Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.05.2016 Abell 39


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Ten Abell znany jest z  niemal idealnie okrągłego kształtu. Pamiętam, że dorwałem go teleskopem 13" z okularem XW20 i filtrem OIII, wakacje przed niemal czterema laty. https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=22014 Wtedy też wspomniałem o tym w przytoczonym wątku na deepskyforum.com

Łatwo nie jest, ale warto spróbować sił z tym ulotnym kółeczkiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

Przyjmuję do wiadomości ,choć to kiepskie usprawiedliwienie ,  bo  ja akurat mam najbliżej i w 30 minut mogę być na miejscu :)) 

Pozostaje jeszcze pytanie, do której godziny odbierasz telefon, bo tym razem decyzja o wyjeździe zapadła około 23, a z obserwacjami wystartowaliśmy około wpól do pierwszej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, to była sympatyczna, luźna sesja, bez "napinki" i pospiechu;  w tle cały czas towarzyszyły nam dźwięki wydawane przez derkacza,   
Prócz porównywania filtrów, "macałem" nowy nabytek, czyli ośmiocalową tubkę Meade ACF. Jest naprawdę dobrze - w prawie całym polu widzenia gwiazdki to szpileczki, a i na deeskach można już poużywać - Messiery 5 czy 13 zostały rozbite, a niezbyt jasne mgławiczki typu NGC 4361 w Kruku nie sprawiały problemu, a nawet pokazywały jakiś detal. To dobry prognostyk przed wyjazdem do Afryki, gdzie telep ten będzie nam służył jako podstawowy instrument obserwacyjny (w duecie z achromatem 120/600 Jurka).      
Cieszyliśmy się letnimi klasykami, które pod dobrym, wilczyckim niebem prezentowały się spektakularnie - przykładowo M17 nie była żadnym tam Łabędziem, tylko pełnoprawną Omegą, że o Lagunie czy Trójlistnej nie wspomnę. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy - już około 2.30 niebo zaczęło się zauważalnie rozjaśniać, co było hasłem do odwrotu. W drodze powrotnej zatrzymalem się na poboczu zupełnie pustej o tej porze "zakopianki", by podziwiać pobielone szczyty Tatr, pięknie odcinające się na błękitniejącym niebie. Takie chwile lubię...   

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
14 minut temu, Szarlej napisał:

blade kółko wyskoczyło na wprost, po kilkunastu sekundach wpatrywania się. Bez problemu ?

Blade kółko wyskoczyło ........ po kilku sekundach wpatrywania się :D 
Tak piszą tylko doświadczeni. To jak gdzieś czytałem "bardzo wyraźna zerkaniem".
Zazdroszczę wam tego doświadczenia...

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szarlej napisał:

Ubiegłej nocy znów spróbowałem namierzyć Abella 39 w teleskopie 30cm z okularem TS Ultra 21mm (71x, źrenica 4.2mm) uzbrojonym w filtr Omega DGM Optics. Star hopping jest dość nieprzyjemny, ale gdy już skrzyżowane nitki szukacza umieściłem we właściwym miejscu i spojrzałem w okular, blade kółko wyskoczyło na wprost, po kilkunastu sekundach wpatrywania się. Bez problemu ?

DGM to taki odpowiednik UHC? W tym wypadku jedynie słusznym wyborem jest OIII, ale to pewnie wiesz ;)

Podczas jednej z sesji ,przy bardzo dobrej przejrzystości udało mi się ją w 16" wyzerkać bez filtra. Jednak takie warunki nieczęsto się zdarzają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj, pod dość ciemnym niebem, zapolowałem na na tego abelka. Włożyłem Es30 w wyciąg, teleskop ustawiony - w szukaczy zeta Herkulis, star hopping i po chwili ląduje w miejscu, w którym kilka gwiazdek, przypomina sam wóz wielkiego wozu. Chwila obserwacji - na wprost, zerkaniem, delikatne tyrpanie górnej klatki T330 i nic. W sumie tego się spodziewałem bez filtra. Wyciągam więc z pudełka (matko ale one badziewne, muszę je w końcu wymienić na choćby takie jak daje Astronomik) OIII Lumikona i po chwili jestem już po uszy uzbrojony. 39 wyskoczyła zerkaniem praktycznie od razu ale wpatrywałem się w nią nadal, bo miewam takie uczucie, że jak się naczytam, naoglądam, to potem zdarza się, że widzę coś czego nie ma ;) Tym razem jednak tak nie jest - idealna kuleczka. Ulotna, patrzę zerkaniem i nie widzę jej cały czas ale z biegiem czasu widoczny równie na wprost. 
Poświęcam mu chyba z pół godziny, różne powery, wyjmuję filtr. Bez niego bez szans. Z ES20 mm prawie znika, w APM13mm nie ma nic. Próbuje wypatrzeć jakieś nieregularności, pociemnienia w środku ale raczej nic nie widzę. Tak czy siak, super obiekt, polecam.
Idę szukać kolejnych inspiracyjnych Abelli w zasięgu moich 13". Może ma ktoś gdzieś jakieś fajny opis wybranych Abelli?

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, orzeszek1916 napisał:

Idę szukać kolejnych inspiracyjnych Abelli w zasięgu moich 13". Może ma ktoś gdzieś jakieś fajny opis wybranych Abelli?

W Pannie jest jeszcze dość jasny Abell 36 i jeszcze jaśniejszy Abell 37. Tutaj też możesz znaleźć co nieco:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)