Skocz do zawartości

Problem z ostrością w Syntii 8"


lukeor5555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem Syntii 8" Sky watcher Dobson. Teleskop mam już od 4 lat. Na początku nie kolimowałem go bo obraz był zadawalający. Ale potem chciałem go trochę podrasować. Poza tym chciałem pielęgnacyjnie sprawdzić optykę. No i kupiłem kolimator Cheshire. Wydaje mi się że wszystko zrobiłem dobrze. Ale od czasu ostatniej poprawki, która obejmowała wszystkie etapy (bo w kolimatorze wyraźnie widziałem że znacznik na zwierciadle głównym nie jest po środku) obraz wydaje mi się zamazany. Nikt mi nie powie że jest dobry bo wiem na co stać Syntię. Po kupieniu teleskopu widziałem wszystkie pasy Jowisza. Teraz nie widać ich w ogóle. Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale jedyne logiczne wytłumaczenie to to że coś schrzaniłem w kolimacji. Nie wiem jak bo przecież jest lepiej niż było. Optyka utrzymana w najwyższej czystości. W załączniku jest zdjęcie obrazu. Jest na nim Jowisz widziany przez żółty filtr sfotografowany kamerką internetową. Jak by ktoś miał jakieś sugestię to proszę o radę. A jakby ktoś z Łodzi albo okolic chciał się spotkać to by było super. Przydała by mi się rada kogoś kto UMIE kolimować newtona i robił to wiele razy.

Image-6_2016-04-02.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LW ruszałeś ?

Jeśli tak,to sprawdź szparę pomiędzy uchwytem LW i jego mocowaniem,powinna być idealnie równa.

To podstawowy błąd,który najczęściej się zdarza podczas kolimacji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od paru (albo parunastu) dni Jowisza idzie oglądać tylko krótko po zachodzie słońca. Później- im ciemniej, tym gorzej. Kiedy zaczyna się lekko ściemniać, widzę wyraźnie parę pasów, ostra WCP (o ile akurat jest) obraz wyraźny i ze szczegółami. A kiedy zapadnie ciemność, widać tylko dwa pasy bez szczegółów, z czasem wokół planety i jaśniejszych gwiazd widać mgiełkę (tak jakby LW zaparowało). Podejrzewam że jakieś zielsko pyli albo inny syf lata w powietrzu... Deszczu u mnie nie było już ponad miesiąc.

Może u Ciebie lukeor5555 jest to samo?

A jak krążki dyfrakcyjne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dokładnie to samo !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mirasty napisał:

U mnie od paru (albo parunastu) dni Jowisza idzie oglądać tylko krótko po zachodzie słońca. Później- im ciemniej, tym gorzej. Kiedy zaczyna się lekko ściemniać, widzę wyraźnie parę pasów, ostra WCP (o ile akurat jest) obraz wyraźny i ze szczegółami. A kiedy zapadnie ciemność, widać tylko dwa pasy bez szczegółów, z czasem wokół planety i jaśniejszych gwiazd widać mgiełkę (tak jakby LW zaparowało). Podejrzewam że jakieś zielsko pyli albo inny syf lata w powietrzu... Deszczu u mnie nie było już ponad miesiąc.

Może u Ciebie lukeor5555 jest to samo?

A jak krążki dyfrakcyjne?

 

U mnie jest podobnie. Ale ja niestety nie mogę wyostrzyć obrazu. Krążków dyfrakcyjnych za bardzo nie widać tzn. jest wielka falująca plama, która znika gdy pokręcę obraz. Wtedy widać dobrze kontury, ale pasy są jak na moim zdjęciu czyli jakieś zamazane dwa pasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, SZKLARZ napisał:

LW ruszałeś ?

Jeśli tak,to sprawdź szparę pomiędzy uchwytem LW i jego mocowaniem,powinna być idealnie równa.

To podstawowy błąd,który najczęściej się zdarza podczas kolimacji.

Chodzi Ci o prześwit pomiędzy pająkiem, a uchwytem zwierciadła wtórnego? Jeśli tak to dzięki za radę. Ale w czasie kolimacji jakoś tak samo mi się przekrzywia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukeor5555 napisał:

U mnie jest podobnie. Ale ja niestety nie mogę wyostrzyć obrazu. Krążków dyfrakcyjnych za bardzo nie widać tzn. jest wielka falująca plama, która znika gdy pokręcę obraz. Wtedy widać dobrze kontury, ale pasy są jak na moim zdjęciu czyli jakieś zamazane dwa pasy.

Krążków dyfrakcyjnych nie zobaczysz na planecie. Dajesz duże powiększenie, najeżdżasz na jakąś jasną gwiazdę (polarna może być, bo nie ucieka) i przy rozogniskowanym obrazie widać je.

wygląda to mniej więcej tak:

Spoiler

focus.jpg

Pomocne może być to:

http://astropolis.pl/topic/37855-kolimacja-newtona/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)