam kilka wykresów z PHD2 przed tym jak montaż był paskowany i kiedy sprzęt był gorzej wyważony i błąd RMS Sum mieścił się w granicach 1.3-1.5", chociaż podczas jednego logu błąd wynosił 1" dlatego spodziewałem się lepszych rezultatów (chyba, że ta modyfikacja wpływa na inne parametry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paskowałem HEQ5 i EQ6 i z moich obserwacji to paskowanie likwiduje wpływ tej przekładni pośredniej zębatkowej. Czasami zdarzały mi się losowo piki takie po kilka sekund, bo nawet jak usunąłem luzy pomiędzy zębatkami, to wciąż ta zębatka pośrednia się bujała i przynajmniej u mnie powodowała takie objawy. Ale po opaskowaniu wciąż pozostaje "ziarnistość" prowadzenia, która wynika z niedokładności wykonania przekładni ślimakowej i to przez nią w montażach takiej klasy nie da się zejść z RMS poniżej pewnego poziomu. U mnie przy braku wiatru i dobrym seeingu sumaryczny RMS jest na poziomie 0.6". No i całość chodzi sporo ciszej :5640dc6dbc8ce_01Smile:

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)