Skocz do zawartości

Szczegółowy opis na zdjęciu astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekawy jak uważacie, czy warto stosować opisy na zdjęciu np. nazwa obiektu, godzina powstania zdjęcia, użyty sprzęt itp. ? Muszę przyznać, że na początku mojej przygody z amatorską astrofotografią, zdjęcia z opisem bardzo mi pomogły w doborze sprzętu. Obecnie też lubię np. w wyszukiwarce (dział grafika) poszukać jakie zdjęcia danego obiektu robią inni i gdy jest opis na zdjęciu dostaje informację czego + - mogę się spodziewać po danym sprzęcie. Osobiście od początku postanowiłem sobie , że będę się tego trzymał i dodaje takie opisy (wiem, że zajmuje to dodatkowo czasu przy obróbce :) ). Uważam, że takie zdjęcie ma dodatkową wartość - np. dodanie czasu + godziny przy zdjęciach planet. A jakie jest Wasze zdanie, czy takie opisy są potrzebne (poniżej jedno z ostatnich moich zdjęć ) czy może psują zdjęcie? Pozdrawiam wszystkich astro zakręconych :)

 

tranzyt merkurego duze slonce kolor mniejszy.jpg

 

ps. Na większości prac robię opisy bezpośrednio na zdjęciach, tzn. nie tworze specjalnych ramek tak jak powyżej :)

  • Like 5

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za obydwiema rękami. Potem nawet samo zdjecie jak gdzieś się w google wyświetli to wiadomo odrazu co to i czyje.

Fajną ramkę z opisami można wygenerować sobie szybciutko w fitsworku. Jest powtarzalna i ładni wygląda...

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku robiłem opisy w ordynarnych białych ramkach, ale porzuciłem ten proceder - i teraz żałuję trochę, choć samej idei, a nie wykonania :)  Myślę, że do tego wrócę, choć raczej w innej postaci, takiej delikatniejszej - coś podobnego jak zaprezentowałeś. A dlaczego? Bo jak szukam i znajduję w sieci różnego rodzaju zdjęcia, to takie informacje nałożone bezpośrednio na nie są bezcenne. Wyszukiwarki w różny sposób indeksują zawartość, zdjęcia często są linkowane na inne strony czy fora, opisy giną, ale treść umieszczona na zdjęciu pozostaje.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie opisuję fotek. Może gdybym znalazł jakiś ciekawy szablon, który miał bym jako gotowiec do zastosowania w PS to bym się na ten proceder skusił.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wyżej. Jest gotowy moduł do zrobienia fajnej ramki z opisami w Fitswork.

http://www.fitswork.de/software/softw_en.php

Tak to może wyglądać, minuta roboty:

ksiezyc_05.13.2016_2.png

fitswork.jpg

  • Like 6

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przypomnienie o tym programie. Też fajnie w nim można wyostrzać Księżyc. A dane na zdjęciu zrobione w nie rażącym stylu są bezcenne. Jedynie na konkursy nie daje się opisanych zdjęć.
BlackAdder mnie akurat taki opis odpowiada jak i Lucjana.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-wyostrzanie-ksiezyca.html

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)