Skocz do zawartości

ASI290MM


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Do pierwszych klientów już dotarły gorące nowinki ze stajni ZWO w postaci kamerek ASI290, a w internetach już można znaleźć pierwsze zdjęcia i recenzje tej kamerki. Również do mnie dotarła prosto z Szanghaju ta kamerka w wersji 290MM, czyli mono - https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi290mm/ . Podróż zajęła kamerce 11 dni i przyjechała w foliowej, kurierskiej kopercie. W niej jedno kartonowe pudełko, a w nim już właściwe pudełko z kamerką.

asi290-1.jpg

Jak widać pudełko jest uniwersalne dla kamerek od wersji 120 aż do 290. W środku typowy zestaw ASI: kamerka, obiektyw 2.1mm, kabelek USB, kabelek ST4, płytka z softem oraz nosek 1.25". 

asi290-2.jpg

Kamerka wygląda jak nieco grubsza siostra popularnej ASI120. Ma taką samą średnicę, a różni się jedynie grubością (a może wysokością? lub długością?). Z boku znajdziejmy dwa gniazdka - USB3.0 oraz ST4. To ostatnie jest zakryte zaślepką. W sumie dobry to patent, bo kiedyś nocą po omacku udało mi się włożyć w gniazdko ST4 końcówkę USB B, ale niestety całość w takiej konfiguracji nie chciała działać. Dołączony do kamerki kabel USB3.0 jest solidny i gruby i prawdopodobnie będzie na mrozie dość sztywny - trzeba będzie pomyśleć o jakimś innym. 

asi290-3.jpg

A tak wygląda sensor IMX290 - jak widać jest to sensor panoramiczny. Jego przekątna to 6.5mm, rozmiar piksela 2.9um, a ich ilość to 2.13Mpx. Jest to sensor oświetlany od tyłu (back-illuminated) o zwiększonej czułości w podczerwieni - przy długości fali 850nm jego czułość spada dopiero do połowy czułości maksymalnej (którą ocenia się na 60-70%). Pojemność studni piksela to 14600e, a więc całkiem sporo jak na piksel o tak małym rozmiarze, a szum odczytu wynosi 3e dla  wzmocnienia 0dB, żeby dla wzmocnienia 30dB spaść do 1e. Daje to dość spory zakres dynamiki równy 12EV dla niewielkich wzmocnień, 10EV dla wzmocnienia 20dB i ponad 8EV dla wzmocnienia 30dB. Stąd w kamerce zastosowano przetwornik 12 bitowy. 

asi290-4.jpg 

Sterowniki zainstalowały się bez problemu i kamerka ruszyła od razu pod kontrolą FireCapture v 2.5. Na stosunkowo nowym laptopie Toshiba Satellite L50 osiąga bez problemu maksymalne szybkości podane przez producenta, w moim przypadku 172fps przy pełnej rozdzielczości i na przykład 384fps przy rozdzielczości 640x480. Przy ustawieniu USB traffic na 100 całość działa stabilnie.
Niestety na moim starszym laptopie Lenovo T420s wyposażonym w kontroler USB3.0 firmy Renesas całość nie chce działać - po kilku sekundach pojawiają się komunikaty Capture failed  i całość się wiesza na kilka - kilkanaście sekund. I tak co chwilę. Ustawianie niskiego USB traffic, aktualizacja sterowników, firmware kontrolera ani BIOSu w laptopie nic nie dała. Kamerka natomiast bezproblemowo działa na portach USB2.0 - oczywiście proporcjonalnie wolniej. Będę musiał się może rozejrzeć za jakimś kontrolerem USB3.0 do gniazda ExpressCard. 

To tyle pierwszych wrażeń, mam nadzieję że niedługo będę mógł nią coś ciekawego skręcić :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś podłączyłem ASIę 290tą pod refraktor 130mm f/5.5 - zamiast Atika, dało to skalę 0.8"/px. Jeszcze nie było całkiem ciemno jak mierzyłem zasięg (filtr Baader L):

 - przy czasie 50ms, czyli 20fps zasięg około 10.5mag
 - przy czasie 200ms, czyli 5fps, zasięg około 12.5mag
 - przy czasie 5s, zasięg około 15.5mag

I zdjęcia M51 z czasami 15, 30 i 60 sekund:

290_M51_15_30_60.jpg

Oraz 90 sekund pełna rozdzielczość:

290_M51_90.jpg

Montaż EQ6 bez guide, jedynie z VS-PEC XD Tak dla odmiany.

 

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości i na życzenie mam też zamiar sprawdzić przydatność nowych CMOSów do fotometrii. Dziś nie będzie mi dane sfotografowanie jakiegoś pola standardowego, więc tylko mały test liniowości. Kamerka test zdała, ale tylko pod kontrolą FireCapture (zapis do FITS 16 bit, gamma=0, gain=0):

2016-06-08_212250.jpg

Na osi poziomej czas ekspozycji w sekundach, na pionowej ADU. Praktycznie od początku (czasy 10, 20 ms) mamy ładną liniową odpowiedź, która aż do ADU około 55000 utrzymuje się bardzo liniowo (R2=0.9999). 

Natomiast SharpCap 2.9 ma chyba problem z gammą, bo nie da się ustawić jej na 0 - minimalna do ustawienia wartość to 1. I pewnie to wpływa na wynik:

2016-06-08_212059.jpg

Można więc  mieć nadzieję, że reszta nowych CMOSów (łącznie z ASI1600) też się wykaże w fotometrii :) 

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Nabyłem te kamerę i wykonuję dziś pierwsze obserwacje. Trochę z nią oczywiście na początku powalczyłem i jestem pewny, ze jeszcze wiele rzeczy będę musiał się nauczyć, ale już w tej chwili mogę powiedzieć, że kamera powala mnie swoją czułością :). Zrobiłem dziś kilka testów - w zenicie, przy chyba dobrym seeingu (byłem w stanie rozróżnić gwiazdy ok. 2" od siebie lub mniej). Oto wyniki (SCT 8" f/10, gamma 50):

1 sek, gain 550 - zasięg 16.5 mag
3,  550 - 17.1 mag
5, 550 - 17.3
10, 550 - 18.0
15, 550 - 18.1
15, 450 - 17.6
a także w trybie wymaganym do obserwacji zakryć:
0.2 sek, 450 - 14.4 mag
0.2 sek, 550 - 15.6 mag

Jak dla mnie rewelacja :).  Jeszcze raz dzięki, jolo, za ten test i inspirację :).

Pzdr,

Gajowy
 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki są naprawdę fajne ! A czy mógłbyś gdzieś wrzucić surowego FIT'a klatki (15s, gain 550) ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gajowy napisał:

Niestety, nie zachowałem plików :(.

Nie ma problemu, a czy mógłbyś przy okazji ustrzelić ponownie taką klatkę ? Nie ma pośpiechu, obszar nieba może być zupełnie przypadkowy.

Łukasz, a może Ty się dasz namówić na wykonanie kilku testowych, "wysokogainowych" klatek ?

 

Edit: Ups, przepraszam, nie zauważyłem, że już zadeklarowałeś wykonanie takich testów. Prześlij mi wtedy proszę, jeżeli możesz, kilka niekalibrowanych, surowych plików.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dotarła dziś do mnie kamera ASI290MC uruchomiłem program FireCapture v2.5.07 BETA i nie mam pojęcia co dalej. Podłączyłem kamere pod komputer ale nigdzie mam mam żadnego obrazu, proszę o pomoc :)

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)