Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego na tle Słońca (9 maj 2016)


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

a zdjęcia Pana, Panie Łukaszu83, to za każdym razem powodują, ze zatrzymuję się w miejscu bez oddechu i patrzę w monitor, i tak sekunda, dwie, trzy, przy czwartej biorę oddech i znów patrzę w monitor. Nie znam się na tym jestem mega-początkująca ale właśnie do takich efektów chcę dojść. brawo. naprawdę jestem pod wrażeniem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Popołudnie spędziłem z  lornetką Vixen 16x80 tylko  nią obserwowałem. Słoneczko prezentowało się w niej pięknie. Widać było strukturę ziarnistą, pochodnie i oczywiście plamy. Zdjęcie które, niżej prezentuję jest zaledwie namiastką obrazów lornetkowych.

To był bardzo gorący i lajtowy dzień. Miałem pogodę przez ponad pół zjawiska. Ok 13.00 nastąpił pierwszy kontakt z planetą potem obserwowałem jak stopniowo niewielka kuleczka przesuwa się ze wschodu na zachód. Tranzyt Merkurego jest fajnym zjawiskiem, kiedy pogoda dopisze, jest ciepło i ma się urlop. Wszystkie trzy warunki zostały spełnione. Na ogrodzie od rana kiedy rozwiozłem  żonę i dzieciaki do miejsc docelowych znakomicie bawiłem się w swoim towarzystwie.  Kąpiel słoneczna, zimne napoje, zielony i kwitnący ogórd, parasol przeciwsłoneczny . Nie można wciąż patrzeć na niemal stojącą planetę. Zająłem się więc ATM-owaniem Capelli próbuję dostosować ją do powierzonego mi RB100, robię jej coś w rodzaju "leżaka" na konstrukcję, (lustra są we Wrocławiu). Zatem dziś zająłem się konstrukcją stalowo-drewnianą potem zamierzam dokupić sterowanie, pilota  itp. by montaż nie gnił w piwnicy.Spore inwestycje przede mną  bo w tej chwili mont to sama rama z silnikami. Tranzyt był to wiec fajnym momentem by ustawić lornetkę,  lukać na wolno płynącą planetę a z drugiej strony majsterkować, wiercić, ciąć drewno i aluminium raz po raz wyłazić z warsztaciku i patrzeć jak daleko posunął się Merkury. Super zabawa!!!! Przytwierdziłem też kawałek folii do obiektywu achromatycznego 300mm Soligora, by choć uwiecznić ten fajny tranzyt i lajtowe popołudnie z Merkurym w  lornetce i  Capellą.

ps. Merkury w Vixenie był wyraźną kulką. Będzie co wspominać :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

szału nie ma.jpg

  • Like 7

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta chwila.

IMG_0622.JPG

  • Like 8

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, meggiw napisał:

a zdjęcia Pana, Panie Łukaszu83, to za każdym razem powodują, ze zatrzymuję się w miejscu bez oddechu i patrzę w monitor, i tak sekunda, dwie, trzy, przy czwartej biorę oddech i znów patrzę w monitor. Nie znam się na tym jestem mega-początkująca ale właśnie do takich efektów chcę dojść. brawo. naprawdę jestem pod wrażeniem.

Dzięki!

2 godziny temu, Adalbert napisał:

@Lukasz83 oszukiwałeś miałeś robić zdjęcia z powierzchni ziemi ;)

Hmmm, to może jeszcze jedno z orbity. Merkury nad morzem plazmy :D (ogniskowa około 5,5 metra)

5 th a.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrn napisał:

U nas na wszelakich pokazach astro szanowne panie nauczycielki rozprawiały zwykle o pieczeniu ciast a uczniowie zachwycali się zjawiskami astro...jak u Ciebie na zdjęciu :-)

Gratuluję inicjatywy.

Panie nauczycielki również zachwycały się tranzytem, ale że kolejka wolno się poruszała (1 dziecko obserwowało 30-100 sek, a niektórzy jeszcze raz podchodzili) to rozmawiały, może o pieczeniu ciast, ale na szczęście nie popędzały latorośli i każdy mógł patrzeć bez pośpiechu i nacieszyć oko :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Co do inicjatywy, to zachęcony zeszłorocznym pokazem zaćmienia Słońca:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.460091387490570.1073741904.135637953269250&type=3
z przyjemnością pokazałem Słoneczko w towarzystwie innego ciała niebieskiego :5640dc6e20115_02Laugh:

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień wydawał się pechowy - obowiązki zawodowe nie pozwoliły nawet pomyśleć o urlopie, tuż przed rozpoczęciem tranzytu porządnie się zachmurzyło i zaczęło padać, na szczęście około 16:30 pojawiło się niewielkie okno w chmurach, dzięki któremu wiedziałem, że będę miał swoją pamiątkę :) Drugie okienko pojawiło się około 19 wyniosłem więc sprzęt ponownie móc podziwiać to spektakularne zjawisko. Zdjęcia robiłem Canonem EOS760D w ognisku głównym Synty 8''/1200mm wyposażonym w pełno aparaturowy filtr słoneczny ND5. Nagrałem także kilka fimów ale stack musi deko poczekać :) Przy okazji miałem okazję spędzić sporo czasu z synem, co było dla mnie szczególnie ważne :) Już dawno tak dobrze się nie bawiliśmy, no może jak dostałem od niego mata w 3 ruchach :)

 IMG_2340.JPG

IMG_2348.JPG

IMG_2376.JPG

IMG_2359.JPG

  • Like 8

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po tranzycie. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przybyli do MOA oraz tym, którzy oglądali naszą transmisję w internecie. W szczytowym momencie oglądało nas ponad 400 osób, a łączna liczba wyświetleń to prawie 6000, co jest dla nas wielkim sukcesem. Jednocześnie bardzo przepraszamy za nagłe zakończenie transmisji, które było spowodowane dużymi problemami z połączeniem. Dajcie znać, jak się podobało i co polecacie poprawić na przyszłość.
Dzięki!

 

Tutaj film archiwalny, postaram się wrzucić nieco poprawioną wersję wkrótce:

Od siebie dodam, że ilość pracy przy tej transmisji była ogromna. To trzeba poczuć, żeby zrozumieć  Ogarnięcie dwóch teleskopów na raz, całej reszty sprzętu i logistyk jest nie lada wyzwaniem. Ten obrazek mniej więcej pokazuje moją rolę w tej transmisji :)

ja.jpg

  • Like 9

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy migawki z wczorajszego szybkiego polowania na tranzyt między chmurami. TSAPO1006 600mm f/6 na statywie fotograficznym bez napędu.

 

1. Filtr szklany 1000 Dębów

TRANZYT 1000 DĘBÓW.JPG

 

 

2. Filtr foliowy fotograficzny Baader ND 3,8

TRANZYT FOLIA 3,8.JPG

 

 

3. Filtr ND 3,8 + Solar Continuum

TRANZYT FOLIA 3,8 I SOLAR CONTINUUM.JPG

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na spokojnie mozaika z dwóch pojedynczych ujęć Nikonem D90 + dodanie koloru. Opis użytego sprzętu umieściłem na zdjęciu - większy oryginał na mojej stronie.

Pozdrowienia dla wszystkich "tranzytowców" (wizualnych jak i foto ) - super prace!

 

tranzyt merkurego duze slonce kolor mniejszy.jpg

 

 

 

  • Like 9

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto tę animację obejrzeć do końca.

Szczególnie emocjonujące chwile były wtedy, gdy po zrealizowaniu pokazów dla 3 klas szkolnych, pracowników naukowych, studentów, tzw. gości specjalnych oraz potem otwartych dla szczecinian na Wałach Chrobrego

spotkaliśmy się jako członkowie PTMA o. Szczecin po 19-ej w obserwatorium na dachu ZUT.

Widzieliśmy wtedy 3 kontakt na tle zachodzącego za budynkami Słońca i jednocześnie przelatujący samolot, który pozostawił smugę kondensacyjną.

Mam nadzieję, że Admilal_M wrzuci na Forum tę klatkę. Marku, świetna transmisja.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne niektórzy z was widzieli już te fotki ale uznałem, że warto je zachomikować w tym wątku.

Zdjęcia to pojedyncze klatki.

SW 150/750 + Canon 450D Mod.

1/4000s  ISO 100

 

0a.jpg

 

1a.jpg

 

2a.jpg

 

3a.jpg

 

4a.jpg

 

5a.jpg

 

6a.jpg

 

7a.jpg

 

 

 

A tu mój timelapse. Jakies 540 fotek z interwałem 15s.

 

 

 

 

  • Like 8

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wstawiam swoje pojedyńcze zdjęcia. Canon w ognisku głównym SW 10

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

  • Like 9
TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja też coś od siebie w temacie tranzytu Merkurego:

Sprzęt: Meade LX200GPS (montaż azymutalny) - 10" f/10, filtr szklany słoneczny Orion, Nikon D5000
Parametry: 1x 1/500 s,  ISO 400, bez żadnej obróbki, 9-05-2016 18:09

DSC_6982.JPG

  • Like 9

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w złym temacie...

Jakim programem złożyć mozaikę z przebiegi tranzytu... mam trochę zdjęć w mniej więcej regularnych odstępach czasu i można by spróbować zrobić taką mozaikę... jeśli ktoś wie to proszę o pomoc. Pozdrawiam Grzegorz.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z cyklu  ' nieważne czym ,ważne że jest ' oto moje próby fotografowania Merkurego. Niestety pogoda nie dopisała i musiałem przerwać obserwacje około godz 16:30 :( 

 Teleskop celestron astromaster 130/650 , barlow lens 2x , Nikon D3200, 

09.05.2016.jpg

traznyt mer.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)