Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego na tle Słońca (9 maj 2016)


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, MarshaWkowski napisał:

Witam :)
Robiłem zdjęcia tranzytu co pół godziny od 13:30 do 19:30, więc mam kilkanaście zdjęć. Jak je posklejać w jedno? Chodzi mi o pozycje Merkurego, żeby było widać jego przebieg na tle tarczy Słońca. : )

Pozdrawiam

Najlepiej sprawdzi się opcja przenikania "Darken" w PS lub Gimp - przenikanie oczywiście na warstwach (każde zdjęcie na oddzielnej warstwie)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

7 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Najlepiej sprawdzi się opcja przenikania "Darken" w PS lub Gimp - przenikanie oczywiście na warstwach (każde zdjęcie na oddzielnej warstwie)

chyba nie ma sensu tego robić bo to słońce jest pod innym kątem na różnych zdjęciach (nie wiem z czego wynika, obrót Ziemi czy jak) i jak bym to złożył w jedno to wyglądałoby dziwnie, gdyż ''łącząc kropki'' na moich zdjęciach, Merkury biegnie zygzakiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MarshaWkowski napisał:

chyba nie ma sensu tego robić bo to słońce jest pod innym kątem na różnych zdjęciach (nie wiem z czego wynika, obrót Ziemi czy jak) i jak bym to złożył w jedno to wyglądałoby dziwnie, gdyż ''łącząc kropki'' na moich zdjęciach, Merkury biegnie zygzakiem

a co stoi na przeszkodzie, żeby to wyrównać na warstwach? :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MarshaWkowski napisał:

chyba nie ma sensu tego robić bo to słońce jest pod innym kątem na różnych zdjęciach (nie wiem z czego wynika, obrót Ziemi czy jak) i jak bym to złożył w jedno to wyglądałoby dziwnie, gdyż ''łącząc kropki'' na moich zdjęciach, Merkury biegnie zygzakiem

Moze to wynikac z montażu. Na montazu dobsona 'kadr' bedzie sie przekrecac w czasie podrozy po niebie, natomiast na montazu paralaktycznym (ja taki mam) slonce jest caly czas pod tym samym kontem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zielu napisał:

Moze to wynikac z montażu. Na montazu dobsona 'kadr' bedzie sie przekrecac w czasie podrozy po niebie, natomiast na montazu paralaktycznym (ja taki mam) slonce jest caly czas pod tym samym kontem.

pewnie tak :)  ale jak ogarne ten program to powinno się to tam dać zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzyt Merkurego 2016 w Obserwatorium Astronomicznym w Truszcznach.Pogoda dopisała,całe zjawisko było okraszone licznymi wykładami,mobilnym planetarium,całodziennymi obserwacjami Słońca, do tego koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudzia.

IMG_4836.JPG

IMG_4873.JPG

IMG_4765.JPG

  • Like 5

 ZAPRASZAM

http://piotrskorupski92.wordpress.com/

PTMA Warszawa
SOS PTMA

SW 150/750, EQ 3-2,Napęd w 1 osi RA,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro emocje po tranzycie Merkurego już opadły to wrzucę jeszcze jedno ciekawe zdjęcie wykonane nieco ponad godzinę później od tego, które wrzuciłem kilka postów wcześniej.
Przytrafiła mi się okazja zaobserwowania rzadkiego zjawisko tranzytu drzewa :)):)) (a właściwie tranzytu liści na drzewie) podczas tranzytu Merkurego. Może macie też tego typu fotki?

DSC_7000.JPG

  • Like 1

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To  ja też pokażę co udało mi się zrobić podczas tranzytu. Zdjęcia robiłem niedużym refraktorem 102-1000 mm i Canonem 450D, ale Merkury na pojedynczej klatce mizernie wychodził. Pogoda pozwoliła mi na zrobienie 220 klatek pomiędzy godz. 14:24:53: a godz. 16:27:20. Wcześnie była u nas burza z gradobiciem, a potem znowu chmury spowodowały że zwinąłem już swój sprzęt i tylko obserwowaliśmy dalszy ciąg tranzytu teleskopem kolegi pod kopułą jego obserwatorium. Zdjęcia robiłem co 30s i z tych 220 zdjęć zrobiłem 16 stacków po trzy zdjęcia. Następnie zrobiłem z nich animowanego gifa. Następne zdjęcie to jest tylko jedna klatka a za nim stack z trzech takich klatek. Wydaje mi się że na stacku Merkury wyszedł dużo wyraźniej. Zrobiłem jeszcze stack z całości zebranego materiału, ale to zdjęcie można tylko potraktować jako zdjęcie Słońca podczas tranzytu Merkurego, ponieważ sama planeta zostawiła niewielki ślad, ale plamy wyszły niezłe :) Ponieważ wszystkie zdjęcia były w formacie raw, to program RegiStax męczył się ponad dwie godziny zanim zrobił stacka.  Jak wcześniej wspomniałem, końcówka zjawiska była obserwowana już tylko teleskopem w obserwatorium i tam też robiliśmy projekcję obrazu tarczy na białym płóciennym ekranie. Zrobiłem zdjęcie tego ekranu moim smartfonem. Na koniec ja ze swoim skromnym sprzętem, oraz obserwatorium kolegi.  

Gif anim.gif

IMG_8714_7 pod II fb.jpg

09 crop m.jpg

stack 221 kl_5 fb.jpg

20160509_192617 fb.jpg

IMG_8611 fb.jpg

IMG_8617 fb.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)