Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego na tle Słońca (9 maj 2016)


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Fotki super.

A w Ostrowie trzeba wynosić sprzęt na 5minut bo dziury w chmurach pstryk zdjęcia i do domu bo pada... pogoda...

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Mi się udało zobaczyć tylko 1 kontakt, bo przy drugim Słońce zaszło za chmury. Później pół godziny obserwacji i deszcz zaczął padać. I tak do teraz... :5640dc6f5718d_06Sad:
Panowie, piękne te wasze fotki. :5640dc6e20115_02Laugh:

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Obserwacje początku (oba kontakty) uniemożliwiły chmury, a potem jakaś ulewa. Niektóre aviki nie chcą się obrobić, więc wrzucam to co mam. APM 107/700 + ASI224 i filtr Baadera pomarańczowy, na przód folia Baadera ND5 (apertura czynna tej foli to 95 mm):

sun7.jpg

sun8a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pięknych zdjęć. Ja spróbowałem przyłożyć szkło spawalnicze do obiektywu i wykonałem kilka pstryknięć na różnych ustawieniach, wszystko z ręki więc nie spodziewałem się, że cokolwiek będzie widać. Ale coś tam widać, chociaż przez chmury:

DSCF2437_b.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Grudziądzu pierwszy kontakt za chmurami! Pół godziny pózniej można było obserwować, ale co kilka kilkanaście minut chmury robią swoje. Ciemna mała tarczka z grupami plam na jasnej tarczy Słońca. Przy górnym brzegu tarczy słonecznej dwa jaśniejsze obszary z małymi plamami wewnątrz. TS 15x70 Marine pokazuje dużo szczegółów na Słońcu, ładnie widać granulacje powierzchni. Zdjecia fachowców od astrofoto super, szacun panowie! Pozdrawiam wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt mam do wizuala ale fotkę pamiątkową strzeliłem :)

 

slonce 2.jpg

 

Krwawe słońce - koniec świata.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

  • Like 6
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie z rana było bardzo ładne niebo i już od 12:30 jak nie deszcz to jedna burza, a później następna burza była i tak do teraz jest pochmurnie, z małymi przebłyskami nieba pomiędzy dziurami w chmurach. Jedynie mogę tylko na forum popatrzeć lub na live w internecie. Już mam tego dosyć.

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD obserwacji już z domowego balkonu. Pod wieczór pogoda była pewniejsza i patrzyłem niemal do zachodu Słońca, kiedy to połączona w miłosnym uścisku para skryła się za cienką smugę chmur nad dachami odległych domów. Merkury był już tylko ok. 5' od dolnej krawędzi tarczy słonecznej.

Sprzęt: lorneta Miyauchi 20x77 Exceed, aparat kompaktowy, filtry foliowe ND 5 w oprawach ATM.

DSCF6597.JPG

DSCF6602.JPG

DSCF6603.JPG

  • Like 6

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jaki malutki ten Merkury! - najczęściej słyszane słowa od dzieci :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Pogoda nawet dopisała,  początek tranzytu był niewidoczny, ale od 13:30 cirrusy rozchodziły się i do 15:40 pokaz trwał aż do zasłonięcia Słońca przez ciemne chmury, 10 minut później deszcz i burza.

Udało się wstrzelić w okno pogodowe z pokazem :5640dc6e20115_02Laugh:

tranzyt merkurego.jpg

U nas na wszelakich pokazach astro szanowne panie nauczycielki rozprawiały zwykle o pieczeniu ciast a uczniowie zachwycali się zjawiskami astro...jak u Ciebie na zdjęciu :-)

Gratuluję inicjatywy.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po południu, jak wspominałem, chmurzasta armia opanowała zachodnią cześć nieboskłonu, uniemożliwiają zobaczenie czegokolwiek. Zanosiło się wręcz na burzę (chmura wytworzyła ładne mammatusy), ale finalnie na zachodzie znów zaświeciło Słonko. Jako że nie widzę tego fragmentu horyzontu z ogródka szybko zabrałem część gratów do samochodu i ruszyłem na miejscówkę. Na początku udało się co nieco popatrzeć na Słonko w pełnej krasie, ale z czasem zeszło ono wprost w ławicę chmur. Pomyślicie pewnie, że miałem pecha. Otóż nie. Dzięki warstewce obłoków było mi dane zobaczyć jeden z najpiękniejszych zachodów Słońca jaki pamiętam, po prostu bajka. Tranzytowa parka pokazała się natomiast tuż nad odległymi górami i za chwilę zniknęła za lasem. To było wspaniałe półtorej godziny.

merkury.jpg

zachod1.jpg

zachod2.jpg

las.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)