Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Adrian, odnoszę wrażenie, że nie masz szczęścia do obserwacji Słońca. Cool Z zaćmieniem też miałeś problemy. No ale jak sam pisałeś, poniekąd oko nacieszyłeś.

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10", SYNTA 12" Goto
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Napisano
21 minut temu, szdom1 napisał:

Adrian, odnoszę wrażenie, że nie masz szczęścia do obserwacji Słońca. Cool Z zaćmieniem też miałeś problemy. No ale jak sam pisałeś, poniekąd oko nacieszyłeś.

pzdr

Szymon

Z tego co wiem większość Polski miała problemy i tranzyt był "przerywany". Szkoda tylko momentu wejścia na tarczę. Ze 3 godziny były niezłe obserwacje, aż głowa od Słońca rozbolała. Nie uważam, żebym miał pecha do tranzytów (widziałem w końcu 3), prawdziwe fatum to zaćmienia (przez teleskop widziałem tylko 1 w 2008).   Ostatnio to ze wszystkimi ostatnimi zjawiskami były jakieś gonitwy, że już ciężko mi sobie wyobrazić, ze można być w 1 miejscu i obserwować jakieś zjawisko całe na spokojnie w 1 miejscu (chociaż do tego jeszcze pasowało, bo trwało prawie 7 godzin). Z ostatnich zjawisk:

2012 - tranzyt Wenus - dojechałem z Koszalina na moją miejscówkę koło Bonina - tuż przed wschodem Słońca. Nade mną chmury, ale widać czyste niebo na południu - w samochód i jazda do Bobolic, albo dalej, zatrzymanie się na jakimś polu, kilka, może kilkanaście minut obserwacji tranzytu przy wschodzącym Słońcu, potem nachodzą chmury. Potem telefon od kumpla, że w Koszalinie się wypogodziło, wtedy pakowanie się i powrót. Reszta obserwacji już komfortowo na placu w Koszalinie przy bezchmurnym niebie.

2015 - zaćmienie Słońca - ustawienie się na miejscówce tuż za Koszalinem, pierwszy kontakt w teleskopie przez cienkie chmury. Chmury gęstnieją, że po 10 minutach nic nie widać, potem jazda prawie pod Szczecinek, łapanie zjawiska ze 3-4x w prześwitach chmur. Ostatecznie klapa, biorąc pod uwagę pogodę w reszcie kraju i kupę błędów własnych. 

2015 - zaćmienie Księżyca - miejscówka koło Bonina - początkowo pogoda dobra, w pobliżu całkowitej fazy problem z mgłą, powrót do Koszalina na plac, potem powrót do domu na balkon, potem jeszcze zachodzący Księżyc blisko domu

No i tranzyt Merkurego ostatni.

 

 

 

 

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.